Jersey: Dobowy strajk kierowców autobusów

Świat | Prawa pracownika

Pracownicy firmy Connex w dniu dzisiejszym przystąpili do strajku mającego trwać 24 godziny. Kierowcy są niezadowoleni ze swoich umów z pracodawcą. Pracodawca stwierdził, że strajk był krokiem wymierzonym przeciwko pasażerom.

Strajk spowodowany był głównie tym, że pracodawca nie chciał przystąpić do negocjacji w kwestii warunków pracy oraz zarobków kierowców. Jest to już druga taka akcja w wykonaniu kierowców. Odmawiali pracy również w październiku bieżącego roku.

Związkowcy na kolei grożą strajkiem

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Czwartego stycznia mają być kontynuowane mediacje pomiędzy kolejowymi związkami zawodowymi, a pracodawcami w sprawie utrzymania na dotychczasowych poziomach ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych - poinformowali w sobotę związkowcy.

Związkowcy na konferencji prasowej 19 grudnia poinformowali, że od 20 listopada do 10 grudnia przeprowadzili w spółkach kolejowych referendum ws. świadczeń przejazdowych na kolei. We wszystkich spółkach referendum okazało się ważne. Przy ponad 60-proc. frekwencji, ponad 95 proc. pracowników opowiedziało się za utrzymaniem świadczeń przejazdowych na dotychczasowym poziomie lub wypłatą rekompensat, a w przypadku braku porozumienia w tej kwestii - za strajkiem.

Jeżeli mediacje pójdą w złym kierunku, to procedury sporu zbiorowego dopuszczają możliwość zorganizowania dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Jeśli mediacje zakończą się protokołem rozbieżności, związki zawodowe mają prawo do strajku. (PAP)

Zobacz też: http://www.rynek-kolejowy.pl/38330/_Coraz_blizej_strajku_wspolkach_Grupy...

Włoski ksiądz obarcza kobiety odpowiedzialnością za przemoc na nich samych

Świat | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm

W kończącym się roku na Półwyspie Apenińskim 118 kobiet zamordowanych zostało przez mężów, odrzuconych kochanków czy krewnych płci męskiej. Tymczasem ksiądz Piero C., proboszcz parafii w Lerici w Ligurii, na same święta na tablicy ogłoszeń, wywiesił prowokacyjny tekst.

Apelował w nim do kobiet, by zastanowiły się, czy same nie ponoszą winy za to, że mężczyznom "puszczają czasem nerwy". Powodem może być spóźniony obiad, nieposprzątane mieszkanie, zrzędliwość, skłonność do plotek i kłótni. Proboszcz znalazł także wytłumaczenie dla gwałtów, uważa bowiem, że wiele kobiet prosi się o to, zachowując się wyzywająco i nieskromnie ubierając.

Wiadomość o działaniach proboszcza szybko przekroczyła granice parafii i biskup diecezji La Spezia Ernesto Palletti nakazał mu natychmiast usunąć prowokacyjny tekst. Stowarzyszenie "Telefono rosa", różowy telefon, zajmujące się problemem przemocy wobec kobiet, zamierzało już zainteresować tą sprawą premiera Włoch i papieża. (Polskie Radio)

Władze Tureckie pacyfikują studentów w Ankarze

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje | Tacy są politycy

Około tysiąca studentów starło się z policją na terenie uniwersytety METU w Ankarze. Studenci protestowali przeciw wizycie premiera Recep Tayyip Erdogana – który przez ostatnie lata forsuje kkoncepcje prywatyzacji uczelni wyższych w Turcji.

Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 15:50. Mimo iż przebiegała spokojnie o godzinie 16 15 bez ostrzeżenia czy też wyrażnego powodu około trzech tysięcy policjantów zaatakowało tłum używając gumowych kul, gazu łzawiącego oraz armatek wodnych. Znaczna liczba demonstrantów została ranna włączając w to ofiare uderzenia pojemnikiem z gazem łzawiącym wskutek którego doznała krwotoku śródmozgowego i obecnie podłączona jest do aparatury podtrzymującej życie.

