Pikiety ZSP pod marketami Dino w Łasku i Pabianicach

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W niedzielę 16 lutego, Związek Syndykalistów Polski zorganizował pikiety pod marketami Dino w Pabianicach i Łasku pod hasłami "Dino wyzyskuje i represjonuje" oraz "Dino poluje na związkowców". Działacze ZSP informowali klientów sklepów o warunkach pracy, które w nim panują, o nieopłaconych nadgodzinach, braku przestrzegania norm BHP dotyczących dźwigania ciężarów (jak się dowiedzieliśmy w markecie w Pabianicach wózki widłowe nie są używane bo dyrekcja nie przeprowadziła szkoleń), oraz o zwalnianiu pracowników za działalność związkową.

W pikietach uczestniczyła była pracownica Dino, która walczy o przywrócenie do pracy, gdyż została zwolniona z naruszeniem przepisów o ochronie przedstawicieli związku. Klienci z zainteresowaniem czytali rozdawane przed sklepem ulotki, a niektórzy z nich rezygnowali z zakupów w Dino.

Związek Syndykalistów Polski zamierza kontynuować akcje pod marketami Dino w całej Polsce aż do skutku.

Lublin: Policjant gwałciciel skazany

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Funkcjonariusz policji Grzegorz K., za gwałt dokonany cztery lata temu na 20-letniej studentce został dziś skazany. Wyrok - 3 lata.

Do dwukrotnego gwałtu doszło na izbie wytrzeźwień w której sierżant K. pełnił służbę. Prokuratorzy ustalili, że oprócz studentki policjant molestował także inne kobiety, które przebywały w policyjnym areszcie w Lublinie: dotykał w miejscach intymnych, żądał seksu w zamian za jedzenie, namawiał do rozbierania się za możliwość zapalenia papierosa. Kobiety się jednak nie zgadzały.

Przez wiele lat pozostawał bezkarny. Policja przez cały czas trwania procesu broniła swojego funkcjonariusza. Bronili go nie tylko zabawiający się w podobny sposób koledzy, ale również koleżanka, która twierdziła, że K. nie mógł zgwałcić studentki ponieważ była pijana i miała okres...

Toruń: Sabotaż w urzędzie

Kraj | Ruch anarchistyczny

Niezidentyfikowane osoby określające się jako Radykalne Anarchistki dokonały aktu sabotażu w kanalizacji sanitarnej w urzędzie miasta.

Na budynku tegoż urzędu zamieściły napisy "Miasto to nie firma" i "Zaleski, spadną kolejne helikoptery".

Ich akcja skierowana jest przeciwko antyspołecznym krokom władz miasta takim jak zamknięcie alternatywnej Cafe Draże i świetlicy dla dzieci.

Dokonują symbolicznego scementowania stosunków urzędu z gównem.

http://vimeo.com/86643676

FAM Pionki dostawcą amunicji z której w Kijowie ostrzelano demonstrantów

Świat | Represje

Portal Nowa Europa Wschodnia opublikował zdjęcia nabojów znalezionych na ulicy Hruszewskiego w Kijowie. Amunicja została użyta przez Bierkut podczas zamieszek.

Na stronie „FAM Pionki” (http://fam-pionki.pl/pl/oferta,amunicja-specjalna,14,amunicja-bojowa-lft...) wśród wzorców amunicji, niebieskie naboje są w rozdziale „Amunicja specjalna – amunicja bojowa” – oznaczona symbolem LFT – 6,8 (kaliber 12). W naboju znajduje się 12 ołowianych loftek.

Podobnie ma się sprawa z firmami Sellier&Bellot z Czech i Spartan z Francji, a także anonimowego dostawcy z USA.

Autor artykułu, na NEW pyta:

Skarbimierz: Pikieta w sprawie zwolnień w Dino

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

W Skarbimierzu k. Brzegu na Opolszczyźnie odbyła się pikieta, zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław w sprawie zwolnień z marketów Dino pracownic, które postanowiły założyć związek zawodowy i domagały się poprawy warunków pracy. Na pikiecie obecni byli aktywiści ZSP oraz lokalne mieszkanki i mieszkańcy, w tym także zwolniona za działalność związkową była pracownica miejscowego Dino.

