Wydarzenia

Filtruj według wyrażeń
Filtruj według rodzajów wydarzeń
miesiąc | tydzień | dzień | przeglądaj
«Listopad 04, 2006 - Grudzień 04, 2006»
11 / 4
Początek:13:00
Koniec:15:00
Wszystkich zainteresowanych tematyką edukacji wolnościowej, alternatywnej zapraszamy na manifestację promującą idee tego, jakże odmiennego i niewygodnego dla niektórych grup, modelu edukacji. Chcemy pokazać, że naszym głównym celem nie jest negowanie wszystkiego co związane ze szkołą, nie zajmujemy się tylko i wyłącznie nawoływaniem do odejścia romana giertycha. Przedstawić sprawdzającą się od wielu lat alternatywę w dziedzinie szkolnictwa. Uświadomić wielu, że wbrew pozorom istnieją już od lat szkoły do których uczniowie chodzą z radością, bez przymusu, a kiedy muszą już odejść - płaczą. Zabierzcie znajomych, rodziców, nauczycieli. Pokażmy jakiej szkoły chcemy! Warszawa, Pałac Kultury i Nauki od strony Świętokrzyskiej (Pałac Młodzieży), godzina 13. Po krótkim wiecu przemarsz na Plac Zamkowy.
Początek:18:00
Koniec:20:00
4 listopada (sobota) start: godz. 18:00 Piano Cafe (ul. Piotrkowska 80) W programie: pokaz filmów, dyskusja z udziałem m.in. Jarosława Urbańskiego oraz Andrzeja Smosarskiego Wstęp wolny! Celem spotkania jest prezentacja wolnościowej wizji samorządności jako podstawy organizacji przyszłego życia społecznego. Akceptując potrzebę istnienia samorządu, anarchiści podejmują krytykę jego obecnej formuły. Podstawowy zarzut dotyczy braku kontroli lokalnej wspólnoty nad swoimi ,,przedstawicielami", realizującymi przede wszystkim swoje prywatne cele i interesy. Kolejnym zarzutem jest częste upolitycznienie samorządu, na terenie którego radni, wybierani z klucza partyjnego, odpowiedzialni są w pierwszej kolejności przed partyjnymi przełożonymi zamiast członkami swojej rodzimej wspólnoty. Ich działalność staje się wtedy swoistą ,,szkołą" przyszłych posłów, traktujących samorząd jedynie jako pierwszy etap kariery politycznej. Mamy również powody aby stwierdzić że tzw. ,,bezpartyjni radni" w toku pracy samorządowej stają się coraz bardziej wyalienowani społecznie, nie rozumiejąc w pełni potrzeb mieszkańców. W efekcie, obecny model samorządu terytorialnego nie odpowiada interesom miejscowej ludności, tworząc przepaść pomiędzy wyborcami a jego przedstawicielami. Taką oto formę samorządności narzucają nam politycy z uporem fanatyka wierzący w demokrację przedstawicielską. Czas najwyższy zrzucić maskę i pokazać jej prawdziwą twarz! Negując obecną strukturę lokalnej administracji, członkowie łódzkiej sekcji Federacji Anarchistycznej pragną przedstawić alternatywne formy samorządności opartej na samostanowieniu i wolności jednostki. Aby przybliżyć jej zasady, zaprosiliśmy aktywistów różnorodnych opcji ideowych, realizujących zarówno w teorii jak i w praktyce, oddolne inicjatywy na rzecz wolnego społeczeństwa.
11 / 5
Początek:14:00
Koniec:16:00
W niedzielę 5 listopada zapraszamy do Infoszopu przy ul. Targowej 22 w Warszawie o godz. 14 na film "Paradise now" o dwóch braciach, którzy postanawiają dokonać zamachu samobójczego w Tel Awiwie.
11 / 6
11 / 7
11 / 8
Początek:18:00
[inline:2]WYKŁAD - DEBATA Czy mieszkańcy mogą sami o sobie decydować? I czy wybory samorządowe im w tym pomogą? Wykład na temat ruchów społecznych, których celem jest odzyskanie, utraconego na rzecz władzy i biznesu, wpływu na miasto. Będzie mowa o procesie tworzenia się demokracji bezpośredniej w okresie krysysu demokracji parlamentarnej. A także o nowej polityce społecznej, która służyc powinna obywatelom miasta w tym bezdomnym, biednym i bezrobotnym - a nie elitom i bogatym inwestorom. godzina 18 środa 8 listopada Klub Alter Ego http://www.alterego.art.pl/ Plac Batorego 4 Książka: [inline:1]Jarosław Urbański "Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting, anarchitektura." Cena 6 zł (5 zł cena hurtowa) Seria "anarchizm idee praktyka" Poznań 2005 r., 70 str., format: A5, oprawa miękka lakierowana ISBN: 83-922180-4-3 Kolejna broszura z serii: "Anarchizm. Idee. Praktyka." poświęcona jest zagadnieniom miasta z perspektywy zarówno architektury, planowania przestrzennego, jak taż socjologii. Jest to opowieść o ruchach społecznych starających się "odzyskać", utracone na rzecz władzy i biznesu, "tereny miejskie": budując real-utopie, gdzie życie rządzi się innymi regułami; wpływając na procesy decyzyjne poprzez udział w demokracji uczestniczącej; otwarcie buntując się przeciw polityce dyskryminacji przestrzennej; wreszcie tworząc architekturę służącą potrzebom ludzi, w tym bezdomnym, biednym, bezrobotnym, a nie elitom. To nie jest książka o tym, co byłoby możliwe gdyby... to książka o tym, co już się stało. O samowolny osadnictwie, skłotingu i anarchitekturze. Zapraszamy do lektury... i działania. książkę można nabyć we wszystkich dystrybucjach anarchistycznych oraz internetowo w trojce W Szczecinie do nabycia w siedzibie OZZ IP więcej informacji
