Łódź: Nacjonalizm niemile widziany

W nocy z piątku na sobotę łódzcy antyfaszyści udekorowali miasto na przyjazd uczestników dzisiejszej demonstracji Idzie Antykomuna. Na trasie marszu nacjonalistów rozkleili około setki plakatów, zaś na estakadzie w pobliżu dworca Łódź Kaliska zawisł banner «Nacjonalizm niemile widziany »

Na dzisiejsze popołudnie łódzcy neofaszyści zaplanowali przemarsz ulicami miasta pod hasłem Idzie Antykomuna, zapraszając na niego kolegów z całej Polski.

Czechy: Uczniowie przeciwko szefowi departamentu edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka

Szesnastu uczniów w Budziejowicach w Czechach zapowiedziało strajk głodowy, w proteście przeciwko obecności regionalnym departamencie edukacji Vitezslavy Baborovej z Komunistycznej Partii Czech i Moraw.

Partia ta jest jedynym ugrupowaniem w Europie środkowo-wschodniej, które po 1989 roku nie pozbyło się słowa "komunizm" w nazwie zmieniając jedynie program tak aby był zgodny z konstytucją.

Protest rozpocznie się w poniedziałek i potrwa około doby. Mianowanie tak kontrowersyjnego urzędnika to efekt koalicji socjlademokratów z post-stalinistami.

Sytuacja przypomina wydarzenia sprzed kilku lat w Polsce kiedy centro-prawicowy PIS mianował ministrem edukacji skrajnego prawicowca Romana Giertycha.

Niemcy: Wyrok w sprawie policjanta odpowiedzialnego za spalenie żywcem uchodźcy

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Prawie osiem lat temu, w celi komisariatu w Dessau w Niemczech, spłonął żywcem Oury Jalloh, uchodźca z Sierra Leone. Jego ręce i nogi były przykute do łóżka w którym się spalił. Alarm przeciwpożarowy został celowo wyłączony przez policjantów dyżurujących w komisariacie. Sąd skazał jednego z policjantów na grzywnę 11 tys. euro za dokonanie „nieumyślnego zabójstwa”.

W 2010 r., policjant został uniewinniony, jednak w wyniku znacznych uchybień w zbieraniu materiałów dowodowych i błędów popełnionych przez oficerów śledczych, wyrok pierwszej instancji został uchylony. Pod sądem w Magdeburgu zebrali się dziś protestujący, którzy uznają policjanta za winnego umyślnego zabójstwa.

Londyn: 31 rocznica stanu wojennego

Świat | Prawa pracownika

W środę wieczorem 12 grudnia 2012 redakcja "Kuriera Syndykalistycznego" z grupą sympatyków spotkała się pod pomnikiem Nieznanego Robotnika przy Trinity Square w Londynie. Uczciliśmy w ten sposób pamieć robotników poległych w trakcie trwania stanu wojennego, wprowadzonego w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku dekretem nielegalnej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Przy pomniku zebrani zapalili znicze oraz rozwiesili listę ofiar stanu wojennego wraz z plakatami informującymi o tamtych wydarzeniach w języku polskim i angielskim.

Stan wojenny został zawieszony po roku (dokładnie 31 grudnia 1982), a ostatecznie zniesiono go 22 lipca 1983. W czasie jego trwania w całej Polsce około stu robotników oddało życie za idee Samorządnej Rzeczpospolitej. Do dzisiaj nie wyjaśniono ok. 90 tajemniczych zgonów działaczy opozycyjnych. Wydarzenia te de facto zakończyły istnienie "Solidarności" jako autentycznie oddolnego ruchu związkowego, gdyż odrodzona w 1986 "Solidarność" była już ugodowym, biurokratycznym związkiem zawodowym. 31 lat po stanie wojennym idee Samorządnej Rzeczpospolitej są wciąż niezrealizowane, ale wiele z nich żyje w naszych sercach i są inspiracją w walce o lepsze jutro.

Warszawa: Urzędnicy tną wydatki na komunikację miejską pomimo podwyżek cen biletów

Kraj | Tacy są politycy | Transport

Radni Warszawy przegłosowali pakiet cięć w komunikacji miejskiej. Listę cięć przedstawili prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i skarbnik miasta. Aż 190 mln zł, straci Zarząd Transportu Miejskiego. I to pomimo drastycznych podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, które w wyniku poprzednich decyzji Rady Miasta zostały podwyższone o 70%. (Radni zignorowali wtedy podpisy 151 tys. mieszkańców Warszawy protestujących przeciwko podwyżkom).

W planie jest likwidacja nocnych kursów metra, a także cięcia w rozkładach jazdy tramwajów i autobusów poza godzinami szczytu i w dni wolne od pracy. Dyrektor ZTM przyznał też, że realny jest krach systemu wspólnego biletu w aglomeracji warszawskiej. Jego utrzymanie na obecnych zasadach będzie możliwe najwyżej do końca pierwszego kwartału 2013 r.

