Istnienie klas społecznych często pomijane jest w mediach główno-nurtowych, a jeżeli już pada termin „klasa” trudno nie odnieść wrażenia, że na świeci...
Po raz 44 spotykamy się na łamach anarchistycznego periodyku „Inny Świat”. Tym razem, nieco szerzej, podjęliśmy dwa, a nawet trzy tematy... Niejako te...
Tureckie władze w osobie prezydenta Erdoğana rozpoczęły zmasowaną kampanię prześladowania zamieszkałej w tym kraju mniejszości kurdyjskiej. Wszystko z...
Jak blisko jesteśmy nienawiści Niemców lat trzydziestych do „obcych”? W ostatnią sobotę zorganizowano manifestacje skierowane przeciwko uchodźcom z kr...
Bardzo duża część uchodźców, przedstawianych jako Syryjczycy, jest tak naprawdę Kurdami, zamieszkującymi Syrię. Kurdowie od lat toczą walkę o stworzen...
10 marca 2010, środa
16:00 – PLAC LITEWSKI – manifestacja, petycja, zagra Wschodni Sambastion
17:30 – TEKTURA, ul.Wieniawska 15a – prezentacja filmów: „Skradzione dziecko Tybetu”, „Przełamując mur cenzury”, dyskusja (wstęp wolny)
10. marca 1959 r. odbyło się powstanie niepodległościowe w Lhasie, stolicy Tybetu. Szacuje się, że podczas niego z rąk armii Chińskiej Republiki Ludowej zginęło kilkadziesiąt tysięcy Tybetańczyków. Wskutek tych i późniejszych wydarzeń Tybet wcielony został przez Chiny do własnego terytorium. Dzień ten symbolicznie uznawany jest za Dzień Tybetańskiego Powstania Narodowego.
Współczesna historia Tybetu to kronika ginącej kultury, erozji tradycji i tożsamości narodowej, uchodźstwa, łamania praw człowieka, i przekształcania ozdoby świata w chińska bazę surowców naturalnych. Nie bądźmy bierni!
16:00 – PLAC LITEWSKI
Manifestacja
W ramach kampanii “Tybetańscy Bohaterowie” przypomnimy nazwiska dziesięciu z tysięcy więźniów politycznych skazanych za pokojowe wyrażanie własnych poglądów lub za przekazywanie światu informacji o sytuacji w Tybecie m. in.: Puntsok Dorjee – pracownika hotelu skazanego na 9 lat wiezienia i 5 lat pozbawienia praw za „nielegalne przekazywanie informacji poza granice Chin”, Tashi Dhondrup – rok i siedem miesięcy więzienia za wydanie albumu muzycznego zawierającego “wywrotowe piosenki”, Tenzin Puntsok – kara śmierci w zawieszeniu na dwa lata za udział w zamieszkach 14 marca 2008 r. w Lhasie.
www.ratujtybet.org/content/prisoners.htm
www.freetibetanheroes.org/
Petycja
Przyłączymy się do ogólnoświatowego głosu wzywającego władze chińskie do poszanowania praw człowieka poprzez petycje w obronie więzionych i prześladowanych Tybetańczyków.
Wschodni Sambastion
Samba Rythms of Resistance zagra zgodnie z biciem serc wszystkich, którzy nie zgadzają się na ograniczanie ludzkiej wolności.
http://tektura.wordpress.com/sambastion/
17:30 – TEKTURA, ul.Wieniawska 15a
Prezentacja filmów:
Skradzione dziecko Tybetu (ang. Tibet’s Stolen Child)
15 minutowy film poświęcony historii Genduna Czokji Nimy, XI Panczenlamy uprowadzonego w 1995 r. przez władze chińskie, oraz kwestiom wolności religii w Tybecie wraz z apelem o działanie płynącym od laureatów Pokojowej Nagrody Nobla takich jak Arc. Desmond Tutu. Film użyczony dzięki International Campaign for Tibet.
Przełamując mur cenzury (ang. Breaking the Wall of Silence)
50 minutowy dokument poświęcony m.in. działalności radia Voice of Tibet – niezależnej rozgłośni nadającej na teren Tybetu, która nieustannie walczy z systemem cenzury i zagłuszania. Zdjęcia do filmu powstawały przed samą Olimpiadą w Pekinie i dokumentują reakcję świata na dramatyczne wydarzenia w Tybecie w marcu 2008 r.
W 2008 roku Fundacja Inna Przestrzeń wydała książkę „Głos Tybetu. Za Wielkim murem cenzury” autorstwa Oysteina Alme, prezesa The Voice of Tibet Foundation – poświęconą cenzurze w Chinach. Wersja elektroniczna książki znajduje się do pobrania w dziale „Publikacje”. Film użyczony dzięki Mpower Media.
Krótka dyskusja na temat obecnej sytuacji w Tybecie
http://tektura.wordpress.com/
Więcej informacji o akcjach na rzecz Tybetu w całej Polsce: www.ratujtybet.org
10 marca na Starym Rynku od godziny 17 będzie mieć miejsce wiec solidarności. Uczestnicy będą mieli możliwość podpisania petycji w sprawie uwięzionego przez chiński rząd lamy Tenzina Delka Rinpocze.
10 marca w rocznicę powstania z 1959 roku w Tybecie Fundacja Inna Przestrzeń organizuje ogólnopolską akcję solidarności z represjonowanymi Tybetańczykami pod hasłem "Tybetańscy bohaterowie". Podczas krwawo stłumionego przez chiński rząd powstania zginęło 80 tysięcy osób, a duchowy przywódca Tybetu, XIV Dalajlama, musiał udać się na emigrację. Obecnie mówi się o 700 więźniach politycznych, aresztowanych za wykrzykiwanie haseł, wieszanie flag tybetańskich czy wyrażanie swoich poglądów na blogu, oraz skazanych za rzekome "przestępstwa" nawet na karę śmierci, jak i ponad tysiącu zaginionych, których los pozostaje nieznany, w tym XI Panczenlamy. Kampania objęła swoim zasięgiem wiele miast.
Cykl spotkań zapoczątkuje 7 marca pokaz filmu "Tybet, historia tragedii" oraz koncert Europe & Asia Sound Theatre. Początek o godzinie 19 w Klubie ZAK przy ulicy Szyperskiej 2. Wieczór zakończy afterparty w rytmach Etnodrums.
11 marca w ramach Czwartkowych Obiadków Filmowych na Rozbracie (ul. Pułaskiego 21a) odbędzie się projekcja filmu "Tybetańska Księga Umarłych".
Filmy o tematyce tybetańskiej znajdą się również w repertuarze Globali 15 marca.
[inline:1] 10.03.2010
WROCŁAW
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo
Russia 88rok produkcji: 2009
kraj: Rosja
gatunek: Dramat społeczny
reżyseria Pavel Bardin
czas trwania: 104 minutyTrailer: Russia 88
Grupa skinheadów pod nazwą " Rosja 88" kręci propagandowy film w celu zamieszczenia go w internecie. Kamera filmuje życie grupy oraz fakt, jak ludzie akceptują działania skrajnej prawicy, stopniowo przyzwyczajając się do ich aktywności. Lider grupy – Sztyr, dowiaduje się, że jego siostra spotyka się z chłopakiem pochodzenia gruzińskiego. Rodzinna historia przeradza się w tragedię. Kamera towarzyszy bohaterom do samego końca.
http://www.myspace.com/kinocrk
11-tego i 12-tego marca 2010 roku ministrowie edukacji 46-ściu krajów europejskich będą świętować w Wiedniu i Budapeszcie 10-tą rocznicę Procesu Bolońskiego. Biorąc pod uwagę obecną sytuację i toczące się protesty na wielu europejskich uniwersytetach, świętowanie to jest farsą.
Proces Boloński nie tylko jawnie nie osiągnął uzgodnionych celów poprawy mobilności; doprowadził także do zwiększenia ograniczeń w studiowaniu i w życiu studentów, a także zwiększył selektywność w dostępie do wyższej edukacji.
