Dodaj nową odpowiedź

Matura z religii w przyszłym roku?

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje intensywnie nad wprowadzeniem w przyszłym roku egzaminu z religii na maturze - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa resortu Kaja Małecka.

Wprowadzenie możliwości zdawania matury z religii postulował na początku stycznia przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu Polski, biskup Stanisław Wielgus.

- Drugi polski synod plenarny, który zakończył swoje obrady w roku 1999, wśród postulatów podaje to, aby religia była do wyboru na maturze. Ten postulat jest zawarty w dokumentach Kościoła - powiedział ks. Piotr Tomasik z Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Pomysł ten poparła w styczniu LPR, która zapowiedziała, że zamierza przedstawić własny projekt regulacji umożliwiającej zdawanie religii na maturze. Poparła go także Młodzież Wszechpolska, która rozpoczęła zbieranie podpisów pod listami poparcia dla inicjatywy wprowadzenia religii na listę przedmiotów maturalnych.

Obecnie uczniowie teoretycznie mogą wybrać między uczęszczaniem na religię, na etykę lub nie zdecydować się na żadne z tych zajęć. Jednak zajęcia z etyki są fikcją. W zasadzie niemal nigdzie nie są realizowane. Z danych szacunkowych Ministerstwa Edukacji wynika, że mniej niż jeden procent (0,98 proc.) wszystkich uczniów chodzi na zajęcia z etyki oraz że w szkołach ponadgimnazjalnych około 1/3 uczniów nie chodzi ani na zajęcia z religii, ani na zajęcia z etyki. Warto dodać, że wiele osób niewierzących lub niebędących katolikami pod presją otoczenia zmusza swoje dzieci do uczęszczania na religię, bojąc się ostracyzmu dziecka wśród rówieśników. Szczególnie jest to widoczne w podstawówkach i w mniejszych miejscowościach.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.