Dodaj nową odpowiedź

"ucisk" nie jest odczuciem

"ucisk" nie jest odczuciem ale również pewnym "faktem" istniejącym poza psychiką, mianowicie czynnością w tym przypadku, np. jak powiedziałem o mnichach pan uciska swojego niewolnika.

komu i w jaki sposób religia pozwoliła się wyzwolić? religia (każda! hierarchiczna i niehierarchiczna, zbrodnicza i niezbrodnicza, o ile ta ostatnia istniałaby)jest irracjonalna, to zestaw róznych złudzeń. no to jest pewien problem czy błędny pogląd może prowadzic do słusznych działań. ale nawet jeśli moze, to tylko przypadkowo, tzn. te próby wyzwolenia nie były DZIęKI religii, ale POMIMO religii. ciekawe, bo wygląda na to, że sam traktujesz "przedmiot" tych religii (boga czy coś innego) jako "słowo klucz" nieważne czy jest słuszna, nieważne jaka to konkretnie religia, ważne żeby mobilizowała do działania ("droga"). to jest podejście najgorsze z możliwych, bo to właśnie coś takiego jest maksymalnie "subiektywnym określeniem i może być użyte do manipulacji"

generalnie "wyzwolenie" rozumiesz w jakimś dziwnym sensie. chyba tylko w wyobraźni można się tak "wyzwalać", a tutaj chodzi o rzeczywisty świat

"walkę klas" trzeba rozumieć jako "konflikt klas", tak jak xavier napisał, może to być mylące bo mówiono o tym w historycznym sensie (np. marks) tzn. prędzej czy później ten konflikt stawał się otwarty, ale np. wspomniany smith mówi raczej o "konflikcie interesów". no nie wmówisz mi, że nie słyszałeś o tym że szef i jego pracownicy mają inne interesy, wiekszosc pracowników i po drugiej stronie większosc szefów dobrze o tym wie (czyli wie, nie używając zazwyczaj tych terminów, że po pierwsze jest klasą, a po drugie że bierze w tym konflikcie udział)

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.