Rosja : Wniosek o uchylenie aresztu dla trzech aktywistek z Pussy Riot oddalony

Świat | Represje

Trzy członkinie punkowego zespołu Pussy Riot, pozostaną w areszcie do 24 czerwca, gdyż sąd podtrzymał zaskarżoną w kwietniu decyzję.
W lutym w soborze Chrystusa Króla w Moskwie artystki wykonały utwór, w którym prosiły Bogurodzicę o przepędzenie Władimira Putina.

Adwokaci oskarżonych aktywistek wnosili o zmianę środka prewencyjnego na inny niż pozbawienie wolności. Zastosowany wobec aktywistek areszt uznają za bezprawny. Adwokaci zwracają także uwagę sądu na wyniki ekspertyzy, według której "w działaniach uczestniczek tzw. Modlitwy punkowej brak znamion przestępstwa kryminalnego z wyjątkiem obrazy uczuć religijnych, a za to grozi kara administracyjna".

Pisk czytnika co 2,25 sekundy. Norma tempa skanowania dla kasjerek w Tesco

Kraj | Prawa pracownika

Dlaczego kasjerki w Tesco są rozdrażnione, rzucają towarem, udają, że nie słyszą pytań i spieszą się tak, że nie nadążamy pakować zakupów, gdy wpycha się na nas następny w kolejce? To przez wewnętrzne ustalenia.

- Wszystko przez tzw. multiskilling i wzięte z sufitu normy, które wymusza pracodawca - skarżą się związkowcy z Tesco. I ujawniają sekretne zarządzenia o tempie skanowania przy kasach, według których kasjerka w Tesco ma obowiązek skasować aż 1600 produktów na godzinę. W elektronicznej kasie jest licznik, który bada tempo jej pracy. Charakterystyczny pisk czytnika powinien rozlegać się rytmicznie średnio co 2,25 sekundy.

Grecja: Lekarze będą leczyć imigrantów wbrew poleceniom Ministerstwa Zdrowia

Świat | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Greccy lekarze postanowili zignorować odgórne polecenia Ministerstwa Zdrowia i nadal udzielać pomocy tzw. "nielegalnym" imigrantom, którzy nie mają stosownych dokumentów.

Przed przypadającymi na 6 maja wyborami, Minister Zdrowia Loverdos zapowiedział, że "nielegalni" imigranci będą pozbawieni jakiejkolwiek opieki medycznej w Greckich szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej. W odpowiedzi na słowa Ministra, środowisko lekarskie, poprzez swój aparat związkowy, zajęło następujące stanowisko: "Będziemy w dalszym ciągu obsługiwać i leczyć imigrantów, również tych nieposiadających dokumentów. Stanowcze NIE przymilaniu się Loverdos'a neonazistom ze Złotego Świtu!"

USA: Jak z zabójcy uczynić ofiarę

Świat

George Zimerman, oskarżony o zabójstwo nastoletniego Trayvon'a Martin'a, podczas starcia z ofiarą miał rzekomo doznać poważnych uszkodzeń ciała. Obdukcja lekarska wykazała, że Zimmerman miał złamany nos, podbite oczy, dwie rany szarpane z tyłu głowy i niewielkie obrażenia pleców.

George Zimmerman, który oddał śmiertelny strzał do 17-letniego Trayvona Martina, od początku utrzymywał, że działał w obronie własnej. Jak twierdzi, gdyby nie użył broni, nastolatek najprawdopodobniej pobiłby go na śmierć. Jego wersję ma uwiarygodniać raport z obdukcji lekarskiej.

Umorzenie śledztwa w sprawie zabójstwa Maxwella

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Tak jak można się było tego spodziewać w kraju rasizmu i bezkarności policyjnej Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo w sprawie zamordowania przez policjanta Nigeryjczyka Maxwella Itoya.

Jak podaje Renata Mazur, rzeczniczka prasowa prokuratury :

- Decyzja została podjęta wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Przeprowadzone czynności procesowe nie pozwoliły w sposób nie budzący wątpliwości ustalić faktycznego przebiegu zdarzenia, a przesłuchani świadkowie, podkreślając jego dynamiczny przebieg, podawali rozbieżne wersje

- zaznaczyła prokurator.

Postanowienie prokuratora o umorzeniu na razie jest nieprawomocne.

