Warszawa: Mega-podwyżki czynszów, protest w podziemiach Dworca Centralnego

Kraj | Protesty

Zdesperowani kupcy z podziemi pomiędzy Dworcem Centralnym a Marriottem zorganizowali wczoraj protest. Nie zgadzają się na bardzo duże podwyżki czynszów. Liczą, że dogadają się z ZDM bez pośrednika - spółki Warszawskie Przejścia Podziemne.

To najemcy kilkudziesięciu pawilonów, w których prowadzą sklepy z jedzeniem, ubraniami, kwiatami. Lokale wynajmują od WPP, która z kolei dzierżawi je od Zarządu Dróg Miejskich. Spółka podniosła im czynsze - nawet pięciokrotnie. Przykładowo za lokal o wielkości 46 m. kw. zamiast, jak dotąd, 8 tys. trzeba teraz zapłacić 36 tys. zł miesięcznie. Niektórzy, np. właściciele niewielkiej księgarni, już rezygnują z działalności.

Kupcy opowiadają, że ich problemy zaczęły się pod koniec czerwca. Małgorzata Fucik z firmy WPP zapraszała ich wtedy po kolei do siedziby spółki, by podpisali nowe umowy.

Hiszpania: Bezrobotni przejmują gospodarstwa

Świat | Miejsca | Ubóstwo

Około tysiąca osób zrzeszonych w andaluzyjskim związku SOC-SAT rozpoczęło we wtorek rano (24 lipca) okupacje gospodarstwa La Turquilla w pobliżu Sewilli. Liczące 1200 hektarów gospodarstwo administrowane przez hiszpańskie ministerstwo obrony w ogromnej większości stanowią nieużytki, wojsko wykorzystuje zaledwie 20 hektarów na potrzeby hodowli klaczy. Aby uniknąć bezpośredniej konfrontacji z przebywającymi na terenie stadniny żołnierzami oraz funkcjonariuszami Guardia Civil związkowcy postanowili nie podejmować próby zajęcia budynków i rozpoczęli przygotowania zmierzające do utworzenia infrastruktury niezbędnej do kontynuowania okupacji. W godzinach popołudniowych ukończono pierwsze prace nad strefą, w której ponad stu związkowców spędzi pierwszą noc.

Kwiecisty list kadrowej z Chung Hong

Kraj | Prawa pracownika

Takiego elaboratu nie było od dawna. Sama zainteresowana założyła sobie nawet specjalne konto na gmailu żeby w nazwie adresu e-mail była nazwa przypominająca nazwę kancelarii adwokackiej.

Poniżej publikujemy treść otrzymanego przez redakcję listu:

WEZWANIE
DO USUNIĘCIA NARUSZEŃ DÓBR OSOBISTYCH

W imieniu mojej Mandantki, Dominiki Frydlewicz, wzywam do niezwłocznego usunięcia dokonanych wobec mojej Mandantki naruszeń dóbr osobistych, tj. wizerunku, dobrego imienia, godności oraz czci.

Grecja: Starcia hutników z policją

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Strajkująca huta Ellinika Halyvourgia wznowiła pracę. Kiedy strajkujący pracownicy huty usiłowali zagrodzić drogą łamistrajkom zostali zaatakowani przez policję prewencyjną. Hutnicy zostali potraktowani pałkami i gazem.

Przystąpili do blokady autostrady i nie zamierzają ustąpić dopóki ich żądania nie zostaną spełnione.

Entuzjaści wolnego rynku mówią obecnie o nierobach, którzy niszczą gospodarkę gdyż nie pozwalają ludziom pracować. Problem jest jednak taki, że hutnicy bronią 120 kolegów zwolnionych z pracy i domagają się ich powtórnego przyjęcia do pracy.

W tym przypadku to pracodawca i łamistrajki odmawiają pracy 120 osobom, które chcą pracować.

