Dodaj nową odpowiedź

Tajne więzienie CIA w Polsce

Kraj | Represje | Tacy są politycy

Chalid Szejk Muhammad, człowiek numer trzy w al Kaidzie i najważniejszy schwytany przez Amerykanów terrorysta, był przez wiele miesięcy przesłuchiwany w tajnym więzieniu CIA w Polsce - twierdzi amerykański tygodnik "New Yorker". Pierwsze informacje o tym, jakoby Szejka Muhammada przetrzymywano w Polsce, podała już w 2005 r. telewizja ABC.

Muhammed został przerzucony do Polski (polski rząd zaprzecza, jakoby na naszym terenie działały więzienia CIA). Według gazety polska kontrola lotów zatajała trasy przelotu amerykańskich samolotów, tak żeby nie został po nich żaden ślad w dokumentacji. Więzienie w Polsce - które zdaniem amerykańskiej organizacji praw człowieka HRW miało się znajdować w Szkole Wywiadu w Kiejkutach - było znacznie bardziej nowoczesne niż to w Kabulu. Cele miały automatycznie rozsuwane drzwi, klimatyzację i system kamer, które cały czas obserwowały więźnia.

Cele nie miały okien, więc Mohammed nie wiedział, czy jest dzień czy noc, kiedy otrzyma posiłek, kiedy wypuszczą go do łazienki. Zabrano mu ubranie. Przez cztery miesięcy trzymany był w kompletnej izolacji. Kontaktowali się z nim tylko zamaskowani, milczący strażnicy. Nie miał pojęcia, gdzie jest do czasu, kiedy na butelce wody zauważył napis po polsku.

Podobnie jak większość podejrzanych w tajnym więzieniu w Polsce, również tutaj Szejk Muhammad był podtapiany. Jak twierdzą źródła amerykańskiej gazety, dał się złamać bardzo szybko. W efekcie Szejk Muhammad przyznał się do wszystkiego: od ścięcia dziennikarza "Wall Street Journal" Daniela Pearla po zorganizowanie zamachów 11 września. Rzekomo w latach 90. planował zamachy na prezydenta Billa Clintona I Jana Pawła II. Wiele jego zeznań okazało się cennych, ale dziś trudno już stwierdzić, które są prawdziwe, które wymuszone torturami, a które są objawem megalomanii.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.