11 / 9
Początek:16:00
Koniec:18:00
9. listopada 2006 r. w Bydgoszczy odbędzie się przejazd rowerowy dla uczczenia pamięci pomordowanych z powodu narodowości i wyznania w czasie II wojny światowej. Będzie to wkład cyklistów bydgoskich w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem. Grupa rowerowa rozpocznie przejazd z Doliny Śmierci w Fordonie – miejsca rozstrzelania 1200 mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Trasa zakończy się pod pomnikiem ofiar faszyzmu na Starym Rynku. Chętnych do włączenia się w akcję prosimy o oświetlenie roweru oraz wzięcie ze sobą zniczy lub kwiatów. Początek o g. 16:00 przy pomniku w Dolinie Śmierci (w pobliżu ul. gen. Bołtucia). Planowany koniec na Starym Rynku około g. 18:00. Tam też złożymy kwiaty i zapalimy znicze. Nierowerowych uczestników prosimy o przybycie tamże. Bydgoszcz jest miastem, gdzie w czasie okupacji dochodziło do masowych egzekucji na Polakach i Żydach. Część z tych egzekucji była odwetem za udaremnienie rewolty pronazistowskiej na początku września 1939 roku przez wojsko i miejscową ludność. Cmentarze bydgoskie skrywają ciała ofiar rozstrzeliwań, katorgi i więzienia osób, których jedyną winą była narodowość i wyznanie. Chcemy uczcić pamięć tych ludzi, jednocześnie przypominając, iż zagrożenie narodowym szowinizmem jest również problemem teraźniejszych pokoleń. Cały przejazd jest oddolną inicjatywą i nie posiada jako takich organizatorów. Są jedynie uczestnicy, którzy pragną pokazać swoje zaniepokojenie przejawami rasizmu we współczesnym świecie oraz przypomnieć o tym, do czego skrajny nacjonalizm doprowadził. Uczestnictwo w przejeździe jest dobrowolne i otwarte dla wszystkich chętnych. W trakcie przejazdu każdy cyklista indywidualnie odpowiada za swoje zachowanie! Będzie ciemno więc prosimy się oświetlić.
Początek:20:00
Znowu lecimy z filmem. Znowu chcemy stworzyć dobrą przestrzeń do dyskusji, budowania więci i nakręcania anarchii. Tym razem poleci "Korporacja". Miejsce to samo co zwykle: Kawiarnia Naukowa ul. Jakuba 29, Kazimierz, Kraków. Czas: czwartek 9 listopada, godzina 20.oo (w porywach do 20.23). Wejściówka: 3 złocisze. Zapraszamy serdecznie! Info o filmie: Korporacja" (The Corporation) Kanada 2003 r. Reżyseria: Mark Achbar, Jennifer Abbott. Produkcja: Mark Achbar i Bart Simpson www.thecorporation.tv Krytyczna analiza historii, wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju korporacji międzynarodowych. 150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma potrafi urastać do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego. Czy korporacja oprze się historii? Dokąd zmierza? Film ukazuje wewnętrzne relacje zachodzące w korporacji i ujawnia anty-korporacyjne dramaty poprzez zadziwiające nawet znawców przedmiotu opisy prawdziwych zdarzeń i relacje ich świadków. Jakie są konsekwencje rosnącej potęgi korporacji dla człowieka, środowiska naturalnego i demokracji? Czy nasza planeta ma szansę przetrwać, jeśli dajemy tak wielką władzę instytucji, która jest z założenia amoralna i zorientowana głównie na generowanie zysku dla swoich udziałowców? Czy można znaleźć lekarstwo na tę bezwzględną pogoń za zyskiem? Film został wyprodukowany w dobie największych batalii antyglobalistycznych i spektakularnych upadków korporacji (np. Enronu). Twórcy podeszli do skomplikowanego tematu w sposób pozwalający widzowi łatwo podążać za wieloma wątkami filmu, często sensacyjnymi, a nawet humorystycznymi. Galeria prezentowanych znawców przedmiotu jest imponująca: prezesi korporacji z sektora paliwowego (Shell), farmaceutycznego (Pfizer), IT (IBM), P.R. (Burson Marstaller), reklamowego (Landor i Initiative Media), naukowcy, historycy, działacze społeczni, krytycy współczesnego kapitalizmu (Noam Chomsky, Peter Drucker, Naomi Klein), reżyser Michael Moore, a nawet szpieg gospodarczy i spec od kryptoreklamy. W filmie wykorzystano między innymi serwisy informacyjne, wczesne reklamy telewizyjne, filmy klasy B i korporacyjne filmy propagandowe.
11 / 10
11 / 11
Początek:11:00
Koniec:14:00
Przyjdź na pikietę, okaż solidarność z mieszkańcami Marlewa, wyraź swój sprzeciw wobec militarystycznej polityki władz. 11 listopada /podczas festynu z okazji przylotu do Polski F16/ Start: godz. 11.00 skrzyżowanie ulic Andrychowskiej/Staszowskiej /dojazd od Ronda Starołęka do przystanku przy "figurze Matki Boskiej", autobus linii 58/ przemarsz pod bramę główna lotniska godz. 13.00 Demonstracja przed bramą główną lotniska w Poznaniu-Głuszynie ul. Głuszyna /dojazd od Ronda Starołęka autobus linni 58/ Zapraszają: Stowarzyszenie Ekologiczne Marlewo Poznańskie środowiska niezależne ulotka: http://www.pka.most.org.pl/F-16_ulotka.pdf aktualne info znajdziesz na www.pka.most.org.pl Liczymy na Twoje wsparcie!
