Krzysztof Gazda nie żyje

Kraj | Prawa pracownika

 Krzysztof Gazda

28 marca zmarł Krzysztof Gazda. Był on zastępcą przewodniczącej komisji zakładowej w Chung Hong, którego zwolnienie dyscyplinarne było iskrą zapalną do rozpoczęcia strajku w fabryce. 30 grudnia 2013 r. sąd przywrócił Krzysztofa do pracy i nakazał pracodawcy wypłacenie mu odszkodowania za cały czas pozostawania bez pracy.

Krzysztof, represjonowany za działalność związkową, w tym za prowadzenie sporu zbiorowego i przygotowania akcji strajkowej, walczył o pracowniczą samoorganizację oraz lepsze warunki życia i pracy.

Wielokrotnie przemawiał na licznych protestach w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a także min. na demonstracji "Chleba zamiast igrzysk" w Poznaniu mówiąc o wyzysku i represjach wobec pracowników. Po strajku min. w Warszawie, Poznaniu i Berlinie odbyły się spotkania i dyskusje z jego udziałem.

Pogrzeb Krzysztofa Gazdy odbył się w czwartek (3.04) o godzinie 13.00 na cmentarzu komunalnym w Nowej Rudzie.

[Prima Aprilis] Część anarchistów podpisała porozumienie wyborcze

Niedawno powstały Anarchistyczny Komitet Wyborczy podpisał wczoraj porozumienie z partią Twój Ruch Janusza Palikota, Polską Partią Pracy Bogusława Ziętka, Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza oraz Stowarzyszeniem Równość i Nowoczesność Wandy Nowickiej.

- Od dawna jakoś tam współpracowaliśmy na różnych polach, czas w końcu jakoś to sformalizować. Ruch anarchistyczny osiągnął w Polsce już taki poziom rozwoju, że musi się sprofesjonalizować. Oczywiście nie mamy zamiaru zakładać partii, ale jedynie komitet wyborczy. Naszą nową ideę określamy mianem "euroanarchizmu" - mówi prominentny działacz anarchistyczny, który prawdopodobnie zostanie jedynką w Warszawie.

- Myślę, że obecność anarchistów w sejmie trochę go rozrusza. Myślę, że się nam będzie dobrze współpracowało. Potrzeba nam trochę takich "pozytywnych wariatów" - mówi wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka.

Zgierz: Urząd Miasta wspiera nacjonalistów

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Już drugi raz w ostatnim czasie władze Zgierza udostępniają komunalne obiekty Parku Kulturowego Miasto Tkaczy lokalnym strukturom Ruchu Narodowego. Tym razem miejskie budynki, zrewitalizowane w ramach 3 Priorytetu Europejskiego Obszaru Gospodarczego gościć będą członków rady decyzyjnej RN, Roberta Winnickiego i Macieja Migusa. Spotkanie z przywódcami narodowców zaplanowane jest na piątek, 4 kwietnia, na godzinę 17:30.

Warszawa: Protest antywojenny ZSP pod Pałacem Prezydenckim

Kraj | Protesty

W sobotę 29 marca, pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Wojna wojnie!" zorganizowany przez Związek Syndykalistów Polski - Związek Wielobranżowy Warszawa. Protestujący wznosili hasła przeciw militaryzmowi, nacjonalizmowi i imperializmowi. Protest wymierzony był w rządzących Polską, Rosją i Ukrainą, którzy poświęcają dobrobyt swoich obywateli, by przeznaczać środki na awantury wojenne. Na planszach mieliśmy m.in. hasło "Wojna pałacom, pokój chatom!"

Przechodnie, wśród których jak zwykle na Krakowskim Przedmieściu było wielu obcokrajowców, wdawali się w dyskusje. Wśród nich byli zarówno Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, jak i Hiszpanie, Turcy, itp... Ponieważ protestujący mieli przekreślone portrety Putina, Jaceniuka i Sikorskiego, było to przyczynkiem do interesujących dyskusji. Protestujących zaatakowała werbalnie kandydatka SLD do Europarlamentu Weronika Marczuk, która stwierdziła, że wersja Planu Balcerowicza, którą właśnie aplikuje Ukrainie premier Jaceniuk, jest szczytem marzeń Ukraińców.

Poniżej tekst ulotki, która była rozdawana podczas protestu.

