Wydarzenia - Filtruj: wydarzenie
Niedziela, Październik 22, 2006
Start: 16:00
End: 18:00
Poświęć swój czas – przyjdź w niedzielę o godz. 16.00 pod stację Metro Centrum w Warszawie. Co dwa tygodnie rozdajemy tam około 100 darmowych posiłków dla bezdomnych i potrzebujących. Możesz nam w tym pomóc!
Poniedziałek, Październik 23, 2006
Start: 10:00
End: 13:00
poniedziałek 23 (sic!) października o godzinie 10.00 w klubie Pod Jaszczurami (ryneczek gówniany w Krakoofku) odbędzie się spotkanie... debata... (morświna powinno byc z duzej!) z kandydatami na wielce odpowiedzialne i zaszczytne stanowisko prazydenta stołecznego królewskiego miasta Krakowa. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy byli kim innym... wróć... gdybyśmy nie zaszczycili szanownego gremium swoją obecnoscią.
Chcemy troche popikietować. Pragniemy również zadać kilka niewygodnych pytań kandydatom. Jeśli interesują was sprawy naszego miasta kręccie się gdzies w okolicy, kilka minut przed 10.00...
pozdro, bedzie w porzo, rewolucja wybuchnie, słońce wzejdzie!
bojówka FA Kraków im. Morświna Howarda
Tekst ulotki:
ODDAJMY
KRAKÓW
MIESZKAŃCOM!
Nie jesteśmy komitetem wyborczym, nie zabiegamy o wasze głosy i nie obiecujemy złotych gór. Chcemy natomiast położyć kres lekceważeniu wiedzy i umiejętności zwykłych ludzi, których nikt nie pyta o zdanie, podczas decydowania o polityce mieszkaniowej, służbie zdrowia, pomocy dla bezrobotnych, remoncie ulic, ścieżkach rowerowych i pozostałych sprawach. Karykaturą demokracji jest obecny stan rzeczy, gdzie radny czy prezydent miasta przez cały czas swojej kadencji może zajmować dowolne stanowisko w najważniejszych kwestiach, bez porozumienia się i uzgodnienia swojego postępowania z wolą mieszkańców swego okręgu. Można i trzeba to zmienić. Samorząd tylko wtedy nie jest fikcją, gdy jego struktura organizacyjna zapewnia każdemu z mieszkańców – nie tylko formalne prawo ale i faktyczne możliwości swobodnego i skutecznego wpływania na warunki życia i na bieg spraw w mieście.
PROPOZYCJE ZMIAN W SAMORZĄDZIE
Organizowanie otwartych zebrań mieszkańców w każdej z dzielnic. Spotkania powinny dotyczyć spraw lokalnych, bytowych i wszystkiego co ma wpływ na życie obywateli. Urząd miasta musi służyć pomocą w przygotowaniu tych spotkań i dostarczać niezbędnych materiałów informacyjnych. Obowiązkiem przedstawicieli administracji będzie udzielanie odpowiedzi na wszystkie pytania uczestników tych zgromadzeń.
Środa, Październik 25, 2006
Start: 12:00
End: 17:00
W Krakowie odbędzie się kolejna debata przedwyborcza. Tym razem, w siedzibie Radia Kraków (Al. Słowackiego 22) w najbliższą środę 25 października w sali S-5 o godzinie 12.00...
Przybywajcie tłumnie, razem upomnimy się o prawo do decydowania o naszym mieście.
Niedługo relacja z poniedziałkowej akcji...
Start: 12:00
End: 15:00
W Krakowie odbędzie się kolejna debata przedwyborcza. Tym razem, w siedzibie Radia Kraków (Al. Słowackiego 22) w najbliższą środę 25 października w sali S-5 o godzinie 12.00...
Start: 15:30
End: 20:00
Federacja Anarchistyczna oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza zapraszają w środę do Społecznego InfoPunktu ALERT (Śląska 34) na AfterWork. Od 15:30 do 17:30 otwieramy swoje progi dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką społeczną. Można poczytać wydawnictwa niezależne i zaangażowane, włączyć w działania demokratycznej i oddolnej Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Pogadać o problemach czy dowiedzieć się o działaniach oddolnego ruchu społecznego. Serwujemy również kawę i herbatę, czy inne zimne napoje, które umilić mogą czas spędzony na dyskusji.
Również zaczęliśmy udzielać pomocy w przypadku łamania praw pracowniczych od 15:30 do 17:30 w każdą środę.
