Wydarzenia - Filtruj: wydarzenie

Filtruj według wyrażeń
Filtruj według rodzajów wydarzeń
miesiąc | tydzień | tabela | przeglądaj | pokaż wszystkie
«Czwartek Grudzień 03, 2009»
Początek:17:00
Koniec:20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Początek:15:00
Koniec:15:00
Akcja FNB w Gdyni odbędzie się w sobotę o 12 na gdyńskim dworcu pkp, a w Gdańsku o tej samej porze, ale w niedzielę. Zapraszamy chętnych do pomocy i do jedzenia ;)
Początek:18:00
Koniec:21:00
Spotkanie z Lechem „Lele” Przychodzkim, aktywistą społecznym i ekologicznym, uczestnikiem Inicjatywy Anty Nuklearnej. Tematem wykładu „Lelego” będą rządowe plany budowy w Polsce elektrowni atomowych i koszty związane z jego realizacją. Omówione zostaną też zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, wynikające z rozwoju energetyki nuklearej. Zaprezentowane zostaną rozwiązania alternatywne wobec atomu jako źródła energii. Po spotkaniu przewidziana jest dyskusja na ten temat, jak również prezentacja filmu „Bitwa o Czernobyl” Spotkanie odbędzie się w czwartek, 3 grudnia o godzinie 18:00 w księgarni Mała Litera Art (sala projekcyjna ms2) przy ulicy Ogrodowej 19, przy Manufakturze w Łodzi Organizatorami imprezy są: Grupa Anarchistyczna Czarny Sztandar i Federacja Anarchistyczna Łódź. Lech „Lele” Przychodzki, z wykształcenia filozof sztuki, jest działaczem społecznym, publicystą i tłumaczem, od połowy lat siedemdziesiątych zaangażowanym w działalność alternatywnych ruchów społecznych i artystycznych. W latach 80. jako twórca i krytyk związany był z Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Od połowy lat osiemdziesiątych „Lele” współpracował z trójmiejskim Ruchem Społeczeństwa Alternatywnego podczas trwających w tym okresie protestów przeciwko budowie elektrowni atomowych w Żarnowcu i Klempiczu. Od roku 2008 swą wiedzą i doświadczeniem z tego okresu wspiera działania Inicjatywy AntyNuklearnej, niezależnej organizacji społecznej skupiającej przeciwników energetyki atomowej. Inicjatywa AntyNuklearna powstała jako reakcja na przyjęte przez polski rząd założenia polityki energetycznej, przewidujących budowę w naszym kraju elektrowni atomowych. Grupa stawia sobie za cel prezentację społeczeństwu krytycznych analiz na temat energii nuklearnej, wywołanie otwartej debaty publicznej na ten temat, a także promowanie rozwiązań alternatywnych wobec budowy elektrowni atomowych. Film, jaki zaprezentujemy po spotkaniu, odsłania nieznane dotychczas okoliczności akcji ratunkowej po katastrofie w elektrowni w Czernobylu w kwietniu 1986 roku. Dopiero po otwarciu radzieckich archiwów po upadku ZSRR możliwe stało się oszacowanie prawdziwej skali niebezpieczeństwa, grożącego wówczas całej Europie. Twórcy filmu przeprowadzili dziesiątki wywiadów z osobami, biorącymi udział w likwidacji skutków wybuchu w Czernobylu i naukowcami badającymi jej następstwa. Obraz, jaki się z nich wyłania pokazuje tak rzeczywiste rozmiary katastrofy czernobylskiej jak i trwające od 23 lat wysiłki polityków ze Wschodu i Zachodu, by ukryć jej prawdziwe następstwa.