Dodaj nową odpowiedź

Senat USA podtrzymał odwołanie Habeas Corpus

Świat | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Dziś Senat USA podtrzymał decyzję odsuwającą do lamusa zasady Habeas Corpus. Rok temu, uwięzieni jeńcy wojenni utracili prawo do obrony przed sądem pod pretekstem tzw.„wojny z terroryzmem”. Brak tego prawa oznacza, że osoby podejrzewane o terroryzm mogą być przetrzymywane bezterminowo, nawet jeśli nie udowodniono im winy.

Stało się tak, pomimo iż jest to sprzeczne z konstytucją USA i prawami swobód obywatelskich. W historii USA istnieją precedensy pozbawienia wolności całych grup ludności bez sądu i bez udowodnienia im jakiejkolwiek winy. W czasie II wojny światowej pozbawiono wolności obywateli amerykańskich japońskiego pochodzenia w obawie, że są „agentami” wrogiego mocarstwa.

Zasada „Habeas Corpus” umożliwia apelowanie do sądu przywrócenie wolności w razie, gdy uwięzienie nie było zgodne z prawem. Zasada ta została wprowadzona w Anglii w 1215 r. i od początku stanowiła część amerykańskiej konstytucji.

Zasadę tę zawiesił prezydent Lincoln podczas Wojny Domowej, starając się zwalczać przeciwników wojny bojkotujących pobór do wojska. Od tamtego czasu naruszenia zasady Habeas Corpus powróciły dopiero za władzy Billa Clintona (za pretekst posłużyła bomba w Oklahoma City) i Busha (począwszy od listopada 2001). Formalnie Habeas Corpus w odniesieniu do tzw. “bezprawnych bojowników wroga” zostało całkiem zniesione 29 września 2006 r.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.