Audio

ALTERGODZINA o likwidacji szpitala ortopedyczno-rehabilitacyjnego we Wrocławiu (mp3)

Kraj | Audio | Protesty | Strajk | Tacy są politycy

Usłyszycie relację z protestu przeciwko połączeniu szpitala ortopedyczno-rehabilitacyjnego przy ul. Poświęckiej ze szpitalem przy ul. Kamieńskiego, jaki miał miejsce 23. września we Wrocławiu. Gościem był Marcin Antoniak, wieloletni pacjent szpitala, który zorganizował protest. Pacjenci obawiają się, że połączenie szpitali będzie skutkowało likwidacją tego na ul. Poświeckiej i zapowiadają dalsze protesty.

ALTERGODZINA o likwidacji szpitala ortopedyczno-rehabilitacyjnego we Wrocławiu (mp3)

Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, przedstawiamy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" i pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei". Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 w działającym przy Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).

ALTERGODZINA: o nie-ekologii i korporacyjnym monopolu na koncercie Radiohead & o wygranym procesie skłotersów w Strasburgu (mp

Kraj | Audio | Dyskryminacja | Kultura | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Altergodzina o wygranym procesie skłotersów w Strasburgu (mp3)
Gośćmi byli Agata Ferenc, etnolożka, reanimatorka kultury we wrocławskim Centrum Reanimacji Kultury, pracowniczka pomocy humanitarnej oraz Dominik Srzednicki, działacz stowarzyszenia „KejosTHE-AT-ER”. Rozmawialiśmy o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie najścia funkcjonariuszy wrocławskiej policji na squat „Rejon 69” w czerwcu 1997 roku. Przyjrzeliśmy się kondycji squattingu w Polsce, a także porozmawialiśmy o działalności stowarzyszenia „Kejos THE-AT-ER”.

Altergodzina o nie-ekologii i korporacyjnym monopolu na koncercie Radiohead (mp3)
Podjęliśmy krytyczną dyskusję na temat niektórych aspektów organizacji koncertu brytyjskiej grupy Radiohead w Poznaniu. Ten głośny koncert, który skupił kilkadziesiąt tysięcy osób, odbywał się w ramach akcji "Poznań dla Ziemi" i w założeniu organizatorów miał być "najbardziej ekologicznym koncertem w Polsce". Ideę wydarzenia przesłoniły jednak pewne rozwiązania organizacyjne, np. brak możliwości wnoszenia napojów - w tym wody - we własnych pojemnikach, odbieranie i wyrzucanie przez ochronę jedzenia widzów, oraz faktyczne wymuszenie na uczestnikach zakupu napojów - produktów wyłącznie koncernu Coca-Cola - po zawyżonych cenach. Czy marnotrawstwo i korporacyjna drożyzna współgrają z koncepcją akcji "Poznań dla Ziemi"? Czy postępowanie organizatorów koncertu wpisuje się w proekologiczne zaangażowanie członków zespołu Radiohead?
Te i inne pytania postawiliśmy w rozmowach z naszymi gośćmi: Anną Nowaczyk, rzeczniczką prasową Fundacji Malta organizującej koncert, oraz Urszulą Burkot z zarządu głównego Polskiego Klubu Ekologicznego, organizacji zaangażowanej w upowszechnianie postaw proekologicznych, obecnej na terenie wczorajszego koncertu.

ALTERGODZINA o strajku w KGHM, prywatyzacji, sytuacji świata pracy w Polsce & krytycznie o Era Nowe Horyzonty (mp3)

Kraj | Audio | Gospodarka | Kultura | Prawa pracownika | Protesty | Strajk | Tacy są politycy | Zwolnienia

1. O strajku w KGHM, prywatyzacji, sytuacji świata pracy w Polsce
Rozmawiano o sytuacji pracowników i związków zawodowych w Polsce, w tym również o antyrobotniczym nastawieniu dominujących mediów i części opinii publicznej. Poruszono także temat perspektyw rozwoju ruchu pracowniczego, a także kwestię tego, jak prawa pracownicze oraz podmiotowość pracowników mają się do demokracji. Punktem wyjścia rozmowy były rządowe plany prywatyzacji części akcji spółki KGHM Polska Miedź S.A. oraz ostatni strajk ostrzegawczy w kopalniach tej firmy, zorganizowany przez Sekcję Krajową Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".

