Samorządowcy szykują falę podwyżek

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

W samorządowym budżecie jest dziura którą pokryć mają zyski z podwyższonych opłat za usługi. Wyższe ceny za bilety komunikacji miejskiej, opłaty targowe, czynsze i podatki od nieruchomości mają obowiązywać od stycznia 2013 r.

Podwyżki obejmą te usługi do których samorządy dopłacają najwięcej, jak np. żłobki - łumaczy Polskiemu Radio Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Samorządy pokrywają 80-90 proc. kosztu utrzymania dziecka. Rodzic nie będzie więc płacił 10-20 proc. a 12-25 proc.

Warszawa planuje w ciągu najbliższych dwóch lat 2 podwyżki. W rezultacie cena biletu wzrośnie do 5.20 zł. Takie same plany ma Poznań i Łódź. Podatek od środków transportowych wzrośnie o kilkadziesiąt złotych. Wyższe będą podatki od nieruchomości.

Odczują to mieszkańcy dużych miast, szczególnie ich centrów. Mowa o podwyżce o kilkanaście procent - Wójcik prognozuje w serwisie.

Wielka Brytania: Władze lokalne uruchamiają programy deportacji niepożądanych imigrantów

Świat | Dyskryminacja

Władze lokalne w różnych miastach w Wielkiej Brytanii rozpoczęły kampanię przeciwko imigrantom, którzy nie mogą znaleźć pracy. Celem kampanii jest nakłonienie imigrantów – pochodzących z Polski i krajów Bałtyckich, do powrotu do kraju pochodzenia, dobrowolnie lub nie.

Władze miejskie w Fenland w Cambridgeshire deportowały już szereg osób i zamierzają rozszerzyć tę politykę. Program deportacji ma zostać rozszerzony na wszystkie osoby, które „nie pracują, nie chcą pracować i powodują problemy” - jak powiedział radny Kit Owen - „nie chcę by ci ludzie stanowili ciężar dla policji i służby zdrowia”. Program deportacji wydaje się radnym tańszy, niż program pomocy w wychodzeniu z bezdomności.

Deportacje zostały również wdrożone w hrabstwie Sussex, w ramach tzw. „Operacji Akcent”. Na celowniku są wszystkie osoby, które przebywają w Wielkiej Brytanii ponad trzy miesiące i „nie spełniają użytecznej roli w społeczeństwie”. Jeśli dana osoba nie zgodzi się wrócić dobrowolnie do swojego kraju pochodzenia, Straż Graniczna dokonuje siłowej deportacji. Operacja została uruchomiona w maju i również dotyczy głównie imigrantów z Europy Wschodniej. Brytyjska policja współpracuje też ściśle z policją z krajów pochodzenia imigrantów i zachęca obywateli do donosicielstwa.

Nowa publikacja o polskim anarchiście Wacławie Machajskim

Historia | Ruch anarchistyczny

Dzięki staraniom prof. Lecha Dubela, badacza życia i dorobku Machajskiego, ukazała się książka "Robotnik umysłowy 1911". Bazuje ona na rosyjskojęzycznym rękopisie Machajskiego, datowanym na rok 1911, w oryginale nie posiadającym tytułu. Rękopis znajduje się w zbiorach International Institute of Social History w Amsterdamie. O losach tekstu niewiele wiadomo – prof. Dubel przypuszcza, że jest to skrócona, popularyzatorska wersja wcześniejszych jego prac, zawierających kluczowe tezy teorii Machajskiego.

Tamte teksty wydano w niewielkim nakładzie i na początku II dekady XX wieku były właściwie niedostępne – prawdopodobnie zatem Machajski przygotował publikację syntetyczną, jednak z nieznanych powodów nie doczekała się ona edycji. Jak pisze prof. Dubel, Czytelnik poznaje tu czołowe założenie Machajskiego: wykształcenie jest formą własności, zatem jest podstawą pozycji klasowej inteligencji. Zdaniem Machajskiego inteligencja jest częścią klasy wyzyskującej proletariat...

Turcja: Zakończony powodzeniem strajk pracowników przemysłu tekstylnego w Antep

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy przemysłu tekstylnego w strefie przemysłowej w Antep, mieście położonym w kurdyjskim regionie w Turcji, rozpoczęli dziki strajk w proteście przeciw warunkom pracy, niskim pensjom i cięciom w premiach. Z początku w strajku brało udział od 3 do 5 tys. pracowników, jednak protest szybko rozprzestrzenił się na pozostałe fabryki w strefie i objął około 7 tysięcy pracowników. Średni dzień pracy w strefie wynosi 12 godzin.

