Włochy: Akcja bezpośrednia przeciwko TAV

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

9-go lutego w Chiomomte (Włochy), grupa ok 200 aktywistów (jak podaje źródło/Le Révolté- przyp. red.) zaskoczyła grupę ochroniarzy i policjantów pilnujących tereny budowy szybkich linii kolejowych TAV. Pod osłoną nocy wdarli się na teren budowy i fajerwerkami oraz ładunkami zapalającymi zaatakowali sprzęty budowlane. Zniszczono sporo maszyn i materiałów przeznaczonych do budowy kontrowersyjnej linii TAV. Aktywiści wznoszonymi hasłami oraz bannerem domagali się także uwolnienia dwójki swoich towarzyszy walczących przeciw TAV, będących w niewoli policji. W pewnym momencie akcji doszło do potyczek z będącymi na miejscu policjantami. Nie ma informacji o zatrzymanych.

Berlin: Międzynarodowy Kongres Policji

Świat | Protesty | Represje

W nadchodzącym tygodniu w Berlinie odbędzie się 16 Europejski Kongres Policji w Berlinie. Według liczb podanych przez organizatorów, ma w nim uczestniczyć około 1600 delegatów z przeszło 50 krajów. Policjanci, politycy, przedsiębiorcy i inne VIP'y spotykają się coroczne, aby rozmawiać o prowadzeniu interesów.

Przedsiębiorstwa komercyjne będą również obecne. W ostatnich latach obecne były bardzo znajome marki, takie jak Taser, IBM, Microsoft, Oracle lub t-systems. Prelegenci są przedstawicielami administracji z całej Europy, ale także reprezentują siły policyjne z tak odległych miejsc jak Tajwan.

O godz. 20, około tysiąca lewicowych przeciwników kongresu policji spotkało się na Mariannenplatz w dzielnicy Kreuzberg. Doszło do zamieszek w okolicach Kottbus Tor. Nieopodal drukarni państwowych dokumentów na Oranienstrasse wzniesiono barykadę z płonących opon. Z powodu rozbicia demonstracji przez policję, lewicowi antonomiści operowali w małych grupach, niszcząc witryny banków. Zaatakowano również budynek Senatu.

Za: https://linksunten.indymedia.org/en/ticker/b13

Zamkną 2 tys. km torów w Polsce

Kraj | Transport

Około 2 tys. kilometrów linii kolejowych ma zostać wyłączone z eksploatacji - poinformował dziś dziennikarzy wiceprezes PKP PLK Filip Wojciechowski. Kolejarze zapewniają, że są to mało uczęszczane odcinki, po których jeździ niewiele pociągów.

PKP PLK zarządza siecią ponad 19 tys. km linii kolejowych. Z planowanych do wyłączenia z eksploatacji 90 odcinków, na ponad 50 i tak pociągi nie jeżdżą – stwierdza Polska Agencja Prasowa. - Wybraliśmy taki wariant wyłączenia części sieci, by był on jak najmniej dotkliwy dla pasażerów i przewoźników towarowych - powiedział wiceprezes PKP PLK. Dodał, że ok. 17 tys. km linii to już docelowa wielkość sieci i spółka nie planuje już dalszych wyłączeń.

Warszawa: Policja niepokoi lokatorkę z Hożej

Kraj | Lokatorzy | Represje

Funkcjonariuszka policji dzwoniła wczoraj do lokatorki z Hożej, brutalnie eksmitowanej we wrześniu z naruszeniem wszelkich przepisów.

Dzwoniąca stwierdziła, że chce wezwać lokatorkę na komisariat w celu dowiedzenia się gdzie obecnie zamieszkuje, a powodem telefonu było pismo skierowane w sprawie pani Iwony do policji przez Ośrodek Pomocy Społecznej Warszawa Śródmieście.

Lokatorka została eksmitowana na bruk. Jest bezdomną inwalidką oczekującą na lokal socjalny. Prawdopodobnie akcja policji i OPS Warszawa Śródmieście została podjęta na zlecenie Wojciecha Bartelskiego, który przed wyborami mającymi się odbyć za niecałe półtora roku chce zatuszować sprawę eksmisji inwalidki na bruk przed zapadnięciem wyroku sądowego przy udziale 80 policjantów i ekipy strażackiej działających bez urzędowego nakazu swoich komendantów.

