Decyzja Trybunału w Strasburgu: Rosja musi zapłacić Czeczenom

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

Rosja musi wypłacić pięciu czeczeńskim rodzinom, ponad 500 tysięcy euro odszkodowania i zadośćuczynienia. Taki jest wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który po raz kolejny rozpatrzył skargi złożone przez Czeczenów. Po raz pierwszy Trybunał uznał, że skargi mają charakter systemowy i zalecił Rosji dokonanie zmian prawa w celu skutecznej ochrony praw człowieka i zahamowania lawiny skarg. Zdaniem sędziów, skarżący: rodzice, rodzeństwo i żony zaginionych, przedstawili spójne i zgodne relacje dotyczące uprowadzenia ich bliskich.

Przed dziesięciu laty mężczyźni zostali zabrani ze swoich domów przez zamaskowanych rosyjskich żołnierzy. Po czym zaginęli bez śladu. Pomimo licznych dowodów, iż uprowadzenia dokonały rosyjskie wojska, prokuratura nie przeprowadziła szczegółowych i skutecznych śledztw.

Rospuda: Obwodnica ominie cenne przyrodniczo torfowiska

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Tydzień temu w Augustowie Wojewoda Podlaski podpisał pozwolenie na budowę dla obwodnicy Augustowa. Droga przecina dolinę rzeki Rospudy w jej najwęższym miejscu, obok miejscowości Raczki, omijając cenne i chronione torfowiska. Do użytku ma być oddana do końca 2014 r. Realizacja obwodnicy w wariancie omijającym cenne torfowiska stanowi efekt wieloletniej kampanii zainicjowanej przez Stowarzyszenie "Ruch na rzecz Ziemi", kontynuowanej następnie przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, do której dołączyły inne organizacje.

Precedensem, jaki zaistniał w trakcie kampanii, było zawiązanie współpracy Pracowni z warszawską organizacją SISKOM - promującą rozbudowę infrastruktury drogowej, której inżynierowie naszkicowali wstępne, alternatywne wersje obwodnicy omijającej chronione torfowiska. Jeden z tych wariantów po dopracowaniu został właśnie zaakceptowany do realizacji. Przemawiają za nim nie tylko względy przyrodnicze, ale również ekonomiczne i społeczne. By go zrealizować nie ma potrzeby budowania kosztownych obiektów inżynieryjnych - tunelu lub długiej estakady na bagnach, mniej gospodarstw zostanie wyburzonych.

"Kibice Zenitu Sankt Petersburg to źli ludzie i rasiści"

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Kibice Zenitu Sankt Petersburg, którzy chcą wykluczenia czarnoskórych i gejów z rosyjskiej drużyny, "nie pasują do obecnych czasów" - uważa obrońca Anży Machaczkała, Christopher Samba. "Landscrona", największa grupa fanów rosyjskich mistrzów, napisała na swojej stronie internetowej, że czarni piłkarze "stoją ością w gardle Zenitu".

- Nie jestem zaskoczony. Każdy wie, że sympatycy Zenitu to źli ludzie i rasiści - powiedział Samba "BBC Radio 5 Live". - Oni żyją w innym wieku. To smutny dzień dla rosyjskiego futbolu. W tej chwili mamy piłkarzy z różnych społeczności i krajów, którzy stanowią zespoły. Jeśli oni (szalikowcy Zenitu) nie mogą tego zaakceptować, nigdy potem nie będą się rozwijać.
Zenit był jedynym zespołem z czołówki ligi rosyjskiej, który nie miał czarnoskórego zawodnika aż do letnich transferów brazylijskiego napastnika Hulka i belgijskiego pomocnika Axela Witsela.

Derby: Strajk nauczycieli przeciwko prywatyzacji szkoły

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Członkowie dwóch największych związków nauczycielskich rozpoczęli we wtorek 18 grudnia 48 godzinny strajk przeciwko planom prywatyzacji szkoły w angielskim mieście Derby. Członkowie związków NUT i NASUWT sprzeciwiają się planom ministerstwa edukacji przekształcenia publicznej placówki Sinfin Community School w prywatną szkołę. Negocjacje pomiędzy nauczycielami a przedstawicielami prywatnego inwestora – Interim – wybranego przez ministerstwo do konwersji szkoły w prywatną placówkę – spełzły na niczym.

