Wydarzenia
Piątek, Luty 28, 2014
Start: 19:00
End: 23:59
Inicjatywa 8 Marca zaprasza na:
Imprezę benefitową na wrocławską manifę 2014
Przybywajcie w piątkowy wieczór 28 lutego i bawcie się z nami!
W programie imprezy spotkanie ze wspaniałą artystką Izą Moczarną - Pasiek i jej cyklem kobiecych fotografii "Harda Wenus", loteria pełna niezwykłych nagród, a nawet karaoke!
Do tego pyszne wegańskie i wegetariańskie przekąski.
Rozgrzewać na parkiecie będą nas dj takitosen i dj konrad wolf (https://www.facebook.com/bizarrium) oraz dj Niziołek.
piątek, 28 lutego, Coffee Planet (Rynek 7), g. 19.00
Wstęp 10 zł.
Dochód z całości przeznaczony jest na organizację tegorocznej wrocławskiej Manify.
Zapraszamy!
WYDARZENIE NA FB:
Manifa Przeciw Przemocy Władzy:
Piątek, Marzec 7, 2014
Start: 18:00
End: 20:30
[inline:1 film specjalne strefy wyzysku]Inicjatywa 8 marca i Muzeum Współczesne Wrocław zapraszają na spotkanie okołomanifowe:
Kobiety i praca w czasach wyzysku. Projekcja filmu “Specjalne Strefy Wyzysku” i dyskusja z autorkami filmu
7.03.2014, Piątek, godz.18.00, Beautiful Tube, MWW, pl. Strzegomski 2a, Wrocław
Film “Specjalne Strefy Wyzysku” został zrealizowany przez SzumTV oraz Think Tank Feministyczny. Jego autorki powracają do końca lat osiemdziesiątych, kiedy w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa. Ważną rolę w tych procesach odegrała kwestia zadłużenia PRL-u i pozyskanie nowych kredytów na sfinansowanie reform ustrojowych. Zachodnie rządy, banki i międzynarodowe korporacje postawiły wówczas szereg warunków, w tym likwidację wielkich zakładów pracy zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Stawką w tej grze było otwarcie dostępu do rynku dla zagranicznych inwestorów.
W tych warunkach powstał program reform gospodarczych nazwany “terapią szokową”, który doprowadził do upadłości, likwidacji lub prywatyzacji państwowego przemysłu i rolnictwa. Terapia szokowa spowodowała wzrost bezrobocia i ubóstwa. Od 1989 do 2011 liczba miejsc pracy zmniejszyła się prawie o 6 mln. Wysokie bezrobocie, represyjna polityka socjalna i niepewne formy zatrudnienia zmusiły masy ludzi do pracy w najgorszych warunkach lub do emigracji. Zmiany te w szczególności dotknęły kobiety z nisko- i średniodochodowych gospodarstw domowych.
W 1994 r. Sejm uchwalił ustawę o Specjalnych Stref Ekonomicznych, która miały być odpowiedzią na kryzys w przemyśle i na rynku pracy. W zlokalizowanej pod Wrocławiem podstrefie Kobierzyckiej mieści się fabryka Chung Hong Electronic – poddostawca koreańskiego koncernu LG. Latem 2012 r., dyrekcja fabryki zwolniła dyscyplinarnie grupę 24 pracowników z powodu podjęcia przez nich akcji strajkowej. Pracownicy domagali się podwyżek, przywrócenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz przywrócenia do pracy działacza związkowego, nielegalnie zwolnionego z Chung Hong w trakcie prowadzenia sporu zbiorowego z dyrekcją.
Dokument – w oparciu o wywiady z pracownicami i pracownikami – ujawnia przyczyny, jakie skłoniły ich do przystąpienia do strajku. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy i mieszkanki Wałbrzycha i Nowej Rudy, którzy każdego dnia dojeżdżają do zakładów w SSE, oddalonych od ich miejsca zamieszkania o dziesiątki kilometrów. Opowiadają o uciążliwych warunkach pracy, wielogodzinnych dojazdach, przymusowych nadgodzinach, braku czasu wolnego, codziennej walce o przetrwanie za minimalne wynagrodzenie i zmęczeniu spowodowanym koniecznością łączenia pracy najemnej z obowiązkami domowymi i opieką nad najbliższymi.
wydarzenie na FB:
zobacz:
stronę wrocławskiej Manify
Muzeum Współczesne Wrocław
Sobota, Marzec 8, 2014
Start: 14:00
End: 16:00
[inline:1 plakat manifa wro]Wrocławska Manifa Przeciw Przemocy Władzy!
