Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej przerwały w piątek pracę na całą dobę z powodu zorganizowanego przez związki strajku na tle płacowym oraz warunków umów zawieranych z nowymi pracownikami spółki. Według związkowców pozbawiają one młodych górników części uprawnień i są niezgodne z prawem pracy.

Jak informują związkowcy większość załogi poparła strajk i czynnie wzięła w nim udział. Z przedstawionych przez komitet danych wynika, że podczas trzech zmian absencja chorobowo-urlopowa w kopalniach wyniosła 36 proc. i była jedynie nieznacznie wyższa od standardowej średniej absencji w spółce.

Sąd: Namiotowy protest spacyfikowany bezprawnie?

Kraj | Protesty | Represje

 Pacyfikacja krakowskich oburzonych “Przejściowe opuszczenie zgromadzenie [przez część uczestników] nie może przesądzać o jego rozwiązaniu” - uważa Sąd Rejonowy w Krakowie, który nakazał prokuraturze zbadanie zgodności z prawem usunięcia przez władze protestu “Oburzonych” z Rynku Głównego. Wcześniej prokuratura odmawiała wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

W uzasadnieniu postanowienia nakazującego wszczęcie śledztwa sąd napisał. “Ustawa Prawo o Zgromadzeniach w sposób ścisły określa przesłanki rozwiązania zgromadzenia. Ponieważ wolność zgromadzeń stanowi wolność konstytucyjną – przesłanki rozwiązania zgromadzenia należy interpretować ściśle. Po pierwsze art. 2 ustawy Prawo o Zgromadzeniach stanowi, że wolność zgromadzeń podlega przewidzianym jedynie przez ustawy, w zakresie niezbędnym do ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo wolności i praw innych osób a także ochrony Pomników Zagłady. Powyższa norma zawiera nie tylko treść normatywną wskazującą, że ustawowe ograniczenia co do wolności zgromadzeń powinny być interpretowane ściśle. [...] Z treści konstytucji i normy ustawowej wyraźnie wynika, że nie jest dopuszczalne ograniczanie wolności zgromadzeń w innym celu niż w tym, które ma służyć zapewnieniu wymienionych wartości publicznych.”

Trwa strajk głodowy w ośrodkach dla cudzoziemców

Kraj | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Aktualizacja: Zgodnie z relacją Ekateriny Lemondżawej, gruzińskiej dziennikarki-imigrantki osadzonej w ośrodku w Lesznowoli, tuż po publikacji jej listu przekazanego przez telefon, do ośrodka zgłosił się prokurator. Wysłuchawszy wyjaśnień Ekateriny, zadeklarował, że sprawą opisanych przez nią nadużyć niezwłocznie zajmie się prokuratura.

W atmosferze tymczasowego święta imigrantów zamkniętych w ośrodku-więzieniu w Lesznowoli, doceniając zainteresowanie prokuratury, podkreślamy, że łamanie procedur i nadużycia władzy w tzw. zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców opisywane były wielokrotnie, także poza Lesznowolą. Przykładem są choćby raporty z monitoringu, których wypisy zamieszczaliśmy wcześniej na stronie.

Kilkuset związkowców pikietowało przed siedzibą PKP SA

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kilkuset związkowców zabrało się w czwartek przed południem przed siedzibą PKP SA w Warszawie. Przez ok. półtorej godziny kolejarze protestowali przeciw zmianom w ulgach przejazdowych dla emerytów i rencistów kolejowych, mającym wejść w życie od 2013 r.

Na transparentach można było przeczytać m.in. "Ręce precz od emerytów" i "Dość eksperymentów na kolejarzach". Związkowcy skandowali: "Hańba" i "Złodzieje". Jeden z obecnych na pikiecie emerytów zasłabł w czasie protestu.

