Pracownicy TVP zamierzają strajkować przeciw umowom śmieciowym

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy TVP zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Twórczych TVP Wizja, jednym z trzech działających w telewizji publicznej, skrytykowali plany zarządu TVP polegające na wprowadzeniu śmieciowych warunków zatrudnienia.

– Sytuacja jest dramatyczna, propozycja zarządu TVP oznacza ni mniej, ni więcej likwidację twórczego charakteru TVP i zamianę tej instytucji w urząd. Jak bowiem inaczej traktować przekazanie dziennikarzy do podmiotu zewnętrznego – mówi „Rz" Mariusz Jeliński, rzecznik prasowy ZZ Wizja. Po roku wszyscy przeniesieni do zewnętrznego podmiotu mogą z dnia na dzień stracić pracę. – Nie rozumiem, dlaczego zarząd nie restrukturyzuje spółki, oddając na zewnątrz usługi finansowe, księgowe czy kadrowe – stwierdza.

Najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek Wizja ogłosi pogotowie strajkowe, co oznacza otwarcie negocjacji z zarządem na temat proponowanych zmian. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, możliwy jest też strajk. (RP.pl)

Niemcy: Strajk pracowników Amazona

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy Amazona w Niemczech przeprowadzili swój pierwszy strajk, walcząc m.in. o lepsze wynagrodzenia. Jednodniowy strajk odbył się w dwóch dużych centrach dystrybucyjnych w Bad Hersfeld i Lipsku. Związkowcy domagają się wynagrodzeń w oparciu o porozumienia zbiorowe branży detalicznej i wysyłkowej. Szef niemieckiego oddziału Amazona odrzucił te żądania, pod pretekstem, że pracownicy Amazona pracują w branży logistycznej, a nie wysyłkowej.

W Bad Hersfeld pracuje ponad 3 tys. pracowników, a w Lipsku około 2 tys. Godzinowa stawka w Lipsku wynosi 9.30 euro przez pierwszy rok, 10 euro po roku zatrudnienia. Związkowcy domagają się zastosowania minimalnej płacy branży detalicznej, która wynosi 10.66 euro. Pracownicy zakładu w Bad Hersfeld pracownicy domagają się podwyżki z 9.83 euro do 12 euro za godzinę. Niemcy są największym rynkiem dla Amazona, z roczną sprzedażą w wysokości ponad 6.5 miliarda euro.

Zachodnie korporacje farmaceutyczne korzystały z "królików doświadczalnych" w DDR

Świat | Protesty

50 tys. nieświadomych obywateli enerdowskich było "królikami doświadczalnymi" dla zachodnich koncernów farmaceutycznych. Eksperymenty farmakologiczne przeprowadzano w ponad 50 enerdowskich klinikach. W ten sposób przetestowano ponad 600 specyfików, m.in. chemoterapeutyków i środków nasercowych. Niektóre z tych eksperymentów skończyły się zgonem pacjentów.

W trakcie testowania preparatu Trental produkowanego przez koncern Hoechst zmarło dwóch pacjentów w Berlinie Wschodnim. Także w klinice płucnej w Lostau koło Magdeburga nastąpił zgon dwóch pacjentów, którym eksperymentalnie podawany był lek obniżający ciśnienie Spirapril produkcji Sandoza (dziś należącego no koncernu Novartis). W klinice uniwersyteckiej Charite koncern Boehringer-Mannheim (dziś należący do koncernu Roche) prowadził eksperymenty na niedojrzałych wcześniakach z erythropoetyną ("Epo"), stosowaną jako środek dopingujący. Bayer natomiast testował m.in. na alkoholikach w stanie delirium nimodipinę, środek poprawiający ukrwienie mózgu. Ci pacjenci nie byli nawet w stanie wyrazić zgody na ewentualny udział w eksperymentach.

