Białystok: Narodowcy ranili niemowlę

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Znani ze szczególnej aktywności białostoccy nacjonaliści dokonali kolejnego ataku na mieszkających w mieście Czeczenów.

Pijani nacjonaliści pojawili się pod domem Czeczenów przy ul. Tuwima w nocy z soboty na niedzielę. Zaczęło się od wyzwisk. Wyzywany ojciec rodziny wyskoczył do nich przez okno. Napastnicy usiłowali go pobić jednak byli zbyt pijani, skończyło się na tym, że uciekli.

Gdy wrócili z liczniejszym towarzystwem usiłowali wtargnąć do mieszkania. Gdy to im się nie udało, obrzucali okno mieszkania czym się dało. Zranione odłamkami szkieł w czoło zostało dziecko Czeczenów.

Żurawlów: Potrzebujemy Ciebie!

Kraj | Protesty

Już ponad miesiąc trwa protest w Żurawlowie na Zamojszczyźnie przeciwko inwestycji prowadzonej przez międzynarodową korporacje Chevron. Od początku czerwca ponad 150 rolników i rolniczek blokuje teren na którym Chevron chce prowadzić poszukiwania gazu łupkowego.

Do protestu dołączają kolejne wsie: Rogów, Szczelatyn, Siedlisko. Caly czas napływają głosy poparcia z całego świata. Mamy świadomość, że nasz protest to nie tylko walka o nasze domy i rodziny, ale także walka z globalną korporacją: jej chciwością i arogancją wobec decyzji społeczności lokalnych.

Od początku protestu pracownicy i podwykonawcy firmy Chevron wielokrotnie próbowali nas skłócić, grozili nam i prowokowali. Mamy poważne sygnały, że Chevron za pomocą kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna, wywiera ogromny nacisk na lokalną władzę, aby konflikt rozwiązać siłowo.

Brazylia: Protest przed stadionem. Policja zaatakowała demonstrantów.

Świat | Protesty | Represje

W niedzielę odbyła się demonstracji w Rio de Janeiro w pobliżu stadionu Maracana, gdzie rozgrywany był finałowy mecz piłkarskiego Pucharu Konfederacji. Grupy demonstrantów próbowały wedrzeć się na stadion. Doszło do starć z policją. W odpowiedzi, na policjantów posypały się kamienie.

Ponad 10 tysięcy policjantów wzięło udział w akcji przeciw demonstrantom.

Egipt: Protesty i zamieszki w rocznicę mianowania Mohameda Morsiego

Świat | Protesty | Tacy są politycy

W minioną niedzielę na ulice całego kraju wyległy miliony osób, domagając się dymisji prezydenta Mohameda Morsiego w pierwszą rocznicę jego inauguracji. Egipskie media podają, że niedzielne protesty były największymi tego typu w historii Egiptu. Demonstracje szybko przerodziły się w starcia zwolenników i przeciwników władzy. W zależności od źródeł, mówi się o 6 do 16 osób zmarłych (z czego dwie zostały zabite podczas ataku demonstrantów na siedzibę Bractwa Muzułmańskiego), oraz 780 rannych.

Minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi oświadczył, że armia nie będzie się włączać do polityki, ani obejmować stanowisk rządowych, ale jednocześnie dał politykom 48 godzin na przyjęcie żądań narodu. Rządzące Bractwo Muzułmańskie odrzuciło jednak deklarację armii.

W wydanym oświadczeniu Sisi, który jest również naczelnym dowódcą sił zbrojnych ostrzegł, że jeśli politycy przez dwie doby nie uzgodnią metod przezwyciężenia obecnego kryzysu, to wojsko przedstawi własną mapę drogową w tej kwestii. Według Sisiego dalsze marnowanie czasu spowoduje jeszcze większe pogłębienie podziałów społecznych i politycznych w Egipcie. Deklaracja naczelnego dowódcy wywołała wielką radość zebranych na placu Tahrir w Kairze demonstrantów, którzy domagają się odejścia prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.

