Mali: Eldorado złota, uranu, ropy i strategicznych minerałów

Świat | Gospodarka | Militaryzm

Francuski rząd oświadczył zamierza wysłać do mali 2,5 tys. żołnierzy, by „walczyć z islamskimi rebeliantami” i stopniowo zwiększać kontyngent wojsk powietrznych i lądowych. „Naszym celem jest zapewnienie istnienia bezpiecznego Mali, z procesem wyborczym i brakiem zagrożeń terrorystycznych”.

Francję wspierają inne kraje członkowskie NATO. Jak potwierdził amerykański Sekretarz Stanu Leon Panetta, Amerykanie dostarczają informacji wywiadowczych. Interwencję wsparły Kanada, Belgia, Dania, Niemcy i Polska, oferując wsparcie logistyczne i szkoleniowe.

Skąd nagłe zainteresowanie światowych mocarstw stanem demokracji w Mali? Prawdziwej odpowiedzi dostarcza krótki raport na temat bogactw naturalnych dostępnych na terytorium tego kraju.

Kolej: Chrzanów - jest wniosek o upadłość Fabloku

Kraj | Gospodarka | Transport | Ubóstwo | Zwolnienia

Nie ma pieniędzy na wypłaty, nie ma na spłacenie długów. Szefostwo Fabloku nie ma nawet na opłacenie rachunków za prąd. Maria Pitala, pełniąca obowiązki prezesa, złożyła wniosek o upadłość firmy. - Wniosek zawsze można wycofać, a może zmusi on nowego inwestora do przelania choćby części obiecanych pieniędzy – mówi Pitala.

16 stycznia miało dość do walnego zgromadzenia, które zarząd chciał zwołać na prośbę nowego inwestora. Nie doszło jednak do niego. Nowy inwestor, a przypomnijmy, że ustaliliśmy iż jest nim Zbigniew Majcherek, właściciel poznańskiej firmy Sigma, oskarżył winą zarząd Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok SA, o blokowanie jego udziału w walnym zgromadzeniu.

- Kłamie. Nie dopełnił wymogów formalnych. Przypominaliśmy mu, by złożył wpis do księgi akcyjnej. Jednak zwlekał i w końcu zrobił to zbyt późno. Ostatecznie akcje odebrał 10 stycznia. Jak wynika z ekspertyzy prawnej kancelarii Ćwiąkalskiego, było to zbyt późno. Można by byłoby wówczas podważać uchwały podjęte na zgromadzeniu, a przecież miały być na nim wprowadzone zmiany statutowe i zmieniona rada nadzorcza – mówi Pitala. (taj)

Chiny – Rekordowy smog w Pekinie, ponad 755 cząsteczek większych niż 2.5 mikrometra na metr sześcienny

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie jest najgorsze od dekady. Władze miasta zaleciły mieszkańcom pozostanie w domach, a jeśli nie jest to możliwe, używanie masek ochronnych. To wina „obsesji”wzrostu gospodarczego, piszą chińskie media i apelują do rządu o podjęcie pilnych działań w celu zmniejszenia zanieczyszczenia.

W weekend zanieczyszczenie w Pekinie przekroczyło poziom 755 cząsteczek większych niż 2,5 mikrometra na metr sześcienny powietrza. Za niebezpieczny uważany jest poziom powyżej 300 cząsteczek, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca nie przekraczanie poziomu 20 cząsteczek.

Gęsty smog wisiał też nad większością Niziny Chińskiej. Na 74 miasta, w których monitoruje się poziom zanieczyszczeń, w blisko połowie był on bardzo wysoki. Władze zaleciły mieszkańcom pozostać w domach i używanie masek ochronnych.

Niemiecki Kościół po stronie zboczeńców

Świat | Dyskryminacja | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm

Ofiara zastosowania pigułki gwałtu szukała pomocy w dwóch szpitalach prowadzonych przez kościół katolicki w Kolonii.

Żaden z dwóch szpitali nie podał zgwałconej kobiecie pigułki wczesnoporonnej, gdyż jest to niezgodne z religią katolicką. Nie byłoby to aż takim skandalem gdyby nie fakt, że dwa szpitale odmówiły zabezpieczenia materiału dowodowego i odesłały kobietę z kwitkiem.

