Dodaj nową odpowiedź

"jakoś nie chciałbym,

"jakoś nie chciałbym, żeby moją pracę i konsumpcję organizowała rada, tak samo jak nie chciałbym, żeby robił to ktokolwiek inny" ale jak chcesz to zrobić w sytuacji takiej produkcji na wielką skalę jaka jest dzisiaj konieczna? ktoś MUSI planować produkcję. pytanie tylko kto to robi. obecnie robią to zarządy kapitalistycznych firm, w realsocu państwo, a tu masz demokratyczne planowanie.
co do konsumpcji to u alberta mechanizm jest podobny (ale tylko podobny) jak na rynku tzn. konsumenci planują konsumpcję. róznica jest taka, ze na rynku NIE UZGADNIAJĄ tego ze sobą, a tutaj tak. czemu nie chcesz tego uzgadniać?
jeśli chodzi o zapewnianie podstawowych produktów, to jest w parekonie coś takiego - podział na dobra o sztywnym i elastycznym popycie. w przypadku tych pierwszych można de facto wprowadzić anarchokomunizm, tych drugich wg alberta nie. ja szczerze mówiąc nie wiem, jak ten problem rozwiązac, trzeba by to obecnie w praktyce sprawdzić. w hiszpanii '36 jak wiadomo nie wprowadzono pełnego anarchokomunizmu m.in. z tego powodu, ale dzisiaj jest to wszystko technicznie bardziej rozwinięte, wieć moze by się dało

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.