Dodaj nową odpowiedź

Nie uważam, żeby ludzie

Nie uważam, żeby ludzie byli aż tak dobrzy - po prostu nie są aż tak źli się ich przedstawia. W dobrych warunkach społecznych będą w miarę dobrzy - po prostu. To wystarczy.
Zlikwidowanie więzień tylko chwilowo by zwiększyło przestępczość, bo kolejne pokolenie przestępców nie byłoby edukowane w zakładach karnych. Poziom frustracji i agresji mógłby bardzo szybko spaść, gdyby dzieci zagrożone patologią przemocy zaproponować na czas inne zajęcia. To naprawdę jest skuteczne. Tak więc wystarczy żeby obecne pokolenie 5 latków wychowało się w przyjaznym środowisku do wieku 18 lat i żeby przestępcy w wieku 30 lat stracili z wiekiem siły i przestali być groźni. Jednym słowem kilkanaście lat wystarczy, a sądzę że dużo mniej, jeśli ludzie będą bardziej podatni na zmianę niż sądzimy.

Co do statystyk o liczbach więźniów, to można sobie zobaczyć liczbę więźniów na 100 tys. mieszkańców w 2005 r. tutaj: http://www.worldpolicy.org/globalrights/dp/2005-World%20Prison%20Populat...
Polska: 209
Białoruś: 532
Niemcy: 96
Francja: 91
Anglia: 142
Irlandia: 85
Finlandia: 71
Estonia: 339

Liczbę zarejestrowanych przestępstw też można sobie zobaczyć, choć nie mam dokładnie takiego samego okresu (ale z pewnością też umiesz wyszukać): http://www.homeoffice.gov.uk/rds/pdfs2/hosb1203.pdf
W latach 1997-2001 wzrost przestępczości:

Francja: 16%
Finlandia: -3%
Niemcy: -3%
Anglia: -2%
Polska: 40%
Estonia: 43%

Oczywiście można znaleźć bardziej pasujące daty i wtedy policzyć korelację - może nawet spróbuję to zrobić.
W każdym razie widać, że w Polsce wygląda to fatalnie, a w Finlandii bardzo dobrze, choć w Polsce jest dużo więcej więźniów na 100 tys. mieszkańców.

Z tych danych:
Kraj---Więźnio--Przestępczość
Polska 209 40%
Estonia 339 43%
Niemcy 96 -3%
Francja 91 16%
Anglia 142 -2%
Finland 71 -3%

Excel mi wylicza korelację 0,83 więc całkiem wysoką. Oczywiście wiem, że to nie jest w pełni rzetelna statystyka, ale ktoś z wolnym czasem może poszukać lepszych danych i zrobić to lepiej.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.