Projekcja filmowa z dyskusją startuje o godzinie 18:00
wstęp: 2 zł
[inline:1]
Film: Nadprodukcja - terror konsumpcji (Surplus. Terrorized into Being Consumers)
Reżyseria: Erik Gandini
Nagrody: Nagroda dla najlepszego filmu Silver Wolf IDFA 2003
Dokument
Szwecja 2003
Film porusza temat społeczeństwa konsumpcyjnego, jego zachowań, celów i braku szczęścia mimo możliwości zaspokojenia wszystkich materialnych potrzeb.
Autorzy filmu stawiają zasadnicze pytania:
- Dlaczego powszechnie obowiązujący konsumpcyjny styl życia wzbudza tyle sprzeciwów i wznieca rewolty antyglobalistów na całym świecie?
- Dlaczego przywilej robienia zakupów i dokonywania wyborów konsumenckich nie prowadzi automatycznie do szczęścia?
- Skąd bierze się poczucie pustki i osamotnienia jednostek pomimo materialnej zasobności społeczeństw zachodnich?
Czwartek, Październik 26, 2006
Start: 13:00
End: 16:00
26 października 2006 roku w Łodzi o godz. 13.30. spod zakładów Uniontex ul. Tymienieckiego 3, rusza manifestacja w obronie Sławka Kaczmarka i innych związkowców wyrzucanych z pracy z swoją działalność. Występować będziemy także w obronie pracowników agencji pracy tymczasowej. Organizatorem akcji jest Komitet Obrony i Pomocy Represjonowanych Pracowników, w ramach którego działa Inicjatywa Pracownicza. IP wzywa członków i sympatyków do masowego udziału. W Poznaniu i na Śląsku będą podstawione przez IP autobusy.
Kontakt:
Poznań - ip@post.pl
Śląsk - nigraespero@interia.pl
26 września 2006 roku, po wielu miesiącach procesu przed łódzkim sądem pracy zapadł wyrok w sprawie Sławomira Kaczmarka, przewodniczącego OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex SP. Sąd zmienił tryb zwolnienia Kaczmarka z dyscyplinarki (art. 52 KP) na zwykły i zasądził odszkodowanie w wysokości jednej pensji. Formalnie zatem proces został przez Sławomira Kaczmarka wygrany, jednak Inicjatywa Pracownicza domagała się przywrócenia do pracy. Wyrok zatem traktujemy za niekorzystny.
Przewodniczący Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex w Łodzi, Sławek Kaczmarek został w grudniu 2004 roku wyrzucony z pracy, pomimo iż był prawnie chronionym przed zwolnieniem. Jego odejście z zakładu związane było z realizacją przez zarząd działań zmierzających do pozbycia się wszystkich współzałożycieli przedsiębiorstwa. Uniontex SP powstał pod koniec 2003 roku jako spółka pracownicza mająca ratować miejsca pracy w zlikwidowanych Zakładach Przemysły Bawełnianego Uniontex S.A. Niestety z powodu braku kontroli udziałowców nad spółką pracowniczą doszło do przejęcia kontroli nad nią przez zarząd zakładu.
Wszystko wskazuje na to, że 10 października br. zostanie ogłoszony, przed sądem pracy w Zielonej Górze, wyrok w sprawie Jacka Rosołowskiego, działacza IP z Kostrzyna, który został w marcu 2006 roku zwolniony za próbę założenia związku zawodowego w firmie Impel-Tom. W tym przypadku zażądaliśmy wysokiego odszkodowania, bowiem Jacek Rosołowski zatrudniony był na czas określony, zatem nie może się domagać przywrócenia do pracy. Faktycznie prawne zablokowanie żądania przywrócenia do pracy (odnoście umów czasowych), w przypadku jawnej dyskryminacji, jest rzeczą kuriozalną.
Start: 20:00
Ruszamy znowu z dkf-ami. Najbliższy w czwartek 26 października o 20.oo w Kawiarni Naukowej (ul. Jakuba 29). Lecimy z Brand New World i zrealizowanym przez Obin.org reportażem z dnia bez kupowania w 2005 roku. Wejście: 3 zł. Kaska idzie na naszą bibliotekę. Po filmach pewnie pogadamy sobie o konsumpcji, powoli zbliżającym się dniu bez kupowania i o rozkręcającym się w Krakowie LETS. Zapraszamy wszystkich serdecznie.
