Zatrzymanie antyfaszystów we Frankfurcie nad Odrą, neofaszyści zablokowani

Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Dziś około 100 neofaszystów próbowało manifestować pod antyimigranckimi i antypolskimi hasłami we Frankfurcie nad Odrą. Neofaszyści z NPD domagają się m.in. przywrócenia kontroli na granicach i ograniczenia możliwości pracy dla imigrujących do Niemiec za chlebem. Neofaszyści przyjechali z Brandenburgii i z sąsiednich landów.

Na trasie przemarszu stanęło około 500 antyfaszystów, uniemożliwiając przemarsz głównymi ulicami miasta. Policja odprowadziła neofaszystów na dworzec. Blokada antyfaszystowska odbyła się pod hasłem "Nie ma miejsca dla nazistów!"

Aktualizacja, 19.40 Antyfaszyści zostali zwolnieni po przesłuchaniu. Zatrzymanych było dwóch aktywistów IP, dwóch ZSP i dwóch niezrzeszonych.

Aktualizacja, 19.10 Zatrzymani polscy antyfaszyści zostali przez niemieckich policjantów przekazani na granicy policjantom polskim. Najprawdopodobniej zostaną przewiezieni na komisariat w Słubicach.

Aktualizacja, 11.40 Niemiecka policja zatrzymała we Frankfurcie 6 antyfaszystów z Polski. Są obecnie wiezieni na komisariat.

Aktualizacja, 10.50 Policja uwolniła autokar z aktywistami z Polski, którzy jadą dalej do Frankfurtu, śledzeni są jednak przez polską policję, która nagrywa przejazd.

Niedaleko granicy polsko-niemieckiej, przed Słubicami, policja zatrzymała autokar wiozący aktywistów na demonstrację antyfaszystowską, która dziś ma odbyć się we Frankfurcie nad Odrą. Przeszukują i kontrolują ludzi jadących autokarem.

Policja nachodzi aktywistów w związku z 11.11

Kraj | Represje

Od paru dni Policja nachodzi działaczy antyfaszystowskich w sprawie 11 listopada. Osoby, które były we wcześniejszych latach zatrzymane lub legitymowane są nachodzone przez policjantów.

Jak wyjaśniali sami funkcjonariusze Policji - dostali oni takie odgórne polecenie z Warszawy, ponieważ władze boją się powtórki z zeszłego roku.

Policja wypytuje - czy jedziesz na demonstracje, czy wiesz jak ta demonstracja będzie wyglądać, czy wiesz kto jedzie, czy dojdzie do konfrontacji oraz o inne informacje.

Bydgoszcz: Pracownicy okupują siedzibę Zachemu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak podaje „Gazeta Pomorska”, protestujący od rana pracownicy zakładów chemicznych Zachem (wchodzących w skład grupy Ciech) zniecierpliwieni nieobecnością szefostwa firmy, weszli na teren siedziby i usiłowali dostać się do biura prezesa.

Załoga Zachemu od miesięcy walczy przeciwko planowanym zwolnieniom wynikającym, zdaniem związkowców z Solidarności, z celowej działalności handlowej drenującej Zachem z klientów na rzecz BASF Polska. Pracę straci prawdopodobnie cała 700-osobowa załoga i wielu spośród pracowników zakładów kooperujących z Zachemem.

Górski: zgwałcone kobiety nie powinny mieć prawa do aborcji

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Tacy są politycy

Znawca od spraw gwałtu "Zgwałcone kobiety nie powinny mieć prawa do aborcji" - powiedział Artur Górski (PiS) dla "Super Expressu". Górski należy do grupy najbardziej konserwatywnych posłów w polskim parlamencie.

- Ten zapis ustawowy jest martwy. Ale ta "furtka aborcyjna" wciąż pozostaje. Trzeba ją zlikwidować, a kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku czynu zabronionego, powinny być objęte szczególną opieką państwa, pomocą psychologiczną i finansową - powiedział poseł dla tabloidu.

Dodał, że "ten zapis (pozwalający na aborcję kobietom, które zaszły w ciążę w wyniku czynu zabronionego - red.) jest niebezpieczny tym bardziej, że przyzwala na zamordowanie pewnych kategorii całkowicie zdrowych dzieci".

Egipt: Powstały oddolne grupy walki z przemocą wobec kobiet

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

W Kairze powstały oddolnie organizowane grupy przeciwdziałające molestowaniu kobiet. Od lat policja nie reagowała w sytuacji, gdy kobiety były napadane lub nawet gwałcone na ulicach. Stąd potrzeba grup obywatelskich patrolujących ulice i reagujących na groźne dla kobiet sytuacje. Grupy ścigają niedoszłych gwałcicieli i oznaczają ich białą farbą, by ich zawstydzić.