TVP wprowadzi śmieciowe warunki zatrudnienia

Kraj | Prawa pracownika

TVP planuje z początkiem lipca większość zatrudnionych w spółce dziennikarzy, grafików, montażystów i charakteryzatorów przenieść do firmy zewnętrznej, w której dostaną umowy na rok. Jeśli TVP będzie miała dodatkowe potrzeby, współpracownicy będą zatrudniani przez tę samą firmę zewnętrzną.

Propozycja nowego modelu zatrudnienia w Telewizji Polskiej została przygotowana przez biuro zarządzania zasobami ludzkimi w TVP. O założeniach poinformowano już związki zawodowe działające w TVP oraz zarząd spółki.

Hiszpania: Nalot na centrum anarchistyczne w Sabadell. Pięć osób aresztowanych

Świat | Represje

Dziś odbył się nalot na Ateneu llibertari de Sabadell. Ateneu llibertari to centrum należące do CNT-AIT ale inne organizacje wolnościowe też się tam spotykają. Nalot był przeprowadzony bez nakazu. Zatrzymano 5 osób z grupy Bandera Negra (Czarny Sztandar), który według policji organizuje jakaś "organizacja terrorystyczna".

Jeden z programów telewizyjnych podał, że akcja była częscią planowanej ogólnokrajowej akcji. Nie wiadomo, czy to oznacza, że aktywiści mogą spodziewać się dalszych nalotów. Parę tygodni temu, media w Hiszpanii próbowały stworzyć atmosferę strachu wokół anarchistów, mówiąc o niebezpiecznych anarchistach cudzoziemcach w kraju, itd.

O godz. 16 rozpoczęła się akcja solidarnościowa w Barcelonie.

Włochy: Zwycięstwo pracowników szpitala San Raffaele

Świat | Prawa pracownika | Strajk

O strajku pracowników szpitala San Raffaele zrzeszonych w związkach USI-AIT oraz USB pisaliśmy już na CIA. Mamy przyjemność informować, że dwa dni póżniej, o godz. 7:00, podpisano porozumienie. Szpital zrezygnował ze zwolnienia 244 pracowników, a 66 pracowników, którzy dostali już wypowiedzenie, nie zostanie zwolnionych. Ich wypowiedzenia zostaną anulowane.

Niestety, nadal będzie obowiązywać 9% obniżenie pensji - szpital nie zmienił decyzji w tej sprawie. Dlatego, nasi koledzy z USI-AIT nie są do końca zadowoleni, chociaż zmiana decyzji o zwolenieniach jest dużym zwycięstwem dla pracowników szpitala, którzy walczyli, a nie poddali się jak pracownicy związków głównego nurtu.

Porozumienie nadal musi zostać ratyfikowane na generalnym zgromadzeniu pracowników szpitala w dniu jutrzejszym.

Berlin: Demonstracja lokatorów pod domami eksmitujących właścicieli

Świat | Lokatorzy | Protesty

W sobotę, w rezydencyjnej dzielnicy Berlina, Nikolasee, odbyła się demonstracja pod willami właścicieli odpowiedzialnych za eksmisje w centrum Berlina. Chodzi o eksmisję grożącą Linienstrasse 206, tzw. "hausprojektowi", czyli kolekwywowi, który działa od 23 lat w budynku w prawie kompletnie zgentryfikowanej dzielnicy. Mieszkańcy przez lata remontowali dom i chcą go odkupić, ale nie po spekulacyjnej cenie.

W drugiej kolejności odwiedzony został dom właściciela mieszkania Andre M., który ma zostać eksmitowany za drobne długi, które wynikały z błędu rozliczeń i które zostały dawno uregulowane.

Demonstracja rozpoczęła się na na trybunach lokalnego klubu piłkarskiego, gdzie działacze lokatorscy kibicowali drużynie Babelsberg. Niektórzy kibice klubu przyłączyli się do demonstracji, która przemaszerowała przez spokojne ulice Nikolasee, przy hałasie gwizdków i haseł przeciw gentryfikacji i eksmisjom.

Pracownicy PKP Cargo zapowiadają strajk

Kraj | Prawa pracownika

Związki zawodowe działające w PKP Cargo domagają się od zarządu PKP Cargo wstrzymania wszelkich działań zmierzających do zwalniania pracowników w zakładach pracy spółki. W przeciwnym razie grożą strajkiem.