Fakt, że cały ten proces ma u podstawy rozumienie edukacji jako jedynie produkcji siły roboczej pod dyktat rynku, oddzwierciedlają jego uzgodnione cele. Dlatego naszym celem jest nie tylko mierzenie sukcesów i porażek Procesu Bolońskiego, ale także zakwestionowanie tego procesu oraz jego podstaw. Studia magisterskie i doktoranckie jako programy elitarne, które w szczególności wykluczają kobiety, wprowadzenie opłat za studia i niedofinansowywanie uniwersytetów, jak również od-demokratyzowywanie wnętrza systemu są tego oczywistymi symptomami.
Trudna sytuacja finansowa uniwersytetów zwiększa wpływy korporacji na edukację i badania naukowe. Ukierunkowanie nauczania na korporacyjne interesy nie tylko dotyka uniwersytetów, ale całego sektora edukacji. Dlatego możliwości wewnętrznie zdeterminowanego, a zarazem krytycznego uczenia się zostały skrępowane.
Mając na uwadze tę fatalną sytuację nie widzimy powodu aby świętować wokół Procesu Bolońskiego. Ogólnoeuropejskie protesty studentów, nauczycieli i innych pokazują, że ekonomizacja edukacji jest skierowania przeciw ich interesom.
Powołaliśmy 4 grupy, które zajmują się różnymi aspektami nadchodzących wydarzeń:
Strajk
Korzystając z okazji tego wydarzenia, planujemy co najmniej dwudniowy strajk uniwersytecki we współpracy z pracownikami dydaktycznymi.
Kontr-konferencja
Trwa 12 i 13 marca, w tej części chcemy pracować, dyskutować i otwarcie wymienić się doświadczeniami związanymi z Procesem Bolońskim oraz możliwymi lepszymi politykami edukacyjnymi.
Międzynarodowa mobilizacja
Dużą częścią wydarzenia powinno być także zebranie wszystkich protestujących z różnych krajów i dyscyplin w celu wypracowania wspólnej strategii.
Chcemy aby to wydarzenie było zorganizowane i prowadzone przez wszystkich protestujących razem. Dlatego właśnie wzywamy do udziału, nie tylko w czasie samego wydarzenia, ale także podczas przygotowań (np. przez wkład w kontr-konferencję itp.)
Razem pokażemy, że nie zgadzamy się na świętowanie procesu, który sprowadza edukację do produkcji kapitału ludzkiego!
Ten protest i jego dalszy rozwój żyje dzięki naszemu udziałowi!
[inline:1]
11 Marca odbędzie się wykład na wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego z okazji 10tej rocznicy rozmów w Bologni na temat zmian w systemie edukacji wyższej na terenie krajów Rady Europy.
- Czym jest Proces Boloński?
- Dziesięciolecie walk przeciwko komercjalizacji edukacji.
- Proces Boloński w Polsce.
- Proces Boloński jako odzwierciedlenie ultraliberalnej ideologii w kwestiach edukacji.
- Dyskusja. "Czy socjologowie są nam potrzebni?"
http://pragupe.blogspot.com
http://edukacja.zsp.net.pl
Zapraszamy na wykład Łukasza Webera (współredaktora pisma anarchistycznego Inny Świat) pt.
"Pełen pakiet monitoringu - krótka próba obnażenia kolejnej techniki kontroli społeczeństwa"
Dodatkowo: promocja najnowszego numeru pisma "Inny Świat" oraz najświeższe (z pierwszej ręki) info w/s demonstracji w obronie ROZBRATU.
kiedy: 11 marca (czwartek)
godz. 18.00
gdzie: Klub "FABRYKA"
ul. Oleska 35/7
www.fabryka.free.art.pl
11-tego i 12-tego marca 2010 roku ministrowie edukacji 46-ściu krajów europejskich będą świętować w Wiedniu i Budapeszcie 10-tą rocznicę Procesu Bolońskiego. Biorąc pod uwagę obecną sytuację i toczące się protesty na wielu europejskich uniwersytetach, świętowanie to jest farsą.
Proces Boloński nie tylko jawnie nie osiągnął uzgodnionych celów poprawy mobilności; doprowadził także do zwiększenia ograniczeń w studiowaniu i w życiu studentów, a także zwiększył selektywność w dostępie do wyższej edukacji.
Fakt, że cały ten proces ma u podstawy rozumienie edukacji jako jedynie produkcji siły roboczej pod dyktat rynku, oddzwierciedlają jego uzgodnione cele. Dlatego naszym celem jest nie tylko mierzenie sukcesów i porażek Procesu Bolońskiego, ale także zakwestionowanie tego procesu oraz jego podstaw. Studia magisterskie i doktoranckie jako programy elitarne, które w szczególności wykluczają kobiety, wprowadzenie opłat za studia i niedofinansowywanie uniwersytetów, jak również od-demokratyzowywanie wnętrza systemu są tego oczywistymi symptomami.
Trudna sytuacja finansowa uniwersytetów zwiększa wpływy korporacji na edukację i badania naukowe. Ukierunkowanie nauczania na korporacyjne interesy nie tylko dotyka uniwersytetów, ale całego sektora edukacji. Dlatego możliwości wewnętrznie zdeterminowanego, a zarazem krytycznego uczenia się zostały skrępowane.
Mając na uwadze tę fatalną sytuację nie widzimy powodu aby świętować wokół Procesu Bolońskiego. Ogólnoeuropejskie protesty studentów, nauczycieli i innych pokazują, że ekonomizacja edukacji jest skierowania przeciw ich interesom.
Powołaliśmy 4 grupy, które zajmują się różnymi aspektami nadchodzących wydarzeń:
Strajk
Korzystając z okazji tego wydarzenia, planujemy co najmniej dwudniowy strajk uniwersytecki we współpracy z pracownikami dydaktycznymi.
Kontr-konferencja
Trwa 12 i 13 marca, w tej części chcemy pracować, dyskutować i otwarcie wymienić się doświadczeniami związanymi z Procesem Bolońskim oraz możliwymi lepszymi politykami edukacyjnymi.
Międzynarodowa mobilizacja
Dużą częścią wydarzenia powinno być także zebranie wszystkich protestujących z różnych krajów i dyscyplin w celu wypracowania wspólnej strategii.
Chcemy aby to wydarzenie było zorganizowane i prowadzone przez wszystkich protestujących razem. Dlatego właśnie wzywamy do udziału, nie tylko w czasie samego wydarzenia, ale także podczas przygotowań (np. przez wkład w kontr-konferencję itp.)
Razem pokażemy, że nie zgadzamy się na świętowanie procesu, który sprowadza edukację do produkcji kapitału ludzkiego!
Ten protest i jego dalszy rozwój żyje dzięki naszemu udziałowi!
Zapraszamy wszystkich nieobojętnych na akcję w obronie fok zabijanych na futra. W zeszłym roku ponad 100 osób utworzyło żywy łańcuch, w tym również powodzenie akcji zależy od Was, od każdej i każdego z Was! Chcemy wspólnie utworzyć las rąk dla fok. Musi być tych rąk dużo! Przygotujemy wszystkie rekwizyty, ale ktoś je musi trzymać...
Czas: piątek 12 marca o 14:00
Miejsce: pod Ambasadą Kanady, ul. Piękna 2/8 w Warszawie
Kontakt: info@empatia.pl
Jak co roku w momencie, gdy rozpoczynają się brutalne polowania na focze szczenięta, Stowarzyszenie Empatia przeprowadzi akcję protestacyjną pod Ambasadą Kanady. Prosimy o pomoc w nagłośnieniu problemu zabijania setek tysięcy bezbronnych zwierząt dla ich futer.
W zeszłym roku ponad sto osób tworzyło "żywy łańcuch dla fok", trzymając symboliczną białą wstęgę. W tym chcemy stworzyć las rąk w obronie fok. W trakcie akcji przekażemy Ambasadzie kolejne tysiące podpisów pod petycją domagającą się zakończenia polowań.
W maju 2009 roku, Parlament Europejski, kierując się zasadą humanitaryzmu, przegłosował wprowadzenie zakazu importu wyrobów z fok na teren Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak końca polowań! Wciąż zabijane będą, m.in. za pomocą pałek, focze szczenięta. Wiele z nich obdzieranych jest ze skór, gdy jeszcze żyją. Nacisk opinii publicznej w tej sprawie ma decydujące znaczenie.
