Grecja: Atak policji na Exarchię

Świat | Represje

W Atenach doszło do brutalnego napadu policji na osoby siedzące w kawiarniach na terenie dzielnicy Exarchia. Sądząc z nagrania znajdującego się w sieci, powodem agresji uzbrojonych policjantów były żarty skierowane w ich stronę. Na nagraniu widzimy, że ofiarami są zwykli ludzie w tym kobiety.

Paweł Śpiewak represjonuje związkowców

Kraj | Prawa pracownika

W Żydowskim Instytucie Historycznym ma miejsce prześladowanie pracowników będących członkami związków zawodowych. Jego dyrektor, Paweł Śpiewak, autor Żydokomuny usiłował zwolnić z pracy Alinę Całą - badaczkę antysemityzmu.

Sama zainteresowana jest przekonana, że powodem zwolnienia był spór między Śpiewakiem, a związkowcami. Zwolnienie to zostało wycofane, gdyż pracodawca dowiedział się, iż nie miał szans na wygranie sprawy w sądzie. Zastosował więc inną formę represji - przeniósł szóstkę pracowników zrzeszonych w związku zawodowym do działu digitalizacji co uniemożliwia im pracę naukową.

W związku z takim traktowaniem dwie osoby porzuciły pracę w ŻIH, a jedna (Alina Cała) pozwała pracodawcę do sądu pracy.

Warszawa: Aresztowano organizatora demonstracji przeciwko bezkarności neofaszystów

Kraj | Represje

Na podstawie anonimowego donosu wedle którego na skłocie Przychodnia mają się znajdować niebezpieczne narzędzia policja aresztowała dzisiaj jednego z organizatorów demonstracji "Wolności nie spalicie" wymierzonej przeciwko bezkarności organizatorów i uczestników Marszu Niepodległości, którzy próbowali spalić dwa warszawskie skłoty.

Mimo konfidenckich akcji ze strony Ruchu Narodowego demonstracja odbywa się bez zmian o 17:30. Startuje spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego.

Warszawa: Bojówkarze nacjonalistyczni zaatakowali skłot Przychodnia

Kraj | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

Aktualizacja 20:45 Nieznani sprawcy przeprowadzili hakerski atak na stronę internetową RN oraz ONR. Przez cały 11 listopada pod adresami stron nacjonalistów można było ujrzeć prawdziwe oblicze tzw. "patriotów" tworzących szeregi ruchu narodowego (konspiracyjne koncerty nazistowskich kapel, symbolikę i gesty nazistowskie członków RN itd.)

 Obrona Przychodni Aktualizacja 20:20 Apel kolektywu Przychodnia o wsparcie:

„Spodziewamy sie kolejnego ataku od 20.00. Naziści zbierają sie od ul. Hożej. Na ostatni atak przyzwoliła policja- 30 min bez interwencji, spalone auta i ranne osoby… musimy być gotowi bronić się sami. POTRZEBUJEMY WSPARCIA! KTO MOŻE NIECH WPADA NA NOC!”

W tej chwili obszar wokół skłotu jest szczelnie otoczony przez siły prewencji. Dostęp na teren Przychodni jest na ten moment niemożliwy.

Warszawa: Trzy antyfaszystowskie flashmoby

Kraj | Antyfaszyzm

9 listopada, niedługo po zakończeniu manifestacji antyfaszystowskiej grupy radykalnych antyfaszystów zorganizowały trzy uliczne akcje w różnych miejscach Warszawy.

http://vimeo.com/79028599

"9 listopada 2013 roku w rocznicę Nocy Kryształowej - pogromu Żydów dokonanego przez faszystowskie bojówki odbyły się w centrum Warszawy trzy niezależne antyfaszystowskie akcje. Akcje wymierzone były w organizacje takie jak ONR, Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy, próbujące zaszczepić idee faszyzmu na polskim gruncie. Symbol białej róży był odwołaniem do grupy antify, która stawiała opór faszystowskiemu terrorowi na terenie hitlerowskich Niemiec. Nie musisz się przyłączać do antyfaszystowskiego oporu. Ale pamiętaj, że ktoś ten opór musi faszystom postawić zanim będzie za późno."