Aktywiści i aktywistki przedstawili sytuację zarówno w lokalnym, jak i innych marketach Dino, klientom rozdawano ulotki informacyjne. Część z osób, które dowiedziały się o sytuacji w Dino przyłączyła się do pikiety i głośno domagała się zmian w sieci marketów. Generalnie przyjęcie było bardzo pozytywne. Humorów pikietującym nie zepsuła nawet policja, która została wezwana przez szefostwo Dino. Policjanci początkowo zastanawiali się czy "nie doszło do zakłócenia porządku publicznego", ale po rozmowach z aktywistami ZSP na temat sytuacji pracownic w Dino, stwierdzili, że do zakłócenia jednak nie doszło.

Warszawa: Powstają koszary dla prekariatu

Kraj | Lokatorzy

Na południe od finansowanej ze środków publicznych Świątyni Opatrzności budowane są dwa bloki składające się wyłącznie z 18-metrowych kawalerek.

To szansa na samodzielność dla młodych ludzi - przekonuje deweloper. - Powstaną koszary dla białych kołnierzyków - komentują architekci.

Zmieści się w nich mikroskopijny aneks kuchenny i malutka łazienka z prysznicem. Wanny ani pralki już nie będzie jak wstawić.

Projekt wyraźnie podoba się redakcji Gazety Wyborczej. "Kurczeniu się mieszkań sprzyjają też zmiany społeczne. Kiedyś ślepa kuchnia uważana była za defekt mieszkania, dziś ludzie często sami domagają się aneksów kuchennych, bo w domu gotują mało, jedzą głównie na mieście lub w pracy." - czytamy.

W ciągu trzynastu lat 8,3 mln Polaków zaliczyło pośredniak

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo | Zwolnienia

W całym ubiegłym roku w urzędach pracy zarejestrowało się po raz pierwszy prawie 559 tys. bezrobotnych, a od 2001 r. ponad 8,3 mln Polaków – wynika z wyliczeń Dziennika Gazety Prawnej na podstawie danych resortu pracy.

– Statystyka jest tragiczna. Wśród bezrobotnych zarejestrowanych po raz pierwszy są głównie młodzi ludzie, absolwenci szkół – komentuje prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Dodaje, że rejestracja w urzędzie pracy często pozostawia skazę na całe życie. – Bo na przykład dla wielu pracodawców bezrobotny nie jest dobrym kandydatem na pracownika – wyjaśnia prof. Kabaj.

– To bardzo dużo. Około 45 proc. osób aktywnych zawodowo miało do czynienia z publicznymi służbami zatrudnienia – ocenia prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Brak pracy lub jej utrata to droga prowadząca do biedy. Potwierdzają to badania GUS. Według nich w 2012 r. wśród gospodarstw domowych, w skład których wchodziła przynajmniej jedna osoba bezrobotna, skrajnym ubóstwem zagrożonych było 13 proc. z nich, a gdy stałego zajęcia nie miały dwie osoby i więcej, skrajna bieda dotykała jednej trzeciej gospodarstw.

Ministerstwo nie będzie kontrolować wydatków Kościoła na politykę równości płci

Kraj | Klerykalizm

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie przewiduje specjalnej kontroli skupionej wyłącznie na tym, czy instytucje kościelne, wydając pieniądze z unijnych funduszy, realizowały zasadę polityki równości płci - poinformował PAP rzecznik resortu Piotr Popa.

Kontroli tego, czy instytucje kościelne, wydając pieniądze z funduszy unijnych, realizowały zasadę polityki równości płci domaga się m.in. fundacja Feminoteka. Jak zwraca uwagę fundacja, "każdy projekt współfinansowany przez UE musi zawierać elementy związane z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn (gender mainstreaming)" i zobowiązane są do tego wszystkie instytucje korzystające ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.