Pomogli dopiero pracownicy szpitala ewangelickiego. Szpitale prowadzone przez kościoły nie są prywatnymi firmami, są finansowane ze środków publicznych.

PKP tnie połączenia - także świeżo wyremontowane

Kraj | Transport

Plany wyłączenia z ruchu 3 z 19 tys. km torów przewiduje najnowsza strategia PKP do 2015 r. To element restrukturyzacji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, który ma dać 500–800 mln zł oszczędności rocznie. Zamykanie torów – nazywane eufemistycznie „optymalizacją” – miało ruszyć pełną parą już w 2013 r., ale proces się przeciągnie. Jak dowiedział się DGP, decydentów zaskoczyła negatywna reakcja opinii publicznej po ogłoszeniu zamiaru cięć przez prezesa PKP.

Proces ma nadzorować ściągnięty do PKP PLK nowy wiceprezes do spraw restrukturyzacji Filip Wojciechowski. – Na razie odbyły się spotkania z władzami pięciu województw. PKP podaje, że chodzi o 140 odcinków torów. Ale lista wciąż nie jest ostateczna. Ministerstwo Transportu ma poważne zastrzeżenia do raportu firmy McKinsey, na podstawie którego PKP przygotowały propozycje cięć.

Poznań: Stop podwyżkom cen biletów - protest

Kraj | Protesty | Transport

Dziś o godzinie 16.00. ponad 100 osób zebrało się na Moście Teatralnym w proteście przeciwko podwyżkom cen biletów transportu miejskiego, jaka nastąpiła od 1 stycznia 2013 roku. W akcie nieposłuszeństwa cywilnego grupa wsiadła do dwóch tramwajów linii 9 i 16, oraz bez kasowania biletów przejechała cztery przystanki – do ul. Półwiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część protestu. Demonstracja miała spokojny przebieg.

Poznański Urząd Miasta nie radzi sobie z transportem publicznym i realizacją potrzeb społecznych. Odrzucenie obywatelskiego wniosku zamrożenia cen biletów komunikacji miejskiej potwierdza to, że władze zwalczają wszystkie przejawy solidarności społecznej, które zmierzają do poprawy życia mieszkańców Poznania, a nie do wzrostu zysków zagarnianych przez biurokrację. Obecnie wmawia nam się, że kasa miasta świeci pustkami. Problemem nie jest jednak brak pieniędzy, lecz ich niesprawiedliwy podział.

Wielka Brytania: Jobmatch - nowy koń trojański przeciw bezrobotnym

Świat | Prawa pracownika

Solidarity Federation uruchomiła nową stronę internetową poświęconą Universal Jobmatch - nowemu internetowemu serwisowi pośrednictwa pracy, do używania którego zmuszane są osoby pobierające świadczenia socjalne. Usługa jak na razie nie jest obowiązkowa i na stronie autorzy informują jak nie dać się do niej zapisać. Strona jest dostępna w języku polskim i angielskim, praca nad kolejnymi tłumaczeniami jest w toku.

Co to jest Universal Jobmatch? Universal Jobmatch to nowy internetowy serwis pośrednictwa pracy uruchomiony przez Departament Pracy i Emerytur (DWP - Department of Work and Pensions). Rząd chce zmusić wszystkich pobierających zasiłek dla osób poszukujących pracy (JSA - Jobseekers' Allowance), do zarejestrowania się na tym serwisie. To pokazuje, że podstawowym celem serwisu nie jest ułatwienie bezrobotnym znalezienia pracy, a raczej umożliwienie monitorowania co robią w poszukiwaniu pracy, aby następnie ukarania tych, którzy nie wypełniają stale zmieniających się kryteriów zapisanych w porozumieniu poszukującego pracy (Jobseeker's Agreement). W skrócie, Universal Jobmatch nie ma na celu pomocy w znalezieniu pracy: chodzi o zmuszenie ludzi do zaprzestania pobierania świadczeń socjalnych.

