Supermarket wychowuje dzieci

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika

W warszawskim supermarkecie Carrefour małe dzieci pakują klientom zakupy. Około stu osób w wieku szkolnym pracuje od godziny 11 do 19. Zarabiają w ten sposób na wakacje, bo to jedyna możliwość jaką mają, aby wyjechać z miasta.

Małgorzata Górecka-Kohman z fundacji Naszym Dzieciom twierdzi, że to "akcja wychowawcza". Klienci zaś są oburzeni i uznają to za wyzysk. Dzieci obowiązuje taka sama dyscyplina pracy jak dorosłych.

- Nie mogę patrzeć, jak te maluchy stoją cały dzień przy kasach. Widać, że są zmęczone, a przy tym narażone na różne humory kupujących - powiedział jeden z klientów Carrefoura.

Kasa na kościoły – najlepiej publiczna

Kraj

W Zamościu dotację przeznaczoną na konserwację zabytków nienależących do samorządu wezmą w całości kościoły. Do rozdysponowania jest ponad 400 tys. złotych.

Barbara Skórzyńska-Terlecka, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Zabytków stwierdziła, że to nie jest tak, by miasto utworzyło specjalny fundusz remontowy dla obiektów sakralnych. W praktyce, jak podaje Dziennik Wschodni, zasady określające przyznawanie dotacji traktują w uprzywilejowany sposób obiekty sakralne. Nic dziwnego, skoro ustawa powstała na skutek prośby proboszczów, którzy potrzebowali pieniążków na kościoły.

Ziemkiewicz bluzga na Inicjatywę Uczniowską i broni ONR

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Rasizm/Nacjonalizm

Prawicowy dupek-publicysta Rafał A. Ziemkiewicz, znany m.in. z Najwyższego Czasu i Obywatela oraz pisarz fantasy zamieścił na swoim blogu paszkwil na temat Inicjatywy Uczniowskiej i wszystkich protestujących przeciwko Giertychowi, nazywając ich "świrami, nawiedzonymi na punkcie zwalczania religii", "dziećmi Urbana" itd. Pisze też: Ukrywanie się za szyldem eksponującym bycie uczniami jest podobnym nadużyciem, jak gdyby partia "Nowa Lewica" nazywała się "Inicjatywą Studencką", choć miałaby do tego podobne prawo.

Dodatkowo wziął w obronę ONR relatywizując ich winy, a przedwojenną endecję oczyszczając z nich zupełnie. Dostało się też Miłoszowi, Dąbrowskiej i Tuwimowi.

Komentarz XaViERa: Mądrości fantasty Ziemkiewicza

Pierwszy dzień OKP

Kraj | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

Sobota 17 czerwca była pierwszym dniem - trwającej dwa dni – V Ogólnopolskiej Konferencji Pracowniczej, która tym razem odbyła się w Łodzi. Tematem konferencji był: Elastyczne formy zatrudnienia - groźba dla świata pracy. Jak walczyć z deregulacją rynku pracy?

Na konferencje przyjechało kilkadziesiąt osób związanych CK-LA, KPiORP, Federacją Anarchistyczną, OZZ „Inicjatywa Pracownicza”. Pierwszy dzień konferencji odbył się w dwóch miejscach: w Kinie Polesie i Cytryna.

Prywatne nad społecznym

Kraj | Protesty

Właściciele działek nad jeziorami Warmii i Mazur zagrodzili dostęp do wody. Ponad tysiąc skarg na ten proceder wpłynęło do Polskiego Związku Wędkarskiego. Właściciel ma obowiązek pozostawienia swobodnego 1,5-metrowego pasa linii brzegowej - lecz sie z tego nie wywiązuje.

„Ten właściciel zagrodził teren aż do wody. Wypuszcza psy i nie zostawia żadnej możliwości przejścia – powiedzieli dla RMF FM wypoczywający na Mazurach.

Właściciele nie przejmują się innymi ludźmi. Podobnie władza. Wójt odsyła do starostwa, a starostwo do wójta.

Okupacja szpitała

Kraj | Protesty

Od piątek, siedemnastu pacjentów okupuje oddział dermatologiczny szpitala w Kłodzku. Pacjenci protestują przeciw likwidacji tego oddziału. Są zdesperowani i obecują, że jeśli władze NFZ nie potraktują poważnie ich żądań, zaostrzą protest.

Autor książek dla dzieci i antysemicki skandal

Kraj

Autor Cezary Piotr Tarkowski, wystąpił dzisiaj w imieniu uczestników Czerwca '76 w Ursusie. Mówił przed pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia o "spisku syjonistycznym".

Grupa byłych pracowników Ursusa, którzy 30 lat temu protestowali na torach kolejowych krzyczała "Prowokacja!" i postanowiła nie składać wieńca w czasie uroczystości.