Rząd chce uelastycznić Kodeks Pracy na wzór ustawy antykryzysowej

Kraj | Prawa pracownika

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył w czwartek, że rząd proponuje wprowadzenie na stałe do Kodeksu pracy niektórych elementów ustawy "antykryzysowej", zwiększających elastyczność prawa pracy.

Pierwsza proponowana zmiana dotyczy rozliczenia czasu pracy i możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego. "Wydłużamy okres rozliczeniowy z czterech do 12 miesięcy, lecz pozostaje elastyczność, nie musi to być cztery lub 12 miesięcy, ale np. sześć" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Druga zmiana to wprowadzenie ruchomego czasu pracy.

13 Grudnia - władza do robotników strzela zawsze celnie

Kraj | Historia

Dnia 12.12.2012 r. o godzinie 23.30, w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 miała miejsce pikieta upamiętniająca ofiary państwowej przemocy. Wydarzenie zgromadziło około 40 osób, związanych ze środowiskiem anarchistycznym.

W trakcie przemówienia podkreślono fakt, że niezależnie od panującego w Polsce systemu władza, w momentach gdy obywatele najgłośniej domagali się podstawowych praw, nigdy nie przejawiała skrupułów i bez wahania wydawała rozkaz użycia broni, oraz że ta sama władza nie waha się inwigilować i zastraszać społeczeństwo, oraz ograniczać prawa obywatelskie pod pozorem zapewnienia ładu i spokoju . Ze względu na charakter pikiety, po przemówieniach pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca złożono znicze, a następnie znicze złożono po drugiej stronie ulicy, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca kolejarzy zastrzelonych 26. kwietnia 1920 r. z rozkazu endeckich władz Poznania.

Polski koncern Bumar pomaga ścigać internautów

Militaryzm

Koncern zbrojeniowy Bumar zaopatrujący w broń i amunicję polską armię w Afganistanie pomaga finansowo i prawnie w ściganiu internautów negatywnie wypowiadających się o działaniach zbrojnych w tym rejonie. W ostatnim czasie zgłoszono 150 wpisów z których 50 zostało uznanych przez prokuraturę za wykroczenia. 28-latek z Ostrowa Wielkopolskiego jest już czwartą osobą skazaną na miesiąc prac społecznych za wpis „Kolejny okupant nie żyje. Brawa dla afgańskich bojowników o wolność”.

Sierżant Żebryk znany ze ścigania internautów za podobne wpisy już teraz zapowiada, że kolejne sprawy będą wszczynane również z powództwa rodzin zabitych żołnierzy. Powyższe działania tłumaczone są brakiem szacunku dla Polaków, którzy zginęli w Afganistanie.

Węgry: Protest studentów w Budapeszcie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka

Węgierscy studenci zablokowali centrum Budapesztu. Blisko dwa tysiące żaków protestowało przeciwko niekorzystnym zapisom w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Minister kultury i oświaty odrzucił żądania studentów!

Demonstranci zgromadzeni w poniedziałkowy wieczór na terenie uniwersyteckiego kampusu przemaszerowali pod gmach parlamentu. Protest, do którego licznie przyłączali się mieszkańcy Budapesztu to sprzeciw żaków wobec nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która została przyjęta przez rząd.

W myśl nowych zapisów ustawa aż o 40 proc. zmniejsza liczbę miejsc na prawie i kierunkach humanistycznych i ekonomicznych. Cięcia obejmą wszystkie uczelnie finansowane przez państwo. Ponadto absolwenci publicznych uczelni muszą odpracować w kraju dwukrotnie dłuższy okres niż czas trwania studiów. W przeciwnym wypadku zobowiązani są do pokrycia połowy kosztów kształcenia – informuje serwis polskieradio.pl

Francja: Byli pracownicy fabryki popcornu staną przed sądem za ujawnienie szkodliwych warunków pracy

Świat | Prawa pracownika | Represje

W czwartek 13 grudnia, byli pracownicy wytwórni popcornu Natais we francuskim Bézéril mają być sądzeni za rzekome „zniesławienie” swojego byłego pracodawcy. Chodzi o to, że na swoim blogu, pracownicy pisali o narażeniu na działanie diacetylu. Ta substancja chemiczna może powodować bardzo poważne schorzenia płuc, znane pod nazwą „popcornowe płuco” i inne choroby dróg oddechowych. Diacetyl jest składnikiem sztucznego składnika o smaku masła, używanego do produkcji popcornu do mikrofalówki. Choroby powodowane przez tą substancję mogą być śmiertelne.

Pracownicy w fabryce popcornu Natais nie otrzymują nawet masek ochronnych, by chronić się przed oparami i muszą pracować w skrajnie wysokiej temperaturze. Około 80% pracowników fabryki to pracownicy tymczasowi. Niekiedy są zmuszani do pracy w niedzielę, a płaca jest bardzo słaba. Pracownicy postanowili nawet zastrajkować i wywalczyli premię roczną. Jednak związek zawodowy działający w zakładzie odwołał strajk. Pomimo to, niektórzy pracownicy walczyli nadal. Przeciwko dwóm ze strajkujących firma wytoczyła proces.

