Dodaj nową odpowiedź
Więzienna rewolta w Grecji
Vino, Wto, 2007-04-24 23:22 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyW poniedziałek rano rozpoczął się bunt więźniów z więzienia Malandrinos w Fokidzie. Iskrą, która wznieciła bunt było brutalne pobicie przez strażników anarchisty Yiannisa Dimitrakisa oraz ich okrutna, brutalna reakcja na protesty jego współwięźniów.
Skandaliczne warunki przetrzymywania, brak wody, regularne pobicia, elektroniczna inwigilacja oraz skrajnie krótkie wyjścia na spacerniak to ponura rzeczywistość więzienia Malandrinos. Już niejednokrotnie różne wystąpienia i bunty wstrząsały tą placówką penitencjarną.
Aktualna sytuacja w Malandrinos:
Więźniowie przejęli pełną kontrolę nad więzieniem.
Powołana przez buntowników delegacja przekazała postulaty, w których domagają się:
Anulowania wszystkich kar dyscyplinarnych, zamiany bezwarunkowych kar dożywocia na 20 lat więzienia, prawa do możliwości zwolnienia po odbyciu 3/7 wyroku, zamiany wyroków 25 lat więzienia na 10 lat. Do tych żądań odniósł się minister sprawiedliwości, mówiąc: „Rząd nie będzie negocjował postulatów domagających się nieprzestrzegania prawa"
Część z więźniów jest na dachu zakładu karnego. Dotychczasowe informacje świadczą o dobrym zorganizowaniu buntowników. Policja otoczyła Malandrinos, ale nie zdecydowała się na atak.
Bunt w Malandrinos zaowocował innymi wystąpieniami na terenie Grecji.
Relacja:
12.00 - Wegług maistreamowych mediów zbuntowało się już 10 więzień w całej Grecji! Opór w Malandrinos nie słabnie, więźniowie są coraz lepiej zorganizowani. Wciąż czekamy na niezależne informacje.
00.30 – Czwarte skrzydło w Korydallos zostało zdobyte przez specjalne oddziały policji. Grecki minister sprawiedliwości powiedział, że „porządek w więzieniu został całkowicie przywrócony”. Policja użyła gazu łzawiącego i granatów ogłuszających. Część z więźniów próbowała uciekać podczas policyjnego szturmu. Siedmioro z nich jest rannych.
W innych więzieniach sytuacja nie uległa zmianie, cały czas więzienie Malandrinos jest w rękach ok. 440 więźniów. Wiadomo, że doszło do rozmów pomiędzy stroną rządową, a delegacją zbuntowanego zakładu karnego. Minister sprawiedliwości odniósł się też do niektórych żądań więźniów: „Rząd nie będzie negocjował postulatów domagających się nieprzestrzegania prawa (…) ale jesteśmy gotowi wysłuchać skarg więźniów.”
24.04
19.00 - Na placu Omonia w Atenach rozpoczyna się demonstracja solidarnościowa z więźniami.
18.45 - Wedle informacji otrzymanych telefonicznie od jednego z rebeliantów , więźniowie zajęli całe „czwarte skrzydło” w Korydallos. W wielu miejscach podpalono budynek. Więźniowie są na zdobytym spacerniaku. Inne skrzydła są pod kontrolą strażników. Specjalne policyjne oddziały do tłumienia zamieszek (MAT) zgrupowały się w budynku więziennej administracji. Nieznana jest sytuacja w kobiecej części Korydallos.
15.45 - Rozpoczął się bunt w Korydallos – głównym więzieniu kraju zlokalizowanym a Atenach.
12.30 - wybuchł bunt w więzieniu Ayios Stefanom w Patras w momencie gdy 200 więźniów odmówiło jedzenia. W tym samym czasie 340 więźniów w zakładzie karnym w Tripoli rozpoczęło strajk głodowy.
Akcje solidarnościowe:
W nocy z poniedziałku na wtorek przed rezydencją greckiego prezydenta zebrała się grupa ponad 150 anarchistów. Mieli transparenty wyrażające solidarność z buntownikami, wznosili popierające więźniów okrzyki.
Tej samej nocy w salonikach również doszło do manifestacji anarchistów (nieznana liczba). Rozkolportowano ulotki DOSTĘPNE TUTAJ, odsprayowano wiele solidarnościowych szablonów na terenie miasta.
Komitet na Rzecz Praw Więźniów wezwał tej nocy do demonstracji solidarnościowych. Największa z nich miała miejsce we wtorek o 19 na placu Omonia w Atenach.