Wrocławscy anarchiści zakłócili spotkanie LPR

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dzisiaj o godzinie 12:00, zjawiliśmy się na konferencji Ligi Polskich Rodzin w hotelu „Radisson”. Gdy weszliśmy, konferencja już trwała. Po rozłożeniu transparentu z napisem „Młodzież IV RP – wojsko, kościół, dyscyplina?” zrobiło się spore zamieszanie. Fotoreporterzy zaczęli robić zdjęcia, ochrona w garniturach chciała nas wyprosić z konferencji, twierdząc że nie mamy zaproszenia, mimo, iż była ona otwarta dla wszystkich.

Biurokraci przeciw Food Not Bombs

Świat

W mieście Orlando w stanie Floryda (gdzie znajduje się DisneyWorld) planowane jest przyjęcie specjalnego rozporządzenia, które zostało napisane, aby przerwać działalność lokalnej grupy Food Not Bombs.

Food Not Bombs, to setki nieformalnych grup, które od ponad 25 lat rozdają darmowe posiłki bezdomnym i biednym w wielu miastach świata, w tym w kilku miastach w Polsce. W Orlando wydają posiłki raz w tygodniu w parku Lake Eola.

Strajk głodowy w obozie deportacyjnym Campsfield

Świat | Protesty

Ponad 120 osób w obozie deportacyjnym w Campsfield (w Anglii, niedaleko od Oksfordu) rozpoczęło głodówkę. Protestują przeciw deportacji bez procesu, przeciwko temu, że mogą być bezterminowo zatrzymani, przeciw rozdzieleniu od rodziny i przeciw warunkom w obozie.

Kary dla francuskich anarchistów

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W ciągu ostatnich 3 tygodni, 6 aktywistów z Alternative Libertaire, francuskiej organizacji anarchistycznej, dostało zarzuty, albo mandaty za swoją rolę w protestach przeciw CPE.

W lutym tego roku, wybuchł protest przeciwko wprowadzonemu prawu CPE (le contrat de première embauche) czyli umowę pierwszego zatrudnienia, które pozwala pracodawcom zatrudniać młodych ludzi (w wieku 18-26 lat) na dwuletni okres próbny, w ciągu którego mogą ich w każdej chwili zwolnić bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Ponad milion osób przyłączyło się do protestów. Odbyły się strajki w ponad 50 francuskich uniwersytetach. Protesty trwały ponad 3 miesiące i w końcu rząd musiał uchylić prawo.

Strajk uczniowski w Krakowie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Otrzymaliśmy informację od IU Kraków o nowym proteście:

Demonstracje przeciwko mianowaniu Romana Giertycha na stanowisko ministra edukacji nie dały spodziewanego efektu. W związku z tym zmuszeni jestesmy do podjęcia innych środków w celu wyrażenia naszego sprzeciwu. Wzywamy wszystkich uczniów do strajku! Nie przychodzcie w poniedziałek do szkół. Niech 4 ostanie dni roku szkolnego (19-22 czerwca) będą dniami strajku!

Wenezuela: Tylko telewizja państwowa

Świat

Hugo Chavez uważa, że prywatne telewizje to "koń trojański amerykańskiego imperializmu". Chavez wybrał ceremonię wręczenia wenezuelskiej armii pierwszej partii 30 tys. świeżo kupionych rosyjskich kałasznikowów do otwarcia kolejnego frontu walki, tym razem przeciw prywatnym środkom masowego przekazu.

Meksyk: siły rządowe rozbijają pokojowy sitting Krajowego Związku Pracowników Edukacji

Świat | Protesty

Meksyk, Oaxaca: 14 czerwca o godzinie 4:30 rano około 3 tys. funkcjonariuszy policji ministerialnej, prewencji i strażaków stanu Oaxaca zaczęło brutalnie usuwać sitting 70 tys. pracowników Krajowego Związku Pracowników Edukacji (SNTE) za pomocą gazu, granatów dymnych i hukowych, oraz za pomocą broni palnej.

Są informacje o 13 ofiarach aresztowaniach, 4 osobach rannych, 5 osobach z ranami postrzałowymi i od 6 do 9 zabitych. Budynek związku zawodowego i nadajnik Radio Planton (pirackiej rozgłośni, która służyła za punkt informacyjny ruchów protestacyjnych w Oaxaca) zostały zniszczone.

Anarchiści na konferencji LPR w Łodzi

17 czerwca około godziny 11 anarchiści odwiedzili Ligę Polskich Rodzin i Młodzież Wszechpolską na "konferencji naukowej" w Łodzi. Na miejscu było wielu "posłów" LPR oraz znanych nam, łódzkich palantów z Młodzieży Wszechpolskiej. Awantury podobnej do tej w Olsztynie nie było, ale utarczki słowne były chyba oczywistym punktem programu.