11 / 12
11 / 13
11 / 14
11 / 15
Początek:12:00
Koniec:14:00
Szwedzki związek zawodowy SAC przygotowuje na dzień 15 listopada 2006 r. 24-godzinny strajk generalny w Szwecji, będący protestem przeciwko antyspołecznej reformie systemu ubezpieczeń społecznych, wymierzonej w bezrobotnych. Zgodnie ze szwedzkim prawem, udział w strajku politycznym mogą wziąć tylko pracownicy sektora prywatnego. Tego samego dnia warszawskie CK-LA organizuje pikietę, będącą wyrazem solidarności ze szwedzkimi związkowcami. Akcja odbędzie się o godz. 12:00, pod ambasadą Szwecji, ul. Bagatela 3 (obok pl. Unii Lubelskiej). Zapraszamy wszystkich chcących solidarnie zaprotestować przeciwko cięciom socjalnym i oszczędzaniu na najsłabszych grupach społecznych! Więcej szczegółów: http://www.ck-la.tk
Początek:15:30
Koniec:21:00
Federacja Anarchistyczna oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza zapraszają w środę do Społecznego InfoPunktu ALERT (Śląska 34) na AfterWork. Od 15:30 do 17:30 otwieramy swoje progi dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką społeczną. Można poczytać wydawnictwa niezależne i zaangażowane, włączyć w działania demokratycznej i oddolnej Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Pogadać o problemach czy dowiedzieć się o działaniach oddolnego ruchu społecznego. Serwujemy również kawę i herbatę, czy inne zimne napoje, które umilić mogą czas spędzony na dyskusji. Również zaczęliśmy udzielać pomocy w przypadku łamania praw pracowniczych od 15:30 do 17:30 w każdą środę. Projekcja filmowa z dyskusją startuje o godzinie 18:00 Wstęp: 2 zł [inline:1] FILM: Ziemia i wolność (Land and Freedom) Reżyseria Ken Loach Zdjęcia Barry Ackroyd Scenariusz Jim Allen Obsada: Ian Hart, Rosana Pastor, Tom Gilroy Muzyka George Fenton Rok produkcji 1995 Kraj produkcji Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy Dystrybutor Solopan Data premiery 6 stycznia 1996 Czas projekcji 109 min. Gatunek dramat, wojenny Pod koniec lat 30. Hiszpania była państwem o ustroju zbliżonym do feudalnego. Znaczna część ziemi należała w tym kraju do wielkich właścicieli ziemskich sprawujących władzę. Lewicowy rząd republikański próbował przeprowadzać umiarkowane reformy, usiłując zmienić niekorzystny dla ubogich robotników i chłopów stan rzeczy. Obawiali się tego posiadacze ziemscy, przemysłowcy, duchowni i wojskowi. Pragnąc zachować swe przywileje w nienaruszonej formie, zorganizowali przewrót, na czele którego stanął generał Franco. W ten sposób rozpoczęła się wojna domowa, w której wzięli udział robotnicy z całego świata.
11 / 16
11 / 17
11 / 18
Początek:10:00
Koniec:20:00
Zaproszenie do udziału w poznańskim Marszu Równości (18 listopad 2006) dla ogólnopolskiego środowiska anarchistycznego oraz anarcho-feministycznego Za niecały miesiąc- 18 listopada 2006 r.- po raz trzeci w Poznaniu odbędą się Dni Równości i Tolerancji oraz Marsz Równości. Jest to oddolna inicjatywa osób reprezentujących różne środowiska, w tym feministyczne, anarchistyczne, ekologiczne, lesbijsko-gejowskie, ludzi kultury, które chcą zwrócić uwagę na problemy związane z dyskryminacją oraz społecznym wykluczeniem. Po wydarzeniach w 2005 roku, gdy Marsz Równości został rozbity przez policję i wiele z nas zatrzymanych, poznańskie środowisko anarchistyczne aktywnie włączyło się we współorganizację Wiecu Równości tydzień później oraz postanowiło wysłać delegatów oraz delegatki do powołanego w tym roku Komitetu Organizacyjnego Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu. Uważamy, że jest to ważne wydarzenie w Poznaniu, szczególnie że w tym roku hasłem głównym jest "Solidarnie przeciw dyskryminacji". Uważamy, że właśnie solidarność jest najlepszą bronią przeciwko różnym opcjom politycznym, które forsują zunifikowany pod względem społecznym i światopoglądowym model społeczeństwa. Proponujemy połączyć wykorzystywanych na tle ekonomicznym oraz światopoglądowym. Uczestniczymy w ruchu, który ma wystąpić nie tylko pod szyldem Marszu Równości, ale czynnie włączyć się w demonstracje w obronie praw kobiet (8 marca 2007 roku) oraz w obronie praw pracowniczych i przeciwko nierównościom socjalnym (1 maja 2007 roku). Komitet Organizacyjny postanowił, że Marsz będzie „no logo”- co znaczy, że nie dopuszczone zostaną żadne grupy polityczne do wykorzystywania oddolnego protestu do promowania siebie i swojego logo. Marsz został zgłoszony miastu, spodziewamy się, że pojawią się spore siły policyjne. W związku z zeszłorocznymi atakami na Marsz Równości zarówno ze strony policji, jak i przeciwników marszu (inspirowanych przez neofaszyzujące grupy), organizujemy w tym roku grupę wsparcia demonstrantów i demonstrantek, której rola będzie miała charakter porządkowy i ochronny. Potrzebujemy Waszego wsparcia i doświadczenia.
