Rosja: Aktywiści na ulicach Moskwy

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

1 maja br. środowiska lewicowe przemaszerowały ulicami Moskwy. Marsz lewicy skupił się na bulwarze Twerskiego. W pochodzie wzięło udział ok. tysiąca osób - działaczy m.in. Czerwonego Frontu, Lewego Frontu, Innej Rosji. W akcji uczestniczyli także czarno-czerwony blok anarchistów i socjalistów oraz tęczowa kolumna. Podczas wiecu, w parku Nowopuszkińskim usłyszeć można było słowa wsparcia dla więźniów 6 maja, w szczególności dla, aresztowanego parę dni temu, Aleksieja Gaskarowa.

W akcji uczestniczyły wszystkie siły lewicowe miasta, oprócz Partii Komunistycznej, której pochód tradycyjnie zmierzał pod pomnik K. Marksa i w tym roku liczył 3 tys. osób.

Międzynarodowa akcja solidarnościowa z pracownikami FIAT-a

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

27-30 kwietnia odbyła się seria pikiet solidarnościowych pod fabrykami FIAT-a w Polsce i w Serbii. Akcja była zainspirowana faktem, że FIAT zwolnił ponad 1400 pracowników z fabryki w Tychach i jest w trakcie przenoszenia tych miejsc pracy do Serbii.

FIAT i inne koncerny starają się kontrolować pracowników i nastawiać ich przeciw innym. Gdy grozi im utrata pracy, pracownicy często godzą się pracować więcej za mniejsze wynagrodzenie. Członkowie Związku Syndykalistów Polski oraz Anarchosyndykalistycznej Inicjatywy z Serbii chcieli zwrócić uwagę na ten sposób manipulowania pracownikami i wskazać na to, że jedyną możliwością oporu w świecie globalnego kapitału, to solidarność i organizowanie się na poziomie międzynarodowym.

Ukraina: Demonstracja pierwszomajowa w Kijowie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Ruch anarchistyczny

1 maja w Kijowie odbyła się anarchistyczna demonstracja, organizowana przez związek studencki "Priamoje diejstvie", syndykalistyczną inicjatywę Autonomiczny Związek Pracowników, organizację antyfaszystowską "Antifashistskoje diejstvie". Marsz wspierała kijowska grupa Rytmów Oporu. Ubrani w barwne stroje, aktywiści bębnili w kolorowe instrumenty, skandując swoje hasła, m.in.: Bezpośrednie działania, radykalne zmiany!, Sadzić rośliny, a nie ludzi!, Chleb i Wolność!.

Zaintrygowanym przechodniom rozdawano ulotki i gazety. Policja starała się sprowokować ludzi, jednak były to działania co najmniej daremne. W miejscu końcowym pochodu każdy mógł spróbować smakołyków, w ramach inicjatywy Jedzenie zamiast bomb. Z kolei w parku zorganizowano stoły z literaturą, dającą do myślenia nawet tym opornym.

To wydarzenie przyciągnęło środowiska ekologiczne, anarchistyczne, antyfaszystowskie, artystyczne. W pochodzie uczestniczyli zarówno dorośli, jak i dzieci. Pozostaje tylko wziąć przykład i wyjść na ulicę.

Wrocław: Demonstracja pierwszomajowa "Specjalna strefa wyzysku – Polska"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

Przez centrum Wrocławia przeszła dziś demonstracja pierwszomajowa zorganizowana przez Koalicję 1 Maja. Hasłem przewodnim było "Specjalna strefa wyzysku – Polska". Uczestniczył w niej także blok anarchistyczny zorganizowany przez wrocławską sekcję Związku Syndykalistów Polski, przy pomocy aktywistek i aktywistów Centrum Reanimacji Kultury. Zanim jednak rozpoczęła się demonstracja, ekipa ZSP Wrocław weszła do pobliskiego McDonalda i rozdała ulotki pracownikom.

Podczas ponad 200-osobowej demonstracji skandowano hasła: "Dość terroru pracodawców", "rząd na bruk, bruk na rząd", "Wolność, równość, pierwszy maja", "Wrocław wolny od Platformy", "Kapitalizm - kanibalizm", "Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść", "Nie będziemy elastyczni", "Ani patriarchat, ani kapitalizm", "Równa praca, równa płaca", etc.