Stowarzyszenie Empatia przeciwstawia się traktowaniu zwierząt jak rzeczy, surowiec czy towar. Chcielibyśmy, aby przykład brutalnych i nieuzasadnionych polowań na foki był pretekstem do przemyślenia losu wszystkich pozostałych zwierząt wykorzystywanych dla człowieka.
Więcej informacji o polowaniach, w tym m.in. szczegóły dotyczące ich skali i charakteru, aspektów prawnych, wyników sondaży i kwestii ekologicznych, znajdziecie na tej stronie:
http://empatia.pl//str.php?dz=102&id=494
Prosimy, pomóżcie w piątkowej akcji! Jeśli możecie, przekażcie informację o akcji dalej. Dziękujemy!
Spójrzcie jak wyglądała akcja w zeszłym roku:
http://empatia.pl/str.php?dz=75&id=673
Prosimy, dopisujecie się do listy obecności w tym wątku na forum Empatii:
http://forum.empatia.pl/viewtopic.php?f=2&t=1083
Rozbrat - spotkanie organizacyjne
sobota 13 marca
start 18:00Cafe Cykloza, ul. Hoża 62 Wawa
http://cykloza.blogspot.com/
Zapraszamy na spotkanie informacyjne o sytuacji na Rozbracie, planowanej manifestacji i akcjach, które odbędą się 20 marca w Poznaniu. O tym wszystkim opowiedzą nam koledzy z Kolektywu Rozbrat. Podczas spotkania warszawiacy będą mogli przygotować się do wyjazdu, dołączyć do jednej z jadących tam grup i poznać plany organizatorów. Dla wszystkich wybierających się do Poznania - obecność obowiązkowa :)
Po spotkaniu zapraszamy na koncert akustyczny: Maciej Roszak
sobota 13 marca
start 19:00
wjazd free
Cafe Cykloza zaprasza na koncert akustyczny Macieja Roszaka.
Maciek o sobie samym: Odkąd pamiętam zawsze interesowała mnie tradycja protest songu. Piosenki, pisane na gorąco, zawsze towarzyszyły ludziom podczas walki. Opowiadały o trudach, poświeceniu i zagrzewały do boju. Zwykle były poważne ale nie brakowało wesołych. W Polsce tradycja ta, dziś prawie zapomniana, warta jest przypomnienia. Ozywa ona czasem podczas różnych protestów i strajków. Swoje piosenki układają pielęgniarki i górnicy. Można je usłyszeć podczas okupacji ministerstw i kopalń... Ja chciałbym przypomnieć trochę starsze piosenki, pochodzące z różnych okresów historycznych. Od powstania listopadowego do czasów Solidarności.Gram rewolucyjne standardy, wiersze Tuwima, Broniewskiego, Brechta i parę własnych piosenek. http://www.myspace.com/maciejroszak
13.03.2010
WROCŁAW
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.19.00
wjazd: wolny umysł
MorfinaReż.: Aleksiej Bałabanow
Prod. : Rosja 2008
Film jest ekranizacją biograficznej powieści Michaiła Bułhakowa „Zapiski młodego lekarza”.
Akcja filmu toczy się w roku 1917- czasach rewolucji- nadziei i smutku; młody 23 letni lekarz Polakow przyjeżdża do szpitala w małym miasteczku. Zaczyna tutaj nowe życie- zawodowe i osobiste, o które niebawem będzie musiał zacząć walczyć, próbując wyrwać się z uzależnienia od morfiny…
We Wrocławiu film można było obejrzeć na tegorocznym festiwalu filmów rosyjskich Sputnik.
[inline:1]
Tradycyjnie w kolejną, 67. rocznicę likwidacji getta z pl. Bohaterów Getta w najbliższą niedzielę o godz. 12.00 wyruszy Marsz Pamięci. Przejdzie trasą którą poprowadzono krakowskich Żydów na śmierć, ulicami Na Zjeździe, Lwowską, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską – do pomnika na terenie byłego KL Płaszów, gdzie zostaną złożone kwiaty.
Impreza z okazji 9 rocznicy istnienia Infoszopu na Pradze.
14 marca o godz. 18:00 ul. Targowa 22 (róg Kijowskiej).
Zapraszamy wszystkich przyjaciół Infoszopu!
[inline:1]Fundacja Panoptykon i Koło Naukowe Prawa Pracy przy WPiA UW zapraszają na kolejną z cyklu rozmów o społeczeństwie nadzorowanym "Seminarium Panoptykon":
KIEDY KONTROLA PRACOWNIKÓW STAJE SIĘ INWIGILACJĄ?
* Jakie problemy wynikają z coraz popularniejszych i bardziej inwazyjnych praktyk nadzoru nad pracownikami?
* Czy obowiązujące prawo nie przystaje do zmieniającej się rzeczywistości, a jeżeli tak, to w jakim zakresie i kierunku należy je zmienić?
* Jak zagwarantować realizację przysługującego pracownikom prawa do prywatności przy poszanowaniu interesów pracodawców?
* Jaki jest związek między wdrażanymi na rynku metodami nadzoru nad pracownikami a realizowanym modelem pracy i produkcji?
* Jak dyskurs legitymizuje określone techniki nadzoru i jakim celom one służą? Gdzie kończy się kontrola za zaczyna inwigilacja?
O ideologicznym, technologicznym, społecznym i prawnym wymiarze nadzoru pracodawców nad pracownikami rozmawiać będziemy z: Dominiką Dörre-Nowak (kancelaria Sobczyk i Współpracownicy, WPiA UJ), Mikołajem Lewickim (IS UW) i Maciejem Chudkiewiczem (Tygodnik Solidarność).
Seminarium odbędzie się 16 marca, we wtorek, o godz. 19.00 w Nowym Wspaniałym Świecie (Warszawa, Nowy Świat 63, I piętro).
Więcej informacji oraz materiały do dyskusji na stronie internetowej: www.panoptykon.org.
Cykl „Seminarium Panoptykon” jest realizowany w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Ma być przestrzenią do dyskusji na temat współczesnych form nadzoru nad społeczeństwem. Chcemy stworzyć okazję do wspólnego zastanowienia się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nasilaniem się nadzoru i czy jest to problem. A może zmieniają się tylko techniki kontroli, a jej cele i natężenie pozostają cały czas takie same?
Serdecznie zapraszamy,
Zespół Panoptykonu
--
FUNDACJA PANOPTYKON
www.panoptykon.org
Nie wierze politykom
realizacja: Maria Zmarz-Koczanowicz, Michał Arabudzki
muzyka: Tilt
czas trwania: 54 minuty
“Nie wierzę politykom” to dokument z 1990 roku przedstawiający socjologiczny obraz polskiej młodzieży, “dzieci stanu wojennego”, ich ideały(anarchiści, skinhedzi, yuppis, młodzież prawicowa). Film podzielony na kilka części, w której oddzielnie przedstawia się każdą grupę.
Nie bój, nie bój
Reżyseria: Przemysław Kryszk
Rok produkcji: 1995
Czas trwania: 30 minuty
Film “Nie bój, nie bój” to opowieść o trzech przyjaciołach, Dżekobie, Janym i Skibie, którzy w 1983 roku utworzyli w Gdańsku anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, ich działalności wówczas i ich dalszych drogach życia, które wiodły ich w różne strony. Wypowiedzi bohaterów ilustrują materiały dokumentalne z działalności środowiska wolnościowego w Gdańsku na przełomie lat 80./90.
wtorek 16 marca 2010
godzina 19.00
Kawiarnia Naukowa
ul. Jakuba 29-31
WSTĘP 3 zł
W ramach Tygodnia Apartheidu Izraelskiego oraz w siódmą rocznicę zabójstwa Rachel Corrie - aktywistki Międzynarodowego Ruchu Solidarności, ISM (sprzeciwiała się eksmisjom stając na drodze izraelskim buldożerom - jeden z nich ją zmiażdżył), zapraszamy na:
projekcję "Zastrzelić Gazę"
oraz spotkanie z bohaterką filmu Ewą Jasiewicz i Przemysławem Wielgoszem
Środa 17.03, godz.19.00 NASZE KINO (ul. Podmurna 14) – Ewa Jasiewicz - działaczka ISM i ruchu Free Gaza, dziennikarka, organizatorka społeczności i związków zawodowych. W latach 2002-2004 pracowała na Zachodnim Brzegu Jordanu i w okupowanym Iraku. Jako jedna z aktywistów Wolnej Gazy była świadkiem działań izraelskiej armii w trakcie operacji “Płynny Ołów”. Jej relacje z bombardowanej Gazy ukazywały się m.in. w Guardianie, Daily Telegraph, The Independent oraz w mediach elektronicznych (m.in. CNN, BBC). Jest redaktorką polskiej edycji miesięcznika Le Monde diplomatique oraz autorką książki „Gaza – getto nieujarzmione”, która wkrótce ukaże się w Polsce.
– Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska, autor książki „Opium globalizacji” oraz redaktor serii książkowej biblioteki Le Monde diplomatique, w której ukaże się książka Ewy Jasiewicz.
Artykuły Ewy po polsku, Le Monde diplomatique – edycja polska:
sierpień 2009: Na pograniczu życia i śmierci
luty 2010: Trzymać się z daleka
Genetyczne Modyfikowanie Organizmów będzie kolejnym tematem omawianym w ramach cyklu „Przeżyć rozwój”. Zapraszamy Państwa w czwartek 18 marca 2010 do Domu Muz, przy ul. Podmurnej 1/3 w Toruniu
o godz. 18:00 na projekcję filmu, a po nim,
około godz. 19:30 na wykład Hieronima Wawrzyńskiego z Koalicji „Polska wolna od GMO” pod tytułem: GMO truje czy kieszenie ładuje?
Organizatorzy:
Komitet Obrony Zwierząt i Edukacji Ekologicznej http://komiteto.blogspot.com/
Dom Muz http://www.dommuz.pl/
Koalicja „Polska wolna od GMO” http://www.polska-wolna-od-gmo.org/
W najbliższy czwartek zapraszamy wszystkich z Opola i okolic, udających się na demonstrację w obronie Rozbratu, na spotkanie organizacyjne w sprawie wyjazdu. Po zakończeniu kwestii formalnych projekcja filmu o ewikcji i obronie Kopenhaskiego skłotu Ungdomshuset.
Solidarność naszą bronią!
Klub Inicjatyw Niezależnych "Fabryka"
Opole, ul. Oleska 35/7
www.fabryka.free.art.pl/
W związku z planowaną manifestacją w obronie Rozbratu, która odbędzie się 20 marca w Poznaniu, tuż przed toruńskim koncertem BAGNY i S.I.D. odbędzie się spotkanie z uczestnikiem kolektywu Rozbrat mające na celu zachęcenie do udziału w manifestacji solidarnościowej z Poznańskim skłotem.
Spotkanie zacznie się 18 marca o godzinie 19.30. w klubie Pilon ul. Bulwar Filadelfijski.
Więcej o sprawie na:
www.rozbrat.org
Solidarność naszą bronią!
Klub dyskusyjny Lewicowej Alternatywy zaprasza na dyskusję Wiek dostępu – nowe wyzwanie dla ruchów społecznych?
Wokół książki „Wiek dostępu” J. Rifkina
Autor opisuje aktualne przeobrażenia tradycyjnej gospodarki wolnorynkowej, w której radykalnej zmianie ulega przede wszystkim sama własność. Siłą napędową nowej ery staje się kapitał intelektualny, rynki ustępują miejsca sieciom, a posiadanie jest zastępowane przez dostęp.
- Czy wizja Rifkina jest zgodna z prawdą?
- Co oznaczają zmiany dla ruchów społecznych?
- Czy lewica jest gotowa na nową sytuację?
Piątek 19 marca, godz. 18.00, Pracownia Społeczna,
Warszawa ul. Górskiego 3 lok. 59 kl. VI
[inline:1] Zbiórka o 17.30 na pl. Adama Mickiewicza (przy krzyżach). Po demonstracji zapraszamy na imprezę na Rozbrat.
Filmowe zaproszenie na demonstrację
W piątek 26 marca o godz. 10.00. przed sądem w Poznaniu odbędzie się licytacja Rozbratu, ściślej jednej z trzech działek należącej do firmy-bankruta - Darexu. Od kiedy na Rozbracie w styczniu 2008 roku pojawił się komornik, udało nam się poprzez działania prawne i protesty, zapobiec sprzedaniu i ewikcji skłotu. Jeżeli i tym razem 26 marca Rozbratu nikt nie kupi, następna licytacja będzie się mogła realnie odbyć za około 2-3 lata. Mamy zatem do czynienia z krytycznym momentem.
BOHEMIAN SQUAT STORY:
Wystawa zdjęć, pokaz filmów dokumentalnych i kawiarnia, z której zyska przeznaczony będzie na pomoc dla Rozbratu odbędzie się w zaskłotowanym budynku w londyńskiej dzielnicy Hackney.
Na spotkaniu będzie można się dowiedzieć nieco więcej o histrorii tych dwóch niezwykle ważnych miejsc na mapie Europy. Część wystwy będzie poświęcona brutalnej eksmisji czeskiego skłotu Milada która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.
Wystwę można będzie oglądać przez dwa dni: wtorek 23 marca od 14.00 do 22.00 i w środe dnia następnego od 14.00 do 20.00.
Kawiarnia będzie otwarta we wtorek od 18.00 (cały zysk dla Rozbratu) a pokaz filmów o Rozbracie I Miladzie zacznie się o 20.00.
Miejsce:
195 MARE ST.
E8 3QE
HACKNEY - LONDYN
Więcej info:
http://london.indymedia.org.uk/events/4487
BOHEMIAN SQUAT STORY:
Wystawa zdjęć, pokaz filmów dokumentalnych i kawiarnia, z której zyska przeznaczony będzie na pomoc dla Rozbratu odbędzie się w zaskłotowanym budynku w londyńskiej dzielnicy Hackney.
Na spotkaniu będzie można się dowiedzieć nieco więcej o histrorii tych dwóch niezwykle ważnych miejsc na mapie Europy. Część wystwy będzie poświęcona brutalnej eksmisji czeskiego skłotu Milada która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.
Wystwę można będzie oglądać przez dwa dni: wtorek 23 marca od 14.00 do 22.00 i w środe dnia następnego od 14.00 do 20.00.
Kawiarnia będzie otwarta we wtorek od 18.00 (cały zysk dla Rozbratu) a pokaz filmów o Rozbracie I Miladzie zacznie się o 20.00.
Miejsce:
195 MARE ST.
E8 3QE
HACKNEY - LONDYN
Więcej info:
http://london.indymedia.org.uk/events/4487
Wrocław Pl.Bema godzina 18:00
Ps.Może niech inne miasta sie wpiszą kiedy,gdzie,o której a na następne będę sie starał wrzucać info z całej polszy
pozdro i pompuj rower dla szatana i na mase jazda
Klub Dyskusyjny Lewicowej Alternatywy zaprasza na spotkanie dyskusyjne
Demokracja ekonomiczna - utopia czy alternatywa?
Będziemy dyskutować nad możliwością poddania kwestii ekonomicznych demokratycznej kontroli i przykładach takich działań zarówno w Ameryce Południowej jak i w niektórych miastach w Europie.
Wokół książki "Przewodnik po demokracji uczestniczącej" Rafała Górskiego
- Czym jest demokracja uczestnicząca i jak ją wprowadzano?
- Czym różny się oddolnie tworzony samorząd od obecnego polskiego?
- Jak działa budżet uczestniczący?
- Czy uczestnictwo społeczeństwa w decyzjach ekonomicznych jest alternatywą dla neoliberalizmu?
gdzie: Pracownia Społeczna, ul. Górskiego 3 lok. 59, Warszawa
kiedy: Piątek 26.03 godzina 18.00
STOP RASIZMOWI I ISLAMOFOBII! WARSZAWA DLA WSZYSTKICH!
Sobota, 27. marca, godz. 12.00, ul. Żwirowa (miejsce budowy meczetu)
Stawmy opór rasistom zajadle straszącym "islamskim terroryzmem" przy okazji budowy meczetu w mieście!