Początek:13:00
Koniec:18:00
Więcej informacji wkrótce. Wyjazd z Warszawy o godz. 8:00. Także wyjazd z Białegostoku. W sprawie tanich biletów, kontaktujcie z zielonymi! Stowarzyszenie Zielone Mazowsze ul. Nowogrodzka 46, lok. 6 00-695 Warszawa tel/fax: (22) 621 77 77
Początek:18:00
Koniec:19:00
TORUŃ 18. XI. 2006(sobota), godz. 18. 00, zbiórka pod pomnikiem Kopernika Manifestacja w dniu 18 listopada, ma być odpowiedzią Torunian, na narastające w naszym kraju nastroje o charakterze nacjonalistycznym. Zbieramy się po to, aby pokazać, że mieszkańcy naszego miasta nie będą biernie przyglądać się takiemu obrotowi sytuacji. Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że ludzie jeszcze do niedawna kojarzeni z faszystowskimi ugrupowaniami, teraz działają w oficjalnych partiach politycznych i pełnią wysokie stanowiska państwowe (członkowie LPR, wcześniej działacze Młodzieży Wszechpolskiej). W Polsce z rąk faszystowskich bojówek w ostatnich kilkunastu latach zginęło ponad 20 osób. Jeśli nie chcemy, aby ta statystyka się powiększyła, musimy stanowczo reagować, ha każdym szczeblu. Zarówno na ulicy, uczelni, w pubie i w pracy. Tylko wtedy możemy się spodziewać, że ludzie szerzący faszystowskie poglądy, będący pod stałą presją usuną się w cień i staną się nic nie szkodliwym marginesem. Zależy to tylko i wyłącznie od naszej aktywności i międzyludzkiej solidarności. Nie przyglądaj się więc biernie jeśli jesteś świadkiem agresji fizycznej lub psychicznej, na tle rasistowskim. Może Ty, również kiedyś będziesz potrzebował(a) pomocy w podobnej sytuacji. Nie myśl, że problem nie dotyczy Ciebie. Celem agresji nazi skinów bywają zarówno ludzie w dredach i z kolczykami, osoby w szerokich spodniach jeżdżący na deskach, oraz zwykli przechodnie. Tylko trzymając się razem możemy być skuteczni. Twierdzimy, że przejawy niechęci wobec mniejszości, wynikają zazwyczaj, ze zwykłej niewiedzy i stereotypów panujących w naszym społeczeństwie. Wychodzimy z założenia, że każdy człowiek, bez względu na swoje pochodzenie lub kolor skóry, ma prawo do godnego życia według własnych pragnień. Bądźmy razem 18 listopada. FASZYZM NIE PRZEJDZIE!!! Stowarzyszenie "Kolektyw Autonomistów" / Federacja Anarchistyczna-Toruń
Początek:18:00
Koniec:20:00
TORUN 18 LISTOPADA(SOBOTA) GODZ.18.00. Zbieramy sie w centrum miasta,pod pomnikiem Kopernika. Po manifestacji koncert: "FASZYZM NIE PRZEJDZIE" Zagraja: APATIA- stara dobra zaloga z Poznania ZŁODZIEJE ROWERÓW- emo z Zambrowa w najlepszym wydaniu. +potańcówka po koncercie. 18 listopada (sobota) ok. 20.00 wjazd 10 zł PILON ul. Bulwar Filadelfijski www.pilon.pl
11 / 19
Początek:14:00
Koniec:17:00
Zapraszamy na film Avi Lewisa i Naomi Klein "Przejmowanie fabryk". Niedziela 19 listopada o godz. 14 w Infoszopie. (Jak zawsze za darmo ale zbieramy kasę na grzywnę na osobę, która niby "prowadziła" demonstrację uczniowską. Każda pomoc jest mila widziana.) Po filmie dyskusja i spotkanie w sprawie akcji w hipermarketach na Dzień Bez Kupowania i o akcji Obina. O FILMIE W wyniku krachu gospodarczego w Argentynie w 2001 roku, pracownicy stanęli przed faktem opuszczonych i nierentownych fabryk oraz masowego bezrobocia. Okazało się, że zwolnieni z nierentownych zakładów robotnicy organizują się. Na przedmieściach Buenos Aires trzydziestu pracowników kieruje się w stronę ich dawnej, obecnie pustej fabryki - Zanon. Okupują zbankrutowane przedsiębiorstwa i tworzą miejsca pracy na ruinach upadłego systemu.
Początek:15:00
Koniec:23:00
D.I.Y dziura fest vol. 6 !! ostatnia i specjalna edycja dziury w tym roku... WARSZTATY Liczba miejsc na warsztaty ograniczona! Wszystkich chętnych wzięcia udziału w warsztatach prosimy o wcześniejszy kontakt z nami i zarezerwowanie miejsca (podając imię i nazwisko), drogą e-mailową: dziura_wgw@o2.pl lub tel. 502 926 060 (sms). godz. 15:00 - 16:00 - Warsztaty "Bądź Tolerancyjny" (organizowane przez stowarzyszenie TutajTeraz). Opis: Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zainteresowane problematyką równości, rożności i przeciwdziałania dyskryminacji. Osoby, które są zmotywowane do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia większej równości, przygotowane na pracę także z własnymi uprzedzeniami, zainteresowane spotkaniem innych ludzi, wymianą doświadczeń, ewentualnie stworzeniem wspólnych pomysłów, planów. Uprzedzenia, dyskryminacja i związana z nimi przemoc mają niszczycielski wpływ na życie wielu z nas. Miliony ludzi, wyłącznie z powodu przynależności do którejś z grup "mniejszościowych" doświadcza upokorzeń, nierównego traktowania, agresji, nienawiści i innych form dyskryminacji. Na warsztatach dowiemy się w jaki sposób powstają postawy dyskryminacyjne, jak możemy je zwalczać oraz jak doskonalić samego siebie. Całość poprowadzi: Agnieszka Janiszewska (608 657 713), kontakt: jaga_aga@interia.pl godz. 16:00 - 17:00 - projekcja filmu "Kraj Talibów" Opis: KRAJ TALIBÓW (Taliban country) 2004, 45 min. film dokumentalny Reżyseria: Carmela Baranowska Z dala od kamer dzienników telewizyjnych, w najbardziej odległych i niebezpiecznych regionach Afganistanu, amerykańscy żołnierze poszukują Osamy bin Ladena i jego wspólników. Swoim zachowaniem zrażają do siebie miejscową ludność, zamiast zaskarbiać jej zaufanie. Australijska dokumentalistka Carmela Baranowska dotarła do Afgańczyków, którzy twierdzą, że byli bici, poniżani i molestowani seksualnie przez amerykańskich żołnierzy.