APEL O UCZESTNICTO W DEMONSTRACJI 8 MARCA
8 marca 1908 r. ulicami Nowego Jorku przeszedł marsz 15 tyś. robotnic, które domagały się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Niedługo potem pracownice zakładów odzieżowych rozpoczęły 3-miesięczny strajk. Dwa lata później, również w marcu, 130 kobiet zginęło w pożarze fabryki. Były trzymane pod kluczem i nie miały szans na ucieczkę przed ogniem. W 1910 r., w wyniku tych wydarzeń, Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet, który służyć miał budowaniu społecznego wsparcia dla walki o równouprawnienie i sprawiedliwość społeczną. Obecnie 8 marca w wielu miastach Polski organizowane są Manify, gdzie mówi się o współczesnych walkach kobiet: pracownic w supermarketach, fabrykach, szpitalach czy żłobkach.
Każdego roku 8 marca – w Międzynarodowy Dzień Kobiet - wychodzimy na ulice, żeby wyrazić swoje niezadowolenie i głośno wykrzyczeć swój gniew. Podczas tegorocznej Manify mówimy o tym, co nas uciska, o różnych formach opresji, których codziennie doświadczamy. Przemoc to gwałty, przemoc domowa, kontrola nad naszymi ciałami sprawowana przez państwo i kler. Przemoc to wyzysk, umowy śmieciowe, głodowe pensje i łamanie praw pracowniczych.
Przemoc to prywatyzacja i ograniczanie dostępu do dóbr publicznych – edukacji, opieki, mieszkań, służby zdrowia. Przemoc to budowanie galerii handlowych i biurowców kosztem przestrzeni publicznej parków, ogródków, skwerów. Przemoc to przekonanie, że mamy prawo wyrazić swoje zdanie wyłącznie raz na cztery lata i przekonanie, że władza wie lepiej.
Wychodzimy na ulice, protestując przeciwko przemocy władzy, która wytwarza ubóstwo, podziały między ludźmi i wzmacnia nastroje neofaszystowskie. Stajemy przeciwko władzy państwa i miasta, która stoi po stronie najbardziej uprzywilejowanych i ogranicza nasze prawa obywatelskie. Stajemy przeciwko władzy kapitału, który wyzyskuje naszą pracę. Stajemy przeciwko władzy kleru, który usprawiedliwia nierówności i przemoc, mówiąc „Bóg tak chciał”.
W Międzynarodowym Dniu Kobiet po raz kolejny manifestujemy to, że pragniemy godnego życia i wierzymy, że inny świat jest możliwy, że możemy go wspólnie stworzyć.
Manifa to dzień gniewu i solidarności społecznej! Przyłącz się do nas! I podaj info dalej.
Przyjdź na Manifę: 8 marzec (sobota), Rynek (pod Pręgierzem), Wrocław, godz. 14
Po Manifie zapraszamy na ciepłą zupę i After Party: https://www.facebook.com/events/1409360999315953/?ref=22
Przed Manifą zapraszamy na spotkanie z filmem 7.03: „Kobiety i praca w czasach wyzysku”, projekcja filmu „Specjalne Strefy Wyzysku” i debata z udziałem autorek filmu: https://www.facebook.com/events/624703154232952/?notif_t=plan_user_joined
Inicjatywa 8 Marca
FILM PROMUJĄCY MANIFĘ: https://www.youtube.com/watch?v=VrKklb6q8KM
Już wkrótce BIULETYN MANIFOWY na naszej stronie:
www.manifa.wroclaw.pl
KONTAKT: +48 503 177 889; + 48 607 860 836; +48 694 962 516
info@manifa.wroclaw.pl
tt: @ManifaWro
Poniedziałek, Marzec 10, 2014
Start: 18:00
End: 20:00
[inline:1 rynek Starego Miasta]
Reprywatyzacja 'Paryża Północy'? Społeczny koszt stołecznego mitu
Czy odbudowa Warszawy po wojnie była zagładą mitycznego 'Paryża Północy', czy znaczącym osiągnięciem? Czy dekret o wywłaszczeniu był zbrodnią, czy koniecznością? Jakich środków wymagało wyniesienie miasta z ruin? W końcu - jakie ma to znaczenie w świetle reprywatyzacji, ujmowanej przez swoich sympatyków jako 'przywracanie prawa', zaś przez lokatorów tysięcy kamienic, uczniów stołecznych szkół i warszawskich działkowiczów – jako wielka krzywda?
