Dodaj nową odpowiedź
Przeciw zmianom klimatycznym, śmieceniu, nadkonsumpcji, opieszałości władz
r6mx, Wto, 2007-04-24 21:36 Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka | Tacy są politycyCodziennie większość z nas kupuje jakieś produkty. Aby je przenieść do domu używamy najczęściej toreb foliowych. Produkty są także opakowane w folie, kartony, napoje są w butelkach plastikowych, szklanych, karton-folia. Niektóre osoby opakowania wyrzucają w miejscu gdzie spożywają produkt, gdy uszkodzi się opona w samochodzie to porzuca się ją - przykładów jest masa. Później śmieci widzimy nie tylko na wysypiskach.
Wszystko ma wpływ na środowisko w którym żyjemy i będą żyły następne pokolenia. Czas trwania rozkładu niektórych odpadów: szklana butelka - milion lat, plastik 100 - 1000 lat, gumowa opona 50 - 80 lat. Nie dość, że produkujemy i używamy zbyt dużo, to jeszcze nie segregujemy śmieci, a nawet nie wyrzucamy ich do kosza. Na przykład statystyczny Brytyjczyk co siedem tygodni wyrzuca śmieci ważące tyle samo co on sam. Jeśli wszyscy ludzie na Ziemi konsumowałoby w tym samym tempie, potrzebowalibyśmy dwóch dodatkowych planet takich jak Ziemia, aby zapewnić im niezbędną energię, ziemię uprawną, wodę i surowce naturalne. Polacy "produkują" coraz więcej śmieci.
Zaśmiecone są lasy, rzeki, a także tereny zielone w miastach - jak na przykład okolice łódzkiego osiedla studenckiego na Lumumby (między ul. Pomorską a Narutowicza) czy wzgórze między ul. Telefoniczną a Zbójnicką (ul. Gazdy, Weselnej, Sądeckiej). Od kilku lat nikt tam nie sprzątnął śmieci! Jest mnóstwo potłuczonych szkieł, butelek plastikowych, toreb, opakowań czy nawet worki ze śmieciami (nielegalne składowanie odpadów!), a ludzie przechodzą tamtędy, spacerują z psami, jeżdżą na rowerach i opalają się.
26 kwietnia 2007, jako grupa ZIELONA ŁÓDŹ, do odpowiednich delegatur przekażemy listy przypominające o obowiązkach, które powinny zostać wypełnione. Poinformujemy też, że od kilku lat śmieci w wymienionych miejscach nie były sprzątane!
Jeżeli listy niczego nie zmienią do 10 maja (2 tygodnie od poinformowania), grupa ZIELONA ŁÓDŹ zbierze wszystkie śmieci i wybuduje z nich pomniki. Będą bardzo widoczne i pojawią się na nich kartki z odpowiednimi komentarzami. Mamy ogromną nadzieję, że mieszkańcy terenów, których sprawa dotyczy, przyłączą się do nas – rozdamy ulotki z informacjami, będziemy mieli rękawice (wielokrotnego użytku – zostaną podarowane chętnym do pomocy), torby na śmieci i inne sprzęty niezbędne do porządków. Chcielibyśmy też, aby zaśmiecanie nie miało nigdzie miejsca, a zamiast używać toreb "jednorazowych" pomyślimy o torbach płóciennych, plecakach, itp. Oczywiście, nie jest winą Urzędu Miasta, że ludzie śmiecą lub kupują zbyt wiele - krytyka będzie dotyczyć także ludzi, którym przyroda zawdzięcza ten bałagan.
Jeżeli zmuszeni będziemy do budowy pomników ze śmieci, to zostaną one na miejscu, aż odpowiednie służby nie zajmą się uprzątnięciem i posegregowaniem odpadów, z których zostały zbudowane! Nie użyjemy dodatkowych materiałów (może oprócz farby do napisów). Można do nas zgłaszać inne – „zielone” – miejsca warte uprzątnięcia. Nie poprzestaniemy na tych.
Referat komunalny jest odpowiedzialny m.in. za "sprawy utrzymania czystości i porządku na terenach miejskich (skwerach, placach oraz terenach niezabudowanych), sprawy utrzymania zieleni miejskiej; zastępcze zlecanie usług dot. oczyszczania terenów, których zarządcy nie wywiązują się ze swoich obowiązków oraz terenów o nieuregulowanym stanie prawnym; likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci" (Ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.) oraz Uchwała Nr LXI/609/97 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 maja 1997r. w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Łodzi (z późn. zm.)).
Wszyscy zapewne słyszeli o problemach jakie czekają nas w związku z ociepleniem klimatu (m.in. gwałtowne ulewy, cyklony, susze i niespodziewane fale upałów będą występować coraz częściej, zima zamiast wiosny i na odwrót). Mniej produkujmy, mniej używajmy, a jeżeli już musimy - to przynajmniej segregujmy śmieci (tzw. mniejsze zło). Samochód może przejechać 115 metrów na ilości ropy, która została wykorzystana do wytworzenia jednej plastikowej torebki. W krajach takich, jak Irlandia i Dania na plastikowe torebki nałożona została dodatkowa opłata w celu obniżenia ich zużycia, a na Słowacji płaci się za każdą torebkę foliową. W niektórych miastach w USA zakazano używania torebek foliowych! Każda tona makulatury oddanej do recyklingu pozwala zaoszczędzić 13 drzew, 2,5 baryłki ropy, 4100 kWh energii i 31 780 litrów wody. Każdy oddany do recyklingu słoik to zaoszczędzona ilość energii, którą zużywa przeciętna żarówka w ciągu 4 godzin.
Grupa ZIELONA ŁÓDŹ
zielonalodz[@]op.pl
AnimAliA - Łódź
www.animalia.prv.pl