Wydarzenia

Filtruj według wyrażeń
Filtruj według rodzajów wydarzeń
miesiąc | tydzień | tabela | przeglądaj
«Czwartek Październik 29, 2009»
Początek:12:00
[inline:1]29 października g.12:00 pod Urzędem Marszałkowskim pl. Powstańców Warszawy 1 Szpital rehabilitacyjno-ortopedyczny na ul. Poświęckiej stanowi dom dla wielu ludzi. Osób chorych i niepełnosprawnych. Ale dla urzędników ważny jest tylko budżet dlatego właśnie na najbliższej sesji sejmiku wojewódzkiego mają podjąć decyzję o likwidacji szpitala. Zapraszamy wszystkich na bardzo ważną demonstrację, w której udział wezmą razem pacjenci i pracownicy szpitala a także wrocławskie środowisko radykalne.Przyjdź pod Urząd Marszałkowski z transparentem lub flagą oraz z gwizdkiem bądź trąbką. Nie pozwólmy aby odebrano ludziom miejsce dzięki któremu mogą żyć. Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław aktywnie wspiera protestujący personel i pacjentów i nawołuje do uczestnictwa w akcji.
Początek:20:00
Koniec:21:40
29.10.2009 godz. 20.00 Klub FABRYKA ul. Oleska 31 www.fabryka.free.art.pl Film twórców Avi Lewisa i Naomi Klein (autorki antyglobalistycznej książki “No Logo”) opowiada o próbie przejęcia przez pracowników upadłych fabryk po krachu finansowym w Argentynie. W wyniku krachu gospodarczego w Argentynie w 2001 roku, najlepiej prosperująca klasa średnia stanęła przed faktem opuszczonych i nierentownych fabryk oraz masowego bezrobocia. Winą za to autorzy filmu i jego bohaterowie obarczają bezwzględną ekspansję globalnego rynku. Na przedmieściach Buenos Aires trzydziestu niezatrudnionych pracowników kieruje się w stronę ich dawnej, obecnie – pustej fabryki. Żądają ponownego uruchomienia maszyn i prawa do pracy. Są oni częścią odważnego nowego ruchu pracowniczego.Okupują zbankrutowane przedsiębiorstwa i tworzą miejsca pracy na ruinach upadłego systemu. Lecz przewodniczący i działacze tego ruchu wiedzą, że ich sukces jest jeszcze daleko. Muszą rzucać rękawicę sędziom, policjantom i politykom, którzy mogą ich projektowi zapewnić legalną protekcję lub gwałtownie eksmitować z fabryki. Walka robotników rozgrywa się w tle kampanii prezydenckiej, w której głównym kandydatem jest architekt zapaści gospodarczej w Argentynie – Carlos Menem. Jeśli wygra, fabryki wrócą do dawnych właścicieli, dla których znaczą one tyle, co sterta złomu do sprzedania. Robotnicy uzbrojeni tylko w proce i wiarę w demokrację, stają twarzą w twarz z szefami, bankierami i całym systemem. W dokumencie “Przejmowanie fabryk”, który był pokazywany podczas PLANETE DOC REVIEW w 2005 roku, uderza przede wszystkim prosty dramat życia robotników i ich walka o godność i lepszy byt. Film otrzymał w 2004 roku Nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego oraz nagrodę publiczności na AFI Fest.
Początek:20:00
Koniec:23:00
Zapraszamy na pokaz filmu: Aborcja i demokracja: Polska/Republika Południowej Afryki Język: angielski/polski z angielskimi napisami Reżyseria: Sarah Diehl Po pokazie zapraszamy do dyskusji z udziałem reżyserki Sarah Diehl i Agnieszki Mrozik Cafe Cykloza, ul. Hoża 62 Wawa października 2009, godz. 20:00 Zaraz po upadku PRL-u polskie władze, pod wpływem kościoła katolickiego, zakazały aborcji. Mniej więcej w tym samym czasie władze RPA, reformując system opieki medycznej po upadku apartheidu, aborcję zalegalizowały. Film „Aborcja i demokracja” pokazuje, że prawny status kobiet jest bezpośrednim efektem uciszania lub wzmacniania kobiecego głosu. Po końcu PRL-u w społeczeństwie polskim i w polskich mediach pespektywa kobieca stała się niewidoczna. Po upadku apartheidu kobiety zostały zaproszone do parlamentu RPA, by wzięły udział w publicznych wysłuchaniach dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Film niemieckiej reżyserki ukazuje także swoisty paradoks: prawo nie zawsze skutkuje faktycznym dostępem do aborcji i odwrotnie - zakaz aborcji nie eliminuje jej ze społecznego życia. W Polsce nielegalna aborcja jest dostępna I stosunkowo bezpieczna. W RPA kobiety, które mogłyby skorzystać z prawa do aborcji, mają utrudniony dostęp do informacji o zabiegu, są także źle traktowane przez personel medyczny publicznych szpitali. Tylko zmiany w sposobie myślenia o aborcji, antykoncepcji i zdrowiu reprodukcyjnym mogą wzmocnić i upowszechnić prawo kobiet do wyboru. Na razie 80 tysięcy kobiet rocznie umiera na skutek źle wykonanej aborcji. http://cykloza.blogspot.com/