11 / 20
11 / 21
11 / 22
Początek:15:00
Koniec:19:20
Federacja Anarchistyczna oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza zapraszają w środę do Społecznego InfoPunktu ALERT(Śląska 34) na AfterWork. Od 15:30 do 17:30 otwieramy swoje progi dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką społeczną. Można poczytać wydawnictwa niezależne i zaangażowane, włączyć w działania demokratycznej i oddolnej Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Pogadać o problemach czy dowiedzieć się o działaniach oddolnego ruchu społecznego. Serwujemy również kawę i herbatę, czy inne zimne napoje, które umilić mogą czas spędzony na dyskusji. Również zaczęliśmy udzielać pomocy w przypadku łamania praw pracowniczych od 15:30 do 17:30 w każdą środę. Projekcja filmowa z dyskusją startuje o godzinie 18:00 Wstęp: 2 zł [inline:1] FILM: Władza precz! scenariusz i reżyseria: Andrzej Wojciechowski czas: 30 min Władza Precz! to film dokumentalny o ruchu anarchistycznym w Polsce. Powstał w 2004 roku na zlecenie Telewizji Polskiej S.A. jednak nie doczekał się emisji na antenie...
Początek:17:00
Koniec:19:00
Greenpeace Wroclaw zaprasza na spotkanie dyskusyjno-filmowe w programie --> krotka prezentacja dzialan Greenpeace Polska --> projekcja filmu We feed the world (Nakarmimy świat) rez. E. Wagenhofer; --> dyskusja --> spotkanie iformacyjne dla nowych aktywistow Greenpeace zapraszamy 22 listopada 2006r. o godz 17 Wroclaw, Instytut Filologii Angielskiej, Kuznicza 22, sala 404
11 / 23
Początek:18:00
Koniec:22:00
[inline:1] Serdecznie zapraszamy na pokaz filmów Kena Loacha: 23.11. godz. 18:00 Kes (1969) reżyseria: Ken Loach scenariusz na podstawie książki Barry'ego Hinesa "A Kestrel for a Knave": Barry Hines , Ken Loach, zdjęcia: Chris Menges muzyka: John Cameron, czas trwania: 110 min. Czternastoletni Billy żyje w górniczym miasteczku, na północy Anglii. Mieszka z zapracowaną matką oraz z przyrodnim, starszym bratem, z którym nie umie się porozumieć. Rodzina jest bardzo biedna i Billy zarabia na życie roznoszeniem gazet. Szkoła go nudzi, grubiańscy koledzy drwią z jego ubóstwa i drobnej postury, a nauczyciele nie interesują się swoimi podopiecznymi. Billy wykorzystuje każdą okazję, by wyrwać się za miasto i obserwować ptaki. Podczas kolejnej wyprawy znajduje gniazdo dzikiego sokoła, skąd zabiera jedno pisklę. W ogrodowej szopie zaczyna tresować ptaka, wykorzystując do tego ukradzioną książkę... Czuły pocałunek (2004) reżyseria: Ken Loach scenariusz: Paul Laverty zdjęcia: Barry Ackroyd muzyka: George Fenton czas trwania: 104 min. Współczesne Glasgow. Historia miłości łączącej Roisin i Casima. Czy może przetrwać związek nauczycielki muzyki, która naucza w katolickim liceum i pakistańskiego didżeja z muzułmańskiej, wciąż hołdującej tradycji rodziny? Czy będą musieli zrezygnować z przekonań religijnych? Wyrzekną się rodziny? 24.11. godz.18:00 Rozbitkowie (2001) reżyseria: Ken Loach scenariusz na podstawie pamiętników Roba Dawbera: Rob Dawber zdjęcia: Barry Ackroyd, muzyka: George Fenton czas trwania: 92 min. Film opowiada o grupie pracowników kolei w Południowym Yorkshire w Wielkiej Brytanii. W roku 1995 firma państwowa British Rail zostaje prywatyzowana. Długoletni i doświadczeni pracownicy Paul, Mick, Len i Gerry zostają zmuszeni do zmiany swoich nawyków i przyzwyczajeń, ponieważ nowy właściciel "East Midland Infrastructure" wprowadza nową organizację pracy, która stawia klienta na pierwszym miejscu. Na papierze wygląda to pięknie, ale w praktyce muszą oni pracować szybciej, wydajniej, ogólnie ciężej. Atmosferę dodatkowo psują naciski na "dobrowolne" rozstanie się z firmą w zamian za sporą odprawę. Inni tracą pracę z byle powodu, co prowadzi do rodzinnych tragedii. Kolejarze ze smutkiem i żalem godzą się na nieodwracalne zmiany. Film oparty na pamiętnikach pracownika BR, ilustruje zmiany prowadzone przez rząd M.Thatcher w celu obniżenia kosztów w kolejach państwowych. Trudny i wymagający film wymuszający przemyślenia i boleśnie odkrywający prawdę o skutkach prywatyzacji, o ludzkiej stronie tego procesu.