ALTERGODZINA o strajku w KGHM, prywatyzacji i sytuacji świata pracy w Polsce (mp3)

Gośćmi byli:
- Patryk Kosela, politolog, dziennikarz i publicysta, działacz Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80"
- dr Adam Mrozowicki, socjolog, współpracownik Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych

2. Krytycznie o 9 Festiwalu Era Nowe Horyzont
Gościem Altergodziny był Jakub Majmurek – krytyk filmowy, współredaktor portalu lewica.pl. Rozmawiano krytycznie o tegorocznym Festiwalu Nowe Horyzonty, o filmach i sztuce społecznie zaangażowanej, jak również o tym, po co nam Zanussi.

ALTERGODZINA krytycznie o 9 Festiwalu Era Nowe Horyzonty (mp3)

Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, przedstawiamy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

Ścięta Głowa Marii Antoniny - Antykorporacja

Audio

Ścięta Głowa Marii Antoniny prezentuje:

Antykorporacja. Fragment cyklu "Makamy, afgańskie bomby"

Osa sgma text + Mike_Digital muzyka + Natalia Panasiuk vokal

http://anarchiwum.bzzz.net/yak/Osa.mp3

mp3: ALTERGODZINA o poznanskim sklocie Rozbrat

Kraj | Audio | Ruch anarchistyczny

W dzisiejszej audycji telefonicznym gościem był Marek Piekarski, działacz poznańskiej sekcji Federacji Anarchistycznej, związany ze skłotem Rozbrat (www.rozbrat.org). Rozmawiano o inicjatywach społecznych i kulturalnych realizowanych w tym istniejącym od 1994 roku poznańskim ośrodku ruchu wolnościowego. Poruszano również temat sytuacji prawnej Rozbratu i perspektywy obrony skłotu przed usunięciem go przez właścicieli gruntu, na którym się znajduje. Ponadto do rozmowy o ruchu skłoterskim i jego obecnych problemach w Polsce i Europie zaprosilismy jednego z działaczy związanych z wrocławskim Centrum Reanimacji Kultury.

Ponadto usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". Towarzyszyć będzie także muzyka artystów i artystek zaangażowanych społecznie.

Pobierz: ALTERGODZINA o poznanskim sklocie Rozbrat (mp3)

ALTERGODZINA - 2. urodziny (mp3)

Kraj | Audio | Kultura | Protesty

Gościem audycji był niezależny fotoreporter i socjolog Tomasz Grzyb, który prezentował i omawiał pieśni i piosenki rewolucyjne/buntownicze z różnych części świata śpiewane po hiszpańsku, arabsku, włosku i w jidysz.

Audycja mp3 do ściągnięcia (download)

"ALTERGODZINA" to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupa "Społeczeństwo Aktywne".

Sluchajcie nas w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl) lub we Wroclawiu na 91,3 FM. Zapraszamy w każdą środę od 22.00 do 23.00.

Czekamy na komentarze i sugestie pod adresem:
altergodzina@radioluz.pwr.wroc.pl
Zajrzyjcie również na naszą stronę internetową:
www.altergodzina.blogspot.com

Altergodzina: Wywiad z Arturem Domosławskim [mp3]

Kraj | Audio

W dzisiejszej audycji obecny był fragment spotkania, jakie odbyło się 10. stycznia we wrocławskiej księgarni "Kapitałka" wokół najnowszej książki Artura Domosławskiego pt. "Ameryka zbuntowana". Organizatorami spotkania z udziałem Autora byli "Krytyka Polityczna" oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a.

Download: Altergodzina - wywiad z Arturem Domosławskim.

Artur Domosławski jest reporterem i publicystą. Pisze o Ameryce Północnej i Południowej, problemach globalizacji i wielkich debatach współczesnegoświata. Jego najnowsza książka stanowi zapis rozmów z 17 wybitnymiamerykańskimi intelektualistami (m.in. z N.Chomsky'm i R.Rorty'm), którychłączy to, iż nie zgadzają się na politykę prowadzoną przez kraj, w którym żyją.

Artur Domosławski odpowiada na pytania m.in. o ruchy lewicowe w USA, amerykańską hegemonię czy przyszłość ruchu alterglobalistycznego. W programie również "Alter-serwis", czyli krytyczny przegląd wiadomości z ostatniego tygodnia, a także muzyka artystek i artystów zaangażowanych społecznie. Program poprowadziła Michalina Golinczak.

ALTERGODZINA o podróżach i fotografii społecznie zaangażowanej... [mp3]

Kraj | Audio | Kultura | Ubóstwo

W pierwszej w 2008 roku audycji gościem Altergodziny był Tomasz Grzyb, niezależny fotograf i socjolog specjalizujący się w problematyce stosunków etnicznych i socjologii ubóstwa, który opowiadła o swoich reporterskich podróżach i projektach edukacyjnych realizowanych m.in. w Palestynie i Republice Południowej Afryki, a także o tegorocznej wizycie w Wenezueli, gdzie prowadził dokumentację działalności misji boliwariańskich. Tomasz Grzyb jest autorem strony internetowej:
http://www.tgrzyb.com

ALTERGODZINA o podróżach i fotografii społecznie zaangażowanej (download)

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" przy współudziale osób z innych organizacji i ruchów społecznych. Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 - we Wrocławiu na 91,3 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).

