Hiszpania: Przemoc policyjna przed parlamentem

Dziś w Madrycie tysiące osób wzięły udział w proteście przed budynkiem parlamentu. W czwartek rząd ma przedstawić wstępny projekt budżetu na 2013 rok zawierający kolejny pakiet cięć. Plan zakłada też m.in. podwyżkę podatku VAT oraz obniżenie zasiłków dla bezrobotnych. Już w kraju bezrobocie przekroczyło 24 proc.

Po godz. 18. w stronę parlamentu ruszyły trzy manifestacje. Budynek został zabezpieczony przez 1,4 tys. policjantów. Policja starła się z manifestantami, użyła pałek i miotaczy gazu. Do tłumu strzelano także z gumowych kul.

Demonstracje i zamieszki trwają.

Pełzająca prywatyzacja? Szkoły chcą coraz więcej pieniędzy od rodziców

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka

Publiczne szkoły coraz głębiej sięgają do kieszeni rodziców - informuje Gazeta Prawna. Składki na komitet rodzicielski, fundusz klasowy, świetlicę – to dopiero początek. Nauczyciele proszą o pieniądze na wszystko: papier toaletowy i toner do drukarek, wyposażenie stołówek i placów zabaw, farby do malowania klas. A nawet komputery, które mają – cytując jednego z dyrektorów – „usprawnić pracę szkolnej administracji”. Niektóre placówki wprowadziły nieformalne czesne – liczą sobie np. za obiady, zatrudnienie ochroniarzy, zajęcia dodatkowe. W skrajnych przypadkach utrzymanie dziecka w państwowej placówce może kosztować 800 – 900 zł miesięcznie.

Dyrektorzy szkół potrzeby finansowe tłumaczą zawsze tak samo: gmina daje za mało pieniędzy. Po wypłaceniu nauczycielom pensji niewiele zostaje. Skarżą się, że otrzymują od samorządów o 20 – 30 proc. mniej pieniędzy niż jeszcze trzy lata temu. – Tnie się nie tylko dopłaty na pomoce szkolne, lecz także na dodatki motywacyjne. Te ostatnie zredukowano w tym roku z 600 do 450 zł i zamrożono na dwa lata – mówi Małgorzata Rydzewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 215 w Warszawie.

Wielka ucieczka z "zielonej wyspy" trwa

Gospodarka

Na koniec 2011 roku poza granicami Polski przebywało czasowo 2 mln 60 tys. obywateli Polski, o 60 tys. więcej niż w 2010 roku - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków GUS.

Według GUS w Europie przebywało ponad 1 mln 750 tys. emigrantów z Polski (w 2010 roku - około 1 mln 685 tys.). Z tej liczby zdecydowana większość - około 1 mln 670 tys. - w krajach UE. Liczba ta zwiększyła się o 63 tys. w stosunku do 2010 roku.

Najwięcej Polaków było w Wielkiej Brytanii (625 tys.), Niemczech (470 tys.), Irlandii (120 tys.) oraz Niderlandach (95 tys.).

"Spośród krajów, które od lat są głównymi kierunkami polskiej emigracji, znaczący wzrost Polaków zaobserwowano w Wielkiej Brytanii. W Niemczech, gdzie wobec pełnego otwarcia tamtejszego rynku pracy od 1 maja 2011 r. Polacy mogą już bez przeszkód podejmować pracę, również odnotowano wzrost, aczkolwiek jest on mniejszy niż dla Wielkiej Brytanii. Tendencja spadkowa liczby emigrantów z Polski występuje natomiast w przypadku Irlandii i Hiszpanii" - podał GUS.

Coraz trudniej znaleźć pracę

Kraj | Gospodarka

Analiza przepływów na rynku pracy w drugim kwartale 2012 r. wskazuje na symptomy słabnięcia popytu na pracę – wynika z kwartalnego raportu o rynku pracy opublikowanego przez NBP. Oznacza to spadek prawdopodobieństwa znalezienia pracy przez osoby bezrobotne.

