Dodaj nową odpowiedź
Kanon lektur wg nowego ministra edukacji
dominika, Czw, 2007-08-23 18:12 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaNowy minister edukacji Ryszard Legutko zmienia ustanowiony przez swojego poprzednika kanon lektur szkolnych. W spisie lektur nie znajdzie się forsowany przez Giertycha Dobraczyński, za to uczniów obowiązywać będzie znajomość całości "Ferdydurke" Gombrowicza (Giertych zgodził się na omawianie fragmentów utworu). Utwory Gombrowicza znajdą się też w spisie lektur nadobowiązkowych. Projekt MEN trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych.
W liceach uczniowie będą omawiać dzieła takich pisarzy jak Kafka, Herling-Grudziński, Dostojewski i Conrad. Klasy z rozszerzonym językiem polskim zapoznają się z "Wyznaniami" świętego Augustyna i "Obroną Sokratesa" Platona, ponieważ według ministra mają "kluczowe znaczenie dla europejskiej i chrześcijańskiej tradycji".
Gimnazja czeka edukacja patriotyczna, czyli Fiedler, Kamiński i Zofia Kossak-Szczucka. Z kanonu wypadł za to "Władca Pierścieni".
W młodszych klasach szkoły podstawowej, czyli w tak zwanym nauczaniu początkowym dzieci zapoznają się z "Baśniami" Andersena, "Akademią Pana Kleksa" Jana Brzechwy, "Dziećmi z Bullerbyn" Astrid Lindgren i "120 przygodami Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego oraz fragmentami "Sierotki Marysi i siedmiu krasnoludków" Marii Konopnickiej. W spisie nie ma natomiast "Na jagody" M. Konopnickiej, ponieważ ten utwór jest już niezrozumiały dla dzieci. Zdaniem MEN książki te "popularyzują wartości humanistyczne, uczą patriotyzmu, poszanowania dla innych". W starszych klasach dzieci zapoznają się z "Pinokiem", "W pustyni i w puszczy", "Anią z Zielonego Wzgórza" i "Starą Baśnią" Ignacego Kraszewskiego. Minister Legutko pozostawił w spisie lektur "Opowieści z Narnii", choć mówiono, że książka ta została umieszczona w spisie przez Romana Giertycha tylko dlatego, że jest ulubioną książką jego córki.