Kurdystan: Kobane wolne od islamistów

Świat | Miejsca | Militaryzm

Wczoraj, po 134 dniach walki kurdyjscy bojownicy wyparli z miasta Kobane bojowników Państwa Islamskiego. Był to ważny punkt strategiczny, którego zdobycie wiązałoby się z opanowaniem przez dżihadystów całego syryjskiego Kurdystanu.

Przyczyny konfliktu według osób zgrupowanych wokół Kurdyjskiego Forum Anarchistycznego leżały w brudnych interesach burżuazyjnych, a jego zakończenie miało być zależne od interesu USA. Nawoływali w związku z tym do solidarności z Kurdami.

Walka Kurdów relacjonowana była przez wszystkie media świata. Szczególne zainteresowanie budziły walczące z islamistami oddziały kobiece.

Ukraina: Protest w zakładzie przemysłu obronnego

Świat | Prawa pracownika | Protesty

21 stycznia, pracownicy zakładu przemysłu obronnego Yuzhmash w Dnipropetrowsku domagali się wydania zaległych wypłat, których nie otrzymują od lipca. Państwowa fabryka wisi im 80 milionów hrywien (około 5 milionów dolarów).

Domagają się również uwzględnienia swoich wypłat w rządowym planie budżetowym na rok 2015, pomocy dla pracowników wysłanych na przymusowy "urlop" w znalezieniu nowej pracy, zlecenia produkcji broni na potrzeby obrony.

Protest zorganizowany został spontanicznie, a związek zawodowy działający w fabryce informuje, iż nie bierze w nim udziału.

Zapowiadają kolejny protest w ciągu dwóch tygodni, jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione.

Turcja: Władze chcą zakazać "udostępniania" nielegalnych treści w Internecie

Świat | Represje

Przez ostatnie lata, Turcja wprowadziła szereg przepisów cenzorskich co spotkało się z krytyką z całego świata.

Obecnie podejmuje się próby celem kryminalizacji nie tylko publikowania "treści zabronionych", ale również ich udostępniania. Na przykład na portalach społecznościowych.

Dyrektoriat Telekomunikacji ma mieć moc usuwania udostępnianej treści i kontrolować Internet w całym kraju. Osoby udostępniające treści mają płacić za to kary pieniężne.

W Turcji nie definiuje się czym jest "treść nielegalna", jednak odnosi się to głównie do przecieków na temat korupcji wśród polityków oraz kontaktów z Al-Quaedą.

USA: Akcja solidarnościowa IWW z pracownikami Amazona w Polsce

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

W Milwaukee w stanie Illinois odbyła się akcja lokalnych struktur związku zawodowego Industrial Workers of the World w centralnej siedzibie firmy Manpower.

W Amazon Polska od początku naruszane są prawa pracownicze, dlatego Związek Syndykalistów Polski postanowił rozpocząć kampanię w tej sprawie.

Firma Manpower pośredniczy w zatrudnieniu pracowników. Aktywiści ze związku IWW po wkroczeniu do centrali agencji pracy tymczasowej przedstawili żądania, których realizacji domagają się pracownice i pracownicy zrzeszeni w Związku Syndykalistów Polski w Amazonie, a dotyczące poprawy warunków pracy i płacy oraz zaprzestania zastraszania pracowników chcących działać w organizacji.

Donbas: Cięcia w świadczeniach dla górników

Świat | Prawa pracownika | Represje | Tacy są politycy

Wspierany uzbrojonymi żołnierzami "przywódca" Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksandr Zacharczenko zaproponował obniżenie zasiłków dla górników. Poinformowała na swoim facebooku Jelena Błocha, redaktorka “Municypalnej gazety”, wspierającej separatystów.

“Dziś w Doniecku mówiono też o reformach. Własciwie, o reformie
przemysłu węglowego. Ale te rozmowy, myślę, bardzo różnią się od bełkotu w Kijowie, a nawet wcześniej w Donbasie.

Węgiel ma być czysty, bez domieszek, trzy związku zawodowe w przemyśle węglowym to za dużo, zasiłki warto obniżyć, nawet dla górników, podobnie 66 dni urlopu. Mówi się o skróceniu urlopu do 24 dni, a czasu pracy zwiększenia do ośmiu godzin dziennie.

Kurdystan: Protesty przeciw przymusowemu poborowi

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje

W syryjskim Kurdystanie w dniach 27 i 30 grudnia odbyły się protesty przeciwko przymusowym wcieleniom do Powszechnych Jednostek Obrony podlegającym Kurdyjskiej Partii Pracy PKK walczącym przeciwko dżihadystom z ISIS.

