Wielka Brytania: Wzmożone akcje przeciwko Workfare

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

Ponownie w miastach Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wzmożone akcje przeciwko wprowadzanemu przez pracodawców sieci branżowych sytemowi Workfare (więcej o Workfare tutaj).

Kampania zapoczątkowana przez Solidarity Federation uderza głównie w wielkie sieci branżowe, które zarabiając krocie (często głównie dzięki zwolnieniom z podatku) pragną korzystać z darmowej siły roboczej.

Po akcjach informacyjnych i pikietach, które miały miejsce w kwietniu, 1 maja w Londynie około 300 osób w centrum miasta blokowało i pikietowało sklepy firm chcących wprowadzić program Workfare: Holland & Barrett, Mc Donalds, Boots, Pizza Hut, Gregs i organizację psudo charytatywną Salvation Army. Lotne pikiety/blokady w ten dzień doprowadziły do zamknięcia paru lokali Mc Donalda i Holland & Barrett.

Hiszpania: Czy dojdzie do bailoutu hiszpańskich banków?

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Rząd Hiszpanii nie zdecydował jeszcze, czy będzie szukał międzynarodowej pomocy dla swoich banków - czeka bowiem na oszacowanie, o jaką kwotę miałby się ubiegać - zapowiedziała wczoraj wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał, że chodzi o sumę między 40 a 80 miliardów euro.

Hiszpańscy Oburzeni domagają się wglądu w księgi rachunkowe Bankii, która stała się symbolem całego kryzysu targającego krajem. Bankia - trzeci co do wielkości bank hiszpański - przeinwestowała w sektor nieruchomości, pompując bańkę budowlaną. Na początku maja tego roku hiszpański rząd wpompował w Bankię prawie 5 mld euro.

Rośnie liczba samobójstw z powodów ekonomicznych

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

Liczba samobójstw z powodów ekonomicznych wzrosła w Polsce o 40 proc. w ciągu czterech lat - pisze dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna". - Obawiam się, że ta tendencja będzie się pogłębiać - mówi prof. Aleksander Araszkiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydalnego. Rośnie także średnia wieku samobójców.

W 2011 roku życie odebrało sobie z powodu kłopotów finansowych 450 osób. Najgorzej było w roku 2009, kiedy szalał kryzys. Wtedy na ostateczny krok zdecydowały się 504 osoby. Podobne tendencje wzrostowe pojawiły się w większości krajów UE, a także w USA. Takich przypadków może być jeszcze więcej, bo policja nie zawsze jest w stanie ustalić dokładne przyczyny targnięcia się na swoje życie.

Warszawa: Inny protest przeciw Euro - Tour Rzeczywistości na Pradze

Kraj | Lokatorzy | Miejsca | Protesty

9 czerwca, działacze Komitetu Obrony Lokatorów zaprosili zagranicznych kibiców na spacer po zaniedbanych zakamarkach Pragi w ramach protestu przeciwko antyspołecznej polityce władz. 10 czerwca odbyła się kolejna wycieczka. Aktywiści KOL pokazali historyczne miejsca na Pradze, ale także rozsypujące się kamienice, miejsca zagrożone gentryfykacją, zabytki, które niszczeją i niedługo mogą zniknąć.

Wiele osób nie było w stanie zrozumieć, jak to możliwe, że miasto nie jest w stanie remontować kamienic. Jednak podczas "Euro Tour Rzeczywistości", ludzie mogli usłyszeć sami z ust rzecznika dzielnicy, jaka jest postawa władz dzielnic wobec mieszkańców. Rzecznik na ul. Brzeskiej mówiła o "nierobach" oraz że trzeba po prostu zburzyć całą dzielnicę.

Grecja: Kapitaliści nie płacą pracownikom

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika

Kapitał postanowił przerzucić ciężar kryzysu na pracę. Aż jedna czwarta zatrudnionych w prywatnych firmach nie dostaje wypłaty od co najmniej trzech miesięcy.

Jednym z najboleśniejszych objawów greckiego kryzysu są zatory płatności – firmy zwlekają z rozliczeniem się z kontrahentami, nie wypłacają pensji na czas i spóźniają się z regulowaniem zobowiązań podatkowych. Problem z terminowym opłacaniem rachunków jeszcze bardziej pogrąża tamtejszą gospodarkę.