Ukraina: Protest syndykalistów w Kijowie

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

W piątek w Kijowie pod siedzibą partii Julii Tymoszneko i Arsenija Jaceniuka "Batkwiszczina" odbyła się kilkudziesięcioosobowa pikieta związkowców z anarchosyndykalistycznego Autonomicznego Związku Pracujących. Związkowcy protestowali przeciwko kontynuacji przez nowe władze Ukrainy polityki dławienia pokojowych protestów i obniżania poziomu życia pracowników.

Protest dotyczył m.in. wniesionego przez deputowanego "Batkiwszcziny" projektu ustawy, który pozwala na "prewencyjne zatrzymanie" nawet na pół roku osób podejrzewanych o zamiar "zamachu na autorytet władzy państwowej". Uczestnicy pikiety zwrócili uwagę na takie posunięcia rządu Jaceniuka jak np. przesunięcie środków w budżecie państwa przewidzianych na śniadania dla młodzieży szkolnej na potrzeby armii, żeby "było czym zapłacić za paliwo oligarsze Kołomojskiemu". W sumie z programów socjalnych przekazano już na potrzeby wojska miliard hrywien (ok. 300 mln zł).

Madryt: Aresztowanie studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Represje | Strajk

Policja zatrzymała 54 osoby podczas eksmisji przeprowadzonej w rektoracie na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, jak donoszą źródeła w Komendzie Głównej Policji w Madrycie.

Unia Studentów powołała 48-godzinny strajk w szkolnictwie średnim, do którego przystąpiły uniwersytety. Celem było zaprotestowanie przeciwko cięciom i Ustawie Organicznej Poprawy Jakości Edukacji ( LOMCE ), studenci i uczniowie domagają się też dymisji ministra edukacji, kultury i sportu Jose Ignacio Werta.

Władze Uniwersytetu Complutense poprosiły o interwencję policji, która przeprowadziła eksmisję, co zbiegło się z dniem strajku zorganizowanego przez organizacje studenckie.

Głównym czynnikiem ryzyka dla McDonald's jest świadomość pracownicza

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika

McDonald's ujawnił swoje lęki dotyczące trendów na rynkach w 2014 r. w raporcie sporządzonym dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd . Długoterminowy trend zmierzający w kierunku wyższych płac i świadczeń socjalnych na rynkach dojrzałych i wschodzących McDonald's określa w raporcie mianem "czynników ryzyka" na nadchodzący rok. Wzrost płac i świadczeń jest zatem dla sieci fast food czymś niepokojącym.

Sieć fast food dostrzega również zagrożenia w podnoszeniu świadczeń socjalnych swoim pracownikom. Niebezpieczne trendy upatruje w "rosnącej fali zainteresowania opinii publicznej problemami nierówności dochodów".

Innymi słowy, im większa świadomość i wiedza społeczeństwa o płacy minimalnej, nierównościach społecznych czy rynku pracy, tym bardziej według firmy zwiększa się ryzyko podniesienia płac i świadczeń oraz ryzyko strajków.

Międzynarodowy dzień akcji. Uwolnić represjonowanych pracowników!

24 marca jest międzynarodowym dniem akcji solidarności z represjonowanych pracowników naftowych z Argentyńskiego miasta Las Heras.

24 marca w Argetynie jest świeto narodowe – Dzień Pamięci dla Prawdy i Sprawiedliwości. Jest to rocznica przewrotu, który rozpoczął dyktaturę. Obecna sytuacja w Argentynie pokazuje, że w kraju nadal jest dużo problemów i represji. W tym dniu, wiele organizacji społecznych i związkowych będzie walczyć o sprawiedliwość dla grupy pracowników naftowych, aresztowanych za przestępstwa, których nie popełnili. Domagają się ich uwolnienia i prosili o wsparcie międzynarodowe.

Akcja przeciw SP Invest na “Warsaw Days”

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na dniach promujących deweloperów nieruchomości, tzw. “Warsaw Days”, odbył się protest lokatorski przeciw SP Invest. Protest jest związany z rozbiórką budynku w którym mieli prawo jeszcze mieszkać lokatorzy przez firmę będącą częścią grupy kapitałowej SP Invest. W styczniu firma wyburzyła kamienicę, w której mieli jeszcze prawo mieszkać lokatorzy, przez co rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem została pozbawiona dachu nad głową. Pomimo wygranego wyroku sądowego o naruszenie posiadania, lokatorzy nie mogą wrócić do budynku, bo już go nie ma. Władze miasta nie rozpatrują wniosku o przyznanie lokalu komunalnego, gdyż “sprawy są w toku”. Rodzina pozostaje więc bezdomna.