Nauczyciele i rodzice którzy stanowczo odrzucają plany prywatyzacyjne, rozpoczęli pikietę przed wejściem do szkoły, która zgromadziłą ponad 50 osób. Członkowie rady nadzorczej firmy Interim powiązani są z prywatnym inwestorem – Greenwood Academies Trust – odpowiedzialnym za prywatyzację 13 szkół w regionie przy jednoczesnym obniżaniu stawek dla nauczycieli i zaniżaniu standardów pracy.

kuriersyndykalistyczny.wordpress.com

Kolejarze grożą strajkiem. Około 95% załogi powiedziało "TAK" w referendum

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W referendum strajkowym około 95% głosujących opowiedziało się za strajkiem na kolei. Kolejarze domagają się utrzymania świadczeń przejazdowych albo wypłaty rekompensaty. Frekwencja wyniosła 60 proc. – podało „Polskie Radio”.

Pracownicy kolei odpowiadali na pytania, czy są za utrzymaniem dotychczasowych zasad świadczeń przejazdowych w 2013r. lub w przypadku ich ograniczenia – za uzyskaniem rekompensat w wysokości 720 zł brutto miesięcznie dla każdego pracownika, a w przypadku niespełnienia tych postulatów czy popierają podjęcie strajku.

Pracownikom chce odebrać się świadczenia ulgowych przejazdów.

Sprawa przeciw Roche: świadkowie zeznawali o szczegółach zatrudnienia przez firmy zewnętrzne

17 grudnia w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie ustalenia stosunku pracy przeciw firmie Roche Polska. Pierwszy termin został odwolany z powodu choroby siędzego. Powód w sprawie, informatyk, był początkowo zatrudniony dla pracodawcy przez firmę zewnętrzną, z którą nie miał żadnego stosunku pracy i która nie miała nic współnego ani ze zleceniem pracy na rzecz pracodawcy ani z nadzorem pracownika ani z wykonowaną przez niego pracą. Takie firmy zewnętrzne, służyły tylko do tego, by pośredniczyć w wypłacie wynagrodzenia.

Na początku rozprawy, prawnik firmy Roche zaproponował odszkodowanie pracownikowi – 40 tys. złotych w ramach odszkodowania, w zamian za zrzeczenie się dalszych roszczeń. Jednek powód nie zgodził się i postanowił kontynuować sprawę.

Przesłuchano dwóch świadków: jednego obecnego pracownika firmy, jednego byłego. Obaj informatycy byli zatrudnieni przez Roche za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Pierwszy świadek zeznał, że miał rozmowę o pracy w firmie Roche. Tam powiedziano mu o warunkach pracy, wynadgrodzeniu itd. i że został przyjęty do pracy. Formalnie jednak skierowano go do firmy zewnętrznej, z którą nawet nie miał podpisanej umowy. Pracował cały czas w firmie Roche. Inny świadek, który pracował przez firmę zewnętrzną, a potem bezpośrednio dla pracodawcy stwierdził, że jego praca na etacie nie różniła się niczym od pracy tzw. „kontraktorów”. Jedyną różnicą był brak zaproszeń na imprezy firmowe i różne dodatkowe benefity. Obaj pracowali w tym samym miejscu pracy wyznaczonym przez pracodawcę oraz wykonywali polecenia przełożonych w firmie. Firma, która rzekomo zlecała zadania do wykonania na rzecz Roche, nigdy nie nadzorowała pracy „swoich” pracowników i nie było żadnego kontaktu między tą firmą, a pracownikami wykonującymi pracę w biurach Roche. Oboje pracownicy widzieli własciciela tej firmy tylko raz.

Pracownicy postulują nacjonalizację zakładu Fiata w Tychach

Grupa pracowników tyskiej fabryki Fiata wystosowała list otwarty do polskiego rządu, w którym domaga się jej nacjonalizacji.

List otwarty pracowników Fiat Auto Poland do Rządu RP

Pieniądze jakie oferuje rząd trzeba dać ludziom pracy, a nie urzędasom, napracują się przy nic nie wartych projektach, bo zmarnują te środki a ludzie i tak zostaną na lodzie. Państwo polskie(kolejne rządy) przez 20 lat wybiórczo, dyskryminując rodzimych i nie tylko przedsiębiorców, udzielało Fiatowi rozmaitych ulg, nie wspomnę już o haniebnej prywatyzacji.