Wsparcie dla społeczności Romów rumuńskich we Wrocławiu - podpisz petycję

Kraj | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Wrocław, „miasto spotkań”, szczyci się wydarzeniami takimi jak Brave, festiwal „przeciw wypędzeniom z kultury”, podczas którego pod opieką wolontariuszy i tłumaczy, można na biletowanych imprezach popatrzeć na „egzotyczne” tradycje innych kultur. Kiedy jednak na terenie Wrocławia osiedlają się ostatni europejscy koczownicy, jedyną odpowiedzią Urzędu Miasta jest odesłanie ich „z powrotem”. W przypadku Romów nie ma żadnego konkretnego kraju, do którego mogliby „wrócić”. W wypadku Romów rumuńskich z koczowiska przy ul. Kamieńskiego powrót „do domu” często nie oznacza już rumuńskich wiosek i miast. Część mieszkańców koczowiska większość życia spędziła na terenie Polski. Urodziły się tu dzieci. Stanowią one trzy czwarte społeczności romskiej osiadłej na wrocławskich koczowiskach. Większość posługuje się dwoma językami – romani i polskim. Nie potrafią jednak czytać i pisać. Bez uznania ich praw nie są w stanie podjąć edukacji, a w przyszłości także pracy, co doprowadziłoby do osiągnięcia pełnej niezależności.

Podpisz petycję: http://www.petycjeonline.com/apel_o_wsparcie_spolecznosci_wroclawskich_r...

Związkowcy z Chung Hong przed Sądem Pracy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

 demo 5 lipca: nie jesteśmy maszynami! Przed sądem pracy we Wrocławiu odbyła się pikieta solidarnościowa z Krzysztofem Gazdą,który został dyscyplinarnie zwolniony z firmy Chung Hong El (produkującej dla LG w specjalnej strefie ekonomicznej pod Kobierzycami). Pikietujący chcieli wyrazić swoją solidarność ze związkowcem i zaprotestować przeciwko deptaniu wolności związkowych.

Krzysztof stracił pracę w gorącym i kluczowym momencie prowadzonego przez komisję Inicjatywy Pracowniczej sporu zbiorowego – czyli tuż po wygranym referendum strajkowym. Zarząd, próbując wyciszyć opór pracowniczy, spotkał się z jeszcze większym protestem. Tego samego dnia pracownicy podjęli strajk. Rozprawa w sądzie pracy (o przywrócenie do pracy i odszkodowanie) przypadła dokładnie w rocznicę wybuch strajku, który miał miejsce 28 czerwca 2012 roku.

AlterKino.org: Ameryka – bieda dla każdego

Świat | Gospodarka | Ubóstwo | Zwolnienia

Marilyn Breinsweiger mogła pochwalić się dobrą pracą jako projektantka odzieży. Do czasu aż nadszedł kryzys. Dzisiaj kobieta mieszka w obozowisku namiotów rozbitym w lesie pod New Jersey przez podobnych jej desperatów. To tylko nieliczne ofiary fali biedy zalewającej USA.

Amerykańska gospodarka znajduje się w najgorszym stanie od czasu wielkiego kryzysu. Lata nieodpowiedzialnej polityki energetycznej i udział w zbrojnych konfliktach poważnie nadszarpnęły mocarstwową pozycją Stanów Zjednoczonych, a ostateczny cios zadał jej ekonomiczny boom Chin. Obserwując rekordowo wysoki dług, powiększające się bezrobocie i ubóstwo obywateli specjaliści przestrzegają: Ameryka chyli się ku upadkowi.

W ciągu kilku lat siedem milionów mieszkańców USA stało się bezdomnymi, a dwa razy tyle utraciło pracę. „Ameryka – bieda dla każdego” to spojrzenie na wielki kryzys widziany z perspektywy zwykłych ludzi, którym – w przeciwieństwie do banków i korporacji – nikt nie rzuci koła ratunkowego.

http://www.alterkino.org/alterglobalizacja/ameryka-bieda-dla-kazdego/

Rosja: Policja wstrzymała wiec LGBT

Świat | Dyskryminacja | Protesty

29.06.br., w Petersburgu (tu: Pola Marsowe) na żądania policji przerwano wiec na rzecz praw homoseksualistów.