Strajk od początku był niezależny od związków zawodowych, w tym związku Oz-Iplik-Is, do którego należy spora część strajkującej załogi. Związki wcześniej zgodziły się na śmiesznie niską podwyżkę płac, którą góra związkowa „wynegocjowała” z pracodawcą, co spowodowało wściekłość pracowników i stało się jedną z przyczyn strajku. W lipcu, pracownicy zatrzymali nawet przedstawiciela związków zawodowych jako zakładnika, nazywając go „sprzedawczykiem”.

Pracodawcy porozumieli się z policją, by zastraszać strajkujących. Policjanci zostali wysłani, by udzielać „rad” strajkującym pracownikom, informując ich, że jeśli nie zaprzestaną strajku, nigdy nie znajdą już pracy w regionie, oraz że „pracodawcy nie stać przecież na płacenie wyższych pensji”. Pracodawcy próbowali również nakłaniać pracowników do podpisywania oświadczeń „żałuję że brałem udział w strajku”.

Po 11 dniach strajku jednak udało się pracownikom wywalczyć podwyżki pensji z 780 TL do 875 TL (związki proponowały podwyżkę w wysokości 45 TL). Pracownicy jednej z fabryk otrzymali nawet podwyżki do 905 TL miesięcznie (równowartość 1600 zł). Dzięki strajkowi, pracownicy otrzymają też premię z dziesięciodniowym wynagrodzeniem w każde święto państwowe.

Niemcy: Pracownicy Lufthansy w pogotowiu strajkowym

Świat | Prawa pracownika | Strajk

W piątek w całych Niemczech szykuje się strajk personelu pokładowego. Porozumienie z Lufthansą w ostatnim momencie wydaje się mało prawdopodobne. Dwie fale strajku, które przetoczyły się przez niemieckie lotniska spowodowały w środę anulowanie przeszło 500 lotów, kolejny zakrojony na szeroką skalę 24-godzinny strajk był przewidziany na piątek, jednak dyrekcja zgodziła się na rozmowy w przyszłym tygodniu, tak więc strajk został tymczasowo zawieszony. Jednak związki pozostają w pełnej gotowości strajkowej.

Linie lotnicze przygotowują się na planowaną akcję strajkową – spośród 1800 lotów na pewno odbędzie się 600, ponieważ przejmą je regionalni partnerzy. Związki zawodowe zrzeszające personel pokładowy żądają pięcioprocentowych podwyżek i jednocześnie rozmów na tematy pracy najemnej czy struktur taryfowych.

Syria: Kolejna masakra ludności w Aleppo

Świat | Militaryzm | Represje

W dzielnicy Al-Akramija w mieście Aleppo w którym działała grupa anarchistyczna prosząca o międzynarodową solidarność siły rządowe dokonały morderstwa 45 cywilów, których wcześniej aresztowały.

Obecnie armia Assada dokonuje takich zbrodni wszędzie tam gdzie działała jakaś opozycja w celu podburzenia cywilów przeciwko rewolucjonistom. W chwili obecnej w Syrii mordowanych jest ponad 200 osób dziennie.

Skutkuje to tym, że ludność cywilna odmawia pomocy opozycji obawiając się o swoje życie. Drugie nagranie to szpital polowy w Aleppo.

Szczecin : Jedzenie Zamiast Bomb w czasie pożegnania polskich żołnierzy lecących do Afganistanu.

Kraj | Ruch anarchistyczny

 Jedzenie Zamiast BombDzisiaj w Szczecinie odbyło się pożegnanie żołnierzy lecących do Afganistanu. Z tej okazji pojawił się minister obrony narodowej. Pożegnanie odbywało się na Jasnych Błoniach, na tyłach Urzędu Miasta. Teren był zabezpieczony przez wojsko, policje i straż miejską. Po drugiej stronie Urzędu, przed wejściem, odbyła się akcja Jedzenie Zamiast Bomb, zorganizowana przez szczeciński kolektyw. Aktywiści rozdawali ulotki informujące o kiepskiej sytuacji socjalnej w Polsce, w momencie, gdy wydaje się ogromne sumy na zbrojenia i misje „stabilizacyjne”. Mówiono o wysokim bezrobociu, fatalnej polityce mieszkaniowej i osiedlach, kontenerowych, a także zamykaniu szkół i przedszkoli.

W chłodne i deszczowe południe, można było rozgrzać się wegańską grochówką. Większość przechodniów i interesantów Urzędu Miasta, popierała inicjatywę i pozytywnie reagowała na wydarzenie. Jednak władze uznały aktywistów za zagrożenie, dlatego wszyscy zostali wylegitymowani.

Próbowano także porozmawiać z prezydentem miasta, którego zniechęcił jednak baner: Rząd na front, jedzenie zamiast bomb!