Policyjna raport mówi o użyciu 2 tysięcy pojemników gazu łzawięcgo 80 bomb dzwiękowych oraz 8 pojazdów z armatkami wodnymi. Dwunastu studentów zostało aresztowanych pod zarzutem ataku na funkcjonariuszy policji. Na chwile obecną odmawia się im kontaktu z adwokatem - bez podania jakiejkolwiek przyczyny.

Białoruś: Od Nowego Roku wzrost opłat za media

Świat | Lokatorzy | Tacy są politycy

Od 1 stycznia 2013 zgodnie z wolą rządu na Białorusi wzrosły taryfy dla mieszkalnictwa i usług komunalnych. Koszty ogrzewania wzrosną o 5%, koszty prądu o 9,5%. Podnoszone będą również czynsze w mieszkaniach komunalnych.

Jest to efekt cięć. 70% kosztów mieszkalnictwa jest jak na razie dotowana. Reszta jest ściągana od lokatorów. Wicepremier Anatolij Tozika stwierdził, że w chwili obecnej niezbędne jest odejście od nadmiernej opieki państwa nad obywatelami. Stwierdził również, że szkodliwym jest ukazywanie ludziom, że rząd zapewni im edukację, wyżywienie czy opiekę zdrowotną.

Oto jak wygląda łukaszenkowski "socjalizm" i welfare state w działaniu.

Źródło: belpan.com

Grecja: 1/3 pracowników zatrudniona na czarno

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Ubóstwo

W 2011 odsetek pracujących na czarno wynosił 29%. Dziś wynosi 35%. Oto dlaczego Grecy są tak "roszczeniowi" i tak zdeterminowani do zmiany systemu. Kierowcy masowo wyrejestrowują samochody bo nie stać ich na płacenie podatku drogowego. W ubiegłym roku wyrejestrowano ćwierć miliona aut.

Pracownicy zatrudnieni nielegalnie nie mają prawa do ubezpieczeń ani emerytury. Pracownicy decydują się mimo to na taką formę zatrudnienia gdyż bezrobocie wynosi 25%. Wśród osób poniżej 24 roku życia 60%.

Kanada: Ruch "Idle No More" protestuje przeciwko zmianom w ustawodawstwie dotyczącym Indian

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Tacy są politycy

Wśród kanadyjskich Indian rośnie ruch sprzeciwu wobec proponowanej ustawy C-45, która ma dokonać poważnych zmian we wzajemnych relacjach między społecznościami indiańskimi, a rządem federalnym. Rdzennym mieszkańcom działającym pod hasłem „Idle No More” (Już nie bierni) nie podoba się przede wszystkim to, że rezerwaty mają zostać zamienione na prywatną własność. Według rządu, możliwość komercyjnej sprzedaży ziemi należącej do rezerwatu miałoby „przynieść rozwój ekonomiczny ich społeczności”. Autumn Eaglespeaker, przedstawicielka ruchu skomentowała to tak:

„W Stanach Zjednoczonych, wiele plemion indiańskich utraciło ziemie na rzecz prywatnych właścicieli. Wiele rezerwatów wygląda dziś jak szachownica z powodu sprzedaży ziemi. Mniej niż jeden procent ziemi w Kanadzie należy do Indian, a teraz stracimy nawet to z powodu prywatnej własności.”

Ustawa znosi również ochronę nad setkami tysięcy rzek i jezior, pozostawiając pod ochroną jedynie nieliczne. Oznacza to, że firmy będą mogły na tych obszarach budować tamy i mosty bez uprzedniej zgody władz federalnych. Według Indian, zmiany są niezgodne z konstytucją i traktatami dotyczącymi rdzennych mieszkańców.

Londyn: Strajk maszynistów metra

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Członkowie związku zawodowego ASLEF – reprezentującego maszynistów londyńskiego metra rozpoczęli dzisiaj w godzinach porannych strajk. Ponad 90% maszynistów głosowało za strajkiem. Powodem konfliktu pomiędzy maszynistami a zarządem London Underground jest kwestia płacy w dni świąteczne. Członkowie związku od 3 lat próbują wynegocjować dodatki za pracę w dni świąteczne (tzw. Bank Holidays i Boxing Day), lecz wszelkie próby rozmów kończyły się fiaskiem z powodu braku chęci do negocjacji ze strony zarządu.