Delegacja protestujących kolejarzy weszła do siedziby PKP na warszawskiej Ochocie, żeby przekazać petycję na ręce prezesa spółki Jakuba Karnowskiego. Związkowcy domagali się pozostawienia ulg na dotychczasowych poziomach i protestowali przeciw zmianom zakładającym, że to emeryci będą ponosili koszty ich wykupu. Prawem do zniżek objętych jest obecnie ok. 100 tysięcy emerytowanych kolejarzy.

Włochy: Bezrobotny podpalił się przed Pałacem Prezydenckim

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo

Zwolniony z pracy mężczyzna podpalił się w czwartek przed Pałacem Prezydenckim w Rzymie. Został odwieziony do szpitala z licznymi poparzeniami; jego stan jest ciężki.

Świadkami desperackiego gestu mieszkającego w Piemoncie 55-letniego imigranta z Rumunii, ojca sześciorga dzieci, który stracił pracę w firmie transportowej, byli turyści zwiedzający Kwirynał. Interweniowali natychmiast karabinierzy, patrolujący okolice siedziby głowy państwa.

- Usłyszeliśmy mężczyznę, który płakał. Potem zobaczyliśmy płomienie - opowiedzieli mediom turyści, którzy widzieli to zdarzenie. (pap)

Grecja: Strajk generalny. Starcia z policją pod parlamentem. Jedna osoba nie żyje

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiaj miejsce miał 24-godzinny strajk generalny w Grecji. Jednocześnie tysiące ludzi wyszły w czwartek na ulice Aten, aby zademonstrować przeciwko kolejnym cięciom budżetowym, podwyżce podatków i zmianom w prawie pracy zaplanowanym przez rząd Antonisa Samarasa w porozumieniu z inspektorami trojki - Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, którzy obecni byli w tym czasie w Atenach.

Policja zaatakowała demonstrantów w rejonie placu Syntagma broniąc dostępu do parlamentu. Blok anarchistyczny odpowiedział tym samym. Doszło do starć z użyciem z jednej strony gazu łzawiącego i pał, z drugiej strony butelek zapalających. Jeden z demonstrantów zmarł najprawdopodobniej w wyniku działania gazu łzawiącego.

Demonstrowano także w wielu innych miastach Grecji. Wiele osób jest także krytycznych względem biurokracji związkowej. - Problem polega na tym, że w komitecie zarządzającym zarówno w ADEDY, jak i w GSEE większość mają w dalszym ciągu członkowie Nowej Demokracji i PASOK, czyli dwóch głównych partii rządzącej koalicji, którzy zawsze próbują zminimalizować nasze działanie. Na całe szczęście istnieje bardzo duże parcie od dołu, żeby kontynuować protesty, a nawet je nasilać. - powiedział Sotiris Martalis, jeden z protestujących nauczycieli.

Szczecin: Podwyżka czynszów komunalnych o 100 proc.

Kraj | Lokatorzy

Lokatorzy mieszkań komunalnych są w szoku. Powód? Nowe rachunki za czynsz - informuje Głos Szczeciński. Podwyżka sięga nawet stu procent! - Jesteśmy załamani. Dotąd płaciliśmy 590 zł. Teraz 1109 zł - mówią mieszkańcy.

Nowe czynsze zaczną obowiązywać od stycznia. Ale już teraz ok. 16 tysięcy najemców dostaje informacje o nowych rachunkach. To finał wprowadzonej pół roku temu polityki mieszkaniowej w Szczecinie. Decyzję podjęli radni miasta.

Na razie nie wiadomo ile rodzin dotkną podwyżki, a ile będzie mogło skorzystać z systemu ulg. Wnioski o ulgi można składać już teraz. Zmiany dotyczą najemców, którzy mają terminowe jak i bezterminowe umowy z miastem.