"The Intercept" - dziennikarze współpracujący ze Snowdenem zakładają swój portal

Świat

Rusza strona internetowa, na której zamieszczane będą materiały oparte na informacjach przekazanych mediom przez byłego współpracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena - ogłosili w poniedziałek dziennikarze, którzy z nim współpracowali.

W założycielskiej trójce portalu "The Intercept" znalazło się dwoje dziennikarzy, z którymi już wcześniej kontaktował się Snowden - współpracownik dziennika "Guardian" Glenn Greenwald oraz amerykańska dokumentalistka i producentka Laura Poitras, oraz niezależny dziennikarz śledczy Jeremy Scahill.

W zamyśle twórców portal będzie początkowo koncentrował się na ujawnianiu kolejnych informacji przekazanych przez Snowdena, ale z czasem zajmie się dziennikarstwem śledczym na szerszą skalę. Wśród tematów w kręgu zainteresowania "The Intercept" będzie korupcja, nadużywanie prawa, naruszanie praw obywatelskich oraz nierówności społeczne.

Czechy: Liczba bezrobotnych przekroczyła 600 tysięcy

Świat | Gospodarka

Liczba bezrobotnych w Republice Czeskiej była w styczniu większa niż kiedykolwiek od usamodzielnienia się tego państwa w 1993 roku, przekraczając po raz pierwszy 600 tysięcy - poinformował w poniedziałek państwowy urząd pracy.
Według niego w ubiegłym miesiącu bez pracy pozostawało 629,3 tys. osób czyli o 32,4 tys. więcej niż w grudniu. Wskaźnik bezrobocia wzrósł w ten sposób z 8,2 proc. do 8,6 proc.

Do wzrostu bezrobocia przyczyniło się również to, że mimo łagodnej zimy wstrzymano niektóre sezonowe prace w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie - zaznaczył urząd pracy.

Indie: W strajku pracowników banków uczestniczy ponad milion ludzi

Świat | Gospodarka | Protesty | Strajk

Ponad milion pracowników banków w całych Indiach podjęło w poniedziałek dwudniowy strajk, domagając się podwyżek płac i wstrzymania forsowanych przez rząd reform sektora bankowego.

Jak podała indyjska agencja IANS, w proteście uczestniczy personel 27 banków państwowych, 12 banków prywatnych i kilku banków regionalnych. Strajk objął blisko 90 tys. placówek bankowych, ale nie spowodował wstrzymania funkcjonowania bankomatów. Według IANS federacja związkowa domaga się 30-procentowej podwyżki płac, natomiast banki godzą się na tylko 10 proc. Inflacja wynosi obecnie w Indiach nieco poniżej 10 proc.

Strajkujący występują też przeciwko planowanym przez rząd dalszym prywatyzacjom i fuzjom banków oraz udzielaniu nowych licencji na działalność bankową.

Pikiety pod siecią Dino w Ornontowicach i Kutnie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dniach 7 i 8 lutego Związek Syndykalistów Polski zorganizował dwie pikiety pod supermarketami Dino w Ornontowicach i w Kutnie. Akcje były protestem przeciwko zwalnianiu pracowników, którzy utworzyli w markecie związyk zawodowy i publicznie wyrażali dla niego swoje poparcie, na przykład przez komentarze na Facebooku. Od rozpoczęcia kampanii przeciw Dino, kontaktują sie z nami kolejne osoby, które narzekają na mobbing, czy zwolnienia za kilka dni wolnego, by opiekować się bliską osobą.

Pikieta w Ornontowicach miała miejsce w markecie, gdzie doszło do nie przedłużenia umowy jednej z pracownic. Rozdano wiele ulotek, a wieść o pikiecie szybko obiegła miejscowość i spotkała się z ciepłym przyjęciem mieszkańców. Policja nie interesowała się pikietującymi. Pikietę zorganizowała sekcja ZSP - Górny Śląsk.