fa krakow
Niedziela, Październik 29, 2006
Start: 18:00
End: 20:00
[inline:1]29.10.2006 (niedziela)
WROCŁAW
ul. Żeromskiego 82a (w podwórzu)
http://www.zeromskiego.glt.pl
godz.18:00
wjazd: 0 zł
Wrocławska Inicjatywa Uczniowska zaprasza na film:
Ostatni Dzwonek [1989]
Do klasy IV a, postrachu grona nauczycielkiego prowincjonalnej szkoły średniej, przychodzi nowy Krzysztof Buka. Chłopak został wyrzucony z jednego z gdańskich liceów za roznoszenie ulotek. Początkowo nieakceptowany, wkrótce zaskarbia jednak przyjaźń klasy. Dzięki poparciu wychowawczyni, "Meluzyny", czwarta "a" wyjeżdża na wycieczkę. Wspólny wypad za miasto integruje klasę. Podczas wycieczki rodzi się pomysł zorganizowania w szkole teatru.
Więcej:
http://www.filmweb.pl/Ostatni+dzwonek++1989++opisy,FilmDescriptions,id=1188
Wybitne polskie kino z mocnym politycznym przesłaniem, ukazujące losy pokolenia, które jeszcze umiało się buntować ! Zapraszamy.
Poniedziałek, Październik 30, 2006
Start: 16:30
End: 18:00
Uwaga! Poszukujemy osób chętnych do pomocy organizacyjnej w związku z wyjazdem do
Augustowa. Chodzi o wykonywanie czynności takich jak telefonowanie, załatwianie
spraw itp. w godzinach funkcjonowania biura, czyli 9:00 - 17:00. Zainteresowanych zapraszamy w najbliższy poniedziałek (30.10) o godz. 16:30 na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w naszej siedzibie (adres poniżej).
Równocześnie informujemy, iż w sprawach takich jak plakaowanie, malowanie
transparentów itp. organizowane będzie kolejne spotkanie, w późniejszym
terminie.
Czwartek, Listopad 2, 2006
Start: 18:00
End: 23:00
CK-LA Warszawa zaprasza serdecznie na wieczór filmowy - tym razem poświecony tematyce historii i wspołczesnej sytuacji w Afganistanie.
W ramach pokazu wyświetlimy m.in. obraz "Bestia Wojny". Akcja filmu rozgrywa sie podczas pierwszej wojny afgańskiej, na początku lat 80. Podczas pacyfikacji afgańskiej wioski od oddziału odcięty zostaje jeden czołg, na który zaczynają polować afgańscy partyzanci. Pomiedzy członkami załogi którą dowodzi oficer sadysta, również rodzą sie konflikty. Film, który został nakrecony w roku 1988, czyli jeszcze podczas trwania konfliktu, przedstawia wiernie realia wojny, podczas której nic nie jest czarno-białe oraz różne motywacje biorących w niej udział ludzi.
Wiecej informacji o filmie na:
http://www.filmweb.pl/Film?id=36992
W programie pokazu przewidujemy również niespodziankę i krótkie wprowadzenie do historii Afganistanu.
Data: 02.11.2006 (czwartek),
Godzina: 18:00,
Miejsce: "Czarna Emilka",Warszawa, ul. E. Plater 15
Wejście 3 zł - dochód zostanie przeznaczony na działalność CK-LA
Sobota, Listopad 4, 2006
Start: 13:00
End: 15:00
Wszystkich zainteresowanych tematyką edukacji wolnościowej, alternatywnej zapraszamy na manifestację promującą idee tego, jakże odmiennego i niewygodnego dla niektórych grup, modelu edukacji.
Chcemy pokazać, że naszym głównym celem nie jest negowanie wszystkiego co związane ze szkołą, nie zajmujemy się tylko i wyłącznie nawoływaniem do odejścia romana giertycha. Przedstawić sprawdzającą się od wielu lat alternatywę w dziedzinie szkolnictwa. Uświadomić wielu, że wbrew pozorom istnieją już od lat szkoły do których uczniowie chodzą z radością, bez przymusu, a kiedy muszą już odejść - płaczą.
Zabierzcie znajomych, rodziców, nauczycieli.
Pokażmy jakiej szkoły chcemy!
Warszawa, Pałac Kultury i Nauki od strony Świętokrzyskiej (Pałac Młodzieży), godzina 13.
Po krótkim wiecu przemarsz na Plac Zamkowy.
Start: 18:00
End: 20:00
4 listopada (sobota)
start: godz. 18:00
Piano Cafe (ul. Piotrkowska 80)
W programie: pokaz filmów, dyskusja z udziałem m.in. Jarosława Urbańskiego oraz Andrzeja Smosarskiego
Wstęp wolny!