Polska angażuje się militarnie lub dyplomatycznie we wszystkie możliwe konflikty zbrojne na Bliskim i Środkowym Wschodzie, niejednokrotnie gwałcąc przy tym prawo międzynarodowe (vide nielegalna wojna w Iraku, nielegalne więzienia CIA i gorące wsparcie dla nielegalnej izraelskiej masakry w Strefie Gazy), naturalnie dopuszczając się również zbrodni wojennych (jak masakra w afgańskim Nangar Khel). Szowiniści opierający swą politykę na strachu przed "inwazją islamu" są tylko smutnym dopełnieniem krwawego obrazu. Pokażmy nasz sprzeciw wobec islamofobów!
-> Antyrasistowskie kontr-demo: sobota, 27. marca o g. 12. 00 przy ul. Żwirowej (rondo Zesłańców Syberyjskich). Samba prosi o zbiórkę na ul. Szujskiego o 11.40.
-> Spotkanie wokół książki "Nowa Islamofobia": czwartek 1. kwietnia o godz. 18.30, Cykloza ul. Hoża 62
m.in. z udziałem Przemysława Wilegosza - redaktora naczelnego polskiej edycji Le Monde Diplomatique
i Jerzego Szygła - publicysty, autora filmów dokumentalnych, polskiego korespondenta Reporterów bez Granic - międzynarodowej organizacji dziennikarskiej broniącej wolności prasy
TVP INFO: wywiad z czołowym intelektualistą rasistowskiego frontu Nie Meczetom, prof. Bogusławem Wolniewiczem:
http://www.youtube.com/watch?v=Jh5_xAqijnY&feature=related
KONFLIKTY KLASOWE W POLSCE
Pod takim tytułem odbędzie się spotkanie z delegacją Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Londynie. Gościem spotkania będzie Andrzej Kliś - członek O.Z.Z. IP, który opowie o konfliktach pracowniczych w Polsce, roli jaką odgrywa IP w tych wydarzeniach, strajku w bielskim szpitalu psychiatrycznym, a także o Komitecie do Spraw Spółdzielczości jaki został uformowany w ramach O.Z.Z. IP.
Spotkanie odbędzie się zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Po spotkaniu odbędzie się afterparty z wegańskim jedzeniem, piwkiem i polskim disco z lat 80.
Spotkanie odbędzie się o 18.00 we
FREEDOM BOOKSHOP
Angel Alley
84b Whitechapel High Street
London E1 7QX
Organizatorami są londyńka sekcja związku Industrial Workers of The World i polskie środowisko anarchistyczne w Londynie.
Księgarnia Arsenał oraz Bractwo Trojka zapraszają na prezentację Krzysztofa Króla i Jarosława Urbańskiego (redaktorów Przeglądu Anarchistycznego):
Początek kryzysu - koniec neoliberalizmu
http://www.rozbrat.org/images/eventlist/events/poczatek-kryzysu_____1269508993.jpg
Konsekwencje globalnego kryzysu gospodarczego w coraz większym stopniu wpływają na lokalną sytuację społeczną w naszym kraju. Polska doświadcza załamania gospodarczego, a co za tym idzie wzrostu natężenia konfliktów społecznych. Obecne i nadchodzące walki społeczne oznaczają koniec, trwającej od 30 lat, ery neoliberalizmu. Rozpoczyna się okres kształtowania nowego porządku światowego.
Wykład odbędzie się 29.03 (poniedziałek) w Galerii Miejskiej Arsenał / Stary rynek/ o godzinie 18:00
www.przeglad-anarchistyczny.org
www.bractwotrojka.pl
www.arsenal.pl
DKF MURANÓW I GLOBALE zapraszają na film!:
"Nowi"
(Les Arrivants)
Reżyseria: Claudine Bories, Patrice Chagnard
Zdjęcia: Patrice Chagnard
Czas113 min.
Kraj: Francja
Rok: 2009
Caroline i Colette pracują w organizacji CAFDA, która zajmuje się pomocą bytową rodzinom starającym się we Francji o azyl. Caroline jest młoda i impulsywna, starsza Colette wyrozumiała i opiekuńcza, ale obie na swój sposób przejmują się historiami, z którymi mają na co dzień do czynienia. Bynajmniej nie chcą angażować się emocjonalnie, próbują stworzyć między sobą a „petentami" urzędową barierę, co powinno być tym łatwiejsze, że ich rozmowy odbywają się przez tłumaczy. Po drugiej stronie biurka pojawiają się wciąż nowi ludzie z całego świata, wciąż nowe tragedie i nowe emocje. W codziennej pracy trzeba też przedzierać się przez zawiłe procedury, paradoksy i absurdy prawa. W dokumencie Claudine Bories i Patrice'a Chagbarda oglądamy załamania i napady złości, ale także współczucie okazywane sobie wzajemnie przez obie strony. Pomagając „nowym", Caroline i Colette nierzadko przekraczają w końcu granicę głębszego zaangażowania. „Jesteś jak moja matka" - mówi pod koniec filmu jeden z azylantów do swojej opiekunki. Jednak nie wszystkim bohaterom filmu się poszczęści, niektórzy będą musieli opuścić Europę.
wjazd: 10zło
Gosc pokazu"
Teresa Święćkowska, pracuje na UW, jest członkinią Think Tanku
Feministycznego, należy do redakcji "Bez Dogmatu". Interesuje się ruchami społecznymi, stosunkami pracy i migracją. Jest autorką książki Public relations a demokracja (2008), współautorką książek Media i władza oraz Europa w działaniu. Autorka artykułów na temat migracji oraz raportu Emigrantki na globalnym rynku taniej pracy.
Na 9 festiwalu Watch Docs, Claudine Bories i Patrice Chagnard,
otrzymali nagrodę dla najlepszego dokumentu.
Globale W-wa
Fundacja Czarna Owca Pana Kota zaprasza na nietypową akcję. Na stronie Fundacji: www.czarnaowca.org udostępniona została ankieta internetowa dla par – „Kto sprząta kuwetę Twojego kota?”. Wyniki anonimowej ankiety podsumuje spotkanie otwarte, na które zapraszamy 31 marca 2010, w środę o godz. 18 do Massolit Cafe, w Krakowie, przy ul. Felicjanek 4.
Kobiety w Polsce poświęcają na prace domowe i opiekę nad dziećmi o 45 godzin więcej w skali tygodnia od mężczyzn. Jednocześnie 90% kobiet i 80% mężczyzn sądzi, iż praca domowa nie jest związana z wysiłkiem fizycznym, mniej niż połowa kobiet i mężczyzn uważa że praca domowa kobiet powinna być opłacana… Ale co do tego wszystkiego mają koty?
Na spotkaniu zastanowimy się m.in.:
:: Czy tylko kobiety lubią zwierzęta?
:: Jaki jest podział ról w "zakoconej" rodzinie - formalnej i nieformalnej?
:: Kto dba o codzienny byt kota, a kto "spija śmietankę" kociej miłości?
:: Czy również i w tej sprawie linia przebiega stereotypowo pomiędzy dwoma płciami?
:: Czy kobiety także na rzecz zwierząt domowych świadczą nieodpłatną pracę? I czy to one wydają więcej na utrzymanie zwierząt?
:: Czy mimo emancypacji kobiet, walki o partnerski model relacji związkowych to w dalszym ciągu kobieta jest „matką gastronomiczną” także dla zwierząt domowych?
Zachęcamy do udziału w spotkaniu, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na wspomniany temat, opowiedzenia o swoich doświadczeniach w tym zakresie, oraz do … zrobienia ankiety!
Fundacja Czarna Owca Pana Kota jest organizacją pozarządową zajmującą się bieżącą pomocą bezdomnym kotom, upowszechnianiem w społeczeństwie wiedzy z zakresu humanitarnego traktowania zwierząt, przeciwdziałaniem dyskryminacji zwierząt i ludzi, propagowaniem wegetarianizmu i weganizmu.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Wszechnica pod Kotem” realizowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota.
Fundacja serdecznie dziękuje Massolit Cafe za udostępnienie sali!!!!
Serdecznie zapraszamy!
