Kraj

Wartości "pro-rodzinne" urzędników

Kraj | Dyskryminacja

Jewgienj, syn Pani Haliny, ma poważny problem z Urzędem ds. Cudzoziemców. Biurokraci z Urzędu odmówili udzielenia mu zgody na jego pobyt w Polsce, gdzie od lat mieszka razem z rodziną.

Pani Halina wyszla za mąz za Jerzego w 2000 roku. Od tego czasu, Pani Halina, która pochodzi z Ukrainy, walczy z Urzędem ds. Cudzoziemców.

Pielęgniarki z Suwałk podjęły decyzję o strajku

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 400 pielęgniarek i położnych z suwalskiego szpitala rozpoczyna protest. 17 października na dwie godziny zastrajkują. Pielęgniarki i położne zdecydowały w środę, że strajk rozpocznie się 17 października o godz. 8 rano i potrwa dwie godziny. Następnego dnia strajk zostanie przedłużony o kolejne dwie godziny. W sobotę i niedzielę 20 i 21 października nie będzie strajku. Od poniedziałku pielęgniarki zamierzają przedłużać strajk codziennie o jedną godzinę.

Zamiast nauczycielskich podwyżek będą obniżki

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy

Nauczyciele żądają dotrzymania obietnic, czyli zapowiadanych przez poprzedniego ministra edukacji podwyżek płac. Jednak nie zapowiada się, by rząd spełnił obietnicę byłego Ministra Edukacji Romana Giertycha i podwyższył wynagrodzenia nauczycieli oraz pracowników oświaty. Zdaniem nauczycieli było to zwykłą 'kiełbasą wyborczą'. Co więcej wygląda na to, że postulaty płacowe nauczycieli zostaną zignorowane w ogóle, a każdemu z nich wynagrodzenie nie dość, że nie wzrośnie to jeszcze zostanie zmniejszone w granicach od 20 do 60 zł.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że 12 października przeprowadzi akcję protestacyjną w całej Polsce. W ciągu kilku dni oflagowane zostaną wszystkie placówki na Podkarpaciu. ZNP zapowiada, że 25 października, nauczyciele w całym kraju będą protestować pod urzędami wojewódzkimi.

Zniszczenie telewizji za nieobiektywną transmisję sportową

Kraj

Szerokim echem w mediach odbiły się sprowokowane przez toruńskich chuliganów zamieszki w trakcie finałowego meczu Speedway Ekstraligi miejscowego Unibaxu z Unią Leszno. Ich złość skrupiła się na transmitującej zawody telewizji Polsat, która ich zdaniem stronniczo relacjonowała przebieg meczu.

Jeszcze przed meczem zniszczeniu uległ wóz transmisyjny, a po rozpoczęciu zawodów w sektorze zajmowanym przez kibiców z Leszna spalono kable i zniszczono jedną kamerę. Oprócz zniszczenia, dziennikarze otrzymali mnóstwo sms'ów z pogróżkami od kibiców.

Korwin-Mikke obraża niepełnosprawne dzieci

Kraj | Dyskryminacja | Wybory

Janusz Korwin-Mikke na prawyborach we Wrześni ogłosił, że w klasach integracyjnych dzieci zdrowe przejmują schorzenia od chorych. Potem powiedział niepełnosprawnej dziewczynce, że nie puściłby swojego dziecka do klasy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Jak poddaje "Dziennik" 7 października we Wrześni na mównicy pojawiał się Korwin-Mikke. Działaczka Partii Kobiet była tam wraz z nastoletnią córką, która od kilku lat porusza się na wózku inwalidzkim. Kiedy Korwin-Mikke twierdził, że nie życzy sobie, by jego dziecko chodziło do klasy z niepełnosprawnymi, kobieta podchodzi do niego. Mówi, żeby spojrzał teraz w oczy jej córce, która chodzi do klasy integracyjnej i powtórzył swoje opinie. I on to zrobił.

To był dopiero początek. "Powiedział mi, że jestem zarażona śmiercią. A ja jemu, że przed nim już Hitler głosił takie poglądy" - opowiada matka dziewczynki.

Pikiety pracowników Ekotrade

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Przez dwa dni przed siedzibami Euro Banku w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, odbywały się pikiety pracowników Ekotrade. Ekotrade to jedna z największych firm ochrony w Polsce. Jej pracownicy zatrudniani są na umowy-zlecenia. Większość z nich, żeby zarobić na utrzymanie musi pracować po 300-400 godzin w miesiącu.

Pracownicy Ekotrade zaczęli organizować się w "S". Pracodawca nie chcieli z nimi rozmawiać o zmianach warunków pracy.

Pracownicy postanowili zwrócić uwagę klientów Ekotrade na ten problem. Eurobank jest jednym z największych klientów tej firmy. Najwięksi klienci Ekotrade także otrzymali petycje informująca o sytuacji pracowników ochrony. Wśród klientów Ekotrade oprócz prywatnych firm, są również instytucje publiczne: Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Rolnictwa i Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowe filmy na Alterkino.glt.pl - aktualizacja!

Kraj | Technika

Alterkino.glt.pl udostępniło dla Was kolejne filmy.

Dodaliśmy tym razem takie pozycje jak:
1.The Land, The Street, The Square - Argentina 2002 - film produkcji argentyńskiej oraz włoskiej opowiada o sprzeciwie argentyńskiego społeczeństwa przeciw Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW), neoliberalizmowi oraz korupcji. Materiał pokazuje szeroki zakres walki ruchu społecznego, od blokad dróg aż po demokratyczne zgromadzenia lokalne.