Napisali.

Demonstracja przeciwko nacjonalizmowi przeszła przez Warszawę

Kraj | Antyfaszyzm

9 listopada, w rocznicę Nocy Kryształowej, odbyła się w Warszawie demonstracja antyfaszystowska pod hasłem "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi". Według policji marsz przyciągnął ponad 1000 osób, według organizatorów około 2000. Spośród środowisk zorganizowanych, wzięło w nim udział m.in. środowisko antyfaszystowskie, Federacja Anarchistyczna, Pracownicza Demokracja, przedstawiciele OPZZ, ale pojawiło się również wyjątkowo dużo osób na co dzień niezaangażowanych w żadną działalność.

Protest rozpoczął się o godz. 13.00 pod bramą UW, a następnie przeszedł ulicami Królewską, Grzybowską, Żelazną, Nowolipki i zakończył na Umschlagplatz. Po drodze odbyło się kilka postojów i przemówień, w których zwrócono uwagę na związki faszyzmu i nacjonalizmu, antyspołeczny i antypracowniczy charakter narodowej ideologii, wspomniano ofiary nazistów, a także odczytano list poparcia od greckiego ruchu antyfaszystowskiego. Na jednym z postojów odbył się krótki i świetnie przyjęty przez demonstrantów koncert raperów Carpera i Freaka.

Wbrew licznym pogróżkom ze strony narodowców, na demonstracji ani po niej nie odnotowano żadnych incydentów. Nacjonaliści zmobilizowali się w sile ok. 20 osób i ostatecznie zrezygnowali nawet z okrzyków.

Starowa Góra: Wykryto arsenał broni w domu neonazisty

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

W piątek ok. godz. 15 funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego weszli na teren jednej z posesji w Starowej Górze na terenie powiatu łódzkiego-wschodniego. Wcześniej otrzymali informację, że na terenie posesji mężczyzna gromadzi broń.

Broń została przejęta przez wojsko. Na razie nie wiadomo skąd neonazista miał taką ilość broni. Według sąsiadów do 42-letniego mężczyzny często przychodzili ubrani w moro koledzy z którymi ten śpiewał hitlerowskie pieśni przy ognisku.

Takie wydarzenia miały miejsce w rocznice urodzin Hitlera. O tym czy i jakie zarzuty zostaną mu przedstawione, zadecyduje prokuratura. Każdy egzemplarz skonfiskowanej broni będzie musiał być dokładnie sprawdzony.

Nie wiadomo na razie czy neonazista planował zamachy czy zajmował się przemytem lub handlem bronią.

Ludzie wspierali HGW. Nic się nie zmieniło

Wczoraj Rada Warszawy odrzuciła obywatelski projekt uchwały w sprawie obniżenia cen biletów komunikacji miejskiej, zgłoszony przez koalicję "Stop podwyżkom cen biletów ZTM". Przeciwny projektowi był mający większość w radzie miasta klub Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący komisji infrastruktury i inwestycji Michał Bitner z PO ocenił, że ceny biletów w Warszawie, zarówno obecne, jak i te, które mają obowiązywać od przyszłego roku, są "jak najbardziej akceptowalne dla mieszkańców".

Chevron pozywa mieszkańców Żurawlowa

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

W czwartek w Hrubieszowie ruszył proces korporacji Chevron przeciw oponentom gazu łupkowego, o tzw. "zabezpieczenie posiadania". Pozwanych jest 13 osób z Żurawlowa i okolic.

Mieszkańcy protestują przeciw akcjom korporacji Chevron. Obawiają się zatrucia środowiska, skażenia wody itd. Protestują od czerwca. Urządzili obozowisko na działce sąsiadującej z polem wydzierżawionym przez amerykański koncern. Nie chcą u siebie wiertni, więc blokują dojazd do firmowej działki.