Czytaj też: Dlaczego sierp i młot poszły precz

Demonstracji towarzyszył także Krakowski Chór Rewolucyjny. W kilku miejscach trasy odbyły się przemowy, m.in. pod Work Service przedstawiciel ZSP opowiedział o potrzebie międzynarodowej solidarności pracowniczej, o walkach z agencjami pracy tymczasowej i przypomniał o tym, że 1 maja obchodzony jest w związku z zamordowaniem przez państwo anarchistycznych działaczy robotniczych. Pod Agencją Rozwoju Przemysłu przedstawiciele OZZ Inicjatywa Pracownicza opowiedzieli o walce w fabryce Chung Hong i złamaniu w niej strajku oraz o sytuacji w specjalnych strefach ekonomicznych. Przedstawicielka wrocławskiego klubu KP przypomniała niedawną tragedię w fabryce w Bangladeszu. Oprócz wymienionych wyżej organizacji były obecne takze osoby z flagami anarcho-queerowymi, a także PPS, Młodzi Socjaliści oraz Zieloni 2004.

Rosja: Nietypowa akcja antyfaszystów z Kirowa

Świat | Antyfaszyzm

19-ego kwietnia w Kirowie odbył się darmowy jarmark. Istotą tych targów jest to, że każdy może przynieść rzeczy, które są mu niepotrzebne i za darmo przekazać je w dłonie innego nabywcy, jednocześnie zaopatrując się w potrzebne towary – żadnych pieniędzy, żadnego handlu. Organizatorami targu są przedstawiciele antyfaszystowskiej inicjatywy Miasto Otwarte.

Impreza odbyła się w bibliotece wraz z akcją otwartych drzwi, toteż jarmark odwiedzili ludzie w różnym wieku – zarówno studenci, jak i emeryci.

Każdy mógł znaleźć potrzebne mu rzeczy - od książek, zabawek, biżuterii, bibelotów, poprzez odtwarzacze CD, skończywszy na odzieży. Odwiedzającym rozdawano ulotki, wyjaśniające zasady imprezy.

Drezno: Demonstracja pierwszomajowa anarchistów

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś w Dreźnie odbyła się demonstracja pierwszomajowa zorganizowana przez Wolnościową Sieć Drezno, w skład której wchodzą m.in. FAU-Drezno (IWA), FdA (IFA). Demonstracja stanowiła alternatywę dla żółtych związków zawodowych DGB, które zorganizowały nieopodal placu swój festyn. Podczas przemówień podkreślono sprzedajność oficjalnych związków zawodowych i skorumpowany model tzw. "partnerstwa społecznego" w ramach którego związki reprezentują bardziej interesy szefów, niż pracowników. Wiecowi towarzyszyły występy akordeonisty i innych muzyków.

Demonstranci przemaszerowali przez centrum turystyczne miasta, zatrzymując się kilkakrotnie po drodze. Przemawiały kolejne osoby, na temat warunków pracy prekaryjnej, pogorszenia prawa pracy oraz prawa do zasiłków za rządów Schroedera i Merkel, katastrofalnej sytuacji pracowników w Grecji i Hiszpanii. Demonstracja zatrzymała się również pod jednym z licznych lokali gastronomicznych, w których występują problemy takie, jak nieopłacane nadgodziny i brak płatnych zwolnień chorobowych. Podczas przemówień wezwano pracowników do aktywności, pomimo trudności jakie się wiążą z organizowaniem się w tak prekaryjnym sektorze. W demonstracji uczestniczyli również członkowie ZSP.

Rosja: 1 maj zakończył się masą aresztowań

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Około 30 anarchistów zostało zatrzymanych na Placu Pałacowym (tłum.: punkt końcowy pochodu pierwszomajowego) w Petersburgu.

Zatrzymania były wynikiem prowokacji wymierzonej przez nacjonalistów w stronę środowisk lewicowych. Około dwudziestu przedstawicieli błędnej ideologii postanowiło pokazać swą „siłę” i kolejno rzuciło hitlerowskie pozdrowienia tuż przed pochodem czarno-czerwonych (tłum.: oczywistym jest, że tolerowanie takiej podłej śmiałości byłoby nieadekwatne).

Jako takich kłopotów nie było, jednak nacjonaliści nie wzięli odpowiedzialności za swoje zachowanie. Policja przejęła pałeczkę w kilka minut i postanowiła aresztować kogo popadnie. W rezultacie w rękach władz znalazła się ta część kolumny, która w większości w ww. zdarzeniach nie brała udziału.