[inline:1]31.03.2010
WROCŁAW
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo
Capitalism: A Love Story (2009)
Kraj: USA
Film dokumentalny
Reżyseria: Michael Moore
Czas trwania: 120 minuty
Język: Polskie napisy
Obraz poświęcony globalnemu kryzysowi gospodarczemu oraz druzgoczącemu wpływowi wielkich korporacji na życie obywateli na całym świecie.
- Ten film jest dedykowany dobrym ludziom, których życie legło w gruzach w imię poszukiwania zysków - tak Moore tłumaczy ideę powstania tego filmu. - Kapitalizm to zło, a zła nie można regulować - to wniosek z tego dwugodzinnego filmu. - Musimy go wyeliminować i zastąpić systemem, który jest dobry dla wszystkich. Na tym polega demokracja - mówi autor.
"Zło" według Moora reprezentują korporacje, fundusze powiernicze, które uprawiają hazard za pomocą pieniędzy ich inwestorów. Reżyser pokazuje jakie niebezpieczeństwo tkwi w bliskim związku pomiędzy światem finansjery a politykami. Zachęty, by zwykli Amerykanie kupowali domy na kredyt, machinacje wielkich korporacji doprowadziły zdaniem Moora do kryzysu, a w jego wyniku do bezrobocia.
- Osobiście przejmuję się losem tych, którzy całe życie ciężko pracowali, a ich dorobek legł w gruzach. Słało się tak przez decyzje jakie podjęli ludzie, którzy zamiast troszczyć się o ich dobro dbali o dobro korporacji - powiedział Moore na konferencji prasowej po pokazie filmu.
Reżyser przywołuje wiele przykładów osób, których życie zostało zniszczone przez chciwość wielkich korporacji. Opowiada też historię robotników, który zbuntowali się przeciwko sytuacji, w której się znaleźli. W filmie pojawiają się pracownicy firmy z Chicago zajmującej się produkcją okiem i drzwi. Robotnicy zabarykadowali się w budynku i domagali się wypłaty, po tym jak bank odmówił przyznania kredytu managerom firmy.
Mimo że film ma bardzo mocne przesłanie polityczne, jego autor podkreśla, że chce nim przede wszystkim bawić widzów. - Będziecie się śmiać, albo płakać. Może skłoni on was do myślenia. Będę zadowolony z każdej reakcji, jaką wzbudzi w was mój film - zaznacza.
Klub dyskusyjny Le Monde Diplomatiqe zaprasza na spotkanie wokół książki "Nowa Islamofobia" Vincenta Geissera.
Cykloza
1 kwietnia (czwartek)
godz: 18:30
W spotkaniu udział wezmą:
– Przemysław Wielgosz -publicysta, dziennikarz, redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatiqe, autor książki “Opium globalizacji”
– Piotr Balcerowicz - filozof, orientalista i kulturoznawca, pracownik Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, członek Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk.
– Jerzy Szygiel - publicysta, autor filmów dokumentalnych, polski korespondent Reporterów bez Granic - międzynarodowej organizacji dziennikarskiej broniącej wolności prasy: www.rsf.org
W Nowej islamofobii Vincent Geisser stara się opisać specyfikę i podłoże fali niechęci do islamu,jaka podniosła się na Zachodzie w ciągu minionej dekady. Od pełnych nienawiści rasowej książek Oriany Fallaci, przez rzekome „prowokacje” Michela Houellebecqa, wstępniaki w renomowanych dziennikach i tygodnikach, aż po roszczące sobie prawo do naukowości teorie „zderzenia cywilizacji” Samuela Huntingtona – wszędzie słyszymy głosy stawiające znak równości między islamem a terroryzmem, „niebezpiecznymi klasami”, obcością kulturową i bliżej niezdefiniowanym zagrożeniem dla naszej cywilizacji. Ideologicznym przejawom tej nowej islamofobii towarzyszy islamofobiczna praktyka: od administracyjnych zakazów budowy minaretów przez dyskryminację w miejscu pracy i policyjne szykany pod pretekstem „wojny z terroryzmem”, aż po akty przemocy skierowane przeciw społecznościom muzułmańskim. Geisser uważa, że forma jaką obecnie przybiera niechęć do muzułmanów w społeczeństwach zachodnich wiele mówi o ich kondycji politycznej. Islamofobia ujawnia wewnętrzne ograniczenia dominującego dziś modelu liberalnej demokracji, wskazuje na znaczenie, jakie dla jej struktur ma kreowanie obrazów wroga oraz mobilizacja przeciw niemu na froncie zewnętrznym i wewnętrznym.
Vincent Geisser (ur. 1968) – wykładowca w Instytucie Studiów nad Światem Arabskim i Muzułmańskim w paryskiej CNRS oraz w Instytucie Studiów Politycznych w Aix en-Provence. Napisał m.in. Ethnicité républicaine (1997), Le syndrome autoritaire, Sociologie politique de la Tunisie (2003, wraz z Michelem Camau), Marianne et Allah. Les politiques français face a la „question musulmane”
Zapraszamy!
5 kwietnia w Domku Grabarza o godzinie 20:00 odbędzie się akustyczny koncert dwóch kapel straight edge ze Stanów Zjednoczonych. xTRUE NATUREx i Mike XVX prezentują przystępną muzykę poruszającą tematy społeczne oraz promnują wegański styl życia. Drzwi otwarte od 19:00, wstęp 10 złotych.
6 kwietnia w Piwnicy Kany o godzinie 20:00 odbędzie się prezentacja 'Prawda o Corridzie' hiszpańskiego aktywisty i artysty Xaviera Bayle. "Jeśli hiszpańska korrida to sztuka, kanibalizm to gastronomia. Sztuka?, tradycja?, kultura?... "Prawda o korridzie" - informacyjna podróż przez kłamstwo, brutalność i śmierć w świecie byka". Po pokazie dyskusja i pytania do autora. Wstęp wolny.
7 kwietnia w przejściach podziemnych pod aleją Wyzwolenia od godziny 12 do 19 wystawa mało-formatowych prac pro-zwierzęcych Xaviera Bayle.
8 kwietnia w sali kominkowej 13muz siódma część ‘Bliżej Prawdy’. W ramach spotkania o godzinie 17:30 projekcja filmu ‘Nasz chleb powszedni’, reżyseria: Nikolaus Geyrhalter i Wolfgang Widerhofer. O godzinie 19:15 wykład: „Podmiot vs. przedmiot. O wyzwoleniu zwierząt” Urszula Zarosa. Po wykładzie dyskusja. Wstęp wolny.
5 kwietnia w Domku Grabarza o godzinie 20:00 odbędzie się akustyczny koncert dwóch kapel straight edge ze Stanów Zjednoczonych. xTRUE NATUREx i Mike XVX prezentują przystępną muzykę poruszającą tematy społeczne oraz promnują wegański styl życia. Drzwi otwarte od 19:00, wstęp 10 złotych.
6 kwietnia w Piwnicy Kany o godzinie 20:00 odbędzie się prezentacja 'Prawda o Corridzie' hiszpańskiego aktywisty i artysty Xaviera Bayle. "Jeśli hiszpańska korrida to sztuka, kanibalizm to gastronomia. Sztuka?, tradycja?, kultura?... "Prawda o korridzie" - informacyjna podróż przez kłamstwo, brutalność i śmierć w świecie byka". Po pokazie dyskusja i pytania do autora. Wstęp wolny.
7 kwietnia w przejściach podziemnych pod aleją Wyzwolenia od godziny 12 do 19 wystawa mało-formatowych prac pro-zwierzęcych Xaviera Bayle.
8 kwietnia w sali kominkowej 13muz siódma część ‘Bliżej Prawdy’. W ramach spotkania o godzinie 17:30 projekcja filmu ‘Nasz chleb powszedni’, reżyseria: Nikolaus Geyrhalter i Wolfgang Widerhofer. O godzinie 19:15 wykład: „Podmiot vs. przedmiot. O wyzwoleniu zwierząt” Urszula Zarosa. Po wykładzie dyskusja. Wstęp wolny.
[inline:1 Marcel Szary]Pogrzeb odbędzie się 6 kwietnia /wtorek/ w Poznaniu, o godz. 14.15, cmentarz na Miłostowie, wejscie od ul. Warszawskiej.