Publiczna debata wokół XX-wiecznej Warszawy wciąż oscyluje wokół mitologii metropolii belle époque oraz historii kamienic skradzionych przez Bieruta. Obrazy doszczętnego zniszczenia miasta przez nazistów zdają się nie zaburzać 'żelaznej logiki', według której odbudowa Warszawy z ruin, choć doceniona przez UNESCO jako osiągnięcie unikalne na skalę światową, ogranicza się do spekulacji wokół 'zbrodni wywłaszczenia'.
Taki stan nie tylko wypacza historię, ale też krzywdzi ludzi, którzy doskonale ją pamiętają, bo tworzyli ją, nierzadko w "czynie społecznym" – dziś zaś oni sami i spadkobiercy ich pracy wyrzucani są z domów i miasta, które budowali.
Dyskusja 10. marca 2014 w auli głównej starego BUW, godz. 18:00, Uniwersytet Warszawski, ul Krakowskie Przedmieście 26/28
Udział wezmą:
dr Jarosław Trybuś, wice-dyrektor Muzeum Historycznego Warszawy
Ewa Andruszkiewicz, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Antoni Wiesztort, współautor wystawy Powstanie z gruzów, Kolektyw Syrena
Sobota, Marzec 15, 2014
Start: 11:30
End: 13:00
Na mapę Warszawy powraca pomnik wybitnego rewolucjonisty, obrońcy ludzi pracy i działacza, Ludwika Waryńskiego.
Zapraszamy jak największą liczbę osób do udziału w uroczystościach.
W programie: rozdawanie okolicznościowych biuletynów, przedstawienie sylwetki Ludwika Waryńskiego, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem.
Wydarzenie organizuje Kampania Historia Czerwona i Czarno-Czerwona. Będzie ono również protestem przeciwko próbie zawłaszczenia pamięci Waryńskiego przez jedną z partii politycznych.
https://www.facebook.com/HistoriaCzerwona
15 marca, godz. 11.30, Warszawa, róg ul. Kasprzaka i Bema
Niedziela, Marzec 16, 2014
Start: 09:30
End: 12:30
Zapraszamy na wernisaż wystawy "WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ" 16 marca od 9:30 do 12:30 na targowisku na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu!
Galeria Radykalna to inicjatywa działająca od września 2013r.
Radykalna! to galeria twórców rewolucjonistów - wiążących swoją artystyczną działalność z ideologiczną postawą. Jest to przestrzeń prezentowania prac poza systemem komercyjnych lub urzędowych galerii. Poza kapitalistycznym ustrojem wyzysku i pieniądzem jako jedyną wiarą i wartością.
Artyści, którzy wezmą udział w wystawie:
Martyna Bacia
Anna Brandys
Pedro Ferreira
Paweł Głośny
Dominika Kulczyńska
Katarzyna Lamik
Ewa Małkiewicz
Grażyna Małkiewicz
Bartek Mysza
Agnieszka Piotrowska
Marek Rachwalik
Filip Rutkowski
Hania Sitarz
Mariusz Sobczak
Krzysztof Śpiewla
Martyna Wolna
Zapraszamy na naszą stronę:
http://galeriaradykalna.wordpress.com/
Czwartek, Marzec 20, 2014
Start: 15:30
[inline:1]Od:zysk jest zagrożony!
20 marca odbędzie się licytacja kamienicy, w której mieszkamy i działamy.
20 marca odbędzie się też demonstracja, która ma pokazać nasz sprzeciw.