One Billion Rising - ogólnoświatowy protest przeciwko przemocy wobec kobiet

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W czwartek w ponad 200 krajach uczestnicy akcji "One Billion Rising" tańczyli wspólnie, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciw temu zjawisku.

Akcję zapoczątkowała Eve Ensler, autorka książki "Monologi waginy", działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 r. napisała w portalu The Huffington Post tekst "Mam dość", w którym oznajmiła, że ma dość usprawiedliwiania gwałtów, przerzucania odpowiedzialności na ofiarę, bezkarności sprawców. Podkreśliła, że na świecie ok. miliarda kobiet padło ofiarą przemocy seksualnej i zapowiedziała akcję "Powstanie Ofiar Gwałtu - One Billion Rising" na walentynki 2013 r., kiedy to wspólnie zatańczyć miało miliard osób sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet.

Do akcji włączyła się również Polska. W naszym kraju akcja nosiła nazwę "Nazywam się Miliard", zorganizowała ją Fundacja Feminoteka. Przeciwko przemocy wobec kobiet tańczono w 30 miastach. W Warszawie pojawiły się także antyprzemocowe i antyhierarchiczne plakaty i transparenty.

Filmy z niektórych miast poniżej.

Niemcy: firma Amazon używała neo-nazistów do kontrolowania pracy imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Prawa pracownika | Rasizm/Nacjonalizm

Niemiecka telewizja ARD w zrealizowanym przez siebie dokumencie, wysuwa oskarżenia o powiązania z niemieckimi neo-nazistami, wobec firmy Amazon - zajmującej się handlem online. Firma ta zatrudnia ponad 5 tysięcy imigrantów z całej Europy do pracy w swoich magazynach i centrach dystrybucji w niemczech.

Film pokazał wszechobecnych strażników firmy "Hess Security" noszących czarne mundury, buty i wojskowe fryzury. Byli oni zatrudnieni do utrzymywania porządku w hotelach i hostelach pracowniczych, gdzie mieszkali zagraniczni pracownicy. "Wielu pracowników się boi" - mówi twórca programu.

Dokument dostarcza fotograficznych dowodów wskazujących, że ochroniarze regularnie przeszukiwali sypialnie i kuchnie zagranicznych pracowników. "Mówią nam że są tu policją" - skarży się kobieta z hiszpanii.

Rząd przyjął projekt noweli Kodeksu Pracy uelastyczniający czas pracy

Kraj | Prawa pracownika

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Zaproponowane rozwiązania wprowadzają dwie zasadnicze zmiany: pierwsza dotyczy wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, druga - reguluje zasady ruchomego czasu pracy. Nowe przepisy realizują zapowiadane przez premiera Donalda Tuska w tzw. II exposé postulaty dotyczące zmian w organizacji czasu pracy.

Zgodnie z nowymi przepisami, okres rozliczeniowy został wydłużony - nie więcej niż do 12 miesięcy. Będzie on dotyczył każdego systemu czasu pracy.

Wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego pozwoli pracodawcom bardziej elastycznie gospodarować czasem pracy pracowników, w zależności od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach. Okresy dłuższej pracy będą równoważone okresami pracy krótszej lub dniami wolnymi od pracy. Będzie się to odbywać z zachowaniem wymiaru czasu pracy danego pracownika ustalonego na przyjęty okres rozliczeniowy.

Grecja: Kolejny rekord bezrobocia

Świat | Gospodarka

Stopa bezrobocia w Grecji ustanowiła nowy rekord - w listopadzie 2012 roku wyniosła 27 proc. To znaczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w roku 2011, kiedy wyniosła ona 20,8 proc. - podało w czwartek miejscowe biuro statystyczne. Według danych biura poziom bezrobocia wśród Greków zwiększył się w listopadzie również w porównaniu z październikiem 2012 roku, kiedy wyniósł 26,6 proc.