Protesty dotyczyły głównie sprawy 15-letniej Hemrin Aidi wcielonej do armii wbrew swojej woli. Nie jest to pierwszy przypadek dokonywania przymusowego poboru w Kurdystanie. Podobne protesty miały miejsce w październiku 2014 i dotyczyły czterech osób.

Odmowa służby w Powszechnych Jednostkach Obrony jest karana więzieniem. Taka polityka spotyka się z krytyką Powszechnych Jednostek Obrony ze strony zachodniej lewicy oraz Human Rights Watch według której miał miejsce przypadek zabicia więźnia, który odmówił służby.

Warszawa: Spotkanie otwarte Federacji Anarchistycznej

Kraj | Ruch anarchistyczny

Kilka dni temu Warszawska Federacja Anarchistyczna zorganizowała pierwsze spotkanie otwarte z towarzyszącymi mu warsztatami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się po Sieci. Uczestniczyło w nim kilkanaście osób, w każdym przedziale wiekowym I z najróżniejszymi (bądź zupełnie bez) doświadczeniami.

W częsci pierwszej uczestnicy mogli zapoznać się z historią grupy I wyrywkiem jej działalności; poznać zasady funcjonowania FA, porozmawiać z załozycielami ruchu, poszperać w publikacjach anarchistycznych bądź zakupić odpowiednie gadżety.

Kolejna część była wykładem I rozmową na temat bezpiecznego programowania komputerowego, poruszania się po skomplikowanej sieci forów I czatów a także unikania pułapek zastawionych przez najróżniejsze grupy celem zbioru informacji o użytkownikach – mamy nadzieje, że zdobyta wiedza przyda się słuchaczom w praktyce.

Serbia: Strajk oświaty

22 grudnia nauczyciele i inne pracownicy oświata z prawie 1200 szkół zastrajkowały przeciw obniżkom płac. Od 1 grudnia pensje nauczycieli były obniżone o 10%. Nauczyciele protestują od ponad miesiąca poprzez skrócenie godziny lekcyjne z 45 do 30 minut.

Nauczyciele już zarabiają o połowę mniej niż zarobki innych grup zawodowych w budżetówce.

Hiszpania: Najbardziej represyjne prawo od czasów Franco

Świat | Dyskryminacja | Lokatorzy | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Kilka dni temu portale anarchistyczne obiegła informacja o aresztowaniu 15 osób w ramach operacji "Pandora" - akcji policji skierowanej przeciw osobom podejrzewanym o użycie materiałów wybuchowych w 2012 i 2013 roku.

W tym samym czasie wprowadzono przepisy uniemożliwiające pracę dziennikarską oraz działalność pracowniczą i lokatorską. Za fotografowanie lub nagrywanie policji podczas wykonywania czynności, pokojowe opieranie się władzy, okupowanie banków w ramach protestu, nie zarejestrowanie protestu oraz utrudnianie lub blokowanie eksmisji grozi kara grzywny od 600 do 30 000 euro.

Za przebywanie na okupowanej przestrzeni, nie tylko skłocie, ale też mieszkaniu z którego zostało się eksmitowanym - kara od 100 do 600 euro grzywny. Zalegalizowano również policyjne "czarne listy" aktywistów i niezależnych dziennikarzy. Policja może również wkraczać gdzie chce bez podawania przyczyny. Może również bez powodu legitymować ludzi na ulicy, a także kierować się w tym celu pochodzeniem etnicznym lub kolorem skóry w związku z tropieniem nielegalnych imigrantów.

Turcja: brutalny atak policji na nauczycieli sprzeciwiających się islamizacji edukacji

Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka

Turecka policja zatrzymała w Ankarze 150 nauczycieli - uczestników protestu przeciwko prowadzonej przez rząd przymusowej islamizacji oświaty.

Policja zaatakowała demonstrantów, używając armatek wodnych i gazu łzawiącego. Uczestnicy protestu, członkowie tureckiego związku zawodowego nauczycieli Egitim-Is demonstrowali na placu Tandogan w stolicy kraju przeciwko wprowadzeniu obowiązkowych lekcji religii islamskiej oraz przeciwko niskim zarobkom.

Jak napisał dziennik „Daily Hurriyet”, policja przypuściła brutalny atak na nauczycieli, gdy ci próbowali przejść w pochodzie na główny plac Ankary, Kizilay.

