Dodaj nową odpowiedź

Olsztyn: Marsz przeciwko faszyzmowi i antysemityzmowi

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Wczoraj, 9 listopada przeszedł w Olsztynie marsz przeciwko faszyzmowi i antysemityzmowi w związku z rocznicą kryształowej nocy. Spod ratusza, poprzez starówkę aż do siedziby Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej przeszło około 100 ludzi niosących transparenty z napisami "Good night white pride", "Śmierć faszyzmowi", "Czerwona kartka rasizmowi". Skandowano antyfaszystowskie hasła. Film dokumentujący przemarsz dostępny TUTAJ.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w III Rzeszy naziści zamordowali ponad 90 Żydów, a blisko 30 tysięcy wtrącili do obozów. Zniszczyli też blisko tysiąc synagog, kilka tysięcy sklepów i prawie 200 domów. Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd też nazwa pogromu.

- Tamtej nocy również w Olsztynie miały miejsce tragiczne wydarzenia. To właśnie wtedy doszczętnie spalono synagogę przy ulicy Grunwaldzkiej, po której zostały jedynie schody prowadzące obecnie do klubu "Budowlani". To część historii miasta, której nie powinniśmy wymazywać. Żydzi mieszkali w Olsztynie i powinniśmy o tym pamiętać. - powiedział reporterom Gazety Olsztyńskiej Mirosław Arczak z Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej

Podczas marszu przybliżono historię olsztyńskiej ludności żydowskiej i jej znanych przedstawicieli, przystając w historycznych miejscach. Zatrzymano się pod tablicą domu, w którym urodził się światowej sławy architekt Erich Mendelsohn, na tyłach Casablanki, gdzie znajdują się macewy, w miejscu spalonej synagogi i na cmentarzu żydowskim przy ul. Zyndrama z Maszkowic. O każdym z tych miejsc oraz o mniejszości żydowskiej Olsztyna opowiadał przewodnik.

Marsz zakończył się na ulicy Grunwaldzkiej w siedzibie Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej, gdzi wyemitowano film dokumentalny na temat wydarzeń Nocy Kryształowej. W organizacji wzięli udział aktywiści/wistki Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej, stowarzyszenia Młyn i Borussia oraz Wspólnoty B'Jachad. Oficjalna strona Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej pod adresem http://www.biblioteka.warmia.net/

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.