Celem spotkania jest prezentacja wolnościowej wizji samorządności jako podstawy organizacji przyszłego życia społecznego. Akceptując potrzebę istnienia samorządu, anarchiści podejmują krytykę jego obecnej formuły. Podstawowy zarzut dotyczy braku kontroli lokalnej wspólnoty nad swoimi ,,przedstawicielami", realizującymi przede wszystkim swoje prywatne cele i interesy. Kolejnym zarzutem jest częste upolitycznienie samorządu, na terenie którego radni, wybierani z klucza partyjnego, odpowiedzialni są w pierwszej kolejności przed partyjnymi przełożonymi zamiast członkami swojej rodzimej wspólnoty. Ich działalność staje się wtedy swoistą ,,szkołą" przyszłych posłów, traktujących samorząd jedynie jako pierwszy etap kariery politycznej. Mamy również powody aby stwierdzić że tzw. ,,bezpartyjni radni" w toku pracy samorządowej stają się coraz bardziej wyalienowani społecznie, nie rozumiejąc w pełni potrzeb mieszkańców. W efekcie, obecny model samorządu terytorialnego nie odpowiada interesom miejscowej ludności, tworząc przepaść pomiędzy wyborcami a jego przedstawicielami. Taką oto formę samorządności narzucają nam politycy z uporem fanatyka wierzący w demokrację przedstawicielską. Czas najwyższy zrzucić maskę i pokazać jej prawdziwą twarz!
Negując obecną strukturę lokalnej administracji, członkowie łódzkiej sekcji Federacji Anarchistycznej pragną przedstawić alternatywne formy samorządności opartej na samostanowieniu i wolności jednostki. Aby przybliżyć jej zasady, zaprosiliśmy aktywistów różnorodnych opcji ideowych, realizujących zarówno w teorii jak i w praktyce, oddolne inicjatywy na rzecz wolnego społeczeństwa.
Niedziela, Listopad 5, 2006
Start: 14:00
End: 16:00
W niedzielę 5 listopada zapraszamy do Infoszopu przy ul. Targowej 22 w Warszawie o godz. 14 na film "Paradise now" o dwóch braciach, którzy postanawiają dokonać zamachu samobójczego w Tel Awiwie.
Środa, Listopad 8, 2006
Start: 18:00
[inline:2]WYKŁAD - DEBATA
Czy mieszkańcy mogą sami o sobie decydować? I czy wybory samorządowe im w tym pomogą? Wykład na temat ruchów społecznych, których celem jest odzyskanie, utraconego na rzecz władzy i biznesu, wpływu na miasto. Będzie mowa o procesie tworzenia się demokracji bezpośredniej w okresie krysysu demokracji parlamentarnej. A także o nowej polityce społecznej, która służyc powinna obywatelom miasta w tym bezdomnym, biednym i bezrobotnym - a nie elitom i bogatym inwestorom.
godzina 18
środa 8 listopada
Klub Alter Ego
http://www.alterego.art.pl/
Plac Batorego 4
Książka:
[inline:1]Jarosław Urbański "Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting, anarchitektura."
Cena 6 zł (5 zł cena hurtowa)
Seria "anarchizm idee praktyka"
Poznań 2005 r., 70 str., format: A5, oprawa miękka lakierowana
ISBN: 83-922180-4-3
Kolejna broszura z serii: "Anarchizm. Idee. Praktyka." poświęcona jest zagadnieniom miasta z perspektywy zarówno architektury, planowania przestrzennego, jak taż socjologii. Jest to opowieść o ruchach społecznych starających się "odzyskać", utracone na rzecz władzy i biznesu, "tereny miejskie": budując real-utopie, gdzie życie rządzi się innymi regułami; wpływając na procesy decyzyjne poprzez udział w demokracji uczestniczącej; otwarcie buntując się przeciw polityce dyskryminacji przestrzennej; wreszcie tworząc architekturę służącą potrzebom ludzi, w tym bezdomnym, biednym, bezrobotnym, a nie elitom. To nie jest książka o tym, co byłoby możliwe gdyby... to książka o tym, co już się stało. O samowolny osadnictwie, skłotingu i anarchitekturze. Zapraszamy do lektury... i działania.
książkę można nabyć we wszystkich dystrybucjach anarchistycznych oraz internetowo w trojce
W Szczecinie do nabycia w siedzibie OZZ IP więcej informacji
Czwartek, Listopad 9, 2006
Start: 16:00
End: 18:00
9. listopada 2006 r. w Bydgoszczy odbędzie się przejazd rowerowy dla uczczenia pamięci pomordowanych z powodu narodowości i wyznania w czasie II wojny światowej. Będzie to wkład cyklistów bydgoskich w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem. Grupa rowerowa rozpocznie przejazd z Doliny Śmierci w Fordonie – miejsca rozstrzelania 1200 mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Trasa zakończy się pod pomnikiem ofiar faszyzmu na Starym Rynku.