Początek:20:00
Koniec:23:00
Federacja Anarchistyczna sekcja Kraków zaprasza na kolejną odsłonę Czwartkowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Projekcja odbędzie się 23 listopada o 20.oo w Kawiarni Naukowej (http://www.kawiarnianaukowa.ovh.org/) na ul. Jakuba 29. Tym razem oprócz obejrzenia filmu w miłej atmosferze rozkręcamy pchli targ. Zapraszamy do przyniesienia rzeczy które nie są Wam już potrzebne, a potem do wymieniania/sprzedawania/kupowania/oddawania ich. Teraz już o filmie: "Nadprodukcja. Terror konsumpcji" (Surplus. Terrorized into Being Consumers) dokumentalny, Szwecja 2003 Reżyseria: Erik Gandini Nagrody: Nagroda dla najlepszego filmu Silver Wolf IDFA 2003 Nominacje: Nominacja do nagrody Guldbaggen Autorzy filmu stawiają pytania, które są ważniejsze od odpowiedzi. - Dlaczego powszechnie obowiązujący konsumpcyjny styl życia wzbudza tyle sprzeciwów i wznieca rewolty antyglobalistów na całym świecie? - Dlaczego przywilej robienia zakupów i dokonywania wyborów konsumenckich nie prowadzi automatycznie do szczęścia? - Skąd bierze się poczucie pustki i osamotnienia jednostek pomimo materialnej zasobności społeczeństw zachodnich? Zdaniem guru ruchu antyglobalistycznego, Johna Zerzana, telewizyjny spot reklamowy jest najpotężniejszym środkiem komunikacji, jaki człowiek kiedykolwiek wymyślił. Demolowanie restauracji typu "fast-food" i sieci handlowych jest, zdaniem Zerzana, naturalną reakcją na terror i agresję konsumpcjonizmu. Film stosuje te same techniki, co reklama telewizyjna: obsesyjne repetycje zmanipulowanych kolaży, obrazów i dźwięku, szybki montaż. Wypowiedzi Georga W. Busha (słynny "shopping speech"), Billa Gatesa ("Komputer zapewni światu pokój i zbliży ludzi do siebie."), J. Chiraca, W. Putina i F. Castro są wyjęte z szerszego kontekstu. Film lansuje tezę, że jesteśmy sterroryzowani przez system, który dla swojego przetrwania bezwzględnie wymaga, byśmy byli przede wszystkim konsumentami. Podawane są druzgocące dane statystyczne, np. fakt, iż 20% ludzkości konsumuje 80% zasobów naturalnych naszego globu. Twórcy filmu prezentują kilka postaci - typowych przedstawicieli naszych czasów: sprzedawcę luksusowych sex-dolls, który handluje intymnością niczym kiełbasą, internetowego milionera, dla którego wydawanie ogromnych pieniędzy jest ciężką pracą i młodą Kubankę mierzącą zachodni dostatek ofertą restauracji typu "fast-food" i wielkością Big Maca.
11 / 24
Początek:18:00
Koniec:20:00
24 listopada 18:00, plac zamkowy na rowerach! http://masa.waw.pl
Początek:18:00
Koniec:19:00
Listopadowa Masa Krytyczna Będzie to już czterdziesta czwarta Szczecińska Masa Krytyczna, która jak zwykle wystartuje z pl. Grunwaldzkiego, w ostatni Piątek miesiąca(24.XI) o godzinie 18.00. Na masie gwarantujemy kilkudziesięciu cyklistów, asystę policji dzięki której opanujemy ulice i muzykę, która stworzy niesamowitą ciepło-jesienną atmosferę. Weźcie rękawiczki, odblaskowe kamizelki(!), niezbędne oświetlenie oraz gwizdki, trąbki; jednym słowem wszystko co robi hałas - żywa masa budzi żywe reakcję! Zapraszamy! Ostatni Piątek miesiąca (24.XI) , godzina 18.00, pl Grunwaldzki. W tym miesiącu razem z masą rusza akcja "Bądź widoczny. Oświetlaj rower". http://rowerowy.szczecin.pl/ http://www.youtube.com/watch?v=zkv_28d9l3M
11 / 25
Początek:12:00
Koniec:18:00
25 listopada obchodzimy Dzień Bez Kupowania. OBIN (Organizacja bez interesującej nazwy) zaprasza na happening pod Macdonaldem w Warszawie na ul. Świętokrzyskiej o godz. 12. Federacja Anarchistyczna sekcja Praga także zaprasza na akcje przeciw największym i najbogatszym supermarketom – Carrefour i Media Markt (część grupy Metro.) O godz. 14 odbędzie się akcja przed Media Markt w centrum handlowym M1. Nie tylko będziemy krytykować konsumpcjonizm, ale także protestować przeciwko warunkom pracy w Media Markt i represji pracownika z Gdańska, który został zwolniony, bo założył związek zawodowy. Wieczorem, o godz. 17, na Carrefour Wileńska odbędzie się widowisko przeciw konsumpcji i ekonomii hipermarketów. Więcej o akcji Dzień Bez Kupowania znajduje się tu: http://bnd.obin.org/pl/bnd
Początek:15:00
Koniec:18:00