Według danych rządowych co czwarty z 2 mln pracowników sektora prywatnego w ostatnim czasie nie otrzymywał pensji przez co najmniej trzy miesiące z rzędu. Grecka Konfederacja Pracowników, Rzemieślników i Kupców informuje z kolei, że co trzecia mała i średnia firma spóźnia się z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców. Jak twierdzi spółka audytorska Grant Thornton, średni czas oczekiwania na płatność wynosi w Grecji 83 dni. To najgorszy wynik w UE. Dla porównania polski przedsiębiorca czeka na przelew średnio 32 dni.

Warszawa: Władze myślą o prywatyzacji wodociągów

Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy

Ratusz na razie zaprzecza, ale jak dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Polska Codziennie", rozpoczął się proces restrukturyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Zmiany w strukturze i funkcjonowaniu wodociągów mają obowiązywać już od przyszłego roku.

Przygotowywany jest nowy schemat organizacyjny spółki. Dokonuje się oceny przydatności stanowisk, ustala się ich liczbę, opisuje miejsca pracy. Opracowywana jest nowa siatka płac i nowy układ zbiorowy. Obawy o prywatyzację podzielają związki zawodowe. Szef zakładowej Solidarności z wodociągów Antoni Chełchowski informuje, że trzy z pięciu związków zawodowych w wodociągach rozważają na poważnie wejście w spór zbiorowy z zarządem.

Nie ma planów prywatyzacji MPWiK-u - przekonuje rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk. Radny PiS-u Dariusz Figura wyjaśnia, że wodociągi zrealizowały w ostatnim czasie wiele inwestycji z udziałem środków unijnych. Dlatego władze muszą poczekać ze sprzedażą. Mogłaby być realna w perspektywie dwóch lat. (PAP)

Rosja: Policja stosuje tortury wobec świadków

Świat | Represje

Czterech rosyjskich policjantów zostało skazanych za torturowanie osoby przesłuchiwanej na komisariacie w charakterze świadka. Na głowę świadka nałożyli plastikowy worek i zastosowali wobec niego elektrowstrząsy.

28-letni świadek został wezwany na komisariat w Tiumeniu na Syberii, by złożył zeznania w sprawie zaginionego pracownika miejskiej kasy pożyczkowej.

Policjanci uznali, że świadek jest zamieszany w sprawę, ponieważ rozmawiał tego dnia telefonicznie z zaginionym pracownikiem. Przemocą próbowali wymusić na nim zeznanie. Jednak zwolnili go, gdy się to mimo zastosowanych tortur nie powiodło.

Zaginiony pracownik kasy pożyczkowej szybko się odnalazł. Wyjechał tylko na krótko z miasta do niedalekiej wsi.

Czterej policjanci zostali skazani za nadużycie władzy i stosowanie przemocy. Dwaj zostali skazani na trzy lata więzienia, a dwaj pozostali również na trzy lata lecz w zawieszeniu.

Doniesienia o nadużywaniu władzy i stosowaniu nieuzasadnionej przemocy przez rosyjską policję pojawiają się w mediach coraz częściej, odkąd w marcu tego roku opublikowano drastyczną informację o zgonie świadka zamęczonego przez policjantów na jednym komisariatów w Tatarstanie.

Poznań: Demonstracja Chleba Zamiast Igrzysk - relacja

Kraj | Protesty

10 czerwca odbywa się w Poznaniu ogólnokrajowa demonstracja przeciwko organizacji Euro 2012 i wydawaniu na to wydarzenie ogromnych środków, podczas gdy brakuje ich na podstawowe usługi społeczne. Poniżej będziemy starali się relacjonować przebieg wydarzeń. Strona protestu: www.10czerwca.eu Wcześniej odbyły się już lokalne protesty w Toruniu i Warszawie. Odbędzie się także protest w Gdańsku.

AKTUALIZACJE
16.58 Demonstracja oficjalnie została zakończona. Rozpoczęła się część artystyczna.