Holandia zapowiada walkę z nieuczciwymi agencjami pośrednictwa pracy

Świat | Prawa pracownika

Urie Rosenthal, minister spraw zagranicznych Holandii zapowiedział w Warszawie, że Holandia podejmuje walkę z nieuczciwymi agencjami pośrednictwa pracy. Po spotkaniu z polskim ministrem Radosławem Sikorskim Urie Rosenthal zadeklarował, że holenderski rząd sprzeciwia się dyskryminacji cudzoziemskich pracowników w swoim kraju, w tym także Polaków. Podkreślił, że Polacy w jego kraju cieszą się doskonałą opinią.

Jeżeli są u nas pracownicy z Polski i z innych krajów europejskich, to wiemy, że działa to na korzyść naszego kraju. Rząd holenderski prowadzi działania przewciwko agencjom pracy, które nie respektują prawa. Jest też ogólnokrajowy plan, który ma poprawić sytuację mieszkaniową tych pracowników

- stwierdził Rosenthal.

Canon rezygnuje z ludzi. Produkcją w całości zajmą się roboty

Kraj | Prawa pracownika | Technika

Wielkie zmiany w firmie Canon. Z wypowiedzi jednego z jej rzeczników wynika, że japońska firma zrezygnuje z zatrudniania jakichkolwiek ludzi przy produkcji swoich aparatów fotograficznych. Linie produkcyjne zostaną w pełni zautomatyzowane. Nie wiadomo jeszcze ile potrwa cały proces, ale Canon twierdzi, że chciałby go zakończyć do roku 2015. Oczywiście celem wprowadzenia zmian jest redukcja kosztów.

Firma chce przenieść swoich pracowników do innych działów, zadań. Ponoć ani jedna osoba ma nie stracić pracy po zmodernizowaniu linii produkcyjnych.

Katowice: Pikieta antykongresowa promująca system budżetu partycypacyjnego

W dniu 16 maja na placu pod Teatrem Śląskim w Katowicach, odbyła się trzecia – ostatnia pikieta antykongresowa, promująca system budżetu partycypacyjnego.

Pikieta odbywała się w opozycji do kongresowego panelu: ‘Witajcie w innym świecie. Kryzys liberalizmu, kryzys przywództwa. ‘

Przechodnie, w dźwiękach przemówień oprócz ulotek otrzymywali również broszury, które w dokładniejszy sposób wyjaśniały wyżej wymieniony proces podejmowania decyzji.

Te same broszury Federacja Anarchistyczna Śląsk rozdaje podczas spotkań z mieszkańcami Śląska, zainteresowanymi ideą budżetu partycypacyjnego.

Krucjata przeciw niepłacącym abonamentu

Kraj | Represje

Fiskus i Poczta Polska opracowują wspólny plan jak zmusić obywateli do opłacenia zaległego abonamentu. Są prowadzone prace nad usprawnieniem egzekucji długu. W ciągu ostatnich dwóch lat kilkanaście razy wzrosła liczba tego typu postępowań. Od początku tego roku wszczęto kilkaset nowych spraw egzekucyjnych. Ma być także usprawniona procedura egzekucji administracyjnej, co umożliwi bezpośrednie egzekwowanie niezapłaconego abonamentu przez urzędy skarbowe.

Jak widać powstaje wiele pomysłów jak ścigać nie płacących abonamentu widzów, którzy pod ciężarem innych wydatków nie mają na to pieniędzy lub zwyczajnie nie mają ochoty opłacać telewizji, gdzie można oglądać do znudzenia te same filmy i programy, które są czasem nadawane pomiędzy blokami reklamowymi. Należy także zauważyć, że dźwięk reklam jest celowo przez nadawców zwiększany, co narusza spokój psychiczny i prawa obywateli do prywatności.

Kraków: Strajk okupacyjny w szpitalu im. dr Babińskiego

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

W Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie trwa strajk okupacyjny. Pracownicy placówki leczącej osoby chore psychicznie domagają się podwyżek pensji, których nie otrzymali od ponad 4 lat.

Trwający od poniedziałku strajk okupacyjny to kolejna forma protestu. Od lipca 2011 w szpitalu trwają dwa spory zbiorowe. W ubiegłym tygodniu najpierw oflagowano budynki, a następnie zorganizowano godzinną pikietę. W referendum ponad 65 proc. załogi opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku. Bierze w nim udział około 600 z 1000 zatrudnionych osób. Pracownicy zostali zmuszeni do zaostrzenia protestu ponieważ wszystkie dotychczasowe spotkania oraz pisma kierowane do dyrekcji szpitala nie przyniosły rezultatu.