Jak wynika z opublikowanych przez NBP danych, w drugim kwartale br. wzrost liczby pracujących w stosunku do poprzedniego kwartału zatrzymał się, choć dynamika w układzie rocznym pozostała nieznacznie dodatnia. „Złożył się na to wyraźny spadek zatrudnienia w przemyśle i rolnictwie oraz spowolnienie wzrostu liczby pracujących w usługach. Niewielki przyrost liczby pracujących był efektem zwiększenia się liczby kontraktów na czas określony” – czytamy w opracowaniu.

Grecja: Strajk dziennikarzy

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Grecy będą musieli się obejść w poniedziałek bez wiadomości z kraju i ze świata, bo dziennikarze różnych mediów ogłosili tego dnia 24-godzinny strajk przeciwko nowym posunięciom oszczędnościowym rządu.
Z powodu protestów w poniedziałek nie będzie programów informacyjnych w radiu i telewizji, a we wtorek nie wyjdą drukowane dzienniki.

W środę - jak pisze agencja Associated Press - w całej Grecji zamrze życie w wielu sektorach gospodarki, gdyż dwie największe organizacje związkowe ogłosiły strajk generalny w proteście przeciwko działaniom oszczędnościowym gabinetu premiera Antonisa Samarasa.

Chiny: Zamieszki w fabryce Foxconn w Taiyuan

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj we wczesnych godzinach rannych, w fabryce Foxconn wybuchły zamieszki, sprowokowane wyzyskiem pracowników i pracownic. Korporacja jest dostawcą części do elektroniki konsumenckiej i telefonów Apple, w tym najnowszego iPhone'a 5. Wezwano policję do spacyfikowania protestu. Niepotwierdzone doniesienia mówią o udziale 2 tysięcy ludzi.

W tej samej fabryce w marcu br. także miał miejsce strajk związany z niedotrzymaniem przez zarząd obietnicy podwyżki, wspomina się także o trwających oskarżeniach wobec zarządu o antypracownicze praktyki — wymuszanie nadgodzin i zakaz przerw. Sam Foxconn jest oskarżany o wyzysk pracowników i pracownic, popychający ludzi nawet do samobójstw, którymi próbowano zapobiegać m.in. absurdalnymi "zobowiązaniami o niepopełnianiu samobójstwa".

Poznań: Relacja z Artystycznego Dnia na Stolarskiej

Kraj | Lokatorzy

 Żurawie na Stolarskiej (fot. JE) Dobrze, że mieszkańcy kamienicy przy ulicy Stolarskiej 2 mogli dziś liczyć na ładną pogodę, która towarzyszyła im oraz uczestnikom Artystycznego Dnia na Stolarskiej. Niestety łatwiej przychodzi zaklinanie pogody, niż przełamanie urzędniczego betonu oraz aroganckich właścicieli kamienicy i ich najemnych zbirów. To właśnie z tego powodu konflikt w kamienicy trwa już cztery miesiące. Na całe szczęście większą empatię i prawdziwego ducha solidarności są w stanie okazać zwykli mieszkańcy Poznania.

Dziś w ramach Artystycznego Dnia na Stolarskiej można było wziąć udział we wspólnym składaniu żurawi techniką orgiami. Stanowiło to nawiązanie do japońskiej legendy, która mówi, że wystarczy zrobić 1.000 papierowych żurawi, aby spełniło się marzenie. Oczywiście marzeniem uczestników akcji i mieszkańców jest zaprzestanie naruszania ich praw do bezpiecznego i godnego mieszkania. Akcji składania żurawi towarzyszył występ Szczepana Kopyta, który z wysokości rusztowania śpiewał swoje wiersze. I tak - nielegalne rusztowanie zamontowane przez Piotra Śrubę – doskonale sprawdziło się w roli sceny i systemu zawieszenia papierowych żurawi.