Niech wyrazem solidarności będzie Twoja obecność na demonstracji!!!
Przybywajcie tłumnie.
Czas pokojowych akcji się skończył!
OŚWIADCZENIE WS. DRUGIEJ LICYTACJI SKŁOTU OD:ZYSK
Odzyskujemy 30.000 pustostanów!
20 marca odbędzie się druga licytacja kamienicy, w której znajduje się Od:zysk i która stanowi dom dla kilkudziesięciu osób oraz oddolnych inicjatyw. Od poprzedniej licytacji cena wywoławcza nieruchomości znacznie spadła, co dla inwestora może być mylącym znakiem, że oferta ta jest bardziej atrakcyjna. Nic bardziej mylnego! Stanowczo informujemy, że kamienica, w której mieści się Od:zysk nie jest i nie będzie na sprzedaż.
Sobota, Marzec 29, 2014
Start: 16:00
End: 18:00
Fundacja Czarna Owca Pana Kota we współpracy ze Stowarzyszeniem Empatia i księgarnią De Revolutionibus. Books&Cafe zaprasza na spotkanie z Katarzyną Biernacką „Zwierzęta w kulturze – miłość, przyjaźń, inspiracja, obecność, niewidzialność”.
Odbędzie się ono 29 marca 2014 r., w sobotę, o godz. 16 w księgarni De Revolutionibus. Books&Cafe, ul. Bracka 14.
Zwierzęta otaczają nas, prowadząc równoległe do naszego życie, spotykamy je od najmłodszych lat. Koty, psy, ptaki, gryzonie, rzadziej krowy, świnie, kury czy dzikie zwierzęta: łasice, sarny , jeże są w naszym życiu obecne, choć nie zawsze je dostrzegamy. To, co o nich myślimy, jak je postrzegamy, w dużym stopniu zależy od tego jak zostaliśmy wychowani.
Do jakiego postrzegania zwierząt przywykliśmy? Co o zwierzętach mówi nam religia, szkoła, inni ludzie, literatura, czy sztuka? Do jakiego traktowania zwierząt jesteśmy socjalizowani w dzieciństwie? I najważniejsze: czy możemy się wyzwolić ze schematów myślowych na temat zwierząt?
Porozmawiamy o tym wszystkim na spotkaniu z Katarzyną Biernacką, aktywistką Stowarzyszenia Empatia, teoretyczką i praktyczką teorii praw zwierząt, tłumaczką.
Spotkanie zainicjuje nowy cykl spotkań pt. Inne Zwierzęta, które będą się odbywać raz w miesiącu w przyjaznej przestrzeni księgarni De Revolutionibus. Books&Cafe - dziękujemy!.
Start: 17:00
End: 20:00
Zapraszamy do Kogle-Mogle na spotkanie "Napisz do Niewidzialnych".
Poznajcie cele i efekty akcji korespondencji z osadzonymi zainicjowanej przez Karolinę Królak, założycielkę powstającego właśnie Stowarzyszenia "Niewidzialni Niesłyszalni".
Projekt Niewidzialni-Niesłyszalni ma na celu poznanie świata osób osadzonych i redukcję towarzyszącego im poczucia wykluczenia zarówno w trakcie odbywania wyroku, jak i po nim. Akcja nawiązywania korespondencyjnego kontaktu z osadzonymi to pierwszy krok na drodze ponownego zaproszenia ich do społeczeństwa, w pełnej akceptacji dla ich ograniczeń i potrzeb.
Niewidzialni Niesłyszalni to:
- dyskusja ze stereotypem więźnia
- redefinicja roli osadzonego w społeczności
- redukcja wykluczeń
- rozpoznawanie potrzeb osadzonych i ich rodzin
W programie film i dyskusja na temat sytuacji osadzonych w Polsce.
Film powstał przy współpracy osadzonych z aresztu we Wronkach.
Karolina Królak- absolwentka prawa i wschodoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie mieszkanka Warszawy i słuchaczka kursu Arteterapia - Kultura Przeciw Wykluczeniom. Pomysłodawczyni i koordynatorka stowarzyszenia Niewidziani-Niesłyszalni.
29 marca 2014 17:00
Kogle-Mogle
Legionów 49 Łódź