Dodaj nową odpowiedź

Solidarność z…prawem rynku

Blog | polityka

kapitalista.jpgPolski rząd w ostatnim czasie nie chce podpisać unijnej Karty Praw Podstawowych, bo ta (UWAGA!) podnosi standardy prawa pracy. Wątpliwości rządu budzi rozdział “Solidarność” zawarty w Karcie Praw Podstawowych. Gwarantuje on prawa socjalne, związkowe i dotyczące prawa pracy. Karta wymusza podniesienie płac i polepszenie warunków pracy.

IV. Solidarność (art. 27-38);
prawo pracowników do informacji i konsultacji; prawo do układów zbiorowych i wspólnych działań; prawo do bezpłatnych usług mieszkaniowych; prawo do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem; prawo do dobrych warunków pracy; zakaz pracy dzieci i ochrona pracującej młodzieży; zakaz zwolnień z powodu macierzyństwa, prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego; prawo do pomocy socjalnej; prawo dostępu do służby zdrowia; ochrona środowiska; ochrona konsumenta.

Dlaczego rząd obawia się tych kwestii? Sprawa wydaje się prosta. Polska jest atrakcyjnym eldorado dla unijnych inwestorów, którzy mogą znaleźć w niej tanią siłę roboczą. Jeżeli koszt pracy będzie porównywalny do tego w Unii czy równy mu, to polski rząd może na tym stracić.

Możliwe, że Polska postąpi podobnie jak Wielka Brytania, która wynegocjowała, że żadne roszczenia wobec niej nie mogą być dochodzone przed jej sądami i sądami unijnymi w oparciu o zapisy Karty Praw Podstawowych. O jakie prawa chodzi? Oczywiście o prawa związkowe i prawa do strajku zapisane w rozdziale “Solidarność”.

Jak widać silne państwo to w obecnych czasach silna władza. Jak wiadomo prawa i wolności obywateli siłę władzy ograniczają. Rząd, który szedł do wyborów pod hasłem solidarności społecznej, najbardziej niepokoi rozdział Karty zatytułowany “Solidarność”. Czy w takim przypadku może być mowa o “zgodzie” z obecnie strajkującą służbą zdrowia?

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.