Następnego dnia zorganizowano pikietę w pikieta została przeprowadzona pod marketem w Kutnie i trafiła do lokalnych mediów. Policja, wezwana przez kierownika sklepu, nie interweniowała. Mieszkańcy informowali pikietujących o własnych problemach pracowniczych, o których być może niebawem będzie więcej informacji. Od czasu rozpoczęcia akcji przed marketami Dino, firma starała się nastraszyć Związek Syndykalistów Polski grożąc pozwem sądowym i starała się doprowadzić do zamknięcia naszej strony internetowej.

Bośnia i Hercegowina: Rewolta społeczna

Świat | Protesty | Represje

Trwają gwałtowne zamieszki w Bośni i Hercegowinie. Demonstranci w stolicy kraju, Sarajewie, podpalili siedzibę prezydenta i inne budynki rządowe. Policja ostrzelała protestujących gumowymi kulami i z armatek wodnych. Co najmniej sto osób zostało rannych.

Płoną gmachy administracji rządowej i lokalnej w Sarajewie, Tuzli, Zenicy i Mostarze - podają chorwacki "Dnevnik" i serbska agencja Tanjug. Rządowa bośniacka agencja Fena określa sytuację w stolicy, Sarajewie, i niektórych innych miastach jako "dramatyczną".

Uczestnicy dziesiątków gwałtownych demonstracji i innych wystąpień protestacyjnych w BiH, kraju podzielonym na mocy porozumień z Dayton z 1995 r., które zakończyły trzyletnią wojnę etniczną, na dwa obszary autonomiczne (federacja chorwacko-muzułmańska i Republika Serbska) oskarżają lokalne władze administracyjne o nepotyzm i korupcję, przyczynę zamknięcia lub upadku 80 proc. prywatyzowanych zakładów.

Warszawa: Policjanci podejrzani o pobicia na komendzie

Kraj | Represje

Czterej stołeczni policjanci są podejrzani o przekroczenie uprawnień, bezprawne pozbawienia wolności, pobicia, spowodowanie obrażeń ciała i zmuszanie do określonego zachowania - podała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Od maja 2013 r. prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez czterech funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Policji na warszawskim Śródmieściu w związku z interwencją wobec trzech osób na początku maja 2013 r. w centrum Warszawy - poinformował PAP Przemysław Nowak, rzecznik prokuratury.

W środę funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych KGP, na polecenie prokuratury, zatrzymali trzech funkcjonariuszy z KRP Śródmieście i jednego funkcjonariusza z Pragi. - Zatrzymanym ogłoszono zarzuty popełnienia przestępstw w związku z interwencją oraz w związku ze zdarzeniami, do jakich doszło następnie na terenie KRP przy ul. Wilczej - powiedział Nowak.

Włochy: Blokada fabryki Elektrolux

Kraj | Świat | Prawa pracownika | Protesty

29 stycznia od 5 rano miała miejsce całkowita blokada bramy fabryki telewizorów Electrolux w Porcii we Włoszech. Electrolux wymusza na pracownikach redukcję pensji pod groźbą przenoszenia zakładów do Polski lub na Węgry. Electrolux, druga grupa AGD na świecie po Whirlpool, zatrudnia we Włoszech bezpośrednio 6 tys. pracowników i kolejne 4-5 tys. osób przez podwykonawców.

Dwa dni temu zarząd firmy ogłosił, że jedynym sposobem, aby utrzymać zakłady pracy we Włoszech jest prawdopodobnie zmniejszenie o połowę wynagrodzeń pracowników (nawet z 1400 do 700-800 euro miesięcznie). Mówi się o zmniejszeniu stawki godzinowej (o trzy euro mniej za godzinę). Zarząd domaga się zawieszenia zbiorowego układu pracy. Oprócz ataku na płace, Electrolux zapowiedział także redukcję urlopów, nagród jubileuszowych i innych dodatków.

Pracownicy organizując blokady i protesty protestują przeciwko zarządowi, który chce, aby pod pretekstem kryzysu pracownicy rywalizowali z pracownikami z innych krajów (w tym Polski), w sytuacji gdy ostatecznie bogaci się zarząd. Jest to dla nich szantaż ekonomiczny i forma dyscyplinowania świata pracy. Dołączyli do nich pracownicy innych zakładów.