Coraz więcej biednych w USA

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

W ubiegłym roku wskaźnik ubóstwa wśród Amerykanów skoczył do najwyższego poziomu od blisko 50 lat - podaje CNBC. W biedzie żyje co siódmy Amerykanin.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Associated Press spodziewają się, że wskaźnik ubóstwa, publikowany co roku w listopadzie, będzie w tym roku na najwyższym poziomie od 1965 r. W 2010 r. wskaźnik wyniósł 15,1 proc. amerykańskiej populacji, teraz podskoczył do 15,7 proc. Oznacza to, że co siódmy Amerykanin żyje w biedzie. Do tej pory najwyższy wskaźnik ubóstwa w USA został osiągnięty w 1959 r. i wyniósł aż 22,4 proc. amerykańskiej populacji.

W ubiegłym roku określono, że poziom ubóstwa odnosi się do osób, których roczne zarobki brutto nie przekraczają 22,3 tys. dol. rocznie dla czteroosobowej rodziny i 11,2 tys. dol. rocznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego. Dodatkowe założenia progu ubóstwa są takie, że rodzina nie posiada nieruchomości ani innego majątku.

Nowy Jork: Anarchiści aresztowani bez powodu

21 lipca ok. 100 osób przemaszerowało ulicami miasta Rochester. Uczestnicy marszu antykapitalistycznego skandowali hasła klasowe i antyrządowe. Demonstracja przebiegła spokojnie jednak interweniowała policja. Bez żadnej przyczyny policja zatrzymała 18 osób. Wszyscy zostali wypuszczeni, ale dzisiaj mają pojawić się w sądzie, gdzie prawdopodobnie dostaną grzywny.

Po aresztowaniach inni uczestnicy marszu zorganizowali spotkanie otwarte, a ludzie z okolicy przyszli, aby pokazać solidarność z zatrzymanymi. Wielu mieszkańców było zbulwersowanych aresztowaniem pokojowych demonstrantów.

Wideo z demonstracji: http://rochester.indymedia.org/node/53685

21 bilionów dolarów. Tyle światowa elita bogaczy ukryła w rajach podatkowych

Gospodarka

Wykorzystując luki w prawie i system lokowania pieniędzy w rajach podatkowych, najbogatsi ludzie świata wyprowadzili za granice krajów, w których normalnie powinni zapłacić podatek, gigantyczną sumę 21 bilionów dolarów. To z grubsza PKB Afryki, Ameryki Łacińskiej i Unii Europejskiej razem wziętych - podkreśla "Guardian". Niemal połowa z tych środków jest w rękach 92 tys. ludzi, czyli 0,001 proc. ludności świata.

Szacowana na co najmniej 21 bilionów dolarów suma (inne szacunki w raporcie mówią nawet o 40 bilionach) wyciekła z mnóstwa krajów do bezpiecznych przystani finansowych, takich jak Szwajcaria czy Kajmany. Astronomiczną sumę wyliczyła i przedstawiła w raporcie "The Price of Offshore Revisited" grupa Tax Justice Network, w skład której wchodził m.in. James Henry, były główny ekonomista w McKinsey i ekspert od rajów podatkowych.

Narodowcy uczyli się strzelać i rzucać nożami

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

 Zabawa jak w Tryumfie Woli Grupa narodowców wzięła udział w obozie survivalowym gdzie uczyli się m.in. rzucać nożem do manekina oraz strzelać. Oficjalnie jest to "popularyzacja współzawodnictwa". W samych obozach nie byłoby nic niepokojącego gdyby nie to co im towarzyszy.

Po zakończeniu obozu odbyło się ognisko i koncert zespołu Nordica, jest to nowy projekt byłych członków Agressiva 88, znanego z takich przebojów jak „Dumna nadczłowieka”, „Narodowi Socjaliści” i „Biała Kurwa Czarnucha". Ten ostatni utwór wprost nawołuje do eksterminacji kobiet.

Święto policyjnych morderców

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

 Ulotka rozdawana podczas Święta Policji Podczas sobotnich obchodów Święta Policji na Placu Zamkowym w Warszawie grupa aktywistów i aktywistek Centralnego Kolektywu Uderzeniowego przeprowadziła akcję przypominającą o morderstwie Maxwella Itoyi.

