Dodaj nową odpowiedź

Religia zawsze służyła celom zaborczym!!!

Rozdzieliłbym dwie zasadnicze kwestie
1. wiarę (jako naturalną skłonność ludzką)
2. religię (jako instytucje o mniej lub bardziej rozwiniętych strukturach organizacyjnych)
"Anarcho-chrześcijanin" ku swej zgubie myli te dwa pojęcia.
Jeśl zastanowisz się przez moment nad tym wszystkim dostrzegniesz że powyższy tekst nie atakuje naturalnego zachowania ludzkiego jakim jest wiara, w sensie pokładania w czymś/kims nadziei, czy traktowania danego czynnika w taki a nie inny sposób. Masz racje = to osobista kwestia i jeśli jutro moje anarchistyczne widzi mi się stwierdzi że będę dobrowolnie oddawał pokłony ziemniakowi to nikt nie ma prawa wtrącać się do tego ani mnie za to atakować.
Lecz jeśli uzbieram 100 osób (wymagane ustawowo) i założe związek wyznaniowy "Kościół Najświętszego Ziemniaka", sformułuje podstawowe doktryny wyznania, przykazania ziemniacze, wydam własną ekskomunikę za smażenie świętych ziemniaków na oleju, a przy tym ludzie będą oddawać się w to bez reszty, budując hierarchię, stwarzajac moje ziemniaczane królestwo - to będzie to już system, w dodatku hierarchiczny i autorytarny. Taka jest każda religia mająca w swym łonie klasę kapłańską, dogmat, czy kult (i nie łudźcie się drodzy internauci że inaczej jest z buddyzmem - odsyłam do mojego tekstu w ostatnim Innym Świecie "Buddyzm po polsku").

Swoją drogą przypuszczam ze twoja wersja chrześcijaństwa jest w jakims stopniu unitariańska - patrz www.uu.jest.pl
Myślę że nie jesteś osoba religijną, ale po prostu wierzącą. Postawiłeś przed sobą pewien punkt, który obdarzasz swoją wiarą, nadzieją a może i miłością. Tak robimy wszyscy, niezależnie czy wierzymy w możliwość istnienia społeczeństwa bez nadbudowy biurokratyczno-prawnej zwanej państwem, czy wierzymy ze pewien rewolucjonista palestyński zmarł na krzyżu dla naszego zbawienia...
Oto słomo-zboże! @men!!

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.