Z tego powodu, działacze Kampanii Obrony Lokatorów postanowili pojawić się na wydarzeniu promocyjnym, gdzie wystawiały się różne firmy deweloperskie, również SP Invest, chwaląca się swoimi inwestycjami na ul. Czapelskiej, w sąsiedztwie zburzonej kamienicy. Działacze KOL i ZSP weszli niepostrzeżenie na teren, na którym odbywały się Warsaw Days, rozwinęli transparent “Dość chciwości miasta i deweloperów! Chcemy dostępnych mieszkań komunalnych!”, oraz zaczęli przemawiać przez megafon na temat naruszenia prawa przez spółkę SP Invest. Najpierw hostessy próbowały wyrwać megafon, a następnie ochroniarze wyprowadzili przemawiającego z terenu imprezy. W tym czasie pozostali działacze spokojnie rozdawali dalej ulotki o SP Invest.

Cztery pikiety ZSP przeciw Dino w Ostrowie Wielkopolskim

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Związek Syndykalistów Polski zorganizował w sobotę cztery pikiety pod marketami Dino w Ostrowie Wielkopolskim. Udział wzięli nasi działacze i sympatycy z Wrocławia, Warszawy, Barcina i Bełchatowa. Pod każdym ze sklepów klienci byli informowani o niezgodnych z prawe praktykach sieci Dino, które zostały ostatnio potwierdzone przez Państwową Inspekcję Pracy po zażaleniach złożonych przez ZSP. Domagaliśmy się przywrócenia do pracy zwolnionych za działalność związkową pracownic, wykorzystywania zgodnie z przepisami wózków widłowych, które stoją nieużywane z braku szkoleń dla pracowników, oraz przestrzegania zasad BHP.

Pikiety ZSP pod marketami Dino odbyły się już w Pabianicach, Łasku, Ornontowicach, Skarbmierzu, Wrocławiu i Kutnie. Kampania rozpoczęła się po nieprzedłużeniu umowy o pracę pracownicy marketu Dino w Barcinie po tym, jak współzałożyła ona w markecie związek zawodowy. Ponieważ nie otrzymała oczekiwanej pomocy od tego związku, zwróciła się o pomoc do ZSP i przyłączyła się do nas. Kampanię będziemy kontynuować do czasu spełnienia naszych postulatów, tzn. m.in. przywrócenia do pracy zwolnionych pracownic i przestrzegania zasad BHP.

Hiszpania: Wybuch gniewu podczas Marszu Godności

Świat | Protesty | Ubóstwo

Zamieszkami i starciami z policją zakończył się wczorajszy wieczorny Marsz Godności w Hiszpańskiej stolicy. Demonstrujący żądali zmiany polityki społecznej rządu i stanowczych działań mających zahamować wysokie bezrobocie i ubożenie społeczeństwa. W proteście uczestniczyli mieszkańcy wszystkich regionów i przedstawiciele 35 organizacji społecznych. W Marszu Godności uczestniczyło około pół miliona osób (szacunkowe liczby organizatorów). Najczęściej skandowanym hasłem było "Chleb, praca i dach nad głową". Protestujący domagali się, aby rząd zawiesił spłatę zagranicznych kredytów i przywrócił przywileje społeczne odebrane podczas kryzysu.

Pod koniec manifestacji szeregi policji zostały obrzucone kamieniami, butelkami i petardami. Powstały prowizoryczne barykady. Atakujący niszczyli wystawy sklepowe, wdzierali się do siedzib banków, palili ławki i kosze na śmieci. Policja użyła gazów łzawiących i gumowych kul. Rannych jest co najmniej 50 policjantów, w tym jeden ciężko, oraz 30 demonstrantów. Policja zatrzymała dotychczas 29 demonstrantów. W proteście uczestniczył duży i liczny blok anarchistyczny.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

 Demonstracja w Tuluzie 21 marca przypada Światowy Dzień Walki z Rasizmem i Nietolerancją. Obchodzony jest dla upamiętnienia masakry z 21 marca 1960 roku w Sharperville w RPA. Zginęło wówczas 69 osób, biorących udział w pokojowej demonstracji przeciwko przepisom apartheidu.

Tego dnia na całym świecie organizowane są liczne antyfaszystowskie demonstracje, warsztaty antydyskryminacyjne, spotkania, wykłady, koncerty itp. wydarzenia, mające na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 1960 roku i rozpowszechnianie szeroko pojmowanej idei tolerancji i otwartości.