Związkowcy przygotowali program w którym chętni do pracy w święta będą się zmieniać i dobrowolnie pomiędzy sobą ustalać system zmianowy tak, aby spełniał wymogi zarówno bezpieczeństwa jak i potrzeb mieszkańców Londynu. Jednocześnie pracujący w święta będą otrzymywać dodatek do wynagrodzenia. Zarząd konsekwentnie łamie swoje obietnice i regularnie odkłada rozmowy w czasie.

Niemcy: Demonstracja antykapitalistyczna w Mannheim

Świat | Protesty

W dniu 22 grudnia w Mannheim w Niemczech odbyła się demonstracja zorganizowana przez anarchistyczną sieć Netzwerkes Südwest pod hasłem „Nie ma alternatywy – trzeba obalić kapitalizm”. Niedawno, sieć organizowała demonstrację w Karlsruhe w tym samym temacie.

W Karlsruhe udział wzięło około 300 osób, w Mannheim około 700 osób ze ścisłego kręgu anarchistycznego. Oprócz członków Niemieckojęzycznej Federacji Anarchistycznej, w demonstracji uczestniczyły związki zrzeszone w FAU.

Włochy: Strajk pracowników szpitala we Florencji

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W dniu 12 grudnia pracownicy szpitala Careggi we Florencji zastrajkowali przeciwko wprowadzeniu nowego grafiku pracy i nowych zasad urlopowych. Zmiany zmuszają pracowników do dużo większej elastyczności. Na zmiany zgodziły się żółte związki CGIL i CISL.

Około 300 pracowników uczestniczyło w demonstracji zwołanej przez związki Cobas i USI-AIT. Około 60 pracowników okupowało lobby w budynku dyrekcji domagając się negocjacji. Pracownicy zostali poinformowani, że CISL wycofało swój podpis pod zgodą na nowe warunki zatrudnienia, co oznacza, że negocjacje będą musiały zostać wznowione. Pikietujący przenieśli się do siedziby regionalnej administracji.

Cobas i USI-AIT zapowiedziały walkę, aż do uchylenia nowych warunków zatrudnienia.

Słowenia: Masowe protesty przeciw politykom

Świat | Protesty

W ciągu trzech grudniowych tygodni, w Słowenii miało miejsce 35 protestów w 18 miastach, w których uczestniczyło ponad 70 tys. ludzi. Doszło do starć z policją, która próbowała siłą rozbić demonstracje. 284 osób zostało aresztowanych, wiele osób zostało rannych. Protesty były skierowane przeciwko establishmentowi, cięciom socjalnym, przybierając niekiedy wyraźną antykapitalistyczną wymowę.

Wszystko zaczęło się od protestów przeciwko skorumpowanemu burmistrzowi Mariboru, pod hasłem „On jest skończony”. Burmistrz zrezygnował ze stanowiska, a hasło było wykorzystane kolejno przeciwko prawie wszystkim politykom w kraju. Podłożem protestu jest gniew z powodu braku pracy i bezpieczeństwa.

Protesty odbywały się w sposób zdecentralizowany antyautorytarny i niehierarchiczny, często z udziałem osób, które nigdy wcześniej nie brały udziału w demonstracjach.

Białystok: Pracownicy Mostostalu od lipca bez pensji

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Teren zakładu obwieszony flagami Solidarności. Każdego miesiąca załoga Mostostalu prowadzi jednodniowy strajk. Pracownicy są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Jak mówi Rafał Kabać, pracownik Mostostalu Białystok - Nic nie chcemy, tylko chcemy swoje pieniądze, to co solidnie zarobimy to chcemy te pieniądze odzyskać.