Altergodzina o Internecie [mp3]

Kraj | Audio | Technika

Altergodzina - audycja społecznie zaangażowana. W dzisiejszej audycji o Internecie. Do pobrania w formacie mp3.

W audycji gościem był Piotr Czerniawski, szef działu literackiego pisma Rita Baum, współorganizator Festiwalu Blogów, jaki odbył się niedawno we Wrocławiu. Rozmawiano o roli Internetu w kształtowaniu obiegu informacji we współczesnym świecie, wpływie nowych mediów na potencjalną zmianę spoleczną. W przeciągu zaledwie paru lat blogi, będące początkowo elitarną rozrywką dla najbardziej obeznanych użytkowników internetu, przeistoczyły się w masowy fenomen, który na zawsze zmienił oblicze sieci, przygotowując grunt pod rewolucję Web 2.0.

Czy blogi w swoich najrozmaitszych formach stały się już częścią obowiązującego w kulturze kodu? Czy na zawsze zmieniły sposób komunikacji w sieci? Jaka jest ich realna popularność oraz nośność medialna? Czy są przejawem snobizmu, wirusowo rozprzestrzeniającym się w sieci, czy raczej rebelią odbiorców odrzucających bierność rodem z epoki tradycyjnych mediów? Czy ta forma twórczości jest oznaką nieodwracalnego przełomu w działalności i komunikacji społecznej?

ALTERGODZINA antywojenna [mp3]

Kraj | Audio | Militaryzm | Protesty | Represje | Tacy są politycy

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupa "Społeczeństwo Aktywne". Dzisiejsza audycja do pobrania. (format mp3).

Usłyszycie:
W minioną sobotę w Warszawie odbyła się demonstracja pod hasłem "Nie wybieraj wojny", której uczestnicy i uczestniczki domagali się jak najszybszego wycofania polskich wojsk z Iraku i Afganistanu oraz sprzeciwiali się umieszczaniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu tzw. tarczy antyrakietowej.

Jednocześnie kwestia potencjalnego wycofania polskich wojsk z Iraku podgrzała w ostatnich dniach atmosferę kampanii przedwyborczej, z oświadczeniami Ministra Obrony Narodowej włącznie. W tym tygodniu tematyka ta pojawi się również w Altergodzinie. Naszym gościem będzie dr Filip Ilkowski, politolog, działacz Inicjatywy "Stop Wojnie", z którym porozmawiamy m.in. o temacie wojny i pokoju w przedwyborczych obietnicach i postulatach (w tym o politycznych mieliznach antysemityzmu w krytyce wojny), o aktualnej sytuacji w Iraku i o wyzwaniach stojących przed ruchem antywojennym w Polsce i na świecie.

Zapis audio prelekcji na temat ruchu pracowniczego

Audio | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

Pierwszego dnia konferencji "Opór pracowniczy w nowym stuleciu" zorganizowanej w kwietniu w Warszawie przez Związek Syndykalistów Polski miała miejsce prezentacja historii wspólnej kampanii słowackich anarcho-syndykalistów i zwolnionych pracowników papierni w Ruzomberok na Słowacji.

Zapis audio prelekcji Michala Tulika z Priama Akcia, Anarho-sindikalistička inicijativa dostępny jest tutaj: http://anarchiwum.bzzz.net/yak/michal.ogg

Piosenka Ericha Muhsama "Der Revoluzer"

Audio

Piosenka Ericha Muhsama w wykonaniu Gregora Hause.

http://anarchiwum.bzzz.net/yak/revolz-v.au

Protest song przeciwko wyzyskowi w Coroplaście

Audio

XIX wieczny wyzysk znajduje swe odbicie w klasowej kulturze. Jedna z pracownic Coroplastu w Dylankach, pani Kasia Konopka, nagrała piosenkę zatytułowaną Fabryka, komentującą sytuacje.

Piosenkę można posłuchać tutaj:
http://anarchiwum.bzzz.net/yak/NO89129.mp3

Przestępczość wśród niemowląt

Kraj | Audio

Audycja klubu ludzi z ręką na pulsie poswiecona przestepczosci wsród niemoląt. Klub działa w ramach radia wykluwajacego sie w gdańskim obinie.

http://radio.obin.org/audycje/klub01.mp3

Kanał XML