Trudną sytuacją na rynku pracy najbardziej dotknięci są ludzie młodzi; w grupie między 15 a 24 rokiem życia bezrobocie wyniosło w listopadzie 61,7 proc.

Grecja szósty rok z rzędu jest pogrążona w głębokiej recesji. W zamian za pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej greckie władze zobowiązały się wprowadzić dotkliwy program oszczędnościowy polegający na zmniejszeniu wydatków budżetowych i podwyższeniu podatków. Dotkniętych nim zostało wiele przedsiębiorstw, które musiały zakończyć lub ograniczyć działalność.

Lublin: Przed sądem za napaść na Tekturę

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczął się w czwartek proces przeciwko 19-letniemu Konradowi B., którego prokuratura oskarżyła o udział w napaści - motywowanej politycznie - na siedzibę Stowarzyszenia Tektura.

Do incydentu doszło wieczorem 13 grudnia 2011 r. w Lublinie, po ulicznym marszu zorganizowanym przez ONR. Siedziba Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Tektura obrzucona została kamieniami.

Prokuratura oskarżyła Konrada B. m.in. o "stosowanie przemocy wobec grupy osób z powodu ich przynależności politycznej". Grozi mu do 5 lat więzienia.

Konrad B., uczeń jednej z lubelskich szkół zawodowych, przed sądem nie przyznał się do zarzutów. Potwierdził, że uczestniczył w marszu ONR, ale zapewnił, że zaraz po marszu udał się do domu i w tym dniu z niego nie wychodził.

Sędzia odczytał zeznania oskarżonego złożone przed prokuratorem, w których przyznał się on do udziału w napadzie i rzucenia kamieniem oraz wystąpił o dobrowolne poddanie się karze. Zgodził się na karę więzienia w zawieszeniu i grzywnę. Jednak na kolejnym przesłuchaniu w prokuraturze zaprzeczył wcześniejszym zeznaniom, oświadczył, że jest niewinny i wycofał wniosek o poddaniu się karze bez procesu.

Spotkanie Ruchu Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim odwołane

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Spotkanie z przywódcami Ruchu Narodowego Robertem Winnickim, Marianem Kowalskim oraz Krzysztofem Bosakiem nie odbędzie się. Organizator - NZS - twierdzi, że rektor nie wydał zgody na spotkanie. Władze uczelni zaś, że NZS sam zrezygnował po rozmowie z władzami uczelni.

Przeciwko organizacji wiecu politycznego nacjonalistów na uniwersytecie protestowały różnorodne środowiska, w tym redakcja CIA.

Poniżej oświadczenie rzeczniczki Uniwersytetu Warszawskiego Anny Korzekwy

"Spotkanie „Ruch Narodowy. Dlaczego?” – zapowiedziane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Organizację Uczelnianą UW – nie odbędzie się.

Kierownictwo Zrzeszenia wycofało się z pomysłu jego organizacji. Taka decyzja zapadła po rozmowach z przedstawicielami władz Uniwersytetu. W zaproponowanej formule – bliższej wiecowi politycznemu niż standardom akademickim – spotkanie nie mogło przynieść niczego dobrego ani dla Uniwersytetu, ani dla jakości dyskursu publicznego w naszym kraju.

Rolą Uniwersytetu jest m.in. tworzenie wzorów debaty publicznej. Planowane wydarzenie nie tylko nie tworzyłoby takich wzorów, ale mogłoby okazać się ich zaprzeczeniem. Dlatego bardzo dobrze się stało, że NZS OU UW zrezygnował z organizacji spotkania w takiej formule."

Francja: Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę o małżeństwach homoseksualnych

Świat

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, przyjęło we wtorek rządowy projekt ustawy pozwalającej na legalizację małżeństw homoseksualnych i adopcję przez nie dzieci. 2 kwietnia projektem zajmie się Senat, gdzie rządząca lewica ma większość.

Projekt ustawy nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje – pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Proponowany tekst dokonuje licznych zmian w kodeksie cywilnym; zachowuje jednak dotychczasowe pojęcia "ojca" i "matki", wprowadzając przy tym nowy termin "rodzice tej samej płci".