Stu trzydziestu pracowników od lipca nie dostaje pensji na czas. Pracodawca wypłaca im jedynie część należnych pieniędzy, ale i to z opóźnieniem. Zalega też z opłatami składek do ZUS-u. Jak mówi Jan Chrabołowski, pracownik Mostostalu Białystok - Jak teraz dali za wrzesień kilkaset złotych to jakieś tam święta skromne będą, skromne. A tak cały czas w załodze nerwówka i frustracja.

W hali produkcyjnej panuje mróz, od środy nie ma bieżącej wody. Pracownicy nie mają się komu poskarżyć, bo jak mówią, prezes ich unika. - Niech się właściciel określi, czy prowadzi tę firmę, a jak nie to niech poddaje pod likwidację - mówi Marek Zawadzki, przewodniczący NSZZ Solidarność w Mostostal Białystok. Jak dodaje Wojciech Śledziński, pracownik Mostostalu Białystok - My chcemy pomóc i jeżeli są jakieś problemy to to rozumiemy, ale nie lubimy jak nas się robi w konia.

Kielce: Działacze ONR napadli na studenta i jego dziewczynę w ciąży

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Jak czytamy w wywiadzie Przemysława Prekiela zamieszczonym na lewica.pl działacze świętokrzyskiej brygady ONR w studenckim pubie Coffeina przy ulicy Leśnej napadli na studenta świętującego zdobycie tytułu magistra.

Student został przez nich zaczepiony pod pubem. Napastnicy mieli czarne kurtki i biało-czerwone przepaski na ramionach. Otoczyli studenta i jego znajomych ze słowami "no kurwa, słyszałem, ze masz problemik!". Szarpali zarówno jego jak i jego dziewczynę będącą w ciąży (oto jacy prorodzinni w rzeczywistości są).

Skończyło się na tym, że napadnięci zabarykadowali się w pubie.

"Gdy już de facto zabarykadowaliśmy się w środku z pomocą personelu lokalu i innych gości, zadzwoniliśmy na policję. W międzyczasie wszedł do środka jakiś chłopak (podejrzewam, że stały bywalec) i powiedział nam, że usłyszał jak chłopcy planują się rozstawić obu stronach Leśnej i nas „zajebać”." - mówi.

Kolumbia: Aktywista związkowy zamordowany

Świat | Prawa pracownika | Represje

Kilka kodzin po podpisaniu przez rząd Kolumbii układu o wolnym handlu z Unią Europejską, został zamordowany aktywista związkowy - Milton Parra Rivas. Milton został zastrzelony 11 grudnia w godzinach popołudniowych w kolumbijskiej gminie Puerto Gaitan.

Milton był członkiem związku zawodowego Union Sindical Obrera (USO) – członka międzynarodowej federacji IndustriALL. Pracował jako elektryk i operator maszyn w fabryce firmy Termotecnica Coindustrial SA – która jest podwykonawcą hiszpańskiej korporacji CEPSA.

Milton był znanym aktywistą związkowym i organizatorem zgromadzeń pracowniczych mających na celu polepszenie warunków pracy i walkę o prawa pracownicze. Związek USO jest od pewnego czasu obiektem ataków bandytów wynajmowanych przez pracodawców. Wielu związkowców otrzymywało groźby, a sam Milton był straszony śmiercią dzień przed jego zabójstwem. W samym tylko 2011 roku zostało w Kolumbii zamordowanych 29 działaczy związkowych.

Ekstradycja ostatniego więźnia greckiej rewolty z 2008 r. do Polski

7 grudnia 2012 roku, państwo greckie decydowało o ekstradycji Andrzeja Mazurka, aresztowany w Grecji po zamieszkach z grudnia 2008, do Polski.

Andrzeja zatrzymano w dniu 9 grudnia 2008 roku w Atenach, w trakcie protestów będących odpowiedzią na zabójstwo Alexandrosa Grigoropoulosa przez policyjnych morderców. Podczas zatrzymania nie znaleziono przy nim żadnych obciążających przedmiotów jednak został skazany na prawie 12 lat. Czas spędzony przez Andrzeja w więzieniu był nieproporcjonalny do przedstawionych mu zarzutów i względem wyroków jakie zapadły wobec innych uczestników tamtych wydarzeń.