*
30 marca po długotrwałej chorobie zmarł Marcel Szary, działacz Inicjatywy Pracowniczej w zakładach Cegielskiego. Jego macierzysty zakład pogrążony jest w żałobie. To wielka strata dla polskiego ruchu związkowego i robotniczego. Pogrzeb odbędzie się 6 kwietnia.
Marcel Szary był wybitnym działaczem związkowym i robotniczym. W czasach PRL-u należał do podziemnej „Solidarności”, do których struktur przystąpił jeszcze jako uczeń szkoły zawodowej. Po 1989 roku nie zgadzając się z jej ugodową polityką odszedł z „Solidarności”. W czerwcu 2004 roku stał się jednym z organizatorów komisji Inicjatywy Pracowniczej w HCP. Był przedstawicielem załogi w zarządzie zakładów H. Cegielski.
Będziemy pamiętać Marcela Szarego jako bezkompromisowego działacza, który zawsze przekładał interes pracowników i członków związku nad swój własny. Za swoją działalność nierzadko był szykanowany, a w 2009 został skazany przez sąd rejonowy w Poznaniu na karę grzywny.
W 2007 roku Marcel Szary zapadł na białaczkę. Walcząc z chorobą jednocześnie kontynuował działalność związkową. W grudniu 2009 roku lekarze orzekli, iż choroba cofnęła się. Niestety na krótko. Po koniec lutego br. z powrotem znalazł się w szpitalu, gdzie zaangażował się, w ostatnich dniach swojego życia, w obronę tamtejszych pracownic. Dwa tygodnie temu jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył.
Marcel Szary osierocił 8-letniego syna. Gdyby żył w tym roku skończyłby 46 lat.
Marcel był nie tylko charyzmatycznym związkowcem, był wspaniałym człowiekiem i przyjacielem...
http://ozzip.pl/serwis-informacyjny/wielkopolskie/1052-marcel-szary-nie-zyje
Czy anarchistom potrzebna jest szkoła?
Wstępem do dyskusji będzie krótka prezentacja tematu przez Piotra Laskowskiego, dyrektora liceum na Warszawskiej Pradze oraz autora książki "Szkice z dziejów anarchizmu".
Będziemy wspólnie zastanawiać się czy instytucja szkoły zawsze musi być narzędziem dyscyplinowania, czy może być wolnościowa?
Zapraszamy szczególnie anarchistów oraz osoby zaciekawione tą ideologią.
Miejscie: Cafe Cykloza, Hoża 62
sobota 10.04
start 14:00
http://cykloza.blogspot.com/2010/03/czy-anarchistom-potrzebna-jest-szkoa.html
5 kwietnia w Domku Grabarza o godzinie 20:00 odbędzie się akustyczny koncert dwóch kapel straight edge ze Stanów Zjednoczonych. xTRUE NATUREx i Mike XVX prezentują przystępną muzykę poruszającą tematy społeczne oraz promnują wegański styl życia. Drzwi otwarte od 19:00, wstęp 10 złotych.
6 kwietnia w Piwnicy Kany o godzinie 20:00 odbędzie się prezentacja 'Prawda o Corridzie' hiszpańskiego aktywisty i artysty Xaviera Bayle. "Jeśli hiszpańska korrida to sztuka, kanibalizm to gastronomia. Sztuka?, tradycja?, kultura?... "Prawda o korridzie" - informacyjna podróż przez kłamstwo, brutalność i śmierć w świecie byka". Po pokazie dyskusja i pytania do autora. Wstęp wolny.
7 kwietnia w przejściach podziemnych pod aleją Wyzwolenia od godziny 12 do 19 wystawa mało-formatowych prac pro-zwierzęcych Xaviera Bayle.
8 kwietnia w sali kominkowej 13muz siódma część ‘Bliżej Prawdy’. W ramach spotkania o godzinie 17:30 projekcja filmu ‘Nasz chleb powszedni’, reżyseria: Nikolaus Geyrhalter i Wolfgang Widerhofer. O godzinie 19:15 wykład: „Podmiot vs. przedmiot. O wyzwoleniu zwierząt” Urszula Zarosa. Po wykładzie dyskusja. Wstęp wolny.
[inline:1 Plakat informacyjny] 07.04.2010
WROCŁAW
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo
BIAŁY BALONIK
dramat obyczajowy, Iran, 1995, 81 min
reżyseria: Jafar Panahi
obsada: Aida Mohammadkhani, Mohsen Kafili
język: polski lektor
W latach 90. kinematografia irańska zaczęła robić furorę na międzynarodowych festiwalach. Proste, szlachetne w formie, niosące głębokie humanistyczne przesłanie filmy z tego kraju zachwycały publiczność i krytyków tym rodzajem wrażliwego realizmu, z którego słynęło w latach 40. i 50. kino włoskie. Doskonałym przykładem irańskiego "neorealizmu" jest "Biały balonik", debiutancki obraz Jafara Panahi.
Irańscy filmowcy znani są ze swych umiejętności pracy z dziećmi, które bardzo często są głównymi bohaterami ich filmów. Podobnie jest w "Białym baloniku". Fabuła jest nieskomplikowana; liczy się nie tyle sama historia, co sposób w jaki zostaje opowiedziana i zawarte w niej emocje.
Panahi przedstawia perypetie siedmioletniej Razieh, dziewczynki z ubogiej rodziny z Teheranu. Akcja toczy się w czasie rzeczywistym, a wydarzenia pokazane są z punktu widzenia dziecka. Razieh marzy o złotej rybce; w Nowy Rok dziewczynce udaje się wreszcie wyprosić pieniądze potrzebne na zakup zwierzątka. Razieh wybiera się targ, po drodze gubi jednak z takim trudem zdobyty banknot. Mała bohaterka nie zamierza się jednak poddać i próbuje odzyskać zgubę.
Trailer filmu:
http://videodetective.com/titledetails.aspx?publishedid=6655
JAFAR PANAHI zrealizował swój film pod opieką wielkiego irańskiego mistrza, Abbasa Kiarostamiego, który napisał także scenariusz "Białego balonika". Film został nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes, zdobył też nagrody na festiwalach w Sao Paolo i Tokio. Amerykańska Akademia Filmowa zamierzała nominować obraz Panahiego do Oscara, na przeszkodzie stanęła jednak polityka. W połowie lat 90. stosunki amerykańsko-irańskie były bardzo napięte i Teheran demonstracyjnie wycofał "Biały balonik" z walki o oscarową nominację. Jafar Panahi otrzymał zakaz opuszczania Iranu i nie mógł promować filmu za granicą. Mimo to "Biały balonik" stał się pierwszą produkcją irańską, która została wprowadzona do dystrybucji w USA, zwracając uwagę amerykańskiej publiczności na nowe, interesujące kino powstające w tym kraju.
5 kwietnia w Domku Grabarza o godzinie 20:00 odbędzie się akustyczny koncert dwóch kapel straight edge ze Stanów Zjednoczonych. xTRUE NATUREx i Mike XVX prezentują przystępną muzykę poruszającą tematy społeczne oraz promnują wegański styl życia. Drzwi otwarte od 19:00, wstęp 10 złotych.
6 kwietnia w Piwnicy Kany o godzinie 20:00 odbędzie się prezentacja 'Prawda o Corridzie' hiszpańskiego aktywisty i artysty Xaviera Bayle. "Jeśli hiszpańska korrida to sztuka, kanibalizm to gastronomia. Sztuka?, tradycja?, kultura?... "Prawda o korridzie" - informacyjna podróż przez kłamstwo, brutalność i śmierć w świecie byka". Po pokazie dyskusja i pytania do autora. Wstęp wolny.
7 kwietnia w przejściach podziemnych pod aleją Wyzwolenia od godziny 12 do 19 wystawa mało-formatowych prac pro-zwierzęcych Xaviera Bayle.
8 kwietnia w sali kominkowej 13muz siódma część ‘Bliżej Prawdy’. W ramach spotkania o godzinie 17:30 projekcja filmu ‘Nasz chleb powszedni’, reżyseria: Nikolaus Geyrhalter i Wolfgang Widerhofer. O godzinie 19:15 wykład: „Podmiot vs. przedmiot. O wyzwoleniu zwierząt” Urszula Zarosa. Po wykładzie dyskusja. Wstęp wolny.