Projekt nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie – jak do tej pory – tylko związkom heteroseksualnym.

Ustawa legalizująca działania obcych służb policyjnych w Polsce

Kraj | Represje

W trakcie gdy media zajmują się kwestią wyboru wicemarszałka, 18 stycznia wpływa do Sejmu projekt ustawy, którego zapisy zezwalają na sprowadzenie na terytorium Polski zagranicznych funkcjonariuszy celem "ochrony porządku publicznego" m.in. w trakcie polskich manifestacji, protestów czy demonstracji.

Co więcej - prawo do decyzji o sprowadzeniu obcych służb otrzymuje minister MSWiA, bez potrzeby czyjejkolwiek akceptacji. Wnioskodawcą projektu jest Premier Donald Tusk, zaś sam projekt ma być realizacją unijnych dyrektyw.

Pełen tekst ustawy dostępny jest tutaj.

O ile dla nas jako dla anarchistów małe ma znaczenie jakiej narodowości są policjanci pacyfikujący protesty społeczne o tyle uważamy, iż ta ustawa mimo, iż jednocześnie może ułatwiać działania służb ratowniczych jednocześnie może ułatwiać działania represyjne stosowane przez policję.

Węgry: Bezrobotni i studenci protestują przeciwko rządowi

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

Bezrobotni demonstrowali w Budapeszcie przeciwko polityce społecznej rządu. Tego samego dnia w stolicy Węgier odbył się też protest studentów, żądających odwołania nakazu odpracowywania w kraju dwukrotności czasu studiów.

Przed gmachem parlamentu, który rozpoczął w poniedziałek swą wiosenną sesję, zgromadziło się około 1,5 tys. bezrobotnych, osób pobierających zasiłki socjalne oraz przedstawicieli opozycyjnej lewicy. Kilkuset spośród demonstrantów było uczestnikami pieszych tak zwanych marszów głodowych, które dotarły w poniedziałek do stolicy z 12 miast Węgier.

Łódź: Pracownicy Zakładu Drogownictwa i Inżynierii grożą wywiezieniem zarządu na taczkach

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

70 pracowników Zakładu Drogownictwa i Inżynierii w Łodzi zebrało się w poniedziałek przed bramą zakładu. – Wywieziemy zarząd na taczkach, jeżeli sytuacja firmy się nie poprawi – odgrażali się. Ich zdaniem, firma stoi na skraju bankructwa, a jej szefowie oraz władze miasta (które jest właścicielem spółki) nie robią nic, by ją ratować.

– Mamy pensję płaconą w dwóch ratach, nie dostajemy posiłków regeneracyjnych, w firmie nie ma mydła i roboczych ubrań, do niedawna nie było też ogrzewania, a myć musieliśmy się w zimnej wodzie – mówi Henryk Niedzielski, przewodniczący Solidarności w ZDiI. – Znosiliśmy to wszystko, by zakład wyprowadzić z długów. Gdy to się prawie udało, okazało się, że miasto nie ma dla nas pracy, a działalność naszego przedsiębiorstwa wisi na włosku.

Warszawa: KOL zapobiegł eksmisji na Bielanach

Kraj | Lokatorzy

W dniu 28 stycznia, działacze Komitetu Obrony Lokatorów dokonali interwencji blokującej eksmisję mieszkańca ul. Szekspira w dzielnicy Bielany. Wydział Zasobów Lokalowych dzielnicy wskazał lokatorowi lokal o tak nieakceptowalnym standardzie, że nawet komornik po zapoznaniu się z dokumentami Komitetu, odmówił przeprowadzenia eksmisji do czasu zapewnienia lokalu spełniającego minimalne standardy.

Jak się więc okazało, nie zawsze fizyczne blokowanie eksmisji jest konieczne by osiągnąć pożądany efekt.

Wzór pisma wzywającego do przyznania lokalu spełniającego normy prawne, sporządzony przez Komitet Obrony Lokatorów.

Poniżej zdjęcia lokalu, do którego miała zostać przeprowadzona eksmisja.