Dodatkowe opłaty za wypłaty z bankomatu

Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy

Ministerstwo Finansów chce, żebyśmy za wypłatę gotówki z bankomatu uiszczali dodatkową opłatę - surcharge - pisze "Gazeta Wyborcza". Projektując nowe przepisy, rząd poszedł na rękę Pracodawcom RP. Należy do nich m.in. Euronet, którego bankomaty znajdują się w całej Polsce.

Zarobione dzięki nowej opłacie pieniądze mają być przeznaczone na rozwój sieci bankomatów. Jednak zdaniem specjalistów to tylko przykrywka, bo liczba bankomatów rośnie nawet przy niższych prowizjach od wypłat.

To pokazuje, że argument o nierentowności tego biznesu jest chybiony - mówi Cezary Kocik z BRE Banku w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Katowice: Wykład stowarzyszenia Niklot odwołany

Kraj | Antyfaszyzm | Kultura

Stowarzyszenie na rzecz tradycji i kultury Niklot, powiązane z Zadrugą miało zamiar urządzić wykład w katowickim rondzie kultury. Tematem był "Stach z Warty i Szczep rogate serce". Organizatorowi nie został jednak podany prawdziwy tytuł, ale jakaś enigmatyczna 'Rola rzeźby w sztuce'. Po protestach bywalców lokalu wykład został odwołany.

Hiszpania: Udane zakończenie strajku w Casa de les Monges

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Po dwóch miesiącach akcji strajkowej, w której CNT walczyło z pracodawcą - Casa de les Monges w Sabadell, związkowcy uzyskali realizację swoich postulatów. Pracownicy tego ośrodka dla osób chorych i starszych zastrajkowali kiedy obniżono im pensje. Domagali się anulowania obniżki oraz lepszych warunków pracy, w szczególności lepszych warunków BHP.

W końcu, syndykaliści wywalczyli swoje żądania. Pod koniec listopada podpisano porozumienie. Pracodawca będzie także zobowiązany do prowadzenia regularnych spotkań z pracownikami. Pracownicy cieszą się, że mogą zostać na swoich miejscach pracy z nie obniżonymi pensjami, oraz że warunki pracy będą musiały ulec poprawie.

Berlin: Uchodźcy zaskłotowali budynek starej szkoły

Świat | Miejsca | Protesty

Wczoraj, uchodźcy od października protestujący w Berlinie, wraz ze wspierającymi ich mieszkańcami Berlina, zajęli budynek opuszczonej szkoły w dzielnicy Kreuzberg, na rogu Reichenbergerstraße i Ohlauerstraße. W działania zaangażowani są uchodźcy protestujący na Oranienplatz i pod Bramą Brandenburską. Policja jak na razie odstąpiła od działań zmierzających do usunięcia skłotersów aż do najbliższego wtorku.

Okupacja jest dalszym ciągiem protestów przeciw deportacjom, ustawie o ograniczeniu swobody przemieszczania się uchodźców na terenie Niemiec, oraz przymusowego zakwaterowania w obozach dla uchodźców, które rozpoczęły się marszem uchodźców z Wurzburga do Berlina.

Wczoraj w auli okupowanego budynku odbyły się ogólne zebrania podczas których dyskutowano o strategii na najbliższe dni. W dniu dzisiejszym, w budynku odbędą się pierwsze koncerty.

Aktualizacje dostępne na Twitterze: https://twitter.com/maryread9

Berlin: FAU walczy o wynagrodzenia dla imigrantów

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Związek branżowy budownictwo i technika, zrzeszony w FAU Berlin, walczy o wynagrodzenia dla dwóch byłych pracowników firmy Messeshop. Na przełomie lutego i marca 2012 r. dwóch pracowników imigrantów z Hiszpanii pracowało przy budowie stoisk na targach w Eimersleben (koło Magdeburga) oraz na targach „Fruit Logistica” i „ITB” w Berlinie. Pracowali na zasadzie fikcyjnego samozatrudnienia, bez upezpieczenia. Do tej pory nie otrzymali wynagrodzenia.

Na stronie change.org uruchomiono automat do wysyłania listów protestacyjnych do nieuczciwego pracodawcy

Według oficjalnych statystyk, około 173 tys. obywateli z krajów należących do UE sprowadziło się do Berlina w poszukiwaniu pracy. Najliczniejszą grupą są Hiszpanie, Grecy i Włosi. Z powodu braku znajomości miejscowych przepisów, padają oni często ofiarą wyzysku. Niedawno, sekcja branży budownictwo i technika FAU wydało broszurę o prawach pracowników w Niemczech, która ma na celu walkę z tym problemem.