W przypadku organizowanych przez dyrektorów zakładów spotkań dotyczących redukcji pracowników centrale związkowe zalecają nie wyrażanie zgody na jakiekolwiek zwolnienia. „Wskazane jest nawiązanie porozumień z pozostałymi organizacjami związkowymi działającymi w zakładach w celu stworzenia komitetów protestacyjno-strajkowych” – czytamy w stanowisku podpisanym przez szefów dziewięciu związków zawodowych.

Grecja: Rząd ogłosił mobilizację nauczycieli, by uniknąć strajku

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Strajk

Rząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił dekret o mobilizacji nauczycieli szkół średnich, aby udaremnić strajk zapowiedziany przez jedyny w kraju związek zawodowy pracowników tego sektora OLME na 17 maja. To dzień, w którym zaczynają się egzaminy, które otwierają absolwentom drogę na wyższe uczelnie.

Ogłoszony w dzienniku ustaw dekret o "przymusowej mobilizacji przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy. Minister oświaty w konserwatywnym rządzie greckim Konstantinos Arwanitopulos tak uzasadnił konieczność ogłoszenia dekretu o mobilizacji nauczycieli: "Rząd ma obowiązek zagwarantować normalny przebieg egzaminów zagrożony decyzją OLME o strajku".

Rosja: Brutalne zabójstwo homoseksualisty

Świat | Dyskryminacja

W Wołgogradzie, nocą 10 maja, popełniono brutalne zabójstwo motywowane homofobią. Jak donosi UNews.ru na jednym z podwórek znaleziono rankiem okaleczone ciało 23-letniego mieszkańca miasta. Zabójca rozerwał genitalia mężczyzny, zgwałcił go butelką, i rozbił jego głowę o kamień. Napastnik chciał także podpalić zwłoki, jednak nie udało mu się to.

W trakcie dochodzenia zatrzymano trzech okolicznych mieszkańców. Jeden z nich zeznał, że powodem przemocy była „odmienna orientacja ofiary”, która „krzywdziła jego patriotyzm”. Drugi oskarżony nie przyznaje się do winy, z kolei trzeci występuje w roli świadka.

Okazuje się, że ww. grupa wcześniej już dopuściła się ataku wobec homoseksualisty.

Rosja: Rowerzyści wspierają Gaskarowa

11 maja wieczorem, w Moskwie, w miejscu zbiórki uczestników rajdu rowerowego, mającego na celu wsparcie Aleksieja Gaskarowa, zatrzymano 9 osób. Troje z zatrzymanych miało zamiar wyruszyć w rajdzie, pozostałe 6 osób „tylko przechodziło”.

My tylko szliśmy przez plac. W pewnym momencie podeszli do nas funkcjonariusze i zabrali nas razem z rowerami. Nie mieliśmy ze sobą żadnych plakatów, ani materiałów informacyjnych. W samochodzie policyjnym było 9 osób. Nas troje z rowerami i sześcioro pieszych. Niektórzy po prostu przechadzali się po okolicy i nie mieli zamiaru brać udziału w akcji. – mówi jeden z zatrzymanych.

Akcja wg wcześniejszych planów miała rozpocząć się o 22:00. Rajd odbył się, pomimo aresztowań. Zdaniem uczestników, w akcji brało udział ok. 100 osób.

Kijów: Skatowany antyfaszysta wraca do zdrowia

Świat | Antyfaszyzm

Ukraiński Antyfaszysta i działacz społeczny o inicjałach V.N., który 14-go kwietnia został napadnięty i brutalnie skatowany przez 5 nazistów nieopodal stacji kijowskiego metra (o czym pisaliśmy wcześniej), szczęsliwie powoli wraca do pełni sił.

