Publicystyka

Pielęgniarki z wrocławskiego Rydygiera walczyły do końca

Kraj | Historia | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Trwa protest pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. Doskonale jednak pamiętamy, że protesty podobne do tego odbywały się już nie raz. Szczególnie gorący był rok 2002, rok Ożarowa, ale także protestu pielęgniarek w obronie szpitala im. Rydygiera we Wrocławiu.

WSPÓLNY WRÓG ALE NIE WSPÓLNY CEL

Publicystyka

Pojawienie się działaczy Nowej Lewicy w OZZ Inicjatywa Pracownicza, w tym ich lidera Piotra Ikonowicza, wywołała małą burzę wśród wolnościowych związkowców. Okazało się, że chcąc nie chcąc, doszło do zjednoczenia anarchosyndykalistów z lewicą partyjną; że od teraz działamy w jednej grupie, walczymy wspólnie. Wspólnota ta jest jednak czysto formalna i bardzo krucha. W tej perspektywie wydaje się sensowne rozpoczęcie publicznej debaty między anarchosyndykalistami a zwolennikami partii, zwłaszcza po opublikowaniu wywiadu w 13 numerze Biuletynu OZZIP. Do takiej dyskusji zachęca również tekst Antykapitalizm Nowej Lewicy. Czuję się zobowiązany do przedstawienia swoich racji i zabrania stanowiska w tym sporze.

Czym jest strajk generalny?

Prawa pracownika | Publicystyka

Gdy lokalne strajki przerastają w strajk generalny, obejmujący cały kraj lub przynajmniej wszystkie ważniejsze jego ośrodki przemysłowe, władza przechodzi w ręce robotników zrzeszonych w niezależnych komitetach strajkowych. Państwo ze swoją biurokracją i „siłami porządku” jak i prywatni kapitaliści ze swoimi nadzorcami produkcji, zostają sparaliżowani. Samorząd wytwórców wkracza w miejsce aparatu państwowego. Władza, jaką pracownicy zdobywają w czasie strajku jest wprawdzie tylko władzą negatywną, władzą polegającą na zatrzymaniu produkcji – ale zatrzymanie produkcji jest potrzebne, aby było można ponownie ją uruchomić, ale już w ramach innych stosunków między pracownikami i ich grupami.

Green Way? No Way!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika | Publicystyka

Niektórzy już uważają, że w jedzeniu niektórych restauracji sieci barów "Green Way" mogą znajdować się konserwanty i inne niezdrowe substancje. Także często używane są produkty mleczne w tzw. "wegańskich" posiłkach. Ale bardziej niepokojące jest to, że nie wszystkie restauracje szanują prawa pracowników.

Marta Kasprzak z Łodzi informuje, że w łódzkim sklepie działającym pod tą marką nadal naruszane są prawa pracowników. (O naruszenie praw pracowników w Łodzi są informacje już od kwietnia 2005 roku!)

Tańszy Roaming: droższe rozmowy pozbawionych głosu

Świat | Gospodarka | Publicystyka | Tacy są politycy

Komisja Europejska zaapelowała do ministrów telekomunikacji państw UE o zgodę na obniżenie cen roamingu rozmów telefonicznych, tak by już w wakacje europejscy turyści odczuli obniżkę.

Służyć ma temu ustanowienie tzw. taryfy ochrony konsumentów (consumer protection tariff), czyli maksymalnego poziomu stawek, jakie firmy telekomunikacyjne mogłyby pobierać w ramach usługi roamingu za wykonane i odebrane połączenia telefoniczna podczas zagranicznych wyjazdów w obrębie UE. Proponowana jest redukcja kosztów połączeń o 70%.

Zakładnicy gwarancji państwa wobec obywateli

Publicystyka

Strajk lekarzy już trwa niestety 4-tydzień, cierpi na tym pacjent, obywatel RP, któremu Konstytucja zagwarantowała prawo do bezpłatnego lecznictwa. To jest niestety smutna prawda. Pierwszą linią ataku zniecierpliwionych pacjentów są pracownicy służby zdrowia. Co w tym czasie robi Rząd, Ministerstwo Zdrowia, organy założycielskie i koordynujące pracę szpitali i innych placówek zdrowotnych? Wydaje się że od miesiąca nic.

Rafała Górskiego życie bez państwa, czyli alternatywa na dziś

Publicystyka | Recenzje

Podczas zajęć ze studentami z filozofii polityki, często zadawano mi pytanie: "Co robić?" Młodzi adepci sztuki myślenia przerażeni tym, co się dzieje zarówno na świecie, jak i w Polsce, zaznajamiając się z krytyczną teorią, czy uświadamiając sobie mechanizmy funkcjonowania państwa i kapitalizmu, poszukiwali praktycznych rozwiązań obecnych problemów.

Technologia: telefony komórkowe a wojna w Kongu

Świat | Gospodarka | Publicystyka

Co mają wspólnego telefony komórkowe i wojna w Kongu? W Kongu dobiegła końca dwuletnia wojna domowa, w której zginęło dotychczas 250 tys. ludzi, a milion stało się uchodźcami we wschodnim Kongu. Rząd Konga, kilka grup opozycyjnych i przynajmniej sześć innych państw afrykańskich walczyło ze sobą o kontrolę nad ważnym dla gospodarki światowej obszarem.