Sondaż: Plakaty ateistów nie uderzają w Kościół

Kraj

Dwie trzecie badanych nie dostrzega ataku na Kościół w ateistycznej kampanii bilbordowej - wynika z sondażu IIBR przeprowadzonego na zlecenie "Newsweeka". Chodzi o plakaty: "Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę" oraz "Nie wierzysz w Boga?Nie jesteś sam"

33 proc. Polaków uznało, że plakaty promujące ateizm zdecydowanie nie atakują Kościoła katolickiego. Odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 28 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 12 proc., a 17 proc. stwierdziło, że bilbordy "raczej" uderzają w Kościół.

- Na szczęście wasz sondaż pokazał, że społeczeństwo nie dało się zbałamucić interpretacjom mówiącym o rzekomym ataku na Kościół. Naszym celem jest zaznaczenie, że w Polsce nie szanuje się różnorodności. Politycy stanowią tu prawo na podstawie dogmatów, a szkoła przypomina "fabrykę katolików" - powiedziała Dorota Wójcik, prezeska Fundacji Wolność od Religii.

Produkcja przemysłowa gwałtownie spada

Kraj | Gospodarka

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2012 r. spadła w 27 działach gospodarki, wzrosła zaś w 7 - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu spadła ona o 5,2 proc.

"W stosunku do września ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 18,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 13,8 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 6,1 proc. oraz metali - o 5,8 proc." - napisano w komentarzu.

"Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 7 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 11,2 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,0 proc. oraz artykułów spożywczych - o 0,6 proc." - dodano.

Hiszpania: Tysiące licealistów i studentów przeciwko cięciom budżetowym

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Protesty

 Demonstracja CNT w Kordobie Pod hasłami "szkoła publiczna dla wszystkich" tysiące studentów i licealistów wyszły w środę na ulice Madrytu i innych miast Hiszpanii, by protestować przeciwko cięciom budżetowym, które dotykają też edukację. "Pieniądze bankierów dla pracowników szkół" - skandowali ludzie.

Ok. 3 tysięcy osób manifestowało w Barcelonie (na północnym wschodzie), kilka tysięcy - w Walencji (wschód); ich pochody odbywają się w ramach trzydniowego strajku studentów i uczniów, który ma się zakończyć w czwartek manifestacją. Mają na nią przybyć też nauczyciele i rodzice.

Demonstrujący protestują przeciwko zwolnieniom wykładowców i nauczycieli, co prowadzi do przepełnienie klas i sal wykładowych. Studenci skarżą się też na podwyżki wpisowego.

Węgry: Rasistowska demonstracja skrajnej prawicy w Miszkolcu

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Tysiące zwolenników skrajnie prawicowego ugrupowania parlamentarnego Jobbik demonstrowało w środę w Miszkolcu, trzecim co do wielkości mieście Węgier, przeciwko Romom, żądając wprowadzenia segregacji. Romowie zorganizowali kontrmanifestację.

Lider Jobbiku Gabor Vona oświadczył, że należy "budować obozy dla Romów", bo "warunkiem edukacji mniejszości romskiej jest segregacja". Stwierdził, że "recydywistów trzeba deportować z Miszkolca" i wysyłać do "obozów porządku publicznego", gdzie należałoby wprowadzić godzinę policyjną i specjalne przepustki. "Nasza cierpliwość się kończy!" - oznajmił.

Gazeta Prawna: Nawet dużo pracując, jesteśmy coraz biedniejsi

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Ubóstwo | Zwolnienia

Spada zatrudnienie w przedsiębiorstwach, a wynagrodzenie nie nadąża za inflacją - informuje Gazeta Prawna. We wrześniu w porównaniu z sierpniem zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,1 proc. Wydaje się niewiele, ale ten ułamek oznacza, że w firmach zatrudniających powyżej 9 osób w miesiąc pracę straciło ponad 8 tys. osób.

Przedsiębiorstwa zwalniały trzeci miesiąc z rzędu. W III kwartale odeszło z nich 17,3 tys. osób. Zatrudnionych jest nadal 5 mln 514 tys. osób – podał GUS.

