Dodaj nową odpowiedź
John Negroponte - specjalista od współpracy z dyktatorami - negocjuje w Pakistanie
Yak, Sob, 2007-11-17 22:25 Świat | Tacy są politycySpecjalny wysłannik USA, John Negroponte spotkał się dziś z prezydentem Pakistanu Pervezem Musharrafem. Celem spotkania jest próba nakłonienia wojskowego dyktatora do współpracy z byłą premier Benazir Bhutto. Rozmowy pomiędzy Bhutto, a Musharrafem zostały zerwane, gdy został ogłoszony stan wyjątkowy 3 listopada.
USA formalnie domagają się uwolnienia tysięcy więźniów politycznych aresztowanych od czasu obowiązywania stanu wyjątkowego. Jednakże niezależnie od łamania praw człowieka, Pervez Musharraf jest dla Waszyngtonu znanym i sprawdzonym sojusznikiem. Jakikolwiek rząd, który może powstać po jego odsunięciu od władzy, może już nie być przychylny wobec polityki USA w Afganistanie, a nadal będzie dysponował bronią atomową. John Negroponte spotkał się również m.in. z szefem Pakistańskich Służb Wywiadowczych (ISI), które były w latach 90’tych głęboko zaangażowane we wspieranie ruchu afgańskich Talibów.
John Negroponte zdobył doświadczenie we współdziałaniu z rządami łamiącymi prawa człowieka podczas swojej misji dyplomatycznej w Hondurasie w latach 1981-1985. W tym czasie, USA przeznaczały wiele milionów dolarów rocznie dla rządu w Hondurasie, aby wspierać bojówki Contras w walce przeciwko Sandinistom z sąsiedniej Nikaragui.
Sandiniści przejęli władzę po wspieranym przez administrację Jimmiego Cartera dyktatorze Somozie. Według raportu Komisji Kongresu, John Negroponte jako ambasador USA w Hondurasie wiedział o łamaniu praw człowieka i mordach politycznych dokonywanych przez władze Hondurasu, ale zataił te informacje przed Kongresem. Również w publikowanym przez Departament Stanu raporcie o przestrzeganiu praw człowieka na świecie nie pojawiły się informacje o nadużyciach władz w Hondurasie, choć Negroponte był zobowiązany je przekazać. Jako ambasador w Meksyku w latach 1989-1993, John Negroponte przekazywał informacje wywiadowcze rządowi Meksyku, aby pomóc w walce z powstaniem Zapatystów.
Benazir Bhutto, była dwukrotnie premierem Pakistanu w latach 1988 -1990 i 1993-1996. W obydwu przypadkach, była odsuwana od władzy z powodu skandali korupcyjnych. W jednym przypadku, władze Polski dostarczyły dowodów przeciwko niej. Chodziło o łapówki w wysokości 2 milionów dolarów przekazane przez przedsiębiorców reprezentujących Ursus w zamian za zakup 6 tys. ciągników przez Pakistan. Rząd Benazir Bhutto wspierał finansowo i militarnie Talibów w Afganistanie i pomógł im zdobyć władzę we wrześniu 1996 r.