Rosja: Pikieta przeciw znęcaniu się nad zwierzętami

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

28 kwietnia w Jekaterynburgu przeprowadzono pikietę przeciw znęcaniu się nad zwierzętami, solidaryzując się z czwartą, mającą zasięg ogólnorosyjski, akcją „Rosja bez okrucieństwa”. Aktywiści domagali się poprawki do ustawy dot. Odpowiedniego traktowania zwierząt. Uczestnicy wystąpili przeciw eksperymentowaniu na zwierzętach, wykorzystywaniu ich w cyrkach i ogrodach zoologicznych, produkcji futer i skór oraz zabijaniu zwierząt przez myśliwych (dla rozrywki).

Aktywiści osądzają również „łapaczy psów”, mówiąc o tym, że często dopuszczają się aktów sadystycznych niemoralnych wobec zwierząt. Według działaczy problem bezpańskich psów powinien być rozwiązany poprzez tworzenie swoistych „żłobków”, a nie bezkarne strzelanie do czworonogów (tłum.: co przede wszystkim jest na rękę władzy i jej kapitałowi, co widać na przykładzie Uniwersjady w Kazaniu i Euro 2012).

JP Weber - profesjonalne zwalczanie związków zawodowych

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

 Marcin Dudarski JP Weber Jak z anonimowego źródła dowiedziała się redakcja, spółka JP Weber, która zajmuje się doradztwem i obsługą prawną w specjalnych strefach ekonomicznych (m.in. łódzkiej i tarnobrzeskiej) coraz prężniej zaczyna działać na polu zwalczania związków zawodowych. Ubiegłego roku w lipcu doprowadziła do lokautu strajku (zwolnienia dyscyplinarnego 26 pracownic i pracowników) w Chińskiej firmie Chung Hong El., która jest poddostawcą LG ulokowanej w pod-strefie w Biskupicach Podgórnych. Niedawno spółce udało się „doradzić”, by w LG Electronics (w tej samej strefie) nie przedłużyć umów 5 pracownikom, którzy jak się okazało założyli związek zawodowy w fabryce. Dwa lata wcześniej, także w tej samej strefie, u kolejnego pod-dostawcy koreańskiej korporacji – LG Chem, doszło do zwolnienia kilkunastu osób, w większości założycielek związkowej komisji zakładowej.

Berlin: Pogrzeb działaczki lokatorskiej Rosemarie Fliess

Świat | Lokatorzy

W piątek 26 kwietnia na berlińskim cmentarzu została pogrzebana Rosemarie Fliess, eksmitowana na bruk lokatorka z dzielnicy Reinickendorf. O jej eksmisji, oraz próbach jej zablokowania pisaliśmy tu.

W dniu 9 kwietnia komornik sądowy przeprowadził eksmisję na bruk tej niepełnosprawnej staruszki. Rosemarie zmarła w wyniku szoku psychicznego doznanego podczas eksmisji. W pogrzebie uczestniczyli licznie zebrani działacze lokatorscy, którzy do końca o nią walczyli.

Poniżej, treść przemówienia żałobnego wygłoszonego podczas pogrzebu.

Rosja: Antyfaszysta Alexei Gaskarov aresztowany

Świat | Antyfaszyzm | Represje

W niedzielę, 28 kwietnia 2013, znany rosyjski antyfaszysta Alexei Gaskarov, został aresztowany w Moskwie. Alexei jest wybranym członkiem rosyjskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Rosyjski Komitet Śledczy zarzuca mu udział w zamieszkach i przemoc wobec urzędników w dniu 6 maja 2012r., kiedy OMON (rosyjska policja do tłumienia zamieszek) zaatakował pokojową, legalną demonstrację w Moskwie.

6 maja był dniem poprzedzającym rozpoczęcie kadencji Putina, więc opozycja zwołała wielką demonstrację. Zimą i wiosną na przełomie 2011 i 2012r. w Rosji zaobserwować można było największą falę demonstracji politycznych w przeciągu prawie 20 lat, dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko oszustwom wyborczym. W ten dzień również po raz pierwszy władze postanowiły stłumić te protesty. Według opozycji, ponad 600 osób zostało aresztowanych, a 28 zostało potem zatrzymanych w związku z zamieszkami, przetrzymywanych w areszcie śledczym, domowym lub zmuszonych do emigracji.

Grecja: Rząd zaaprobował wielotysięczne redukcje etatów

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

Grecki parlament zaaprobował w nocy z niedzieli na poniedziałek ustawę, pozwalającą na restrukturyzację sektora publicznego i zwolnienie z niej kilkunastu tysięcy pracowników. Za reformą głosowało 168 z 292 obecnych na sali parlamentarzystów. Przeciw było 123 deputowanych.

