Clean Clothes Polska wzywa firmę LPP do wzięcia odpowiedzialności za warunki pracy podwykonawców

Świat | Gospodarka | Protesty

Metki polskiej marki odzieżowej Cropp, należącej do firmy LPP S.A., znaleziono na gruzach zawalonego budynku fabryk odzieżowych Rana Plaza w Bangladeszu. W katastrofie 24 kwietnia zginęło 1127 pracowników i pracownic szyjących ubrania znanych marek, w tym jak się okazuje, również Cropp.

LPP, producent ubrań Cropp, Reserved, House, Mohito i Sinsay, jest największą firmą odzieżową w Polsce, sprzedającą ubrania w 12 innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma odnosi sukcesy finansowe powielając schemat działania gigantów przemysłu odzieżowego lokuje produkcję w krajach azjatyckich, głównie Chinach i Bangladeszu. W przeciwieństwie do zachodnich konkurentów nie podejmuje jednak widocznych działań na rzecz społecznej odpowiedzialności za warunki pracy w swoich łańcuchach dostaw.

Wyślij apel do LPP.

Poproszona przez Clean Clothes Polska o oficjalne stanowisko LPP w sprawie produkcji ubrań Cropp w zawalonych fabrykach, przedstawicielka LPP S.A. stwierdza: „Trudno zaprzeczyć faktom. Nie możemy zaprzeczyć, że któryś z współpracujących z nami Agentów, tam właśnie znajdował podwykonawców”.

Gdańsk: Władze odmówiły zgody na protest pracowników Energi

Kraj | Protesty | Tacy są politycy

Urząd Miejski w Gdańsku nie wydał zgody na organizację przemarszu związkowców ze spółki elektroenergetycznej Energa. Protest był zaplanowany na 6 czerwca.

Rzecznik prasowy gdańskiego magistratu tak uzasadnił odmowę: - Są trzy powody, które wydają mi się istotne: pierwszy to żądanie związkowców, żeby z parkingu przy Olivii usunąć wszystkie samochody, bo mogą zostać uszkodzone. Po drugie, w okolicy prowadzone są wykopy, tam jeździ ciężki sprzęt, i po trzecie: istotna jest analiza Zarządu Dróg i Zieleni o pomiarach ruchu pieszych, generowanego w okolicy głównie przez studentów i uczniów pobliskich szkół.

W protestach członków "Solidarności" miało wziąć udział nawet 2,5 tys. osób. Związkowcom przysługuje teraz odwołanie do wojewody.

Protest mieszkańców gminy Sulejów przeciwko składowisku odpadów niebezpiecznych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Dziś odbył się protest mieszkańców gminy Sulejów pod hasłem "Stop odpadom! Stop Układom!". Ich gniew spowodowany jest decyzją starosty powiatu piotrkowskiego, który wydał zgodę na magazynowanie niebezpiecznych odpadów na terenach byłych Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. W tej sprawie protestują od roku używając do tego różnych środków.

Mieszkańcy pojawili się przed starostwem w Piotrkowie Trybunalskim z transparentami i namiotami, w których planują pozostać nawet przez kilka dni, a około południa planowali wręczyć petycję o wstrzymanie inwestycji zagrażającej środowisku. Jednak starosty, wiedzącego o proteście już od miesiąca, nie zastali - wybrał się on bowiem do wojewody.

Warszawa: Kolejne spotkanie z Winnickim odwołane

Kraj | Antyfaszyzm

Aktualizacja - 13:30: Robert Winnicki na swoim profilu podaje informację jakoby spotkanie z jego udziałem w Domu Kultury na Ursusie doszło do skutku. Okazuje się jednak, że kłamie. W rzeczywistości nacjonaliści i ich sympatycy w liczbie 30 (w tym 2 radnych PIS) zostali wyproszeni przez ochronę. Jeśli spotkanie naprawdę się odbyło to raczej w którejś z okolicznych knajp lub na przystanku autobusowym.

Po nieudanym zorganizowaniu debaty z udziałem lidera Ruchu Narodowego - Roberta Winnickiego na Uniwersytecie Warszawskim odwołane zostało drugie spotkanie w Domu Kultury na Ursusie.

Na wieść o organizacji spotkania z Winnickim, nieznani sprawcy rozkleili wokół Domu Kultury oraz w innych punktach dzielnicy słynne plakaty "faszystowskie mordy". Pojawił się również napis "Ursus pie*li nazioli - Winnicki won!".

Anglia: Mężczyzna podpalił się w akcie rozpaczy

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

 Antony Breeze W środę 15 maja w mieście Bolton mężczyzna oblał się benzyną i podpalił w geście rozpaczy, kiedy nie dawał sobie rady ze spłatą długów. Mężczyzna popadł w długi, aby utrzymać rodzinę i dom, pieniądze na spłatę zadłużenia pożyczał od małych firm pożyczkowych z nadzieją na szybką słatę długów. Niestety odsetki które musiał płacić pogłębiały kryzys w jaki popadała rodzina. Antony Breeze trafił do szpitala z poparzeniami 73% ciała i zmarł w szpitalu dzień później.

