Dodaj nową odpowiedź
Pracodawcy kierują się stereotypami wobec matek
Czytelnik CIA, Nie, 2007-09-30 12:13 Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownikaPrzekonanie, że matki częściej niż inni pracownicy biorą wolne, to krzywdzący przesąd - wynika z badań zleconych przez Fundację Świętego Mikołaja
85 proc. spytanych przez SMG/KRC kobiet nie wzięło ani jednego dnia wolnego "na dziecko" w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Matki starszych dzieci opowiadają, że w ciągu 19 lat wzięły zwolnienie raz, dwa razy. Badania to element kampanii, która ma przeciwdziałać dyskryminacji matek w pracy. Matki małych dzieci nie godzą się natomiast na pracę w nadgodzinach. - To główne pole konfliktu z pracodawcą. Gdyby ten ostatni umiał zorganizować odpowiednio dzień pracy, problemów by nie było - uważa Dariusz Karłowicz, szef fundacji.
Jednak pracodawcy płacą matkom mniej.
Kobieta bez dziecka, kobieta z dzieckiem i mężczyzna wykonujący tę sama pracą zarobiliby za nią różne kwoty. Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Fundacji Świętego Mikołaja przeprowadził badanie. „Uczestniczący w badaniu nie wiedzieli, że opisy różnią się tylko płcią pracowników i informacją, czy mają dzieci. Szefowie firm byliby gotowi zaoferować matce z dwójką dzieci 1476 zł brutto. Kobieta bezdzietna zarobiłaby kilkadziesiąt złotych więcej: 1531 zł” –informuje Rzeczpospolita.
„To, że różnica w zarobkach zależy raczej od posiadania dzieci niż od płci, pokazują kwoty oferowane mężczyznom. Ojciec rodziny zarobiłby 1520 złotych, mężczyzna bezdzietny 1543 zł” – pisze Rzeczpospolita. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi kampanię „Mama w pracy”. Podwójne dyskryminowanie kobiet z dzieckiem było dla niej dużym zaskoczeniem.