Posłowie chcą się leczyć prywatnie

Kraj | Tacy są politycy

W związku z pogarszającą się dostępnością usług medycznych w ramach NFZ, związki zawodowe pracowników Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu podjęły działania mające na celu zawarcie umowy na usługi medyczne z firmą oferującą tzw. Pakiety Medyczne – czytamy w wewnętrznym komunikacie dostępnym dla posłów i senatorów - dokładniej chodzi o komercyjne placówki LuxMedu.

Warszawa: Kolejna ofiara polityki miasta

Kraj | Lokatorzy

W dniu wczorajszym odbył się pogrzeb lokatorki, która zmarła w wyniku stresu wywołanego przez niesprawiedliwe wypowiedzenie umowy najmu przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Bielany.

W czerwcu, ZGN wypowiedziało umowę najmu pod pretekstem braku zgody właściciela (miasta) na zamieszkiwanie w lokalu najbliższej rodziny. Nie przeszkadzało to jednak administracji w pobieraniu opłat za wszystkie przebywające w lokalu osoby.

Komitet Obrony Lokatorów wystąpił w obronie poszkodowanej lokatorki i jej rodziny, jednak parę dni po tym jak zgłosiła się na dyżur Komitetu, lokatorka doznała zawału. W wyniku interwencji KOL, wypowiedzenie umowy najmu zostało cofnięte. Stało się to w czasie, gdy lokatorka walczyła o życie. Niestety za późno. Lokatorka zmarła 3 września, nie odzyskawszy nigdy przytomności.

Za: http://lokatorzy.info.pl/kolejna-ofiara-polityki-miasta/

Marsz protestujących uchodźców w Niemczech

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

19. marca w Würzburgu w Bawarii uchodźcy w obozie przystąpili do strajku przeciwko prawu azylu i nieludzkim warunkom życia w obozach azylanckich w Niemczech. Kilku irańskich uchodźów przystąpiło do strajku głodowego. Po tych wydarzeniach w 9 miastach w czterech landach w Niemczech powstały namioty prostestujących, również w Berlinie.

Na początku września z Würzburga do Berlina wyruszyły dwie "karawany", by dołączyć do protestujących na miejscu i wywierać presję na rząd. Jedna karawana to marsz protestujących i solidarnych z nimi, druga to autobus podążający inną trasą mający przewieźć migrantów z innych rejonów Niemiec. Po drodze do karawan będą dołączać migranci z obozów. Marsz pieszy ma dotrzeć do Berlina na początku października.

Według informacji z sieci marsz znajduje się teraz w Saksonii. W Erfurcie podczas protestu karawany przed Landtagiem doszło do starcia z marszem NPD. Azylaci dołączając do marszu protestują m.i. przeciwko prawu, które nie pozwala im się poruszać swobodnie po kraju (dalej niż 40km od obozu, do którego zostali przydzieleni).

www.refugeetentaction.net | www.thevoiceforum.org | www.thecaravan.org

Starachowice: Pielęgniarki okupują starostwo

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Około 150 pracowników szpitala w Starachowicach okupuje siedzibę starostwa. Domagają się rozmów ze starostą Andrzejem Matynią i odwołania dyrektorki szpitala Jolanty Kręckiej - donosi lokalna Gazeta Wyborcza.

Pracownicy złożyli wotum nieufności, ponieważ dyrektor Jolanta Kręcka zaproponowała ich zdaniem niekorzystne zmiany. Weekendowe i świąteczne dyżury pielęgniarskie miałaby przejąć zewnętrzna firma. Zdaniem załogi, pracę straciłoby około 150 pielęgniarek. Wyliczenia dyrektorki są inne, jej zdaniem bez pracy zostałoby około 40 osób, z czego połowa nabierze praw emerytalnych.

- Przyszliśmy do pana starosty z wotum nieufności dla dyrektor Kręckiej. Powiedział, że rozpatrzy nasz wniosek na najbliższej sesji - informuje Rafał Lipiec, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w starachowickim szpitalu. Załoga domagała się konkretów, to znaczy, kiedy ich pismo zostanie rozpatrzone. - Nie dostaliśmy takiej informacji, dlatego postanowiliśmy zaczekać - wyjaśnia Lipiec.

