Dodaj nową odpowiedź

Należy pamiętać, że

Należy pamiętać, że rynek w gospodarce socjalistycznej (a przecież jak wiemy w PRL istniał rynek, pieniądz i ceny - choć ceny były w dużym stopniu ustalane przez państwo, więc nie trzeba było nic "przywracać") wyglądał nieco inaczej.

Jednocześnie pisze się o uspołecznionej gospodarce planowej:
"Reforma winna uspołecznić planowanie. Plan centralny musi odzwierciedlać dążenia społeczeństwa i być przez społeczeństwo akceptowany. Dlatego konieczne są publiczne debaty nad planem centralnym. Powinna zostać zapewniona możliwość przedkładania wszelkich planów w wariantach, opracowywanych także z inicjatywy społecznej i obywatelskiej. Dlatego konieczny jest szeroki dostęp do rzetelnej informacji gospodarnej. Wymaga to ustanowienia społecznej kontroli nad GUS."

tak samo jak można w gospodarce "kapitalistycznej" żądać "podwyższenia cen"? To jest możliwe jedynie w sytuacji gdy ktoś tymi cenami świadomie steruje.

Teza 1
"Należy zbudować nową strukturę organizacyjną gospodarki. Podstawową
jednostką organizacyjną gospodarki powinno stać się przedsiębiorstwo społeczne,którym zarządza załoga reprezentowana przez radę pracowniczą, a operatywnie, kieruje dyrektor, powoływany drogą konkursu przez radę i przez nią też
odwoływany."

Tak samo domaga się:

TEZA 7
"Wobec wysokiego deficytu podstawowych towarów żywnościowych i
przemysłowych, do czasu jego przezwyciężenia Związek zmuszony jest
występować o ich reglamentację, by zapewnić każdemu obywatelowi niezbędne minimum konsumpcji."

Teza 8:
"Tworzeniu komisji mieszanych z udziałem przedstawicieli osiedli i dzielnic jako zalążka samorządów terytorialnych, decydujących o kierunkach wykorzystania i rozwoju bazy socjalnej."

Teza 9:
"W zakładach pracy, w których są przewidziane redukcje, Komisje Zakładowe powinny rozpatrzyć możliwości takich zmian wewnątrz zakładów, by zagrożeni redukcją pracownicy mieli możliwość podjęcia pracy na innym stanowisku pracy lub w krótszym wymiarze czasu pracy bez straty wynagrodzenia."

Nie wiem jak można osiągnąć te postulaty na rynku kapitalistycznym.

Poza tym to mi bardziej przypomina postulaty "rynkowych syndykalistów" niż kapitalistów. Jak widać jest tam niezłe pomieszanie z poplątaniem (sądzę że pod względem ekonomicznym nie było to do końca przemyślane).

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.