– Powodem spadku popytu na pracę była słabnąca dynamika inwestycji. To efekt wyhamowania tempa wzrostu jej wszystkich trzech składowych: inwestycji mieszkaniowych, przedsiębiorstw i publicznych – ocenia Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku.

Wielka głodówka uchodźców: "Jesteśmy ludźmi"

Kraj | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Czeczeni, Gruzini, mężczyźni, kobiety, przebywający za kratami w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, zaczęli strajk głodowy. W całym kraju protestuje ponad 70 osób, w samym tylko Białymstoku - 21 - informuje GW Białystok.

Nie popełnili żadnego przestępstwa. Do zamkniętych ośrodków, które jako żywo przypominają więzienia (kraty, monitoring, spacerniak), kierują ich polskie sądy. Za co? Nielegalnie przekraczają granicę, nie mają dokumentów, niech więc tam czekają na wydalenie z terytorium RP, żeby nie uciekli.

- Czujemy się jak ludzie drugiej kategorii, zepchnięci przez przepisy migracyjne na margines, całkowicie wykluczeni, pozbawieni praw, które należą się nam choćby jedynie z tytułu naszego człowieczeństwa - tłumaczą protestujący.

Na sześć ośrodków strzeżonych w kraju do głodówki przyłączyły się cztery. Jak mówią przyjaciele z nieformalnej grupy wspierającej protestujących, zaczęło się w Przemyślu - przed miesiącem posiłków zaczął odmawiać mężczyzna, dziś waży tylko 38 kilo... Informacje roznosiły się pocztą pantoflową i w tę sobotę w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców przy Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Białymstoku strajk głodowy zaczęły trzy osoby. W niedzielę dołączyły kolejne.

Gdańsk: Nielegalna zbiórka na budyń dla prezydenta Adamowicza

Kraj | Lokatorzy | Protesty

15 października aktywiści i aktywistki organizacji Nic o Nas Bez Nas przeprowadzili nielegalną zbiórkę pieniędzy na budyń dla "głodującego" prezydenta Adamowicza. Dlaczego?

W 2011 roku prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz zademonstrował „solidarność" podnosząc średnio o 100% czynsze w mieszkaniach komunalnych. W zamian obiecywał remonty, których oczywiście nie przeprowadzono. Zlikwidowano za to miejską dotację na remonty lokali komunalnych w kwocie 6 milionów złotych. Tak „miasto solidarności" zarobiło kosztem najuboższych mieszkańców.

W stosunku do mieszkańców protestujących przeciwko podwyżkom czynszów władze Gdańska postanowiły również zaprezentować funkcjonującą w Gdańsku „wolność". Próbowano m.in. zakazywać demonstracji w tej sprawie (szczególnie pod budowanym Europejskim Centrum „Solidarności"), angażowano pracowników Biura Prasowego UM do szkalowania protestujących w Internecie, po kryjomu nagrywano przebieg spotkań lokatorskich. Protestującym wytaczano również procesy karne, za „zakłócanie porządku publicznego" oraz za... „nielegalną zbiórkę".

Poznań: Jarosław Pucek eksmitował kobietę w ciąży

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

Dziś rano Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych dokonał eksmisji kobiety w ciąży z lokalu przy ulicy Rycerskiej. Lokatorka była poważnie zadłużona. Wyrok o opróżnieniu lokalu zapadł kilka lat temu. Dopiero niedawno lokatorka się od niego odwołała do sądu. Nie czekając na rozpatrzenie pozwu, ZKZL - wiedząc o ciąży i insynuując, że w nią zaszła chcąc uniknąć eksmisji - postanowiło kobiet wysiedlić do hotelu robotniczego na Torowej.

Hotel robotniczy na Torowej jest opłacony przez ZKZL na okres jednego miesiąca. Kosztem tym zostanie jednak obciążona eksmitowana.