To smutna prawda, że przemoc, dyskryminacja i przestępstwa z nienawiści skierowane przeciwko mniejszościom etnicznym i migrantom pozostają codziennym zjawiskiem w całej Europie. Jednak należy pamiętać, że ci ludzie (migranci, mniejszości etniczne) wnoszą do naszego każdego społeczeństwa różnorodność. Każdy człowiek bez względu na inny kolor skóry, pochodzenie, płeć, kulturę czy religię, jest odrębną jednostką zasługująca na szacunek. Żyd, Cygan, Arab, Polak, Niemiec - te słowa nie muszą nas dzielić. Wychowani w innej kulturze czy świadomości, możemy się wiele od siebie nauczyć, poznać inne tradycje i zwyczaje. Nietolerancja i rasizm jest krokiem do faszyzmu, do świata opierającego się na agresji, niewolnictwie, dominacji i nienawiści.

Warszawa: Protest okupacyjny w Sejmie

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

W gmachu Sejmu dziś nadal protestuje ok. 20 osób - rodzice wraz ze swymi niepełnosprawnymi dziećmi. Domagają się realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom - podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad dziećmi traktowana była jako zawód. Rodzice przebywają z niepełnosprawnymi dziećmi w gmachu Sejmu od środy.

Wcześniej uczestnicy protestu wręczyli swoje postulaty rzecznik prasowej rządu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Wśród postulatów znalazło się podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego, który według protestujących nie wystarcza do przeżycia, a także uznanie opieki nad niepełnosprawnymi za pracę.

Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci udali się na konferencję prasową w Sejmie, na której ponownie przedstawili swoje postulaty. Przerwali również konferencję zorganizowaną przez posła Sławomira Piechotę (PO) i Henryka Smolarza (PSL), zarzucając im, że obrażają rodziców i opiekunów, namawiając ich aby oddawali dzieci do domów opieki. Doszło do przepychanki z działaczkami jednej z fundacji zachęcającymi do oddawania dzieci do ośrodków.

Poznań: Od:zysk zlicytowany. Są zatrzymani.

Kraj | Lokatorzy | Protesty | Represje

Aktualizacja: Dwie osoby (jedna z Warszawy i jedna z Poznania) w wyniku prowokacji policyjnej (policja bez powodu zaczęła spisywać uczestników zgłoszonej demonstracji) zostały zatrzymane i przewiezione na komisariat na al. Marcinkowskiego. Około godziny 21 zatrzymani zostali zwolnieni po usłyszeniu zarzutów. Cytat Iwony Liszczyńskiej z Komendy Wojewódzkiej w Pozniu:
- O godz. 17:30 policjanci legitymowali osoby, które nie były uczestnikami protestu. W pewnym momencie podeszło do nich dwóch manifestantów i jeden z nich oblał policjanta substancją łatwopalną.

.............................

Dziś, 20 marca, odbyła się druga licytacja kamienicy okupowanej przez kolektyw Od:zysk. Kamienicę kupiła Paderewskiego Poznań Sp. z.o.o. Poznań za 8,5 mln czyli za cenę wywoławczą. Z jej KRS-u wynika, że 100 proc. kapitału w tej spółce posiada PW Capital spółka kapitałowa, której prezesem jest Przemysław Paweł Woźny. Ma powiązania z Pomorze Inwestycje Spółka Akcyjna, która posiada przynajmniej trzy centra handlowe min. w Gdyni. Kamienica przejdzie na własność spółki, jeśli wpłaci ona resztę sumy – do tej pory wpłaciła tylko wadium w wysokości 1 mln zł. Inwestor wiedział, że kupuję kamienicę z ludźmi. Zostało to określone w specyfikacji nieruchomości. Licytacja obyła się z majątku właściciela, czyli została przez nowego nabywcę kupiona bez długów wierzycieli.

Licytacja była pilnie strzeżona przez policję. Odbywała się w godzinach, kiedy sąd jest zamknięty. Wszyscy chętni, którzy chcieli wejść na salę, zostali dokładnie przeszukani i byli prowadzeni pojedynczo przez policjantów. Nabywca kamienicy nie chciał rozmawiać z mediami, został wyprowadzony osobnym wejściem.

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych okupują Sejm

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w liczbie około 30 okupują budynek Parlamentu. Powodem jest odebranie im zasiłków. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu Sejmu nawet cztery dni.

Chcą by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód. Mają ze sobą jedzenie oraz napoje. Otrzymali propozycję noclegu w hotelu sejmowym od marszałkini sejmu, Ewy Kopacz. Odmówili.