W obronie bibliotek publicznych

Mieszkańcy Pragi Południa i pracownicy bibliotek zamierzają kontynuować protesty przeciw likwidacji bibliotek w tej dzielnicy. W najbliższych tygodniach ma się odbyć rożnie spotkania w dzielnicy oraz protesty. Jutro ma się odbyć posiedzenie Komisji Kultury Rady Dzielnicy Praga – Południe o godz. 17:00 w siedzibie Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej (ul. Waszyngtona 2b). Co prawda może nie dojdzie tam do protestu, ale ludzie zainteresowany losem biblioteki im. Z.J. Rumla mogą dowiedzieć się o jej restrukturyzacji.

Tekst ulotki do mieszkańców dzielnicy:

W obronie bibliotek publicznych!

Wspieramy biblioteki publiczne w obliczu niczym nieuzasadnionej groźby zamknięcia! Władze Warszawy, które wydały miliony złotych na budowę fontann, stref kibica, itp., w tym samym czasie dokonywały drastycznych cięć budżetów różnych instytucji edukacyjnych i kulturalnych. Cięcia dotknęły muzea, teatry, opery, szkoły i biblioteki. Choć PO prowadziło kampanię wyborczą pod hasłem wsparcia dla edukacji, w rzeczywistości rządząca ekipa pozamykała wiele szkół i wprowadziła politykę, która gwarantuje, że edukacja staje się coraz bardziej przywilejem dostępnym tylko dla elit.

Warszawa: Blokada eksmisji na Hożej zaatakowana przez policję

Kraj | Lokatorzy | Represje

 Miasto to nie firma (fot. J. Erbel) Aktualizacja 13.30 Przedstawiciel policji w jednej ze stacji radiowych kłamliwie zapewniał, że poszkodowanym aktywistom była zapewniana pomoc medyczna, choć to nie prawda. Twierdził także, że policjant został ranny.

Aktualizacja 10.40 Rzeczy lokatorki wynoszone są z mieszkania do ciężarówki mimo sprzeciwu zgromadzonych ludzi. Zapytany policjant powiedział, że nie wstydzi się tego co robi.

Policja rozbiła w środę blokadę eksmisji inwalidki z synem zamieszkałych przy ul. Hożej 1. Kilkanaście osób zabarykadowało się w mieszkaniu, ale policja przypuściła szturm na lokal wyłamując drzwi przy użyciu łomów. Po wkroczeniu pałowali i kopali ludzi broniących inwalidki i jej syna, w tym także po głowie. Jedna osoba, ciągnięta przez policjantów po schodach za nogi doznała wstrząsu mózgu.

Innej osobie policja usiłowała złamać nogę. Pierwsza osoba, która wyszła z wnętrza budynku o własnych siłach miała twarz we krwi. W międzyczasie jednemu z działaczy wlepiono mandat 100 zł za przejście na czerwonym świetle.

Zobacz publicystykę: Wojciech Karpieszuk, działania mediów oraz społeczny sadyzm

Wcześniej od godz. 5.30 budynek był już obstawiony przez policję oraz ochroniarzy z firmy Dore, którzy nie chcieli dopuścić obrońców w pobliże budynku. Przypomnijmy, że w kwietniu udało się zablokować eksmisję lokatorki.

Nowy numer "Innego Świata"

Właśnie pojawił się nowy numer (37!) ulubionego pisma szerokich mas anarchistycznych zamieszkujących ziemię między Bugiem a Odrą !
Podobno nadchodzi „gorąca jesień” (któraż już to?!) - oddajemy w Wasze ręce pismo mając nadzieję, że na stronach pachnących latem znajdziecie materiały , które Was zainspirują i/lub skłonią do przemyśleń i działania !
Nowy numer pisma otwiera krótki tekst z ważnym pytaniem-przesłaniem : „Post-lewicowa anarchia ?”. Na kolejnych tradycyjnych 64 stronach znajdziecie m.in. tekst dotyczący kryzysu w Grecji i będących jego efektem zmianom zachodzącym wewnątrz greckiego społeczeństwa. Kolejny ciekawy materiał to wywiad z Jean Weir pt. „Zamknięta w społeczeństwie” w którym opowiada o doświadczeniach związanych z pobytem w więzieniu i działalności insurekcjonistycznej (swojej i innych we Włoszech).
Stały dział każdego numeru to „wkładka” Anarchistycznego Czarnego Krzyża , która zawiera szereg informacji - praktycznie z całego świata - dotyczących zarówno represji państwa i kapitału wobec naszego ruchu jak i akcji solidarnościowych z prześladowanymi/więzionymi towarzyszami i towarzyszkami. Więzienia demokratury jak i otwartych czy „legalnych” reżymów pełne są ludzi, którzy na różne sposoby powiedzieli: Nie!... i Dość!