Częstochowa: Pracownik skatowany na polecenie szefowej

Kraj | Prawa pracownika

We wrześniu tego roku 43-letni mieszkaniec Częstochowy zatrudnił się jako kierowca w firmie transportowej z Katowic. Woził towary do państw Unii Europejskiej. Niedługo po zatrudnieniu właścicielka firmy Anita N. zaczęła mieć zastrzeżenia do jego pracy. 30 października przyjechała do Częstochowy w towarzystwie swojego znajomego - Patryka Zielińskiego. Miała odebrać od kierowcy auto służbowe.

Według policji wtargnęli oni do mieszkania zajmowanego przez kierowcę i jego matkę, zażądali wydania kluczyków oraz dokumentów samochodu służbowego. Patryk Zieliński bił i kopał kierowcę. Mężczyzna doznał bardzo poważnych obrażeń, m.in. urazów organów wewnętrznych i głowy. Jego stan lekarze określają jako bardzo ciężki.

Poznań: Aktywista lokatorski przed sądem

Kraj | Lokatorzy | Represje

W dniu 7 listopada 2013 w Sądzie Rejonowym Poznań - Grunwald i Jeżyce odbyła się rozprawa przeciwko działaczowi ruchu anarchistycznego i lokatorskiego, oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji podczas blokady eksmisji starszej, schorowanej kobiety. Wcześniej represjonowano osoby, podejrzewane o przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu podczas tego samego zdarzenia.

W budynku sądu aż roiło się od policjantów, którzy z paniką w oczach szukali wśród czekającej na rozprawę publiczności, sprzętów mogących być uznanymi za niebezpieczne. Ostatecznie jako takie zakwalifikowano pistolet na silikon i hulajnogę „zaparkowaną” pod ławką. Zasłaniając się „rutynową procedurą” policjanci przystąpili do nerwowego spisywania zgromadzonych osób. Każdego „podejrzanego” skierowano też do szatni gdzie zmuszony był pozostawić nie tylko odzież wierzchnią ale też wszelkiego rodzaju, najmniejsze nawet, „pakunki”. Przy wejściu na sale wszystkich obecnych poddano dokładnej rewizji.

PIS chce karać za pisanie prawdy historycznej

Kraj | Represje

Do sejmu został złożony projekt zmian w ustawie o IPN oraz kodeksie karnym. Do artykułu 55 ma dołączyć artykuł 55a, który brzmi:

„Kto publicznie oskarża o udział w masowych zbrodniach polskie, niepodległościowe, niekomunistyczne, podziemne formacje i organizacje Polskiego Państwa Podziemnego, podlega grzywnie, ograniczeniu wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 5. Wyrok podawany jest do publicznej wiadomości”.

Oznacza to, że być może IPN zacznie ścigać swoich własnych pracowników, którzy przeprowadzili śledztwo dotyczące zbrodni Romualda Rajsa lub opisali zbrodnie Wołyniaka, a także administrację portalu Żołnierze Przeklęci. Ścigani też będą niewygodni świadkowie.

Ściganiu nie będą podlegały osoby oskarżające o udział w masowych zbrodniach organizacje, które nie będą uznawane za niekomunistyczne i niepodległościowe.

Poznań: Akcja bezpośrednia w sądzie; Od:zysk zostaje!

Kraj | Lokatorzy | Represje

W środę 30 października, o godz. 9.30 pod Sądem Rejonowym na ul. Młyńskiej odbyła się pikieta solidarnościowa z mieszkańcami skłotu Od:zysk, który dziś o 10.00 w tym własnie sądzie miał zostać zlicytowany. Część obecnych na miejscu aktywistów weszła do budynku, inni zostali na zewnątrz; grała Samba, skandowano "Od:zysk zostaje!" oraz "Kupując Od:zysk kupujesz kłopoty".