Egipska rewolucja nie spowodowała spadku ilości ataków na kobiety. Stały się one nawet bardziej widoczne ze względu na udział armii w upokarzaniu protestujących kobiet, które były rozbierane do naga, lub poddawane testom na dziewictwo.

Masowe protesty w Atenach

Świat | Protesty | Tacy są politycy

7 listopada ok. 100 tys. osób przyszło przed gmach parlamentu w Atenach, by zaprotestować przeciwko ustawom oszczędnościowym. Wczoraj był w Grecji drugim dniem strajku generalnego, zorganizowanego w proteście przeciwko przygotowanemu przez rząd pakietowi przewidującemu cięcia i oszczędności.

Podczas protestu doszło do starć z policją, która użyła przeciw demonstrantom gazu łzawiącego i armatek wodnych. Ci odpowiedzieli kamieniami i koktajlami Mołotowa. Pomimo protestów w całym kraju, grecki parlament poparł wczoraj wieczorem plan.

Włochy: Policja atakuje strajkujących pracowników IKEA

Prawa pracownika | Protesty | Represje

Czterech pracowników zostało hospitalizowanych po interwencji policji przed bramą zakładu IKEA w mieście Piacenza 2 listopada. Zakład jest głównym magazynem giganta meblowego we Włoszech i pracownicy są w nim zatrudnieni w olbrzymiej ilości przypadków przez outsourcing. Ten właśnie sposób zatrudnienia jest jedną z głównych rzeczy której sprzeciwiają się pracownicy firmy. W zakładzie wybuchł strajk, który trwa już kilka dni.

Oświadczenie pracowników dla prasy wspomina o poważnych problemach takich jak nierówność płac, przeciążenie pracą, niewypłacanie wynagrodzeń, nie wpominając o silnym oporze firmy przeciwko organizowaniu się pracownków w związki zawodowe. Po ogłoszeniu strajku, szefowie IKEI z dnia na dzień zwolnili 12 pracowników, którzy wg. zarządu byli głównymi organizatorami strajku. Przepychanki z policją miały miejsce również 30 października, kiedy próbowała ona usunąć praowników z blokady dojazdu do firmy dla ciężarówek towarowych.

Warszawa: Prokuratura przyzwala na policyjny bandytyzm

Kraj | Represje

Przypadków zabójstw dokonywanych przez policjantów znamy wiele. Tym razem skopanie twarzy człowieka, który nie stawiał oporu zostało uznane za "działanie w stanie zdenerwowania".

Prokuratura zwróciła się do sądu o warunkowe umorzenie sprawy policjanta, który przed rokiem skopał demonstranta podczas Święta Niepodległości. Mało tego, w wiadomościach policjant Karol C. tylko jako Andrzej Cz.

Poszkodowany zmierzał na Marsz Niepodległości w towarzystwie bojówki Blood & Honour, być może nieświadomie, co można zobaczyć na nagraniach przedstawiających zajście. Co by nie mówić o uczestnikach marszu, fakt, że doszło do tego wydarzenia jest wielkim skandalem, gdyż ten akt bandytyzmu, bo inaczej nie można tego nazwać wydarzył się przy pełnej akceptacji władz państwowych.

Ruch Palikota chce przerzucić na państwo koszty zwolnień chorobowych

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Ruch Palikota chce obciążyć ZUS odpłatnością za zwolnienie lekarskie pracownika już od pierwszego dnia. Partia złożyła już do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Pretekstem ma być rzekomy "brak możliwości kontrolowania podwładnych" przez pracodawców i rzekoma "lepsza kontrola" ze strony ZUS.

Faktycznie chodzi o przerzucenie kosztów zwolnienia lekarskiego z przedsiębiorców na państwo, czyli upaństwowienie części kosztów prowadzenia przedsiębiorstw. W tej chwili pracodawca płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego. Później koszty te przerzucane są na ZUS.

Głos większości vs Wielki Koncern Naftowy - petycja

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Za kilka dni, Parlament Nigerii mógłby ukarać grzywną 5 miliardów dolarów paliwowego giganta Shell za wyciek, który zrujnował życie milionów. Razem możemy pociągnąć wielką korporację paliwową do odpowiedzialności za zanieczyszczenia i degradację środowiska. To niepowtarzalna szansa, ale jeśli nie zawalczymy o nią wspólnie, wielka korporacja może wygrać i tym razem.

Pierwszy raz w historii petrochemiczny gigant odpowie za zniszczenia i przemoc! Mimo licznych nadużyć, Shell nigdy nie odpowiedział za ogromne spustoszenie spowodowane wyciekiem. Prezydent Jonathan opowiada się za wymierzeniem kary, a część Parlamentarzystów przekonuje do wprowadzenia poważnych zmian prawnych. Korporacje naftowe dysponują jednak wpływowym lobby i tylko nasz głośny sprzeciw obroni parlamentarzystów przed presją ze strony lobbistów koncernu.