Chętnych do włączenia się w akcję prosimy o oświetlenie roweru oraz wzięcie ze sobą zniczy lub kwiatów.
Początek o g. 16:00 przy pomniku w Dolinie Śmierci (w pobliżu ul. gen. Bołtucia). Planowany koniec na Starym Rynku około g. 18:00. Tam też złożymy kwiaty i zapalimy znicze. Nierowerowych uczestników prosimy o przybycie tamże.
Bydgoszcz jest miastem, gdzie w czasie okupacji dochodziło do masowych egzekucji na Polakach i Żydach. Część z tych egzekucji była odwetem za udaremnienie rewolty pronazistowskiej na początku września 1939 roku przez wojsko i miejscową ludność. Cmentarze bydgoskie skrywają ciała ofiar rozstrzeliwań, katorgi i więzienia osób, których jedyną winą była narodowość i wyznanie. Chcemy uczcić pamięć tych ludzi, jednocześnie przypominając, iż zagrożenie narodowym szowinizmem jest również problemem teraźniejszych pokoleń.
Cały przejazd jest oddolną inicjatywą i nie posiada jako takich organizatorów. Są jedynie uczestnicy, którzy pragną pokazać swoje zaniepokojenie przejawami rasizmu we współczesnym świecie oraz przypomnieć o tym, do czego skrajny nacjonalizm doprowadził. Uczestnictwo w przejeździe jest dobrowolne i otwarte dla wszystkich chętnych. W trakcie przejazdu każdy cyklista indywidualnie odpowiada za swoje zachowanie! Będzie ciemno więc prosimy się oświetlić.
Start: 20:00
Znowu lecimy z filmem. Znowu chcemy stworzyć dobrą przestrzeń do dyskusji, budowania więci i nakręcania anarchii. Tym razem poleci "Korporacja". Miejsce to samo co zwykle: Kawiarnia Naukowa ul. Jakuba 29, Kazimierz, Kraków. Czas: czwartek 9 listopada, godzina 20.oo (w porywach do 20.23). Wejściówka: 3 złocisze. Zapraszamy serdecznie!
Info o filmie:
Korporacja" (The Corporation)
Kanada 2003 r.
Reżyseria: Mark Achbar, Jennifer Abbott.
Produkcja: Mark Achbar i Bart Simpson
www.thecorporation.tv
Krytyczna analiza historii, wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju korporacji międzynarodowych. 150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma potrafi urastać do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego. Czy korporacja oprze się historii? Dokąd zmierza? Film ukazuje wewnętrzne relacje zachodzące w korporacji i ujawnia anty-korporacyjne dramaty poprzez zadziwiające nawet znawców przedmiotu opisy prawdziwych zdarzeń i relacje ich świadków. Jakie są konsekwencje rosnącej potęgi korporacji dla człowieka, środowiska naturalnego i demokracji? Czy nasza planeta ma szansę przetrwać, jeśli dajemy tak wielką władzę instytucji, która jest z założenia amoralna i zorientowana głównie na generowanie zysku dla swoich udziałowców? Czy można znaleźć lekarstwo na tę bezwzględną pogoń za zyskiem? Film został wyprodukowany w dobie największych batalii antyglobalistycznych i spektakularnych upadków korporacji (np. Enronu). Twórcy podeszli do skomplikowanego tematu w sposób pozwalający widzowi łatwo podążać za wieloma wątkami filmu, często sensacyjnymi, a nawet humorystycznymi. Galeria prezentowanych znawców przedmiotu jest imponująca: prezesi korporacji z sektora paliwowego (Shell), farmaceutycznego (Pfizer), IT (IBM), P.R. (Burson Marstaller), reklamowego (Landor i Initiative Media), naukowcy, historycy, działacze społeczni, krytycy współczesnego kapitalizmu (Noam Chomsky, Peter Drucker, Naomi Klein), reżyser Michael Moore, a nawet szpieg gospodarczy i spec od kryptoreklamy. W filmie wykorzystano między innymi serwisy informacyjne, wczesne reklamy telewizyjne, filmy klasy B i korporacyjne filmy propagandowe.