W czwartek około godz. 14 do siedziby starostwa przyjechała policja. Funkcjonariusze rozmawiają z załogą szpitala.

Strajk nauczycieli w Chicago zawieszony

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Związek zawodowy nauczycieli w Chicago zakończył trwający od siedmiu dni strajk. Zajęcia w chicagowskich szkołach publicznych już od wczoraj odbywają się normalnie.

Decyzja o zakończeniu pierwszego od 25 lat strajku nauczycieli trzeciej co do wielkości metropolii USA zapadła we wtorek po południu czasu lokalnego na walnym zgromadzeniu 800 delegatów związku zawodowego Chicago Teachers Union (CTU), który w swoich szeregach skupia ponad 29 tys. pedagogów i personelu pomocniczego.

Związkowcy zgodzili się podpisać porozumienie osiągnięte w ubiegły piątek w negocjacjach z chicagowskim kuratorium. Ponad 350 tys. dzieci w środę będzie mogło po siedmiodniowej przerwie w nauce powrócić do szkół.

Orwellowski świat w Bytomiu

Kraj

Ulice w Bytomiu obserwują kamery, które potrafią rozpoznać, w jakim nastroju jest przechodzień i czy zachowuje się podejrzanie - donosi "Gazeta Wyborcza". Eksperci ostrzegają, że system może naruszać prywatność.

Kamery wykrywają wyraz twarzy, sposób poruszania się czy nietypowe zachowania. Jeśli zauważą podejrzaną osobę to śledzą ją na kolejnych ulicach. Jeśli np. ktoś kogoś przewróci to zostanie wskazany jako osoba, która może być zagrożeniem dla otoczenia - przekonuje Agnieszka Włoszczyna, przedstawicielka firmy 3S, która razem z Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych zbudowała kontrowersyjny monitoring.

Małgorzata Szumańska z fundacji Panoptykon, zajmującej się ochroną wolności obywateli, nie kryje oburzenia. Wskazuje, że nikt nie ma kontroli nad tym, jakie zachowanie może być uznane za podejrzane i kto będzie szpiegowany.

Trojka stawia Grecję pod ścianą i chce wymusić kolejne antypracownicze prawa

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika

Międzynarodowi kredytodawcy żądają od Grecji dalszych radykalnych zmian w prawie pracy, w systemie emerytalnym oraz redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym - pisze w środę agencja dpa, powołując się na informacje "z kręgów resortu pacy w Atenach".

Inspektorzy trojki (Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) postulują m.in. podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat oraz wprowadzenie sześciodniowego tygodnia roboczego.

Jest też postulat wydłużenia dziennego czasu pracy nawet do 13 godzin, jeśli pracodawca uzna to za konieczne. Inspektorzy trojki chcą też, by w Grecji skrócono o połowę okresy wypowiedzeń oraz zredukowano o 50 proc. odprawy dla zwalnianych pracowników. Postulują ponadto zredukowanie zatrudnienia w sektorze publicznym o 15 tysięcy osób do końca bieżącego roku.

Ateny nie chcą przystać na takie warunki. Jednak przyjęcie kolejnego programu oszczędnościowego jest warunkiem otrzymania przez Grecję kolejnej transzy (31 miliardów euro) drugiego tzw. "pakietu ratunkowego".

Gruzja: Protesty przeciwko torturowaniu więźniów

Świat | Protesty | Represje

W kilku gruzińskich miastach całą noc trwały protesty przeciwko torturowaniu więźniów. Gruzini wyszli na ulice po obejrzeniu reportażu telewizyjnego o tym, jak strażnicy więzienia Głdani w Tbilisi znęcali się nad grupą skazanych.

Kilkaset osób zablokowało główną ulicę Rustawelego w Tbilisi. Podobne demonstracje odbyły się w: Batumi, Poti, Zugdidi i Kutaisi. Dziś również zamierzają wyjść na ulice gruzińskich miast.