Dodaj nową odpowiedź

"Prawo do lenistwa" Paula Lafargue

Publicystyka | Recenzje

Nakładem oficyny wydawniczej RED RAT ukazała się broszura „Prawo do lenistwa” Paula Lafargue. „Prawo do lenistwa” jest znakomitą odtrutką dla wszystkich tych, których umysły zostały zaczadzone etyką pracy, których myśli krążą wokół pracy 24 h na dobę i którzy uznają prawo do pracy za podstawowe prawo człowieka. W dobie powszechnego pracoholizmu tekst ten staje się zaskakująco aktualny.

Paul Lafargue pisał ją w czasach, gdy nędza pracowników była z jednej strony warunkowana przez kościelną ideologię cierpienia, które miało uszlachetniać i która uzasadniała wszelki wyzysk w życiu doczesnym, a z drugiej strony przez złudzenia postępu społecznego osiąganego poprzez pracę, lansowane przez socjalistów.

Dziś, ideologia cierpienia odeszła na śmietnik. Konsument cierpi jednak dalej z powodu niedostatku najnowszych towarów, których nie udało mu się jeszcze posiąść. Wiara w możliwość budowy lepszego świata gdzieś przepadła, zastąpiona przez obojętność wobec zniszczeń powodowanych przez niekontrolowane szaleństwo masowej produkcji. Pozostało jednak przekonanie o zbawiennym wpływie pracy na osobowość jednostki i na zdrowie społeczeństwa. Bardziej niż kiedykolwiek, bardziej nawet niż w „Dzisiejszych czasach” Chaplina, praca ludzi zaczyna przypominać pracę maszyn, a człowieczeństwo zastępuje „profesjonalizm”.

Lafargue w dowcipny i inspirujący sposób obala dogmaty dotyczące pracy jako takiej i obnaża jej faktyczną nędzę i destrukcyjny charakter niszczący zdrowie i życie. Jednocześnie wskazuje na drogę, która może wyzwolić ludzkość od kieratu, który został jej narzucony z żądzy zysku.

Pobierz pełen tekst broszury Prawo do lenistwa złożonej przez wydawnictwo RED RAT.

Nakładem oficyny RED RAT ukazały się publikacje teoretyków szeroko pojętej myśli wolnościowej takich jak m.in.: Abramowski, Bakunin, Bookchin, Chomsky, Kropotkin, Proudhon, Machajski, Malatesta, Russell, Thoreau, Ward oraz badaczy owej, takich jak m.in.: Grinberg, Morawski, Rydzewski, Temkin, Żuk.

Strona wydawnictwa: http://red-rat.w.interia.pl/

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.