Egipt: Rewolucja nie dla kobiet

Świat | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Arabska wiosna w Egipcie nie przyniosła równouprawnienia kobiet. Parlament został zdominowany przez mężczyzn i islamistów, a wojsko i policja brutalnie tłumi protesty Egipcjanek. W internecie ukazało się nagranie, które obiegło cały świat i wywołało burzę. Film ukazuje jak funkcjonariusze sił bezpieczeństwa katują młodą dziewczynę i częściowo ją rozbierają, odsłaniając jej bieliznę, co jest dla niej publicznym upokorzeniem. Stała się ona dla wielu symbolem walki.

Po upadku reżimu Hosniego Mubaraka sytuacja kobiet w Egipcie nie wiele się zmieniła, bowiem obecnie są one poniżane i maltretowane przez siły nowych władz. Kobiecej rewolucji sprzeciwia się głównie armia, obóz islamistycznej prawicy oraz zwykły konserwatywni Egipcjanie.

Londyn: Sprzątaczki walczą o godziwe stawki

Świat | Prawa pracownika

Około tysiąca sprzątaczek zatrudnionych w londyńskich hotelach Hilton wystąpiło z apelem do dyrekcji firmy o przyznanie im godziwych stawek. Ich rzeczniczką stała się Polka, Barbara Pokryszka, której historię cytowała brytyjska prasa.

Pani Barbara Pokryszka pracuje w Hiltonie od 4 lat, zarabiając średnio 3 funty za każdy z 15 pokoi, które codziennie sprząta. Jak mówiła reporterom przez łzy, jest to upokarzająca egzystencja, bo po opłaceniu mieszkania, rachunków i dojazdów do pracy, zostaje jej niespełna 5 funtów dziennie na inne wydatki i musi nieraz wybierać między jedzeniem a ubraniem, czy lekarstwem.

Palestyńscy więźniowie zakończyli strajk głodowy

Świat | Protesty | Represje

Zakończył się największy strajk głodowy przeprowadzony przez palestyńskich więźniów, dla wielu z nich ostatni dzień protestu był 70 dobą odmowy przyjmowania posiłków.

14 maja w izraelskim więzieniu w Aszkelonie zawarto porozumienie w sprawie 1600 palestyńskich więźniów, którzy prowadzili strajk głodowy.

Głodówka Palestyńczyków zwróciła uwagę światowej opinii publicznej na tragiczne warunki w jakich są oni przetrzymywani oraz na nadużywanie aresztu administracyjnego, w których osadzeni przebywają miesiącami bez wyroku, bez procesu sądowego oraz bez możliwości zapoznania się z zarzutami i dowodami.

Nowy pomysł MPK: kierowca i motorniczy ma pracować 12 godzin

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kierowcy i motorniczowie wrocławskiego MPK mają pracować dłużej, jeśli chcą podwyżek - taką alternatywę przedstawił związkom zawodowym zarząd spółki. Związkowcy mówią NIE tej propozycji, a to oznacza, że strajk wśród załogi staje się coraz bardziej prawdopodobny.

- Zarząd spółki zaproponował nam zmianę układu zbiorowego i wydłużenie czasu pracy kierowców do maksymalnie 12 godzin dziennie. Obecnie kierowcy mogą jeździć do 10 godzin. Uważamy, że 12 godzin pracy za kierownicą to stanowczo za dużo. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a chodzi o oszczędności. To oszczędności na naszym bezpieczeństwie - uważa Andrzej Chrzanowski z Solidarności w MPK.

Lech Wałęsa o demonstracji "Solidarności": spałować!

Kraj | Prawa pracownika | Represje | Tacy są politycy

- Gdybym był na miejscu Tuska, dałbym polecenie: spałować, oddać za to. Władzę trzeba szanować, wybierać mądrze, brać udział w wyborach, organizować się. Ale potem: szacunek! Ktoś ich wybrał, to są przedstawiciele narodu, więc nie mogą pozwolić na opluwanie i bijatykę – tak b. prezydent Lech Wałęsa w programie "Gość Radia Zet" wypowiadał się o proteście związkowców "Solidarności" przed sejmem. Wałęsa apelował także do Tuska: Panie premierze, więcej zdecydowania. Dość takiej zabawy!

Więcej oraz video: http://bit.ly/KszUjj