Rodziny i partyjni koledzy w spółkach skarbu państwa

Kraj | Tacy są politycy

Dziennik "Puls Biznesu" przygotował listę 428 działaczy PO lub członków ich rodzin, którzy zasiadają w zarządach i radach nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa. Według wyliczeń dziennikarzy przez niespełna pięć lat zarobili oni 200 mln złotych.

Na liście "Pulsu Biznesu" znalazło się m.in. dwóch byłych ministrów (Aleksander Grad, Zbigniew Derdziuk), jedenastu wiceministrów (Zdzisław Gawlik, Marcin Idzik, Lilla Jaroń, Adam Leszkiewicz, Andrzej Panasiuk, Zbigniew Rapciak, Joanna Schmid, Radosław Stępień, Maciej T., Jacek Weksler, Krzysztof Żuk), czterech senatorów PO (Jan Michalski, Franciszek Adamczyk, Stanisław Bisztyga, Tadeusz Maćkała) oraz jedenastu posłów z tej partii. Jest wielu działaczy regionalnych oraz członkowie ich rodzin i bliscy znajomi.

Po aferze z tzw. taśmami PSL obiecywał rozpoczęcie publicznej debaty nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim, która miałaby znacząco ograniczyć skalę upartyjnienia władz firm i agencji. Od tego czasu minęły już trzy miesiące i nic się w tej sprawie nie wydarzyło.

Tysiące ludzi straci pracę w przemyśle motoryzacyjnym

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Branża motoryzacyjna w Polsce to jeden z ważniejszych sektorów naszej gospodarki. Jednak powoli pada. Jeszcze w ubiegłym roku wartość produkcji sprzedanej branży motoryzacyjnej stanowiła 13,6 proc. produkcji całego przemysłu. Zapewniała ogromne wpływy z eksportu. W 2010 roku pracowało w niej 115 tys. osób. Dodatkowo pięć razy tyle pracowników zatrudniali kooperanci.

Niestety, w tym roku z taśm montażowych zjedzie o jedną trzecią aut mniej niż w 2008 roku. A będzie jeszcze gorzej: Fiat zapowiedział, że w tym roku kończy w Tychach montaż miejskiej Pandy Classic. Z pomysłu inwestowania w fabrykę na Żeraniu w Warszawie wycofała się japońska firma Infiniti. Kłopoty ma także fabryka Opla w Gliwicach - zmniejszono produkcję.

Biskup atakuje zgwałconą 14-latkę i jej matkę

Kraj | Klerykalizm

Duchowny uderzył w matkę zgwałconej nastolatki, która wystąpiła do Trybunału Praw Człowieka w Starsburgu ze skargą na Polskę, bo lubelscy lekarze nie chcieli przerwać ciąży jej córki. Wstrząsające, że matka chciała w ten sposób zarobić i zarobiła - powiedział bp Kazimierz Ryczan o sprawie zgwałconej Agaty z Gdańska, której cztery lata temu lekarze odmówili prawa do aborcji.

Strasbourski trybunał orzekł, że Polska naruszyła zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania zagwarantowany przez Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka. Sędziowie uznali też, że nasz kraj złamał prawa do życia prywatnego i rodzinnego oraz do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

SKarb Państwa musi zapłacić 30 tys. euro zadośćuczynienia Agacie oraz 15 tys. euro jej matce i pokryć koszty postępowania sądowego wynoszące 16 tys. euro.

Grecja: Ateńskie Kristalnacht

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

W czasie gdy trzeba walczyć z rządowymi planami cięć budżetowych greccy neonaziści i ich pożyteczni idioci "walczą z okupantem". W piątek wieczorem, po napaści rabunkowej niezidentyfikowanego imigranta na jeden z salonów fryzjerskich rozwścieczona licząca około stu osób grupa prowadzona przez bojówki Złotego Świtu atakowali sklepy o obcobrzmiących nazwach.

Nie oszczędzili nawet przechodniów. Nożem został ugodzony młody Algierczyk. Złoty Świt nazywa tę akcję "protestem przeciwko przemocy" i zapowiada dalszą wojnę z imigrantami.

Następnego dnia czyli w sobotę doszło również do ataków na mieszkania imigrantów.

Grecja: Związki zawodowe wzywają do strajku generalnego

Świat | Gospodarka | Strajk

W dniach 6 i 7 listopada w Grecji odbędzie się strajk generalny. Strajk ma być reakcją na kolejne plany oszczędnościowe rządu. Parlament ma głosować plan cięć na 13,5 miliarda euro. Jest to duży cios dla rencistów, bezrobotnych i emerytów.

Plan zakłada również większe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach, a także redukcje w służbie zdrowia i niższe premie. Grecki parlament zdążył już przegłosować ustawę, która ułatwia prywatyzację sektora publicznego.