Pikieta wzbudziła spore zainteresowanie przechodniów oraz, jak zwykle, licznych policjantów, którzy spisali uczestników manifestacji oraz "czuwali" nad nimi w bocznych uliczkach, gdzie rozstawiono kilka po brzegi wypełnionych radiowozów. Obecny był także wyposażony w kamery tzw. szpiegowóz, bacznie obserwujący sytuację oraz kilku tajniaków.

Żory wprowadzają darmowy transport miejski

Kraj | Transport

Mają zmniejszyć się korki, ma poprawić się dostępność miejsc parkingowych, ale przede wszystkim ma przybyć pasażerów komunikacji miejskiej. Są jednak i aspekty socjalne.

Powód, dla którego władze Żor zdecydowały się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej, jest dość prosty. Koszty utrzymania transportu miejskiego i tak w przytłaczającej większości leżą po stronie gminy. Dlatego władze Żor gotowe są zaryzykować. - Analiza funkcjonowania i kosztów komunikacji miejskiej za ostatnich dziesięć lat pokazała nam, że systematycznie spada liczba pasażerów, a koszty komunikacji rosną. Pociąga to za sobą wzrost cen biletów, a w jeszcze większym stopniu wzrost dopłaty z budżetu gminy do komunikacji. Na tę chwilę dopłata sięga już poziomu 72 procent kosztów przewoźnika. A wzrost cen biletów w jeszcze większym stopniu ogranicza liczbę korzystających z komunikacji. I błędne koło się zamyka.

Oczywiście całkowite pokrywanie kosztów transportu miejskiego w gminie wygeneruje dodatkowe koszty, ale ratusz szacuje, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów zwiększy wydatki z 2,4 do 3,3 mln zł rocznie. To jednak przełoży się na korzyści. Jakie? - Z komunikacji miejskiej w Żorach korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież oraz osoby starsze i niezamożne. W wielu rodzinach, szczególnie wielodzietnych, wydatki na transport stanowią poważną pozycję w rodzinnych budżetach. Biorąc pod uwagę względy społeczne, ale również ekologiczne postanowiono więc wprowadzić darmową komunikację miejską.

Warszawa: Protesty ZSP przeciwko firmie Impuls

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś przed południem miała miejsce kolejna akcja pod biurem firmy Impuls na ul. Łabiszyńskiej na warszawskim Bródnie. Aktywiści Związku Syndykalistów Polski, Sierpnia 80, jeden z byłych pracowników Impulsu, oraz osoby wspierające wtargnęli do biura domagając się zapłaty dla pracowników, w szczególności dla jednego z nich, który zwrócił się do ZSP o pomoc. Dyrekcja była niedostępna, a część pracowników potraktowała protestujących opryskliwie, zasłaniając się brakiem płatności ze strony kontrahentów. Związkowcy jednak wytłumaczyli dość jasno, że odpowiedzialnością pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia, niezależnie od pozostałych okoliczności. Zapowiedziano również pomoc wszystkim pracownikom, którzy mają problemy z płatnościami w Impulsie, w zakresie składania pozwów o ustalenie stosunku pracy.

Pod wpływem presji, dyrektor handlowy agencji obiecał, że zostanie zorganizowane spotkanie w sprawie niewypłaconych wynagrodzeń jednego z pracowników, który był obecny na proteście. Znając jednak słowność Impulsu, ZSP spodziewa się, że dyrekcja może nie być zainteresowana spotkaniem. Na tą okoliczność przewidziana jest dalsza eskalacja protestów. Akcja była już drugą w tym tygodniu i szóstą akcją od rozpoczęcia kampanii. Podczas trwania protestu, dwóch innych poszkodowanych pracowników Impulsu zgłosiło się do ZSP z prośbą o pomoc. ZSP zajmie się także ich sprawą i będzie się domagać wypłaty zaległych wynagrodzeń, a także sądowego uznania istnienia stosunku pracy.