Sobota, Listopad 11, 2006
Start: 11:00
End: 14:00
Przyjdź na pikietę, okaż solidarność z mieszkańcami Marlewa, wyraź swój sprzeciw wobec militarystycznej polityki władz.
11 listopada /podczas festynu z okazji przylotu do Polski F16/
Start: godz. 11.00
skrzyżowanie ulic Andrychowskiej/Staszowskiej /dojazd od Ronda Starołęka do przystanku przy "figurze Matki Boskiej", autobus linii 58/
przemarsz pod bramę główna lotniska
godz. 13.00 Demonstracja przed bramą główną lotniska w Poznaniu-Głuszynie ul. Głuszyna /dojazd od Ronda Starołęka autobus linni 58/
Zapraszają:
Stowarzyszenie Ekologiczne Marlewo
Poznańskie środowiska niezależne
ulotka: http://www.pka.most.org.pl/F-16_ulotka.pdf
aktualne info znajdziesz na www.pka.most.org.pl
Liczymy na Twoje wsparcie!
Środa, Listopad 15, 2006
Start: 12:00
End: 14:00
Szwedzki związek zawodowy SAC przygotowuje na dzień 15 listopada 2006 r. 24-godzinny strajk generalny w Szwecji, będący protestem przeciwko antyspołecznej reformie systemu ubezpieczeń społecznych, wymierzonej w bezrobotnych. Zgodnie ze szwedzkim prawem, udział w strajku politycznym mogą wziąć tylko pracownicy sektora prywatnego.
Tego samego dnia warszawskie CK-LA organizuje pikietę, będącą wyrazem solidarności ze szwedzkimi związkowcami. Akcja odbędzie się o godz. 12:00, pod ambasadą Szwecji, ul. Bagatela 3 (obok pl. Unii Lubelskiej).
Zapraszamy wszystkich chcących solidarnie zaprotestować przeciwko cięciom socjalnym i oszczędzaniu na najsłabszych grupach społecznych!
Więcej szczegółów:
http://www.ck-la.tk
Start: 15:30
End: 21:00
Federacja Anarchistyczna oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza zapraszają w środę do Społecznego InfoPunktu ALERT (Śląska 34) na AfterWork. Od 15:30 do 17:30 otwieramy swoje progi dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką społeczną. Można poczytać wydawnictwa niezależne i zaangażowane, włączyć w działania demokratycznej i oddolnej Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Pogadać o problemach czy dowiedzieć się o działaniach oddolnego ruchu społecznego. Serwujemy również kawę i herbatę, czy inne zimne napoje, które umilić mogą czas spędzony na dyskusji.
Również zaczęliśmy udzielać pomocy w przypadku łamania praw pracowniczych od 15:30 do 17:30 w każdą środę.
Projekcja filmowa z dyskusją startuje o godzinie 18:00
Wstęp: 2 zł
[inline:1]
FILM: Ziemia i wolność (Land and Freedom)
Reżyseria Ken Loach
Zdjęcia Barry Ackroyd
Scenariusz Jim Allen
Obsada: Ian Hart, Rosana Pastor, Tom Gilroy
Muzyka George Fenton
Rok produkcji 1995
Kraj produkcji Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy
Dystrybutor Solopan
Data premiery 6 stycznia 1996
Czas projekcji 109 min.
Gatunek dramat, wojenny
Pod koniec lat 30. Hiszpania była państwem o ustroju zbliżonym do feudalnego. Znaczna część ziemi należała w tym kraju do wielkich właścicieli ziemskich sprawujących władzę. Lewicowy rząd republikański próbował przeprowadzać umiarkowane reformy, usiłując zmienić niekorzystny dla ubogich robotników i chłopów stan rzeczy. Obawiali się tego posiadacze ziemscy, przemysłowcy, duchowni i wojskowi. Pragnąc zachować swe przywileje w nienaruszonej formie, zorganizowali przewrót, na czele którego stanął generał Franco. W ten sposób rozpoczęła się wojna domowa, w której wzięli udział robotnicy z całego świata.