Nigeryjczyk pracował jako drobny handlarz na Stadionie X-lecia. 23 maja 2010 roku został zabity strzałem w serce przez funkcjonariusza policji Artura Brzezińskiego. Policjant naruszył wszystkie obowiązujące procedury- m.in. nie oddał strzału ostrzegawczego. Itoya pozostawił w żałobie żonę i trójkę dzieci.

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Ludzie zgromadzeni na Placu Zamkowym z niedowierzaniem zapoznawali się z treścią ulotki. Funkcjonariusze natomiast reagowali w sposób wyjątkowo wulgarny i opryskliwy. Koledzy po fachu policjanta- mordercy grozili unieszkodliwieniem przez zatrzymanie na "przepisowe 48 godzin".

Wiadomości z Hiszpanii

Świat | Protesty

Aktualizacja 27 lipca: W czwartek, "Kobiety węgla" przeprowadziły blokadę w porcie El Musel w Asturii, aby zapobiec przewozowi węgla kolumbijskiego zakupionego przez Goldmana Sachsa do elektrowni. Od 4 dni trwa nieprzerwanie blokada dojazdu do elektrowni Compostilla. W piątek rano policja po raz szósty dokonała najazdu na miejscowość górniczą Cinera w prowincji Leon. Wcześniej, doszło tam do blokady drogi krajowej i torów kolejowych przez górników.

Bezrobocie w Hiszpanii pobiło rekord historyczny i wynosi w tej chwili mimo sezonu turystycznego 24,63% co oznacza 5.693.100 bezrobotnych z tego 1.737.600 gospodarstw domowych gdzie nikt nie ma pracy.

W Andaluzji zajęto część ziemi należącej do wojska, nawet stowarzyszenia niepełnosprawnych i ludzi starszych na wózkach inwalidzkich wyjechały na z transparentami.

Uganda: Protesty nauczycieli

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W Ugandzie odbywają się protesty nauczycieli na rzecz podwyżek płac, z powodu wysokich i stale rosnących kosztów życia. Na najbliższy weekend nauczyciele planują dwudniowa demonstrację. Rząd chce ukarać represjami tych, któzy odważą się protestować.

Niewykluczone są strajki nauczycieli, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione. Rok wcześniej, pod koniec drugiego semestru, nauczyciele zorganizowali już strajk okupacyjny.

Kenia: Nauczyciele protestują i grożą strajkiem generalnym

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

18 lipca nauczyciele ponownie wyszli na ulice stolicy Kenii, Nairobi. Kenijski Narodowy Związek Nauczycieli (The Kenya National Union of Teachers) ostrzegł, ze przeszkodzi w otwarciu szkol we wrześniu jeśli rząd nie rozpocznie negocjacji nad 300 % podwyżką płacy dla nauczycieli, która została uzgodniona w walce nauczycieli z rządem w 1997 roku, lecz do tej pory strona rządowa nie dotrzymała słowa pozostawiając to pustą obietnicą.

W 2002 roku radykalne protesty nauczycieli i nauczycielek przejęły ulice na 2 miesiące we wrześniu oraz październiku za pomocowa ogólnokrajowych strajków, lecz i to nie pomogło w dotrzymaniu słowa ze strony rządu. Deputowany Sekretarz związku zawodowego Savior Nyamu, który rozmawiał z dziennikarzami w siedzibie związku KNUT w środę, ze rząd ma czas do końca sierpnia.

Nawiązując do ugody w 1997 roku, nauczyciele powinni otrzymać wiele dodatkowych dopłat za koszty życia takie jak 50 % dopłata wynajmu mieszkania, dopłat medycznych w 30 % oraz kilka innych. Przewodniczący KNUT Wilson Sosion, ze rząd ma zobowiązanie wdrożyć w życie podpisanych porozumień. Sosion powiedział, ze podwyżka płac nauczycieli jest usprawiedliwiona, gdyż dochód krajowy wzrasta. Dodatkowo Kenijski Związek Nauczycieli Ponadpodstawowych (Kenya Union of Post Primary Teachers) także ogłosił, ze wszyscy nauczyciele szkół średnich oraz koledżów w całym kraju są przygotowani do ogólnokrajowego strajku we wrześniu jeśli rząd nie podniesie wypłat nauczycielom o co najmniej 100%.