Sikorski: Wyślemy wojsko do Mali

Militaryzm

Polska jako członek Unii Europejskiej rozważa wysłanie "wojskowej misji szkoleniowej" do objętej walkami Mali - powiedział w radiowej Trójce Radosław Sikorski. Szef dyplomacji podkreślił, że kolejnym etapem może być misja militarna, ale w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje.

Szef dyplomacji dopytywany o ewentualny udział Polski w operacji wojskowej podkreślił, że w naszym interesie leży wzmacnianie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obronności. - Służy temu udział naszych wojsk w Afganistanie i wcześniejsze misje w Kongo czy Czadzie. I choć żadne decyzje nie zapadły, wykluczyć tego nie mogę - powiedział w Trójce minister Radosław Sikorski.

Podczas gdy w czwartek zbiera się rada ministrów UE, w nocy z wtorku na środę wojska francuskie rozpoczęły operacje lądowe w Mali.

UOKiK ukarał trzy duże banki w Polsce

Kraj | Gospodarka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał trzy znane banki. Suma kar nałożonych na PKO BP, Pekao SA oraz Raiffeisen Bank Polska to ponad 6 i pół miliona złotych.

PKO BP ma zapłacić blisko 2 miliony 850 tysięcy kary za wprowadzającą w błąd kampanię reklamową Max pożyczka, mini ratka. Reklama oferowana była tak jakby dotyczyła wszystkich zainteresowanych, ale w praktyce dotyczyła tylko stałych klientów banku.

Z kolei na Pekao SA nałożono karę w wysokości ponad miliona 800 tysięcy za nieinformowanie Biura Informacji Kredytowej o spłaconych już kredytach. W rezultacie konsument, który spłacił jeden kredyt i chciał zaciągnąć następny mógł mieć z tym problemy, ponieważ informacja o jego zadłużeniu nadal widniała w BIK.
Natomiast Raiffeisen Bank Polska w umowach o kredyt hipoteczny umieszczał zapisy o obciążaniu konsumenta kosztami wyceny nieruchomości w razie opóźnień w spłacie kredytu. UOKiK podkreśla, że nie ma żadnych powodów, aby wiązać te kwestie.

Hiszpańskie banki nie płacą czynszów za przejęte mieszkania

Świat | Gospodarka

Jak informuje Naczelna Rada Administracji Budynków Mieszkalnych, w całej Hiszpanii banki są winne spółdzielniom mieszkaniowym prawie 230 mln euro.

W Hiszpanii oprócz czynszu za mieszkanie trzeba płacić co miesiąc tzw. opłatę za schody. Z pieniędzy tych spółdzielnia mieszkaniowa pokrywa koszty drobnych remontów, konserwacji wind czy oświetlenia klatki schodowej.

Zdarza się, że banki, które przejęły mieszkania, od ponad roku zalegają z opłatami. „Nie wpłacają pieniędzy co miesiąc. Dochodzi do tego, że właściciele pozostałych mieszkań składają się na niezapłacone przez banki rachunki” - informuje jedna z urzędniczek madryckiej spółdzielni mieszkaniowej.

Berlin: O lepsze warunki kształcenia w „Teltower Rübchen“

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

FAU Berlin nie poddaje się. W sobotę, 15.12.12, miała miejsce kolejna akcja informacyjna dla klientów i przechodniów na targu przy Winterfeldplatz (Berlin-Schöneberg), która dotyczyła warunków kształcenia w gospodarstwie ekologicznym „Teltower Rübchen“. Gospodarstwo owocowo-warzywne jest jednym z dwóch, które produkują warzywa znane jako „Teltower Rübchen“ (rodzaj rzepy) i jedynym, które posiada certyfikat żywności ekologicznej.

Zainteresowani z wielkim zdziwieniem czytali o braku spełniania przez gospodarstwo zgodnych z prawem warunków kształcenia w pracy (wg IG BAU) oraz regularnego przekazywania wiedzy. Większość zgadza się ze stwierdzeniem, że „bio musi również być fair”. Wiele razy zachęcano FAU Berlin, żeby zadziałało „ostrzej”.