Tym razem nie chodziło o „krwawe diamenty” dla zaspokojenia apetytu społeczeństw konsumpcyjnych na kosztowną (w cenie i ludzkim cierpieniu) biżuterię. Powodem wojny były złoża rzadkiego metalu: tantalu, wykorzystywanego m.in. do produkcji kondensatorów używanych w zminiaturyzowanych urządzeniach elektronicznych takich, jak telefony komórkowe.

I HATE MY BUSH- antybush w juracie

Militaryzm | Protesty | Publicystyka

Co zrobić, by protesty przeciw pomysłom rządzących przedarły się do mediów? Jak odpowiadać na pytania dziennikarzy mądrze, składnie i na tyle atrakcyjnie, by to puścili? Jak reagować, gdy policjanci biją i to tak, by nie być posądzoną/nym o wszczynanie bijatyki?

Oddzielona dwoma kordonami czułam pięści bezsilne, nie mogłam robić zdjęć - upadłam. Leżałam z zakrwawionymi farbą miesięczną nogami, w fartuchu pielęgniarskim z miss ufolską tuż przy czarnych wysokich butach, z pejczem owiniętym wokół szyi. Na pytanie dziennikarza TVN kręcącego czołówkę wyszeptałam, że moje ciało krwawi, gdy chcą wbijać w nie broń, gdy kopią niewinnego.

Komu służą kłamstwa i represje?

Protesty | Publicystyka | Represje

Agencja Reuter podsumowując szczyt G8 i protesty antyglobalistów podaje, że w protestach wzięło udział ponad 30 000 osób. Skutecznie blokowali oni drogi dojazdowe do Heiligendamm przez ponad trzy dni, policja musiała użyć planu awaryjnego i przewozić delegatów wraz z obsługą drogą morską oraz helikopterami.Według źródeł policyjnych z Rostoku w sumie zostało zatrzymanych 1 057 protestujących, z czego 125 aresztowano. Szczyt zabezpieczało 17 800 policjantów (z czego 443 zostało rannych, w tym 43 ciężko) oraz 43 helikoptery. Straż pożarną wzywano 642 razy. Ochrona szczytu kosztowała 118 milionów euro (sam 2,5 metrowy płot otaczający Heiligendamm, ciągnący się przez 14 km, kosztował 12 milionów euro).

Noam Chomsky: "Tarcza antyrakietowa" jako akt wojny

Militaryzm | Publicystyka

Instalacja amerykańskiego systemu antyrakietowego w Europie Wschodniej jest właściwie aktem wojny. Spróbujcie sobie wyobrazić jak zareagowałaby Ameryka gdyby Rosja, Chiny, Iran, czy jakiekolwiek inne państwo, odważyłyby się choćby tylko rozważać budowę takiego systemu na granicy Stanów Zjednoczonych, czy w bliskim sąsiedztwie. W tych niewyobrażalnych okolicznościach, odpowiedź byłaby nie tylko gwałtowna, ale i zrozumiała, gdyż powód jest prosty: powszechnie wiadomo, że systemy antyrakietowe są bronią ofensywną. Należą do pierwszej linii ataku.

John Zerzan - Przeciwko Technologii

Publicystyka

Wystąpienie Johna Zerzana na Uniwersytecie Stanford z dnia 23 kwietnia 1997

Dziękuję za przybycie. Dziś będę Waszym luddystą. Będąc zastępczym luddystą, będę musiał bronić tego niepopularnego i kontrowersyjnego hasła. Ze względu na czas, skoncentruję się raczej na szerokim opisaniu zagadnienia, a nie na dogłębnej analizie. Mam jednak nadzieję, że nie wpłynie to na wartość poznawczą moich uwag.

Porażka policji. Reportaż z pierwszego dnia blokady Heiligendamm

Protesty | Publicystyka

Wyobraźmy sobie sytuację wyjściową. Po jednej stronie profesjonalnie uzbrojona policja, 16000 osób, prawdziwa armia. Każdy z każdym może się komunikować, dysponują transportem i wyjątkowymi uprawnieniami. Po drugiej stronie ludzie, którzy nie mają praktycznie niczego poza wolą. Mówią w różnych językach, nie mają struktury dowodzenia, pokonują piechotą całe kilometry. Jest to najbardziej ekstremalna forma asymetrycznej "wojny" i w tej walce Dawida z Goliatem to oni byli dziś zwycięzcami. Jak do tego doszło? Sprawozdanie z sytuacji...

Najbardziej kontrowersyjny anarchista świata

Kultura | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

W sobotę, prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny anarchista świata przyjedzie do Polski.

John Zerzan był jedną z kilku osób związanych z „Anonimowymi Antyautorytarystami”, małą grupką z Kalifornii, która wydawała radykalne ulotki i plakaty w latach 70-tych. Zerzan zaczął pisać więcej w latach 80-tych do radykalnych amerykańskich i kanadyjskich pism.

G8: Marsz Gwiaździsty, Oswiadczenie

Publicystyka

G8/Marsz Gwiaździsty Oświadczenie dla mediów, 6/7 czerwca 2007

*Wyrok w sprawie Marszu Gwiaździstego: Klęska policji i Sądu Konstytucyjnego
*Generalny zakaz Marszu Gwiaździstego nie był zgodny z konstytucją
*Mimo to zakaz został utrzymany.

Federalny niemiecki Sąd Konstytucyjny potwierdził całkowity zakaz demonstracji przeciwko G8. Dlatego nie może się odbyć zaplanowany na jutro marsz gwiaździsty, w który miało zostać wpisane wiele politycznych akcentów oraz inne wydarzenia, które mają odbyć się poza strefą bezpieczeństwa.

Kanał XML