PRZYJDŹ NA SPECJALNĄ SESJĘ RADY WARSZAWY POŚWIĘCONĄ SPRAWOM LOKATORSKIM!
Czwartek 8 kwietnia 2010 r., w sali Warszawskiej PKiN (IV piętro), o godz. 15.00.
TEMATY SESJI:
REPRYWATYZACJA
BUDOWNICTWO KOMUNALNE
PROCEDURY PRZYZNAWANIA MIESZKAŃ (KRYTERIA, SYTUACJA LOKATORÓW ZREPRYWATYZOWANYCH)
REMONTY
Więcej informacji:
www.lokatorzy.info.pl
www.lokatorzy.pl
[inline:1]Pikieta pod agencja pracy tymczasowej Start People w Warszawie odbędzie się w piątek o godz. 16:30
Miejsce - ul. Grzybowska 77 (róg Towarowej na Woli)
Zapraszają ZSP i WRS.
9 kwietnia w wielu krajach odbędą się dni akcji pod biurami agencji tymczasowej Start People w ramach protestu ogłoszonego przez hiszpański związek CNT. Akcje odbędą się też w Polsce.
Celem akcji w Polsce będzie nie tylko okazanie solidarności i wsparcia, ale także propagowanie informacji o problemach pracy tymczasowej, a szczególnie pracy w agencjach pracy tymczasowej.
Niestety, praca tymczasowa, choć czasem korzystna dla pracowników, jest często po prostu sposobem na unikanie odpowiedzialności przez pracodawców. Często zdarza się, że pracownik tymczasowy wykonuje taką samą pracę jak stali pracownicy u pracodawcy użytkownika – czyli w faktycznym miejscu pracy – ale pracuje na innych warunkach. Choć to nie powinno mieć miejsca, stało się to normą.
Praca tymczasowa zwykle pozwala firmom zwalniać pracowników agencyjnych bez ponoszenia odpowiedzialności, ponieważ nie są nawet „pracodawcami” w prawnym sensie tego słowa, ale jedynie “użytkownikami”. Samo słowo “użytkownik” wiele mówi o stosunku pracy tymczasowej.
W pracy tymczasowej często dochodzi do łamania praw pracowniczych. Tzw. “czasownicy” często są zatrudnieni na umowy cywilnoprawne i nie otrzymują dodatku za nadgodziny od “użytkownika”. Jeśli firma podpisała z agencją umowę cywilnoprawną, nikt nie czuje się zobowiązany by zapłacić za nadgodziny i wypełnić inne obowiązki nakładane na pracodawcę.
Pokrótce, można powiedzieć, że zatrudnienie przez agencje pracy tymczasowej jest niczym innym, jak utrwalaniem i wzmacnianiem stosunków wyzysku w kapitalizmie i pozbawieniem pracowników wielu z ich podstawowych praw pracowniczych.
Poniżej krótka informacja pochodząca z CNT Saragossa o problemach z agencją Start People. Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników (MSP), którego CNT jest hiszpańską sekcją, już wcześniej zaplanowało międzynarodowe dni akcji przeciw pracy tymczasowej w kwietniu. Akcja pod agencją Start People jest faktycznym rozpoczęciem tej kampanii.
Międzynarodowy dzień walki z agencją pracy tymczasowej Start People – 9 kwietnia 2010 r.
W listopadzie ub. r. agencja pracy tymczasowej Start People poinformowała swoich pracowników, którzy świadczyli usługi dla firmy Qualytel, że otrzymali oni zbyt wysokie wynagrodzenia ze względu na błąd w umowie. W umowie, obie strony podpisały zgodę na stawkę w wysokości 7,99 euro za godzinę, w co wliczone były koszty transportu, o czym nie wspominała umowa. Wielu pracowników nie chciało podpisać aneksów do umów, które umożliwiłyby firmie dokonanie odliczeń z pensji, które zostały już wypłacone. Gdyby się zgodzili, ich faktyczna stawka zostałaby obniżona do zaledwie 7,27 euro. Firma zareagowała pogróżkami i straszyła procesem w sądzie i natychmiastowym rozwiązaniem umowy.
CNT wielokrotnie starało się skontaktować z agencją Start People, by pomóc w rozwiązaniu konfliktu, ale związek nie otrzymał odpowiedzi, co było do przewidzenia.
Jedna członkini CNT, która odmówiła podpisania aneksu, otrzymała informację, że jej umowa nie zostanie przedłużona. Jedyną przyczyną było to, że zażądała tego, co się jej należało wedle umowy.
Firma później przyznała, że zwolnienie pracownicy było niesprawiedliwe i że w ramach ugody pracownica otrzyma odszkodowanie. Jednakże kobieta postanowiła domagać się sądownie przywrócenia do pracy. Swoje żądanie poparła tym, że umowa, którą podpisała z firmą była niezgodna z prawem, gdyż została zatrudniona na tymczasową umowę, pomimo że pracowała na stałe. Jej prawnik dodatkowo wytknął firmie, że łamane były przepisy dotyczące przydzielania pracownikom zadań.
W dniu 26 marca w Hiszpanii miał miejsce ogólnokrajowy dzień protestu, który był bardzo udany. Dodatkowo, akcje solidarnościowe odbyły się w Caen (w Normandii) 19 marca b.r.
CNT wzywa do międzynarodowego dnia akcji solidarnościowych pod biurami Start People na całym świecie w dniu 9 kwietnia.
www.cnt.es
Informacje o akcjach w Polsce: info@zsp.net.pl[inline:2 null][inline:3 null][inline:4 null]
Grecki grudzień 2008 r. - przed i po powstaniu.
Wykład i dyskusja na temat greckiego ruchu anarchistycznego oraz sytuacji w Grecji
http://www.rozbrat.org/images/eventlist/events/77f3708d0016e9404b9f53d0_1269509067.jpg
Grecki ruch anarchistyczny od lat uważany jest za wyjątkowo silny. W grudniu 2008 r. uwaga światowej opinii publicznej zwróciła się ku Grecji, kiedy po zamordowaniu 15 letniego anarchisty przez policjanta, ulice całego kraju stanęły w ogniu. Sama śmierć nastolatka była jedynie katalizatorem wybuchu społecznego, gdyż władze kraju od lat mają problem z utrzymaniem względnego spokoju społecznego.
Podczas spotkania rozważymy następującą problematykę:
* sytuacja społeczno-ekonomiczna Grecji
* historia ruchu anarchistycznego w Grecji, zakres działalności
* imigranci w Grecji
* anarchistyczni więźniowie
* powiązania faszystów z politykami
* wystąpienia z grudnia 2008 i inne najważniejsze konflikty w Grecji
Kiedy:
09.04.2010 godz.: 19:00
Gdzie:
Rozbrat ul.Pułaskiego 21a - Poznań
www.rozbrat.org
Protest przeciwko zawłaszczaniu tegorocznego marszu antyfaszystowskiego 11 listopada przez partię Razem i współpracujące z nią organizacje, podpisaneg...
Manchester Solidarity Federation sprzeciwia się zarówno opcji "in" jak i "out". W sprawie referendum dotyczącego członkostwa w Unii Europejskiej wyraż...
Nie należy jednak zbyt na to liczyć. Można być niemal pewnym, iż żaden uczony nie ośmieli się dziś traktować człowieka tak, jak traktuje królika; trze...
Mówiłem już, gdzie szukać zasadniczej praktycznej przyczyny potężnego jeszcze obecnie oddziaływania wierzeń religijnych na masy ludowe. Owe właściwe i...
W dniach 25-26 czerwca, anarchosyndykaliści spotkali się na konferencji pod Madrytem, by omówić powstanie nowej federacji i utworzenie na nowo anarch...
„Omawiając działalność i rolę anarchistów w rewolucji, Kropotkin powiedział: ‘My, anarchiści rozmawialiśmy dużo o rewolucjach, ale niewielu z nas zost...
Jak się okazuje, kulturalne elity zaczęły dyskutować o warunkach pracy w restauracjach i barach, gdzie są stałymi bywalcami. Pomimo faktu, że wiele sz...