Dodaj nową odpowiedź

to co piszesz to same frazesy

religia nigdy dla nikogo nie była narzędziem wyzwolenia, a to że "pierwsze gminy chrześcijańskie [były] przeciwstawne Wielkiemu Rzymowi" nie ma wielkiego znaczenia biorąc pod uwagę to co chrześcijanie zaczęli robic natychmiast kiedy mogli zrobić cokolwiek, no ale "jeśli ktoś się uprze to wszystko zinterpretuje jak chce" z religią włacznie i wychodzą wtedy takie rzeczy jak "buddyzm jest filozofią wyzwolenia" (filozofią czy religią?) i prapra...dziadek sprzed 2500 lat (co do którego nie wiadomo czy w ogóle istniał) okazuje się bardziej anarchistą niż jeden z dziewiętnastowiecznych twórców anarchizmu.

"Nienawidzi się zawsze człowieka w imię lepszej ludzkości" naprawdę? myśle że o wiele częściej w imię takiego czy innego boga albo religii. a konkretnie jak się to ma do Bakunina?

"Zresztą walka klas jest tym samym, co nienawiść rasowa" taa pewnie, klasy muszą przecież istnieć żeby w spokoju (a jakże)jedni ludzie mogli wyzyskiwać innych (za co pewnie zostaną ukarani na tamtym świecie albo w przyszłym wcieleniu więc nie należy im przeszkadzać - o to właśnie chodzi kiedy sie mówi że jest narzędziem "panowania klasowego")

a co konkretnie u Bakunina miałoby być "komunistyczne"? nie sama walka klas chyba, bo pisali o niej również tacy "komuniści" jak Adam Smith i in. (bez używania konkretnego terminu ale to raczej bez znaczenia)

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.