Tyniec: Policja rozbiła wesele

Kraj | Represje

W ostatnią niedzielę o 9 rano na wesele znanego himalaisty, Adama Bieleckiego odbywające się na terenie prywatnym wtargnęło dwóch agresywnych policjantów. Policjanci czepiali się zagłuszania ciszy nocnej, która skończyła się kilka godzin wcześniej. Poprosili o okazanie dokumentów jednego z uczestników wesela, gdy ten powiedział, że nie ma ich przy sobie zaczęli ciągnąć go do radiowozu.

Kiedy pozostali wyrazili swój sprzeciw dwaj funkcjonariusze wezwali posiłki. Na miejscu pojawiło się pięć radiowozów wypełnionych policjantami. Opróżniali namioty w których spali ludzie i twierdzili, że znajdują się na terenie prywatnym nielegalnie. Kiedy uczestnicy wesela powiedzieli, że mają zgodę właściciela i mogą do niego zadzwonić w ruch poszedł gaz pieprzowy, którym rażona została panna młoda.

Włochy: Górnicy na Sardynii okupują kopalnię

Świat | Gospodarka | Strajk

Stu górników rozpoczęło okupację kopalni Carbosulcis na Sardynii, zabierając ze sobą 350 kg materiałów wybuchowych należących do firmy. Okupacja została zaplanowana w czasie spotkania na poziomie ministerialnym, na którym ma zapaść decyzja o przyszłości kopalni.

Kopalnia w Sulcis ma za sobą długą historię okupacji, których górnicy dokonywali w latach 1984, 1993, oraz w 1995 r., kiedy to kopalnia była okupowana przez 100 dni. Tym razem, górnicy przyrzekli pozostać pod ziemią do skutku.

Górnicy domagają się, by przedsiębiorstwo zostało zdywersyfikowane i by oprócz wydobycia węgla stosowano ją do przechwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Zdaniem górników, mogłoby to zapobiec całkowitemu zamknięciu przedsiębiorstwa.

Niemcy: Rząd będzie mógł użyć Bundeswehry na terenie kraju

Świat | Militaryzm | Represje

W połowie sierpnia, niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niemiecka Bundeswehra może zostać użyta do walk na terenie Niemiec. Trybunał w Karlsruhe umożliwił zastosowanie siły w sytuacji „katastrof”. Na razie jednak nie będzie możliwe użycie siły „w odpowiedzi na zagrożenia spowodowane masowymi demonstracjami”. Decyzję o użyciu wojsk na terenie kraju będzie musiał podjąć gabinet rządowy w całości, a nie tylko minister obrony.

Poprzednio, w 2006 r. Trybunał Konstytucyjny odmówił wydania takiego zezwolenia, powołując się na zbrodnicze działania armii niemieckiej podczas ery nazistowskiej. Jednak landy Bawarii i Hesji odwołały się od tej decyzji, czego skutkiem był sierpniowy wyrok trybunału w Karlsruhe.

Wojsko jednak mimo to jest używane w kontekście tłumienia zamieszek, np. podczas protestów przeciw szczytowi G8 w Heiligen Damm w 2007 r., wojsko udostępniało systemy łączności i obrazy satelitarne siłom policyjnym.

Anglia: Zdelegalizowano zajmowanie pustostanów

Świat | Lokatorzy

Od 1 września squating w Anglii będzie nielegalny. Policja na prośbę właściciela ma prawo opróżnić każdy lokal na prośbę właściciela bez wyroku sądowego.

Według brytyjskiego ministra odpowiedzialnego za mieszkalnictwo Granta Shappsa nowe przepisy ułatwią "ciężko pracującym obywatelom" pozbywanie się intruzów, którzy zajęli "ich domy" [1]. Jako pozytyw zmiany tych przepisów podawana jest sprawa niejakiego Hugh Whittle'a, którego nieruchomość została zajęta akurat wtedy kiedy przebywał w szpitalu [2].

Hiszpania: Mobilizacja CNT przeciw bezrobociu

Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

30-31 sierpnia, związek anarchosyndykalistyczny CNT przeprowadził mobilizację w ramach krajowej kampanii przeciw bezrobociu i cięciom. Odbyły się różne akcje w miastach takich jak Madryt, Valladolid, Toledo, Compostela, Vigo, Oviedo, Donostia, Lasarte-Oria, Vitoria, Mirando de Ebro, Saragossa, Teruel, Barcelona, Sant Feliu de Llobregat, Olot, Girona, Walencja, Elche , Utiel-Requena, Cordoba, Jaen i Pedrera.

Odbyły się protesty przed urzędami pracy, plakatowanie, demonstracje i okupacje urzędów. Podczas dni akcji promowano także ideę zwołania zgromadzenia dla bezrobotnych w miejscach takich jak Cordoba i Teruel.

CNT będzie kontynuować walkę o organizowanie się bezrobotnych i będzie organizował nowe demonstracje we wrześniu, m.in. przeciw bankom 13 i 14 września. Celem tej kampanii jest rozpropagowanie wezwania do strajku generalnego 26 września.