Poznań: Choinką się nie najemy - protest pracownic żłobków

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

6 grudnia pod gmachem Ratusza, podczas uroczystego włączenia do gniazdka z prądem światełek na choince miejskiej przez prezydenta Ryszarda Grobelnego, miała miejsce pikieta zorganizowana przez członkinie i członków OZZ Inicjatywa Pracownicza. Podczas gdy polityk pozował do zdjęć z dziećmi opiekunki najmłodszych poznaniaków przypomniały o swoich żądaniach płacowych i napiętych stosunkach z władzami miasta.

Rozdano dziesiątki ulotek, skandowano między innymi "Więcej siana w żłobkach!".

Tym razem prezydent Grobelny nie skomentował swoim zwyczajem protestu i "urwał się" tak szybko, jak tylko dał radę z występu zespołu dziecięcego.

Londyn: Pracownik porażony prądem i zwolniony

Świat | Prawa pracownika

Dnia 28 listopada członek Inicjatywy Pracowniczej, przebywający na emigracji w Londynie, uległ porażeniu prądem podczas pracy na budowie. Następnego dnia zwolniono go z pracy.

W miejscu gdzie pracował zatrudnionych jest około piętnastu robotników. Wszyscy to Polacy, z których niemal żaden nie zna języka angielskiego. Również majster i manager są Polakami. W minioną środę poszkodowany pracownik został porażony prądem o napięciu 110 V podczas wyjmowania z uszkodzonego trójnika wtyczki od kabla zasilającego pompę. Zarówno trójnik, jak i rękawice pracownika były mokre.

Poszkodowany zażądał od majstra wpisu wydarzenia do budowlanej książki wypadków oraz zwrócił uwagę na to, że nie odbył żadnych szkoleń z zakresu BHP wymaganych przy pracy na budowie. W konsekwencji odesłano go do domu, nie udzieliwszy mu żadnej pomocy i nie zapewniwszy opieki lekarskiej. Następnego dnia z poszkodowanym spotkał się główny manager budowy, który poinformował go, że jest zwolniony. Zapytany o powód powiedział, że jest nim… redukcja etatów.

Neonaziści w pułapce amerykańskich antyfaszystów

Świat | Antyfaszyzm

Na początku grudnia świat obiegła informacja, że neonazistowska partia Złoty Świt z Grecji, zamierza otworzyć swój oddział w Chicago. Jak się okazuje, cała sprawa była pułapką zastawioną przez organizacją Akcja Antyrasistowska. Jej członkowie skontaktowali się z nazistami i wyrazili chęć szerzenia ich idei w Ameryce. Grecy od razu połknęli haczyk i rozpoczęła się wymiana poufnych informacji.

Antyfaszyści nawiązali kontakt ze Złotym Świtem przez nazistowskie forum Stormfront (na którym udzielają się również polscy nacjonaliści). Tam poznali użytkownika Panos8814, który doprowadził ich prosto do źródła. Po wejściu w bliski kontakt, neonaziści przekazali antyfaszystom m.in. dane swoich działaczy w USA, a także metody zabezpieczania.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie Akcji Antyrasistowskiej

Protest podczas Rady Warszawy

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Loteria Świąteczna W dniu 13 grudnia, aktywiści społeczni oraz lokatorzy protestowali podczas sesji Rady Warszawy. Głównym powodem protestu był sprzeciw wobec uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta stołecznego Warszawy na lata 2013-2017. Krytykowano jednak również budżet miasta i inne uchwały, które zostały przegłosowane tego dnia.

Głosowanie nad budżetem trwało bardzo długo. Padło wiele krytycznych uwag, w tym bardzo krytyczne oceny prognoz budżetowych, oraz wypunktowano elementy budżetu, które są zupełnie nierealne. M.in., miasto, które oprócz przyznania prawa własności do budynków objętych roszczeniami, wypłaciło odszkodowania w wysokości ok. 300 mln złotych w 2012 r., planuje wydać na ten cel 36 mln. w 2013 r, co by było możliwe chyba tylko w przypadku, gdyby sądy otrzymały od władz instrukcję, by przestać orzekać na temat kolejnych napływających roszczeń (co nie jest niemożliwe, ale raczej się nie stanie).

