Dodaj nową odpowiedź

Stanowisko Prezydium ZG ZNP

Stanowisko Prezydium ZG ZNP z 16 maja 2006 r. w sprawie powołania Romana Giertycha na ministra edukacji narodowej

--------------------------------------------------------------------------------

Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego stanowczo protestuje przeciwko powierzeniu stanowiska ministra edukacji narodowej przewodniczącemu Ligi Polskich Rodzin Romanowi Giertychowi. Nominacja ta, będąca wynikiem przetargu politycznego, stoi w sprzeczności z elementarnymi wymogami kompetencji, które powinny być czynnikiem decydującym przy obsadzaniu stanowisk państwowych, a zwłaszcza w odniesieniu do edukacji. Po raz kolejny edukacja została potraktowana jak łup, którym dowolnie można dzielić się z koalicjantami, jak element gier politycznych. Gier tych dość!

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się odwołania Romana Giertycha ze stanowiska ministra edukacji narodowej. Oczekujemy powierzenia tego stanowiska osobie o uznanym dorobku pedagogicznym, mającej autorytet w środowisku oświatowym i społeczną akceptację.

Edukacja jest zbyt poważną sprawą i zbyt delikatnym organizmem, aby poddawać ją wstrząsom wynikającym z uwarunkowań politycznych. Polityka państwa w tej dziedzinie powinna być długofalowa i konsekwentna, podporządkowana realizacji perspektywicznych celów i zadań, ukierunkowana na kontynuację i doskonalenie. Kreowania takiej polityki i jej realizowania ponad podziałami politycznymi od lat domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego z najwyższym niepokojem obserwujemy skutki, jakie niosą zmiany ekip rządzących dla edukacji: brak poczucia stabilności, prymat rozwiązań doraźnych nad przyszłościowymi, podejmowanie decyzji podyktowanych politycznymi przesłankami.

Postawa i poglądy nowego ministra edukacji oraz jego zaplecza politycznego budzą obawy, że oświata poddana zostanie ideologicznej indoktrynacji, forsowaniu "jedynie słusznych poglądów", co w efekcie przyniesie nieodwracalne szkody: wzrost podziałów i nietolerancji z jednej strony, nasilenie postaw konformistycznych z drugiej. Są to zjawiska sprzeczne z ideą szkoły otwartej, przygotowującej do życia w pluralistycznym społeczeństwie i zróżnicowanym świecie. Szkoły nie można zamknąć w narodowym zaścianku, bo jej zadaniem jest torowanie dróg w przyszłość, która dla naszego kraju wiąże się z funkcjonowaniem w Unii Europejskiej i otwarciem na świat. Dlatego minister edukacji powinien być człowiekiem rozumiejącym nieodwracalność procesów historycznych i trafnie odczytującym trendy rozwojowe.

Szkoła musi mieć warunki spokojnego i efektywnego wykonywania swych zadań dydaktycznych i wychowawczych. Nie sprzyja temu atmosfera niepewności i obaw. Dotyczy to także nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek, którym należy się zaufanie i pomoc, a nie obrzucanie epitetami i straszenie, co niestety ma miejsce w wypowiedziach niektórych polityków rządzących ugrupowań.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego otrzymuje liczne sygnały, świadczące o oburzeniu środowiska oświatowego takim traktowaniem oświaty, a także wielkim zaniepokojeniu nauczycieli, rodziców i młodzieży o przyszłość kształcenia i wychowania w Polsce. Związek solidaryzuje się z protestem przeciwko Romanowi Giertychowi jako ministrowi edukacji narodowej podjętym w rozmaitych formach przez przedstawicieli różnych środowisk: nauczycieli i pracowników nauki, uczniów i studentów, rodziców, organizacje pozarządowe. Popieramy działania protestacyjne prowadzone przez ogniwa ZNP.

Oczekujemy, że ten powszechny protest doprowadzi do szybkiej zmiany na stanowisku ministra edukacji, a także będzie dla elit politycznych przypomnieniem, że władza nie jest celem samym w sobie, ale ma służyć dobru społeczeństwa.

Sławomir Broniarz
Prezes ZNP

Warszawa, 16 maja 2006 r.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.