Spotkanie zgromadziło dwudziestu aktywistów LGBT i około dwustu ich przeciwników. Geje byli silnie strzeżeni przez funkcjonariuszy organów ścigania i metalowe płoty, jednak to nie zdołało powstrzymać przeciwników przed protestami. Przeciwnicy, wśród których znaleźli się ludzie w niebieskich beretach z atrybutami kozackimi, starali przedrzeć się przez ogrodzenia, rzucając przy tym jajkami, kamieniami, racami i bombami dymnymi, głośno skandując Sodoma nie przejdzie!.

W rezultacie, pół godziny po rozpoczęciu starć, policja postanowiła zapakować aktywistów LGBT w autobus i zawieźć w nieznanym kierunku.

Portugalia: Represje podczas strajku generalnego

Świat | Protesty | Represje

27 czerwca w Portugalii odbył się strajk generalny przeciwko polityce zaciskania pasa wymuszona przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jest to już czwartym strajkiem generalnym od 2011 roku.

Podczas strajku 226 osób zostało zatrzymanych podczas blokady mostu łączącego obie części miasta. Grozi im za to od roku do pięciu lat pozbawienia wolności.

Rosja: W Moskwie zatrzymano 60 osób

Świat | Dyskryminacja | Represje

Policja zatrzymała około 60 osób po walce w schronisku w północno-zachodniej części Moskwy. Rano 29 czerwca o zdarzeniu poinformowała RIA Novosti, tuż po otrzymaniu wiadomości z biura prasowego głównego zarządu MSW.

Do starć doszło 28 czerwca w schronisku. W konflikt zaangażowani byli: mieszkający w budynku migranci z krajów sąsiednich oraz przedstawiciele organizacji społecznych, którzy przybyli na m-ce aby sprawdzić legalność pobytu migrantów na terenie kraju.

Na komisariat policji zawieziono 35 migrantów oraz 25 przedstawicieli organizacji społecznych.

Wg MSW, organizacja nosi nazwę Tarcza Moskwy. Członkowie tego ruchu przeprowadzają naloty na m-ca publiczne, w których przebywają migranci.

Niemcy: Strajk głodowy uchodźców

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Dzisiaj mija 7 dzień generalnego strajku głodowego uchodźców w Niemczech. Mija jednocześnie 4 dzień od kiedy strajkujący odmawiają przyjmowania wody. Strajk odbywa się w centrum Monachium. Już 21 osób trafiło do szpitali. W tym czasie żadne próby przerwania strajku, podejmowane przez rząd, nie przyniosły skutku. Rząd nie chce też szukać rozwiązania sytuacji i nie chce wziąć odpowiedzialności za to, co się dzieje.

Niemiecki rząd wkrótce będzie musiał podjąć decyzję – czy wypełni żądania uchodźców, czy też przyczyni się do tego, że na ulicach Monachium pojawią się nowe symbole walki z systemem, tak jak kiedyś Robert Sandes i Holger Meins.

Berlin: Protest pod biurem Fundacji Heinricha Bölla przeciwko umowom śmieciowym

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj, pod berlińskim biurem Fundacji Heinricha Bölla odbyła się pikieta niemieckiego Związku Wolnych Pracowników i Pracownic (FAU), który prowadzi spór z Fundają. Fundacja korzysta z usług zewnętrznych firm, aby uniknąć bezpośredniego zatrudniania dużej części pracowników, przez nie są oni opłacani według stawek minimalnych obowiązujących w branży i są zmuszeni do pracy we wczesnych godzinach porannych, lub późnych wieczornych, lub w czasie weekendu, bez żadnych dodatkowych opłat. Związek FAU domaga się bezpośredniego zatrudnienia pracowników pracujących dla Fundacji bezpośrednio przez Fundację.