16.52 Rozpoczął się hyde park - każdy ma dostęp do mikrofonu. Trwa przemówienie o zabijaniu psów przed mistrzostwami na Ukrainie. Zaraz rozpocznie się rozdawanie jedzenia w ramach Food Not Bombs.

16.50 Demonstracja dotarła pod Urząd Wojewódzki. Trwają przemówienia.

16.35 Odbyło się przemówienie studentów zachęcające do działalności na uczelniach. "Edukacja to nie towar!"

16.30 Postój pod komisariatem przy ul. Libelta. "Mniej policji, więcej żłobków!"

16.20 Z okien lecą ulotki przeciwko polityce władz miasta. Pojawiła się nowa waluta - Minus tysiąc zł długu miasta. Demonstracja wchodzi na plac Cyryla Ratajskiego.

Polska: Sytuacja na rynku pracy jest i pozostanie trudna

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Choć przybyło zatrudnionych dzięki pracom sezonowym i organizacji Euro 2012, to po zakończeniu turnieju można się spodziewać fali zwolnień. Sytuację ratować będą kończące się inwestycje infrastrukturalne.

W czasie mistrzostw najwięcej pracy jest dla kelnerów, pomocy kuchennych, ochroniarzy, kasjerów, pracowników hoteli i punktów informacyjnych. Z kolei jeśli chodzi o prace sezonowe, to można jeszcze znaleźć oferty pracy na Pomorzu czy Warmii i Mazurach. Eksperci mówią, jest jeszcze sporo ofert w ogrodnictwie, rolnictwie i w przetwórstwie spożywczym. Ale to zajęcie ciężkie i słabo płatne: nie więcej niż 8-10 zł brutto za godzinę.

Popyt na pracę jest tak duży, że nie ma też co liczyć na podwyżki. "W tym roku na podwyżki mogą liczyć tylko szczęściarze. Nie ma branży, w której na ten rok zaplanowane byłyby podwyżki, bo rynek pracy jest bardzo trudny" - mówi Kazimierz Sedlak, szef portalu Wynagrodzenia.pl. Z szacunków resortu pracy wynika, że w maju bez pracy było 12,6 proc. osób. To więcej niż rok wcześniej o tej samej porze. Nie widać także wyraźnej poprawy w stosunku do kwietnia - miesiąc wcześniej wskaźnik wynosił 12,9 proc.

Eksperci ONZ: Ziemi grozi katastrofa

Świat | Gospodarka

Już w tym wieku na Ziemi może dojść do katastrofy ekologicznej, a globalny ekosystem może runąć nagle, a nie stopniowo, jak sądzono do tej pory - ostrzegają eksperci ONZ, cytowani przez theblaze.com. Grupa 22 wybitnych uczonych: biologów, ekologów, geologów i paleontologów, z trzech kontynentów, przeprowadziła badanie, którego rezultaty opublikowano w prestiżowym czasopiśmie "Nature". Ze swoimi ostrzeżeniami wystąpili przed Konferencją ONZ ws. zrównoważonego rozwoju, która odbędzie się 20-22 czerwca w Rio De Janeiro.

Naukowcy przekonują, że równowadze na planecie zagrażają: globalne ocieplenie, przyrost ludności i pogorszenie się stanu środowiska naturalnego. Ich zdaniem liczba ludzi na Ziemi zbliża się do punktu krytycznego. Eksperci ONZ obliczyli, że do 2050 na naszej planecie będzie żyć 9,3 mld ludzi, a klimat ociepli się o ponad 2 st. C. Naukowcy alarmują, że w związku z tym może nam grozić globalny głód. Stanie się tak, gdy połowa powierzchni Ziemi zostanie zurbanizowana. Obecnie ten wskaźnik wynosi już 43 proc.

CNT - Gijon solidarnie ze strajkującymi w Asturii

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Strajk

Związek zawodowy CNT - Gijon solidaryzuje się ze strajkującymi pracownikami przemysłu wydobywczego i transportu. Górnicy sprzeciwiają się cięciom w finansowaniu kopalń co sprawia, że wydobycie jest nieopłacalne i sprowadza na nich bezrobocie i nędzę.