Z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Narodem Palestyńskim - obchodzonego na całym świecie 29 listopada - w Polsce odbędą się w różnych miastach spotkania okolicznościowe, ich współorganizatorami są Viva Palestyna, Koło Naukowe Arabistów UW, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej oraz Komitet Wolny Kaukaz. Listopad 2006 roku został ogłoszony przez izraelską organizacje pacyfistyczną Gush Shalom (Blok Pokojowy) miesiącem protestów propalestyńskich w związku z inwazją na Strefę Gazy w czerwcu i lipcu br. Gush Shalom wezwało do organizacji na całym świecie akcji sprzeciwu wobec prowadzoną obecnie przez izraelską armię, kampanii terroru i używania przemocy na cywilnej ludności zamieszkującej okupowane terytoria. Organizując spotkania i protesty w Polsce chcemy przełamać mur milczenia otaczający zbrodnie dokonywane na bezbronnych i niewinnych ludziach. Codziennie spirala przemocy na Bliskim Wschodzie nakręca się coraz bardziej. Z każdą kolejną ofiarą, niezależnie od tego czy jest to Izraelczyk czy Palestyńczyk, konflikt jest trudniejszy do rozwiązania a coraz więcej ludzkich serc domaga się zemsty. Chcemy, aby Polacy poznali prawdziwe oblicze wojny na Bliskim Wschodzie, ponieważ uważamy, że media często kreują fałszywy obraz rozwoju sytuacji w Palestynie. Na wszystkie spotkania - wstęp wolny! Warszawa, 25 listopada Sala Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytet Warszawski - ul. Krakowskie Przedmieście 26-28 godzina 15:00 - 19:00 W programie m.in.: - pokaz filmu - dyskusja z udziałem Ambasadora Palestyny w Polsce - degustacja potraw i napojów arabskich. Zapraszają: - Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej - Koło Naukowe Arabistów UW Kontakt: beduinka@gmail.com Łódź, 28 i 29 listopada 28 listopada - Piano Cafe (Piotrkowska 80) - godzina 18:00 - 21:00 W programie: - prelekcja i pokaz slajdów Mirosławy Czernej o sytuacji Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Libanie, na podstawie ostatniej podróży
11 / 26
Początek:15:00
Koniec:17:00
"The Witness" to dokument nakręcony przez amerykańską organizację non profit 'Tribe of the Heart', zajmującą się szerzeniem postawy szacunku wobec zwierząt. Za ten film Tribe of the Heart zebrała nagrody: ARTIVIST FILM FESTIWAL 2005 w gatunku najlepszy krótkometrażowy film oraz DANCESWITHFILMS 2005 nagroda publiczności. Film przedstawia historię zwykłego człowieka, pochodzącego z Bronxu, jego wewnętrzną przemianę i samodzielną walkę o uświadomienie społeczeństwu powiększającego się braku szacunku wobec zwierząt, wykorzystywanych m.in. w produkcji futer. Główny bohater Eddie na własna rękę stara się szerzyć prawdę o skali wyzysku zwierząt i wpływie jakie mają na to codzienne wybory konsumentów. Zapraszamy 26 listopada o godzinie 15:00 do Infoszopu - ul. Targowa 22. Wstęp oczywiście darmowy.
Początek:18:00
Koniec:21:00
[inline:1]Wrocławska Grupa Wolnościowa - zaprasza na wieczorek filmowy. 26.11.2006 (niedziela) WROCŁAW Biblioteka Wolnej Myśli Ul. Żeromskiego 82a (w podwórzu) Godz.18:00 wjazd: wolny "PRZEJMOWANIE FABRYK" W wyniku krachu gospodarczego w Argentynie w 2001 roku, najlepiej prosperująca klasa średnia stanęła przed faktem opuszczonych i nierentownych fabryk oraz masowego bezrobocia. Winą za to autorzy filmu i jego bohaterowie obarczają bezwzględną ekspansję globalnego rynku. Na przedmieściach Buenos Aires trzydziestu niezatrudnionych pracowników kieruje się w stronę ich dawnej, obecnie - pustej fabryki. Żądają ponownego uruchomienia maszyn i prawa do pracy. Są oni częścią odważnego nowego ruchu pracowniczego. Okupują zbankrutowane przedsiębiorstwa i tworzą miejsca pracy na ruinach upadłego systemu. Lecz przewodniczący i działacze tego ruchu wiedzą, że ich sukces jest jeszcze daleko. Muszą rzucać rękawicę sędziom, policjantom i politykom, którzy mogą ich projektowi zapewnić legalną protekcję lub gwałtownie eksmitować z fabryki. Walka robotników rozgrywa się w tle kampanii prezydenckiej, w której głównym kandydatem jest architekt zapaści gospodarczej w Argentynie - Carlos Menem. Jeśli wygra, fabryki wrócą do dawnych właścicieli, dla których znaczą one tyle, co sterta złomu do sprzedania. Robotnicy uzbrojeni tylko w proce i wiarę w demokrację, stają twarzą w twarz z szefami, bankierami i całym systemem. W dokumencie "Przejmowanie fabryk", który był pokazywany podczas PLANETE DOC REVIEW w 2005 roku, uderza przede wszystkim prosty dramat życia robotników i ich walka o godność i lepszy byt. Film otrzymał w 2004 roku Nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego oraz nagrodę publiczności na AFI Fest. Film twórców Avi Lewisa i Naomi Klen (autorki antyglobalistycznej książki "No Logo'') opowiada o próbie przejęcia przez pracowników upadłych fabryk po krachu finansowym w Argentynie.
11 / 27
Początek:11:00
Koniec:13:00
W poniedziałek, dn. 27. listopada odbędzie się protest uczniowski przeciwko indoktrynacji w szkołach i na rzecz swobód w edukacji. Miejsce: Stary Rynek w Bydgoszczy. Godzina 11:00.