Warszawa: Kierowcy MZA żądają podwyżek i zapowiadają strajk

Kraj | Protesty | Strajk | Transport

Przy bramach zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych pojawiły się wczoraj flagi związkowe. Pracownicy żądają podwyżek wynagrodzeń i grożą strajkiem. Rzecznik MZA przyznał, że zakład znajduje się w sporze zbiorowym ze związkowcami. Główny zarzut wobec władz spółki to przekazanie 6 mln zł z funduszu wynagrodzeń na inne cele.

W spółce nie ma także jednolitych zasad wynagradzania. Niewiele zarabiają zwłaszcza młodzi kierowcy. Nie dla wszystkich są etaty. Pracownicy nie zgadzają się także na rozważane odebranie darmowych przejazdów komunikacją dla nich i dla ich rodzin. Młodzi kierowcy w MZA zarabiają ok. 2,5 tys. zł netto. Starsi o blisko 800 zł więcej.

Od połowy 2013 r. kierowcy z MZA mają przejąć kursy po prywatnych przewoźnikach, których kontrakty będą wtedy wygasać. Chodzi o około 100 autobusów kursujących na liniach obsługiwanych przez firmy ITS Michalczewski i Mobilis. W 2008 r., Związek Syndykalistów Polski zwrócił uwagę na wyzysk kierowców imigrantów przez jednego z prywatnych przewoźników w Warszawie. Ukraińscy kierowcy ogłosili wtedy dziki strajk, dzięki czemu otrzymali zaległe wynagrodzenia.

Rosja: Pogróżki, zastraszanie, bezprawne przeszukiwania biur i mieszkań – nowe prawo o organizacjach pozarządowych

Świat | Represje

Już od lipca ubiegłego roku słychać było o nowej ustawie w Rosji. Weszła ona w życie 21 listopada 2012 roku. Nazywana jest w skrócie „anty – NGO”, ponieważ bardzo mocno uderza w niezależność organizacji pozarządowych.

Wedle ustawy, organizacje, których działalność jest związana z życiem politycznym w Rosji i które otrzymują granty zza granicy, w świetle prawa otrzymają status zagranicznych agentów i będą traktowane na nowych zasadach. Od momentu wejścia ustawy w życie wszystkie organizacje pasujące do definicji „agenta” mają 90 dni na wystąpienie do Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o wpisanie do specjalnego rejestru. Organizacja będąca w rejestrze zagranicznych agentów jest zobowiązana pod każdą swoją publikacją dodawać informację, że ma status agenta. Jeżeli jakiś NGOs nie dopełni tej procedury, grozi mu kara grzywny w wysokości od 15,5 tys. do 30 tys. dolarów.

Warszawa: Policjant ciężko ranił żonę po czym popełnił samobójstwo

Kraj | Represje

Niedługo po głośnej akcji antyterrorystycznej w Sanoku gdzie poszukiwany morderca zabarykadowawszy się w mieszkaniu zabił swoją konkubinę, a potem siebie do podobnej sytuacji doszło na warszawskiej Pradze.

Zajście miało miejsce na Jagiellońskiej w bloku należącym do Komendy Stołecznej Policji. W mieszkaniu wybuchła awantura. Policjant z kilkunastoletnim stażem ciężko ranił swoją żonę nożem w okolicach klatki piersiowej. Sąsiedzi zawiadomili policję.

Antyterroryści otoczyli budynek. Policjant jednak zastrzelił się z broni służbowej zanim jego koledzy dokonali szturmu. Rzecznik prasowy KSP nie ukrywa kim był człowiek, który ranił żonę.

Grecja: Wielka anarchistyczna demonstracja w solidarności z Villa Amalias

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Tak dużej anarchistycznej demonstracji Ateny nie widziały od lat. Około dziesięciu tysięcy ludzi demonstrowało w solidarności z 92 osobami aresztowanymi podczas próby ponownego zajęcia squatu Villa Amalias.

Z olbrzymim entuzjazmem tłum wznosił anarchistyczne i antypolicyjne hasła. Mniejsze demonstracje odbyły się równocześnie w innych greckich miastach.

Zdjęcia: 1 | 2