Antony pracował 6 dni w tygodniu próbując spłacić zaciągnięte długi. Pomimo spłat większości zadłużenia, pożyczkodawcy nękali i nachodzili Antony’ego ponaglając i strasząc konsekwencjami w przypadku opóźnienia spłaty. Wydzwaniali do niego po kilka razy dziennie i nagabywali jego rodzinę. Mężczyzna popadł w depresję, stracił na wadze i zamknął się w sobie. Kiedy do poparzonego mężczyzny podbiegli na ratunek przechodnie powtarzał ciągle: „Mam już dość, jestem w długach...”. W Wielkiej Bytanii coraz więcej rodzin nie stać na utrzymanie gospodarstwa domowego, dlatego zaciągają pożyczki gotówkowe od małych firm na bardzo wysokim oprocentowaniu. Antony Breeze zostawił po sobie narzeczoną i 6 letnią córkę.

Szwecja: 6 noc zamieszek - rozprzestrzeniają się poza Sztokholm

Świat | Protesty

W szóstą noc zamieszek, które rozpętały się po zabójstwie 69-letniego imigranta doszło do podpaleń i uszkodzeń budynków poza Sztokholmem.

W miasteczku Orebro 160 kilometrów od Sztokholmu według raportu policyjnego doszło do próby podpalenia komisariatu. Do tłumienia zamieszek wysyła się coraz większe siły policyjne.

Przed groźbą eskalacji przemocy ze strony mieszkańców ubogich terenów Szwecji ostrzegano już kilka lat temu kiedy do władzy doszła Partia Konserwatywna i zaczęła wdrażać w życie neoliberalne reformy - powiedział przewodniczący jednego z przedmieść Arne Johansson.

Zamieszki starają się wykorzystać do swoich celów media i organizacje skrajnej prawicy, które przedstawiają te wydarzenia jako wybuch agresji ze strony "muzułmańskich barbarzyńców". Dwie szwedzkie organizacje neonazistowskie pomagają policji w pacyfikowaniu zamieszek.

Gliwice: Akcje antycyrkowe

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

 Pikieta W dniach 24 i 25 maja w Gliwicach odbyły się akcje antycyrkowe. 24.05 miała miejsce pikieta organizowana przez Viva! Katowice. 25.05 pikietę zorganizowała z kolei Śląska Inicjatywa Wegańska - kolektyw Śliwka. Akcje odbywały się przed wejściem do cyrku "Humberto" w którym wykorzystywane są żywe zwierzęta trzymane w okropnych, niehumanitarnych warunkach. Słonie, tygrysy, niedźwiedzie i zebry. Pikietujący mieli ze sobą transparenty, ulotki i plakaty m.in "Cyrk jest śmieszny? Nie dla zwierząt!" . Nie zgadzamy się na brutalną tresurę i trzymanie zwierząt w małych klatkach gdzie spędzają całe swoje życie.

Kolejne akcje w ramach kampanii anty-cyrkowej już niebawem w Katowicach , w dniu 8 czerwca.

Kuwejt: Zwycięstwo pracowników sektora paliwowego

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Ponad tysiąc pracowników państwowej firmy Oil Sector Services Company (OSSO) brało udział w 4 dniowym strajku żądając podwyżek dla wszystkich pracowników i zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Pomimo gróźb i prób zastraszenia pracowników przez zarząd firmy, związkowcy zrezszeni w Konfederacji Pracowników Przemysłu Pertrochemicznego (będącego częścią federacji IndustriALL Global Union) nie ulegli naciskom i konsekwentnie kontynuowali strajk.

Po czterech dniach zarząd poddał się naciskom pracowników i podpisał umowę ze związkiem zgadzając się na postulaty strajkujących. Jest to zwycięstwo o większym znaczeniu – ponieważ w autorytarnie rządzonym Kuwejcie strajki pracowników sektora paliwowego były zawsze brutalnie tłumione w zarodku.

Szwecja: Naziści pomagają policji tłumić zamieszki

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Jak podaje portal friatider.se do pacyfikowania zamieszek (do których doszło po niejasnym zabójstwie czarnoskórego 69-letniego mieszkańca Sztokholmu) dołączyli działacze Młodzieży Nordyckiej (Nordisk Ungdom) oraz największej organizacji neonazistowskiej w Skandynawii Szwedzkiego Ruchu Oporu (SMR).

Działacze tych dwóch organizacji "zapobiegali rozprzestrzenianiu się zamieszek". Jak powiedział komisarz policji z Söderorts naziści przyłączyli się do akcji "w wielkim stylu".