V.N. przeszedł kilka operacji, w tym skomplikowany zabieg składania pogruchotanej szczęki. Następnym etapem rekonwalescencji będzie rekonstrukcja wybitych i połamanych zębów. V.N. opuścił już szpital. Działacze antyfaszystowscy z Kijowa i Rosji, przyjaciele V.N., jak i on sam, serdecznie dziękują wszystkim za międzynarodową solidarność i pomoc. Dzięki datkom, które spływały od towarzyszy z wielu państw, udało się w pełni pokryć koszty leczenia poszkodowanego antyfaszysty. Wiele wsparcia przyniosły również listy i słowa otuchy, których nadesłano całą masę.

Solidarność naszą bronią!

Chiny: Pracownicy publicznie upokorzeni przez pracodawcę

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Zdarzenie miało miejsce 2 maja 2013 około południa w Chongquing, w Chinach. Grupa ludzi okrążających na czworakach Pomnik Wolności wzbudziła spore zainteresowanie. Okazało się, że właściciel pewnej firmy kosmetycznej postanowił sprawdzić, jak bardzo jego pracownicy są oddani firmie, jak niską mają asertywność oraz ile są w stanie zrobić, aby zachować stanowisko. Rozkazał im czołgać się przed sobą w centrum miasta na oczach zdziwionych i rozbawionych przechodniów.
Oficjalnie było to ćwiczenie dla pracowników, które miało na celu sprawdzić ich odporność na stres. Dodatkowym plusem takiego ćwiczenia było rozeznanie, kto z zatrudnionych obawia się utraty pracy najbardziej, a dla jej zachowania jest w stanie znieść nawet największe upokorzenia.

Źródło: http://www.chinasmack.com/2013/pictures/

Włochy: Represje za "przywłaszczenie tytułu"

Świat | Klerykalizm | Represje

Włoska policja zatrzymała w Rzymie ulicznego artystę przebranego za Jana Pawła II. Jak podała, mężczyźnie pochodzącemu ze Słowacji grozi grzywna, gdyż dopuścił się przywłaszczenia tytułu, co jest przestępstwem. - Problem w tym, że bardzo przypominał Karola Wojtyłę - tłumaczyła rzeczniczka rzymskiej policji przywoływana przez agencję AFP. - Sutannę, którą miał na sobie, skonfiskowano.

Policja zwolniła Słowaka z aresztu, ale grozi mu kara grzywny w wysokości od 154 do 929 euro. O jej wysokości zadecyduje sąd. Artysta pracował od kilku tygodni na jednej z głównych alei obok Koloseum. Stał ubrany w sutannę i piuskę w sąsiedztwie ludzi przebranych za rzymskich legionistów i inne postacie. Policjanci podali, że zareagowali na anonimowe zawiadomienie.

Sprzedawca pamiątek, który był świadkiem zatrzymania, mówił, że w czwartek po Słowaka przyszło dwóch funkcjonariuszy, którzy wyglądali jak turyści. - Jeśli przebrałby się za Tutanchamona, nic by się nie stało - komentował policjant z komisariatu, na który trafił zatrzymany. (PAP)

Rosja: Demonstracja na pl. Błotnym przeciw represjom

Świat | Dyskryminacja | Represje

6 maja 2013 w Moskwie odbyła się demonstracja przypominająca o represjach, które miały miejsce po proteście antyputinowskim 6 maja 2012 na placu Błotnym. 6 maja 2013 aktywiści organizacji Avtonomnoje Diejstvie, lewicowi aktywiści oraz opozycjoniści wyszli na plac Błotny. Zebrali się, aby wyrazić solidarność z więźniami politycznymi, którzy trafili do więzień po zeszłorocznych protestach antyputinowskich*.

Po 6 maja 2012 do więzięń trafiło wielu anarchistów i aktywistów wolnościowych, niedawno zatrzymany został Alieksiej Gaskarov. Zebrani protestowali przeciwko represjom i domagali się uwolnienia więźniów politycznych. Demonstracja odbyła się bez żadnych prowokacji czy starć z policją. Jedynie przed pikietą miał miejsce tragiczny wypadek; podczas przygotowań do akcji zginął jeden z robotników, którzy zajmowali się montażem sceny.