Brazylia zniszczy 400 000 hektarów lasu.

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

 Brazylia4 grudnia Dilma, prezydent Brazylii wyraziła zgodę na budowę potężnej zapory hydroelektrycznej (trzecia w świecie pod względem wielkości).

To wyrok śmierci dla wszystkich ludów żyjących nad rzeką, gdyż tama zaleje około 400 000 hektarów lasu. Ponad 40 000 Indian będzie musiało znaleźć nowe miejsca, by żyć. Zniszczenie naturalnego siedliska, deforestacja i zniknięcie wielu gatunków są faktami!

Wiemy, że jeden obraz jest wart tysiąca słów i pokazuje prawdziwą cenę, jaką się płaci za ”jakość życia” naszego stylu życia zwanego „nowoczesnym”. Nie ma już w naszym świecie miejsca dla tych, którzy żyją inaczej, wszystko musi być zrównane, każdy, w imię globalizacji, musi stracić swoją tożsamość, swój sposób życia.

Tak wyglądają rządy socjaldemokratów.

Tydzień akcji przeciwko wyzyskowi w fabrykach H&M

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Aktywiści z kilku europejskich państw zapowiedzieli tydzień akcji informacyjnej skierowanej przeciwko wyzyskiwaniu pracowników w fabrykach H&M w Kambodży. W ramach tych działań będą umieszczać w kieszeniach wystawionych w sklepach ubrań nietypowe "metki" z informacją o głodowych płacach osób zatrudnionych w zakładach wytwórczych w krajach trzeciego świata. Jak informuje Ekonsument.pl akcja odbędzie się także w Polsce.

Przedświąteczne działania zaczną się w poniedziałek 17.12.Aby w nich uczestniczyć wystarczy pobrać wzór „metek”, wydrukować i... działać. Można też wypełnić petycję internetową.

Łódź: Faszystowskie ataki na ulicach

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Aktualizacja 21:52: Według naszych informacji nacjonalistyczna impreza z Irydionem i Nordicą w roli głównej nie została odwołana i nadal trwa.

Aktualizacja: Mamy telefony do właścicieli lokalu: 0 500 320 230 i 505 798 236

Jest godz. 20:30, około półtorej godziny po zakończeniu marszu skrajnej prawicy w Łodzi „Idzie Antykomuna”. Napływają kolejne informacje o napaściach i innych incydentach wywołanych przez Narodowców.

Około godz 20:15 grupa narodowców wpadła do wietnamskiego baru „Azja” (przy ulicy Pomorskiej), zdemolowali bar i pobili dwóch pracowników. Interweniowała policja.

Około godziny 17:30 na Pasażu Schillera, miejscu zbiorki przed marszem, pobity został członek Stowarzyszenia „Liberte”. Powodem było posiadanie przez niego plakietki z wizerunkiem Gabriela Narutowicza.

Pod koniec marszu, w okolicach Pomnika Ofiar Komunizmu” według świadków doszło do spalenia przez narodowców flagi Izraela.

Marszowi przewodzili liderzy ONR i MW, Przemysław Holocher i Robert Winnicki.

Polska nie przekaże Trybunałowi w Strasburgu akt śledztwa w sprawie "tajnego więzienia CIA"

Kraj | Świat | Militaryzm

Polska nie przekaże Trybunałowi w Strasburgu akt śledztwa w sprawie "tajnego więzienia CIA" w ośrodku wywiadu w Starych Kiejkutach - podaje "Gazeta Wyborcza".

Taką decyzję podjął Prokurator Generalny. Według ekspertów to droga donikąd i tylko Polskę pogrąży. Trybunał, który w lipcu tego roku przyjął skargę na działanie naszych władz, może wydać wyrok bez tych materiałów - komentują prawnicy.

Chodzi o sprawę Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, schwytanego w 2002 r. w Pakistanie. Według Amerykanów brał on udział w zamachu na niszczyciel USS "Cole" w 2000 r. Saudyjczyk twierdzi, że od grudnia 2002 do czerwca 2003 r. był przesłuchiwany i torturowany przez Amerykanów, prawdopodobnie także w Polsce.