Komentarz: To jak wygląda sytuacja w Szwecji przypomina kiepską komedię. Po zabójstwie starszego człowieka policja rozpędza spontaniczną demonstrację imigrantów podczas której nazywa ludzi "małpami", organizuje później polowania na osoby o innym kolorze skóry, a bojownicy przeciw systemowi mający w swojej karierze kilkanaście zabójstw dołączają do policji.

Lublin: Sojusz władz z ONR

Kraj | Klerykalizm

W Lublinie, urzędnicy z ratusza promują w publicznych szkołach katolicki Marsz Życia, w który włączył się ONR. Patronat nad demonstracją objął też marszałek, wojewoda i kurator oświaty.

Wolontariusze podczas demonstracji m.in. będą zbierać wśród dorosłych podpisy pod inicjatywą całkowicie zakazującą badań i samego in vitro na terenie UE.

Szwecja: Trwają zamieszki antypolicyjne

Świat | Protesty

Zamieszki w Sztokholmie, które zaczęły się od Husby rozprzestrzeniły się w środę (4 noc zamieszek) na inne obszary stolicy Szwecji.

Wszystko przez zbrodnię jakiej dopuścili się policjanci na 69-letnim mieszkańcu Sztokholmu. Policja dokonała kilku pobić. Ludzie odpowiadali kamieniami i środkami pirotechnicznymi. Zniszczonych zostało w środę i czwartek 30 radiowozów.

Przedstawiciel rządzącej Partii Konserwatywnej stwierdził, iż zamieszki spowodowane zostały przez sfrustrowaną młodzież pozbawioną pracy i edukacji.

Policja ściga związkowców ze szpitala w Kościerzynie

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Zarzut zorganizowania nielegalnego zgromadzenia usłyszało troje związkowców ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. To liderzy związków zawodowych pielęgniarek, lekarzy i rehabilitantów. Chodzi o protest, który odbył się przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Na początku kwietnia kilkudziesięciu pracowników szpitala przyjechało do Gdańska wyrazić swoje niezadowolenie z podzielenia wynagrodzeń na dwie raty.

Ludzie przez prawie dwie godziny spacerowali z transparentami po chodniku. Protest przebiegał spokojnie. Zdaniem policji była on jednak nielegalny bo organizatorzy nie powiadomili wcześniej władz Gdańska.

Hiszpania: Fotografowali policję, Zostali aresztowani.

Świat | Represje

23 maja aresztowano dwóch fotografów, którzy fotografowali akcję policji na demonstracjach. Raúl Capín jest fotografem dla dzienników "Mundo Obrero" (Świat Pracownika) i Digital, jednego z dzienników niezależnych. Już kilka tygodni temu, pojawiła się informacja, że policja szuka "radykałów", którzy pracują w prasie. Policja twierdzi, m.in., że ci "radykałowie" tylko pozorują, że są dziennikarzami biorą udział w demonstracjach, atakując policję. http://i.imgur.com/l9NzSE4.jpg

Policja twierdzi, że Raul "zaatakował" agentów policji.

Słowacja: więzienie za strajk

Świat | Represje | Strajk

Po burzliwej debacie w parlamencie deputowani rządzącej partii lewicowej SMER-SD przeforsowali nowelizację kodeksu karnego, która pozwoli skazać lekarzy na pięć lat więzienia, jeśli będą strajkowali po ogłoszeniu w szpitalach stanu wyjątkowego.

Znowelizowany kodeks przewiduje, że jeśli w przypadku fiaska rozmów związkowców z rządem w szpitalach zostanie ogłoszony stan wyjątkowy, lekarz nie może kontynuować strajku pod groźbą kary pięciu lat więzienia, 10-letniego zakazu wykonywania zawodu i grzywny w wysokości 3300 euro.

Strajk w TVP

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Wizja i sześć innych telewizyjnych związków zawodowych przeprowadzi dwugodzinny strajk przeciwko planom restrukturyzacji w spółce. TVP zamierza przenieść większość swoich pracowników twórczych do firmy zewnętrznej.

Związki zorganizowali spotkanie aby mówić o sytuacji w siedzibie SDP. Spotkanie miało się odbyć w gmachu TVP, ale związkowcy nie dostali na nie zgody. Na spotkaniu nie pojawili się ani dyrektor kadr ani prezes telewizji Juliusz Braun.

Wiele kontrowersji wzbudziła też informacja o zaproszeniu do rozmów o przejęciu pracowników spółki firmy Work Service należącej do byłego senatora PO Tomasza Misiaka. Polityk był antybohaterem afery związanej z likwidacją stoczni. Zdobył kontrakt na obsługę zwalnianych stoczniowców, po tym jak sam pracował nad ustawą o likwidacji stoczni. Teraz jego firma była jedną z trzech zaproszonych do rozmów na temat restrukturyzacji w TVP.