Rząd w Atenach zobowiązał się do uszczuplenia sektora publicznego pod naciskiem zagranicznych kredytodawców (EBC, MFW, UE). Przeciw zmianom w prawie protestowały w niedzielę w stolicy Grecji setki związkowców. Do końca maja pracę straci około 2 tys. funkcjonariuszy publicznych, kolejne 2 tys. otrzyma wypowiedzenia do końca roku. W 2014 roku zwolnionych ma być jeszcze 11 500 pracowników sektora publicznego.

Kryterium zwolnień ma być zła dyscyplina pracy, słaba efektywność lub nieudolność pracowników. Inne osoby stracą zatrudnienie w wyniku fuzji lub likwidacji instytucji rządowych. Zwolnionych częściowo zastąpi młodszy personel.

Hiszpania, Barcelona: 80 tys. ludzi na ulicach

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo

Mimo deszczowej i ponurej aury, ponad 80 tys. osób manifestowało dziś w Barcelonie przeciwko cięciom budżetowym. Centrum miasta przemierzyli m.in. zatrudnieni w służbie zdrowia, oświacie i mediach. Kataloński rząd zapowiada wprowadzenie kolejnych znacznych cięć budżetowych, które - zdaniem protestujących - doprowadzą do paraliżu szkół i szpitali.

W zielonych koszulkach maszerowali pracownicy służby zdrowia, którzy apelowali o nie prywatyzowanie placówek medycznych. Ubrani na żółto nauczyciele nieśli transparenty ze słowami "Godność i jakość w każdej szkole". Na czerwono przyszli ubrani związkowcy, a na czarno emeryci, którzy - jak to określili - noszą żałobę po zmarłej demokracji.

W centrum Barcelony manifestowały m.in.organizacje feministyczne domagające się odsunięcia mężczyzn od polityki - a nawet katalońskie media. "Środki masowego przekazu na barykady" - widniało na jednym z niesionych transparentów. Barcelońskim dziennikom i stacjom telewizyjnym także grożą grupowe zwolnienia.

(IAR)

Warszawa: Protest przeciwko budowie osiedla "kontenerów socjalnych"

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś pod urzędem dzielnicy Warszawa-Bemowo, odbyła się pikieta zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski przeciwko budowie osiedla kontenerowego na obrzeżach miasta. Pikietujący rozdali przechodniom ulotki przeciw antyspołecznej polityce władz. Protestujący mieli banery "Nie dla osiedla kontenerów" i "Stop antyspołecznej polityce władz".

Dzielnica Bemowo nazywa to "programem pilotażowym". Na początek dwa kontenery. Dzielnica planuje na nie wydać 60 tys. zł. Na początku miały to być domki letniskowe, ale okazało się, że nie spełniają norm budowlanych. Teraz, władze próbują przekonać społeczeństwo, że kontenery przeznaczone na tymczasowy pobyt robotników na budowie mogą być stałym miejscem zamieszkania dla rodzin z dziećmi. Żeby można było rozpocząć budowę, samorząd dzielnicowy czeka jeszcze na decyzję Rady Warszawy. Do jesieni kontenery mają stanąć na Morach przy wylotówce na Poznań.

Darłowo: Strajk głodowy w obronie szkoły zakończony

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Strajk

Po 22 dniach zakończył się strajk głodowy prowadzony w Urzędzie Gminy Darłowo w obronie publicznego Zespołu Szkół w Dąbkach. Gdy głodujące kobiety opuszczały w piątek urząd, kilka kilometrów dalej, w hali gimnastycznej Zespołu Szkół Społecznych w Jeżyczkach, podczas nadzwyczajnych obrad Rady Gminy, ważył się los szkoły w Dąbkach.

Rezultaty sesji nie były jednak takie, jakich oczekiwałyby protestujące. Radni uznali, że likwidacja została przegłosowana zgodnie z prawem. W kolejnym głosowaniu radni głosami zatwierdzili pozytywnie rozpatrzenie oferty Stowarzyszenie Rozwoju Szkoły "Szansa" w Jeżyczkach, które chce prowadzić szkołę w Dąbkach jako społeczną (osiem głosów "za", dwa "przeciw", pięciu radnych wstrzymało się od głosu). Kolejną uchwałą przekazano stowarzyszeniu nieruchomości szkoły wraz z wyposażeniem.