Początek:17:00
Koniec:18:00
FA sekcja Kraków zaprasza na pikiete z okazji inauguracyjnej sesji rady miasta Krakowa. Akcja odbędzie się w poniedziałek 27 listopada 2006r o godzinie 17.oo Na pl. Wszystkich Świętych pod magostratem. Pokażmy nowej ekipie rządzącej Krakowem że społeczeństwo istnieje również po wyborach
11 / 28
11 / 29
Początek:17:00
Koniec:19:00
W środę (29.11) odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "Czeski Sen". Pokaz zaczyna się o 17 w Infoszopie (Targowa 22) Fałszywe reklamy telewizyjne i radiowe, 400 podświetlonych billboardów, 200.000 ulotek oraz tysiące nabranych klientów to elementy filmu dwójki czeskich studentów Filipa Remunda i Víta Klusáka. Opowiadają oni prawdziwą historię lipnej kampanii reklamowej nieistniejącego supermarketu. Jest to zabawna opowieść, która w sposób prowokacyjny przedstawia niespodziewany konsumpcjonizm będący efektem zmian w post-komunistycznym społeczeństwie.
11 / 30
Początek:22:00
Koniec:23:00
ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana W każdy czwartek o godzinie 22.00 w Akademickim Radiu LUZ na 91,3 FM (we Wrocławiu) oraz w Internecie: www.radioluz.pwr.wroc.pl W tym tygodniu tematem przewodnim audycji jest EDUKACJA ULICY. Zewsząd słychać dziś głosy o kryzysie wychowania, edukacji szkolnej czy szerzej - o "kryzysie wartości". Co kryje się pod magicznym pojęciem "kryzys", zwłaszcza gdy pojawia się ono w kontekście pedagogicznym? Jeśli polska szkoła przeżywa obecnie trudności to czy proponowane przez rządzących kierunki rozwiązań mogą być trwale skuteczne? Czy w świecie "skazanym" na szkołę instnieją dla niej pozainstytucjonalne alternatywy? Czym jest edukacja ulicy i jakie (p)odpowiedzi podsuwa? Dyskusja z gościem Altergodziny ilustrowana zaangażowanym polskim rockiem z lat 80-tych. Ponadto w audycji alter-serwis, czyli krajowy i zagraniczny przegląd społeczno-polityczny ostatniego tygodnia. W alter-serwisie prezentujemy m.in. bieżące działania ruchów społecznych i organizacji pozarządowych, w szczególności akcje i kampanie, o których rzadko usłyszycie w mediach "głównego nurtu". Słuchajcie nas w Akademickim Radiu Luz w internecie www.radioluz.pwr.wroc.pl, a we Wrocławiu na 91,3 FM. Zapraszamy w każdy czwartek od od 22.00 do 23.00. Czekamy na Wasze komentarze i sugestie pod adresem: altergodzina@radioluz.pwr.wroc.pl. ALTERGODZINA jest audycją tworzoną przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych ze Stowarzyszeniem "Społeczeństwo Aktywne".
12 / 1
Początek:14:00
Koniec:15:00
Rozpocznie się o godz. 14 na pl. Zamkowym, a zakończy pod Ministerstwem Rolnictwa przy ul. Wspólnej.
Początek:18:00
Koniec:21:00
[inline:1]01.12.2006 (piątek) WROCŁAW klub Pod Kolumnami pl. Św. Macieja 21 godz.18.00 Wstęp wolny Zapraszamy wszystkich na spotkanie , które ma na celu przybliżenie sytuacji w Czeczenii oraz Palestynie. Te dwa kraje ogarnięte wojną zostały zapomniane i przemilczane przez resztę świata. Wojna jest czymś strasznym, szczególnie gdy ofiarami są głównie osoby cywilne. PROGRAM: - Wprowadzenie o sytuacji w Czeczenii i Palestynie zreferują członkowie Komitetu Wolny Kaukaz i Viva Palestyna - pokaz filmów: • „Dzieci Arny” izraelskiego reżysera Juliano Mer-Khamisa • „Czeczenia - zabójstwo za zgodą świata” Krystyny Kurczab-Redlich -Wystawa prac małych Czeczenów mieszkających w obozach dla uchodźców na terenie Polski oraz fotografii z Palestyny Podczas wieczoru prowadzona będzie zbiórka zabawek dla dzieci uchodźców czeczeńskich. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby goście przynieśli ze sobą zabawkę, żeby wspomóc te akcję. Spotkanie odbędzie się 01.12.2006 o godzinie 18.00 we Wrocławiu w Klubie Pod Kolumnami przy pl. Św. Macieja 21 - WSTĘP WOLNY Organizatorzy: Viva Palestyna joanna@palestyna.com.pl GG: 2675192 Komitet Wolny Kaukaz a_kusak@wp.pl GG: 1265651
12 / 2
Początek:17:00
Koniec:20:00
Zapraszamy na drugie otwarte spotkanie OZZ Inicjatywa Pracownicza w ramach Kampanii ZOSTAJEMY. Spotkania mają na celu integracje środowiska wolnościowego i pracowniczego, jak też inspirować praktykę dążącą do zmiany obecnego układu sił. Tym razem przyszykowano następujące atrakcje: -wykład o Anarchosyndykalizmie -dyskusja na temat komisji studenckiej w ramach OZZ IP Oprócz tego dyskusje nad bieżącymi problemami. Wymania informacji, doświadczeń, pomysłów. Nie zamierzamy emigrować do Włoch ani Anglii, ale tutaj walczyć o lepsze życie. Sobota 02.12.2006 godzina 17:00 Społeczny InfoPunk ALERT ulica ŚLĄSKA 34
12 / 3
12 / 4