Hiszpania: Tego nie pokazują media

Świat | Protesty

Po internecie krążą ciekawe zdjęcia. Policja w Hiszpanii przestaje atakować demonstracje. Na zdjęciu widzimy grupę policjantów i policjantek pod hiszpańskim parlamentem bez kasków.

Tym razem to nie demonstracje są rozwiązywane, ale policja wycofuje się pod wpływem demonstracji. Protesty społeczne zaczęły się jeszcze za rządów thatcherystowskiej Partido "Socialista" Obrero Espagnola. Zwycięstwo prawicy w wyborach cieszyło konserwatystów i liberałów. Partido Popular kontynuowała jednak politykę PSOE.

To skończyło się dzikim strajkiem górników w Asturii. To co się tam teraz dzieje być może trafi też do nas. A wszystko to ma miejsce w rocznicę Rewolucji 1936.

Dania: Zwycięstwo strajku solidarnościwego na rzecz pracowników z Polski

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Duński związek zawodowy 3F zorganizował protest w imieniu 31 Polaków, którzy nie otrzymywali wynagrodzenia za pracę na budowach w mieście Aarhus i okolicach. I wygrał!

Strajk wybuchł na budowanym przez zakład ubezpieczeń emerytalnych PensionDanmark osiedlu mieszkaniowym w Aarhus. Dzennik "Ekstrabladet" zacytował sekretarza związku zawodowego 3F, Clausa Oerskou, pomstującego na nieuczciwego pracodawcę Polaków. - 13 ludziom nie zapłacono w sumie 498 tysięcy koron (około 280 tysięcy złotych) pensji, należności urlopowych oraz składek emerytalnych. To niesłychanie ironiczne, że właśnie taka firma zalega z zapłatą składek - mówił zdenerwowany przedstawiciel związków mediom.

Zainteresowanie mediów rozbudziły dodatkowo interesujące powiązania rodzinne na budowie w Aarhus. Dyrektorem administracyjnym w PensionDanmark jest Torben Moger Pedersen - ojciec obecnego ministra skarbu Danii, Thora Pedersena - deklarującego zaciętą walkę z dumpingiem socjalnym.

NOP nie płaci za partyjny lokal w Warszawie

Kraj | Tacy są politycy

Partia polityczna Narodowe Odrodzenie Polski znalazła się na liście największych dłużników względem Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Partia nie płaci za swój lokal i jest winna 93 tysiące miastu. Podobnie jest z inną mikropartią - Samoobroną, która winna jest 96 tys. NOP i Samoobrona należą do największych dłużników wśród najemców w Śródmieściu. Rekordzistą jest restaurator Adam Gessler, który kredytuje swój biznes kosztem miasta na sumę 22,5 mln zł. Podobnie jest w przypadku wielu innych kapitalistów np. spółki Tavita (5,5 mln długu) czy G&K Sport (3,3 mln zł długu).

I to wszystko w sytuacji, gdy zwykłych ludzi, lokatorów mieszkań komunalnych eksmituje się za nieporównanie mniejsze długi bezwzględnie na bruk, niszcząc często przy tym dorobek ich życia. Tymczasem te środowiska, które najwięcej gardłują na temat "nielegalnych skłotersów", którzy zajmują i remontują niszczejące pustostany, by prowadzić tam dostępną dla wszystkich działalność społecznie użyteczną - najwięcej krzyczą przeciwko nim właśnie kapitaliści i skrajna prawica nacjonalistyczna, sami nie płacąc za wypasione lokale w centrum i nie wiedzą nic w tym dziwnego, czy sprzecznego z ich ideologią. Są też widocznie chronieni parasolem przez władzę, skoro nie są eksmitowani przez policję w przeciwieństwie do skłotersów czy lokatorów mieszkań. Co wolno partiom i kapitalistom w tym kraju, nie wolno nikomu innemu.

Co jest bardziej potrzebne miastu? Partie i kapitaliści, czy działalność kulturalna i społeczna oraz zapewnienie dachu nad głową lokatorom?