Sobota, Listopad 18, 2006
Start: 10:00
End: 20:00
Zaproszenie do udziału w poznańskim Marszu Równości (18 listopad 2006) dla ogólnopolskiego środowiska anarchistycznego oraz anarcho-feministycznego
Za niecały miesiąc- 18 listopada 2006 r.- po raz trzeci w Poznaniu odbędą się Dni Równości i Tolerancji oraz Marsz Równości. Jest to oddolna inicjatywa osób reprezentujących różne środowiska, w tym feministyczne, anarchistyczne, ekologiczne, lesbijsko-gejowskie, ludzi kultury, które chcą zwrócić uwagę na problemy związane z dyskryminacją oraz społecznym wykluczeniem.
Po wydarzeniach w 2005 roku, gdy Marsz Równości został rozbity przez policję i wiele z nas zatrzymanych, poznańskie środowisko anarchistyczne aktywnie włączyło się we współorganizację Wiecu Równości tydzień później oraz postanowiło wysłać delegatów oraz delegatki do powołanego w tym roku Komitetu Organizacyjnego Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu.
Uważamy, że jest to ważne wydarzenie w Poznaniu, szczególnie że w tym roku hasłem głównym jest "Solidarnie przeciw dyskryminacji". Uważamy, że właśnie solidarność jest najlepszą bronią przeciwko różnym opcjom politycznym, które forsują zunifikowany pod względem społecznym i światopoglądowym model społeczeństwa. Proponujemy połączyć wykorzystywanych na tle ekonomicznym oraz światopoglądowym. Uczestniczymy w ruchu, który ma wystąpić nie tylko pod szyldem Marszu Równości, ale czynnie włączyć się w demonstracje w obronie praw kobiet (8 marca 2007 roku) oraz w obronie praw pracowniczych i przeciwko nierównościom socjalnym (1 maja 2007 roku).
Komitet Organizacyjny postanowił, że Marsz będzie „no logo”- co znaczy, że nie dopuszczone zostaną żadne grupy polityczne do wykorzystywania oddolnego protestu do promowania siebie i swojego logo. Marsz został zgłoszony miastu, spodziewamy się, że pojawią się spore siły policyjne. W związku z zeszłorocznymi atakami na Marsz Równości zarówno ze strony policji, jak i przeciwników marszu (inspirowanych przez neofaszyzujące grupy), organizujemy w tym roku grupę wsparcia demonstrantów i demonstrantek, której rola będzie miała charakter porządkowy i ochronny. Potrzebujemy Waszego wsparcia i doświadczenia.
Start: 13:00
End: 18:00
Więcej informacji wkrótce.
Wyjazd z Warszawy o godz. 8:00.
Także wyjazd z Białegostoku.
W sprawie tanich biletów, kontaktujcie z zielonymi!
Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
ul. Nowogrodzka 46, lok. 6
00-695 Warszawa
tel/fax: (22) 621 77 77
Start: 18:00
End: 20:00
TORUN 18 LISTOPADA(SOBOTA) GODZ.18.00.
Zbieramy sie w centrum miasta,pod pomnikiem Kopernika.
Po manifestacji koncert: "FASZYZM NIE PRZEJDZIE"
Zagraja:
APATIA- stara dobra zaloga z Poznania
ZŁODZIEJE ROWERÓW- emo z Zambrowa w najlepszym wydaniu.
+potańcówka po koncercie.
18 listopada (sobota) ok. 20.00
wjazd 10 zł
PILON ul. Bulwar Filadelfijski www.pilon.pl
Start: 18:00
End: 19:00
TORUŃ 18. XI. 2006(sobota), godz. 18. 00, zbiórka pod pomnikiem Kopernika
Manifestacja w dniu 18 listopada, ma być odpowiedzią Torunian, na narastające w naszym kraju nastroje o charakterze nacjonalistycznym. Zbieramy się po to, aby pokazać, że mieszkańcy naszego miasta nie będą biernie przyglądać się takiemu obrotowi sytuacji. Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że ludzie jeszcze do niedawna kojarzeni z faszystowskimi ugrupowaniami, teraz działają w oficjalnych partiach politycznych i pełnią wysokie stanowiska państwowe (członkowie LPR, wcześniej działacze Młodzieży Wszechpolskiej).
W Polsce z rąk faszystowskich bojówek w ostatnich kilkunastu latach zginęło ponad 20 osób. Jeśli nie chcemy, aby ta statystyka się powiększyła, musimy stanowczo reagować, ha każdym szczeblu. Zarówno na ulicy, uczelni, w pubie i w pracy. Tylko wtedy możemy się spodziewać, że ludzie szerzący faszystowskie poglądy, będący pod stałą presją usuną się w cień i staną się nic nie szkodliwym marginesem. Zależy to tylko i wyłącznie od naszej aktywności i międzyludzkiej solidarności. Nie przyglądaj się więc biernie jeśli jesteś świadkiem agresji fizycznej lub psychicznej, na tle rasistowskim. Może Ty, również kiedyś będziesz potrzebował(a) pomocy w podobnej sytuacji. Nie myśl, że problem nie dotyczy Ciebie. Celem agresji nazi skinów bywają zarówno ludzie w dredach i z kolczykami, osoby w szerokich spodniach jeżdżący na deskach, oraz zwykli przechodnie. Tylko trzymając się razem możemy być skuteczni.