Kierowcy natomiast sprzeciwiają się zamrażaniu ich wypłat na okres 4 lat oraz ograniczeniu części ich praw pracowniczych. Wszystko pod pretekstem wprowadzenia jednolitych przepisów w całej Hiszpanii i chronienia gospodarki przed kryzysem. Obecnie strajkuje 12 000 osób. Jest to strajk bezterminowy.

CNT wzywa do solidaryzowania się z robotnikami walczącymi przeciwko kapitałowi i władzy. Działają oni wbrew biurokracji związkowej.

Źródło: CNT - Gijon

Kraków: Aktywista nękany przez Straż Miejską

Kraj | Represje

Redaktor portalu poświęconego nadużyciom w policji walczy przed sądem ze Strażą Miejską. Oskarżono go o picie, w miejscu publicznym, nieistniejącej od półtora roku marki piwa.

Od wielu lat Paweł Witkowski prowadzi prace naukowo – badawcze nad zdeprawowaniem i patologią w policji. Jest też redaktorem forum: www.policyjnyserwisinformacyjny.fora.pl W związku z jego działalnością 16 sierpnia 2011 telewizyjna Panorama TVP 2 poprosiła go o udzielenie wywiadu. Rozmowa dotyczyła tematu powszechności fałszowania statystyk policyjnych.

Po nagraniu wraz ze znajomą pan Paweł udał się do pobliskiego parku. Tam zaczepił ich patrol straży miejskiej. Funkcjonariuszka stwierdziła, że widziała jak Paweł Witkowski pił piwo i jako dowód wskazała leżącą nieopodal, porzuconą przez kogoś , pustą puszkę po piwie. Znajoma chcąc zażegnać konfliktową sytuację (funkcjonariuszka straży miejskiej była bardzo agresywna) powiedziała , że jeżeli ta puszka stanowi jakiś problem to ona wyrzuci ją do kosza na śmieci. Tak też po chwili uczyniła, podniosła cudzą puszkę i odniosła ją do kubła na śmieci. Strażniczka wylegitymowała Pawła Witkowskiego, sprawdziła dane przez radiotelefon, po czym rozeszli się.

Sewilla: Eksmitowani okupują pustostan

Świat | Lokatorzy | Miejsca | Ubóstwo

Eksmitowani lokatorzy w Sewilli zaskłotowali pusty budynek i nawołują innych eksmitowanych lokatorów do robienia tego samego. Dzielnie walczą o swoją godność pomimo braku wody i prądu.

Budynek należy do spółki zajmującej się handlem nieruchomościami, która ogłosiła upadłość. Część osób, które go okupują to osoby bezdomne, część eksmitowani lokatorzy komunalni. Jest to grupa 36 rodzin. Bez domów i pracy. Mają za sobą podobne przejścia. Wzrosty czynszów, utrata pracy, utrata dachu nad głową.

Solidaryzują się z nimi lokalni działacze lokatorscy oraz aktywiści. Takie sytuacji w Hiszpanii powoli stają się chlebem powszednim.

Warszawa: Protest Rodzin Osób Niepełnosprawnych

Kraj | Protesty

8 czerwca przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów protestowali rodzice, opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Protest został zorganizowany przez Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Rodziny ON". Uczestniczyli w nim opiekunowie i niepełnosprawni z wielu miejscowości.

Najważniejszym postulatem jest żądanie uznania opieki nad niepełnosprawnymi za pracę i podniesienie świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu najniższego wynagrodzenia. W tej chwili rodzic, który zmuszony jest do porzucenia pracy zarobkowej, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, otrzymuje 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego.

Warszawa: Protest ukraińskich aktywistek przeciwko euro 2012

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Ukraińskie feministki z grupy Femen na znak protestu przeciwko euro 2012, obnażyły się przed stadionem narodowym w Warszawie, na oczach kilku tysięcy osób. Oczywiście polska policja zareagowała błyskawicznie, obezwładniając i zatrzymując demonstrujące pokojowo kobiety.

Aktywistki zdjęły koszulki, wykrzykując m. in. hasło : "F**k Euro". Pierwszy człon tego hasła miały wypisane na plecach. Zostały bardzo szybko otoczone przez stewardów, a po chwili przejęte przez "dzielną" polską policję, gotową do największych poświęceń w obronie "dobrego imienia" euro.