Warszawa: Akcja solidarnościowa ze studentami w Meksyku

Kraj | Ruch anarchistyczny

W ten piątek, 19 grudnia 2014r, Warszawska Federacja Anarchistyczna wraz z osobami towarzyszącymi zorganizowała akcję dotyczącą ostatnich tragicznych wydarzeń w Meksyku.

Kilkanaście biorąch w niej udział osób rozdawało ulotki oraz rozmawiało z przechodniami, informując nie tylko o morderstwach na meksykańskich aktywistach, ale też ich kontekście – przemocy państwa wobec każdego, kto mu się sprzeciwia.

Poniżej prezentujemy treść ulotki:

"Nocą, 26 września w meksykańskim stanie Guerrero miały miejsce trzy ataki na studentów Akademii Pedagogicznej. W ich efekcie kilkudziesięciu młodych ludzi zaginęło lub zostało zamordowanych.

Berkeley: Antypolicyjne zamieszki

Świat | Protesty | Represje

W Berkley trwają zamieszki spowodowane kolejnym uniewinnieniem policjantów odpowiedzialnych za śmierć człowieka. Chodzi w tym przypadku o chorego na astmę Erica Garnera, uduszonego przez pięciu policjantów.

Według sądu, w związku z chorobą ofiary, nie można udowodnić bezpośredniej odpowiedzialności policji za jego śmierć. W Stanach Zjednoczonych w związku z kolejnymi zabójstwami dokonywanymi przez policjantów rośnie społeczne poparcie dla antypolicyjnych protestów.

Wczoraj w godzinach nocnych spacyfikowani zostali studenci przeciwko którym policja użyła gazu.

https://www.facebook.com/video.php?v=418596778293890

Ateny: Starcia z policją w związku ze strajkiem głodowym Nikosa Romanosa

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

2 grudnia miał miejsce duży protest solidarnościowy z głodującym anarchistą, Nikosem Romanosem. Romanos domaga się realizacji przysługującego mu prawa do uczestnictwa w zajęciach na uczelni na którą się dostał.

Obecnie znajduje się w stanie krytycznym. Głoduje od 23 dni, władze jak do tej pory ignorują jego sprawę.

W strajku uczestniczy trzech jego kolegów z więzienia, oskarżonych w tej samej sprawie.

Demonstranci atakowali luksusowe samochody, wozy policyjne i siedzibę Narodowego Banku Grecji. Aresztowano 15 osób.

Nikosa Romanosa wspierają również studenci Politechniki Ateńskiej.

Rosja: Hakerzy włamali się na mail Aleksandra Dugina

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

Niezidentyfikowani hakerzy z grupy Humpty Boltay zaatakowali pocztę elektroniczną należącą do Aleksandra Dugina, neofaszysty, ideologa rosyjskiego imperializmu i euro-azjatyzmu i opublikowali w Internecie listę "przyjaciół Rosji".

Są to osoby z którymi osobiście spotkał się Dugin lub inny członek ruchu euro-azjatyckiego, którego kontakty działają również w Polsce. Znajdują się na niej przedstawiciele elit politycznych, ale także postacie marginalne związane z ruchami radykalnymi.

Wśród Polaków znajdują się: były minister edukacji Roman Giertych, znany z pracy na rzecz Kremla Mateusz Piskorski, naukowcy: Leszek Sykulski i Przemysław Sieradzan oraz działacze skrajnej prawicy: Ronald Lasecki i Jarosław Tomasiewicz.

Ukraina: Akcja solidarnościowa z Aleksandrem Kolchenko

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W środę, 26.11.2014 grupa działaczy anarchistycznych zorganizowała pikietę solidarnościową z obchodzącym tego dnia urodziny, Aleksandrem Kolchenko.

Akcja odbyła się pod konsulatem rosyjskim w Kijowie. Kolchenko jest anarchistą z Krymu, aresztowanym przez FSB pod sfałszowanymi zarzutami o terroryzm i przynależność do Prawego Sektora.

Kolchenko przebywa w Moskiewskim Areszcie Lefortowo, nadal znanym RF FSB SIZO (areszt przed sądowy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej – tłum.). Jest to trudno dostępne więzienie o zaostrzonym rygorze bezpieczeństwa.

Przebywa tam nielegalnie, gdyż podobnie jak trzech innych więźniów, jest obywatelem Ukrainy, a nie Rosji.