Twierdzimy, że przejawy niechęci wobec mniejszości, wynikają zazwyczaj, ze zwykłej
niewiedzy i stereotypów panujących w naszym społeczeństwie.
Wychodzimy z założenia, że każdy człowiek, bez względu na swoje pochodzenie lub kolor skóry, ma prawo do godnego życia według własnych pragnień.
Bądźmy razem 18 listopada.
FASZYZM NIE PRZEJDZIE!!!
Stowarzyszenie "Kolektyw Autonomistów" / Federacja Anarchistyczna-Toruń
Niedziela, Listopad 19, 2006
Start: 14:00
End: 17:00
Zapraszamy na film Avi Lewisa i Naomi Klein "Przejmowanie fabryk". Niedziela 19 listopada o godz. 14 w Infoszopie. (Jak zawsze za darmo ale zbieramy kasę na grzywnę na osobę, która niby "prowadziła" demonstrację uczniowską. Każda pomoc jest mila widziana.)
Po filmie dyskusja i spotkanie w sprawie akcji w hipermarketach na Dzień Bez Kupowania i o akcji Obina.
O FILMIE
W wyniku krachu gospodarczego w Argentynie w 2001 roku, pracownicy stanęli przed faktem opuszczonych i nierentownych fabryk oraz masowego bezrobocia. Okazało się, że zwolnieni z nierentownych zakładów robotnicy organizują się. Na przedmieściach Buenos Aires trzydziestu pracowników kieruje się w stronę ich dawnej, obecnie pustej fabryki - Zanon. Okupują zbankrutowane przedsiębiorstwa i tworzą miejsca pracy na ruinach upadłego systemu.
Start: 15:00
End: 23:00
D.I.Y dziura fest vol. 6 !!
ostatnia i specjalna edycja dziury w tym roku...
WARSZTATY
Liczba miejsc na warsztaty ograniczona! Wszystkich chętnych wzięcia udziału w warsztatach prosimy o wcześniejszy kontakt z nami i zarezerwowanie miejsca (podając imię i nazwisko), drogą e-mailową: dziura_wgw@o2.pl lub tel. 502 926 060 (sms).
godz. 15:00 - 16:00 - Warsztaty "Bądź Tolerancyjny" (organizowane przez stowarzyszenie TutajTeraz).
Opis: Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zainteresowane problematyką równości, rożności i przeciwdziałania dyskryminacji. Osoby, które są zmotywowane do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia większej równości, przygotowane na pracę także z własnymi uprzedzeniami, zainteresowane spotkaniem innych ludzi, wymianą doświadczeń, ewentualnie stworzeniem wspólnych pomysłów, planów. Uprzedzenia, dyskryminacja i związana z nimi przemoc mają niszczycielski wpływ na życie wielu z nas. Miliony ludzi, wyłącznie z powodu przynależności do którejś z grup "mniejszościowych" doświadcza upokorzeń, nierównego traktowania, agresji, nienawiści i innych form dyskryminacji. Na warsztatach dowiemy się w jaki sposób powstają postawy dyskryminacyjne, jak możemy je zwalczać oraz jak doskonalić samego siebie.
Całość poprowadzi: Agnieszka Janiszewska (608 657 713), kontakt: jaga_aga@interia.pl
godz. 16:00 - 17:00 - projekcja filmu "Kraj Talibów"
Opis:
KRAJ TALIBÓW (Taliban country) 2004, 45 min.
film dokumentalny
Reżyseria: Carmela Baranowska
Z dala od kamer dzienników telewizyjnych, w najbardziej odległych i niebezpiecznych regionach Afganistanu, amerykańscy żołnierze poszukują Osamy bin Ladena i jego wspólników. Swoim zachowaniem zrażają do siebie miejscową ludność, zamiast zaskarbiać jej zaufanie. Australijska dokumentalistka Carmela Baranowska dotarła do Afgańczyków, którzy twierdzą, że byli bici, poniżani i molestowani seksualnie przez amerykańskich żołnierzy.