Na początku czerwca, pikietę solidarnościową podczas konferencji organizowanej pod patronatem Fundacji zorganizował w Warszawie Związek Syndykalistów Polski. Aktywiści rozmawiali wtedy z przedstawicielką polskiego biura Fundacji, tłumacząc powody akcji. W odpowiedzi na działania ZSP, Fundacja wysłała list, w którym oświadczyła, iż:

Konflikt pracowniczy, w który zaangażowany jest Związek Wolnych Pracowników i Pracownic (FAU), dotyczy zapisów umów zawieranych w centrali Fundacji na wykonanie usług z zakresu cateringu i organizacji imprez. Kierownictwo berlińskiej centrali uznało wagę problemu i intensywnie pracuje nad jego rozwiązaniem.

Rada pracownicza wydała stanowisko krytyczne wobec tendencji outsourcingowych. Zdecydowanie opowiada się za ograniczeniem liczby umów czasowych i, w miarę możliwości, zawieraniem stałych kontraktów. Niezależnie od prowadzonego postępowania sądowego zamierza doprowadzić do porozumienia z zarządem w celu zmiany trybu zatrudniania. Przy nowych umowach z firmami zewnętrznymi mają zostać uwzględnione postulaty i rekomendacje rady.

Toruń: Władze miasta i nacjonaliści walczą z Cafe Draże

Kraj | Antyfaszyzm | Tacy są politycy

 Zdjęcie ze zgubionego telefonu napastnika Od kilku tygodni w Toruniu trwają działania związane z utrzymaniem Cafe Draże, gdzie odbywa się większość alternatywnych działań w mieście. Działania władz miasta zmierzają jednoznacznie ku zlikwidowaniu kawiarni, która charakteryzuje się bogata ofertą kulturalną.

Dzisiaj tj. 27 czerwca władze miasta wsparła grupa faszystów, którzy zaatakowali osoby znajdujące się przed lokalem. Faszyści wybrali odpowiednią porę na atak, czyli moment gdzie przed kawiarnią znajdowało się zaledwie kilkanaście osób.

Żadnego z faszystów nie było w okolicy gdy kilka godzin wcześniej ok. 200 osób przebywało w lokalu aby nadzorować wizytę likwidatora fundacji, która podnajmowała lokal pod działalność Draży. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a atak został odparty.

Ukraina: Pamiętają o więźniach politycznych

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

18 czerwca w Kijowie, w ramach tygodnia działań solidarnościowych, odbyła się akcja, mająca na celu wsparcie więźniów politycznych. Wśród ludzi, o których mówiono znaleźli się m.in. więźniowie 6 maja, anarchiści, antyfaszyści, grupa Pussy Riot.

Kilkunastu aktywistów skandowało hasła, jak: Wolność dla więźniów politycznych!, Za wolność waszą i naszą!, Precz z państwem policyjnym!.

Demonstranci trzymali transparenty oraz flagi anarchosyndykalistów. Akcję zainicjowała syndykalistyczna grupa Autonomiczny Sojusz Robotników, jednak w działania byli również zaangażowani działacze innych grup wolnościowych.

Tłum. z jęz. ros.: MrsRadioactive

Warszawa: Związkowcy komunikacji miejskiej wywalczyli utrzymanie darmowych przejazdów do 2014 r.

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Transport

Pod presją związkowców, Ratusz przesunął likwidację darmowych przejazdów dla pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin. Sprawa dotyczy 30 tys. osób. W maju radni Platformy Obywatelskiej odebrali im te prawa. Uchwała rady miasta w pierwszej wersji miała obowiązywać od lipca, potem od września. Termin ustalony wczoraj ze związkami zawodowymi to 31 marca 2014 r.

Związkowcy zagrozili ekipie Hanny Gronkiewicz-Waltz strajkiem. Nie powiodły się negocjacje ze spółkami. Ich prezesi byli gotowi zapłacić za połowę ceny biletu dla pracowników i ich dzieci. Strona związkowa się na to nie zgodziła. Na przyszły tydzień zapowiadała kilkugodzinny strajk ostrzegawczy. W wyniku groźby strajku, zmiany odroczono do końca marca 2014 r.