2. Genoa Red Zone - 19-24 lipiec to okres krwawej zajść przeciwko G8, która miała miejsce we Włoszech w 2001 roku. Brytyjskie Indymedia przedstawiają film "Genua: Czerwona Strefa", który ukazuje prawdziwą historię tamtych wydarzeń. Zostały one poddane krwawym policyjnym represjom.

Gdynia: Stoczniowcy domagają się zaległych pensji

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Tysiąc gdyńskich stoczniowców przez ponad siedem godzin protestowało dziś przed gmachem dyrekcji. Domagali się pensji za wrzesień, która powinna być wypłacona już w ubiegły poniedziałek. - Ludzie nie wytrzymali nerwowo. Zarząd najpierw obiecał pensje w terminie, a później się z tego wycofał. - powiedział Jan Gumiński, przewodniczący Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Morskiej.

Protest trwał ponad siedem godzin, ale stoczniowcom udało się wywalczyć 80 proc. wypłaty. Pieniądze mają pojawić się na ich kontach w czwartek. Stoczniowcy po tej obietnicy rozeszli się, ale są nieufni i w razie jej niespełnienia podejmą protest na nowo.

Polar - szykuje się strajk we wrocławskiej fabryce

Kraj | Prawa pracownika

Pracownicy wrocławskiej fabryki Polar żądają podwyżki i grożą strajkiem. Ma odbyć się referendum strajkowe. Małgorzata Calińska, szefowa zakładowej Solidarności powiedziała Radiu Wrocław, że minimalne zarobki to obecnie 1400 zł brutto i póki co nie ma mowy o podwyżkach. Ale podkreśla, że chodzi również o warunki pracy. Jednym z punktów sporu zbiorowego są ubrania robocze. - Nie możemy się doprosić o drugą koszulkę na zmianę. Każdy pracownik ma tylko jedną, a to przecież niewielki koszt - opowiada Calińska.

- Działa u nas system trzyzmianowy i trudno zebrać wszystkie podpisy od razu. Na razie wygląda jednak na to, że będziemy strajkować - mówią związkowcy.

Polar jest jedną z najstarszych polskich fabryk, którą kilka lat temu przejął amerykański Whirlpool. W firmie zatrudnionych jest 2,5 tys. osób. Ale pracują tam również ludzie zatrudnieni przez kilka agencji.

10.10 - Rozprawa sądowa po marszu LPR w W-wie

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistyczny

W środę, 10. października 2007 roku, o godz. 10.30, w sali 265 Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia Wydział IV Grodzki przy ul. Marszałkowskiej 82 (wejście od ul. Żurawiej) odbędzie się rozprawa dwójki uczestników ruchu anarchistycznego. Oskarżono ich o “próbę zakłócenia zalegalizowanej demonstracji LPR”, która w stolicy miała miejsce 7. października 2006 r.

Choć wielu polityków z rządzącej do niedawna koalicji PiS – LPR nie ukrywa swych skrajnie prawicowych sympatii, a także otwarcie szerzy faszyzm, skrajny nacjonalizm i niechęć do innych narodowości, ras oraz mniejszości społecznych, państwowy aparat (nie)sprawiedliwości karze tych, którzy mają odwagę piętnować fanatyzm i nietolerancję. Dwójka oskarżonych należy do 6-osobowej grupa anarchistów, która 7.10, podczas odbywających się w Warszawie marszów anty- i prorządowych, wyskoczyła przed czoło manifestacji LPR, by okazać transparent o nieprzychylnej dla niej treści, a tym samym – zaprotestować przeciwko pogłębiającej się faszyzacji życia publicznego w Polsce i potępić prawicowych ekstremistów. Wszyscy aktywiści zostali oskarżeni o popełnienie wykroczenia z art. 52 par 1 pkt 1 KW. Zarzucono im to, iż “usiłowali oni przeszkodzić w przebiegu nie zakazanego zgromadzenia - 'Marszu Białej Róży' zorganizowanego przez Ligę Polskich Rodzin”.

Wypozycjonował prezydenta RP

Kraj | Ironia/Humor

23-letni mieszkaniec Cieszyna napisał program do pozycjonowania stron WWW w wyszukiwarkach internetowych. Chcąc przetestować swoje dzieło, skonfigurował swoją aplikację tak, aby po wpisaniu w pole wyszukiwania nazwy pewnej części męskiej anatomii, jako pierwsza wyszukana strona pokazywała się witryna Kancelarii Prezydenta RP.

Policja szybko odnalazła twórcę programu. Teraz grożą programiście trzy lata więzienia za znieważenie głowy państwa.

Protest mieszkańców Przeźmierowa

Kraj | Protesty

Ponad 200 osób wzięło udział w demonstracji w podpoznańskim Przeźmierowie, domagając się zbudowania ekranów akustycznych i wałów ziemnych wokół Toru Poznań.

Tor Poznań został oddany do użytku w początkach lat 80., był to wówczas miejski obiekt sportowy, na którym odbywały się zawody motorowe i treningi wielkopolskiego Automobilklubu. Począwszy od lat 90. Automobilklub, jako jednostka faktycznie prywatna zarządza Torem i terenami do niego przyległymi w sposób całkowicie komercyjny. Od tego czasu wykorzystanie toru wzrosło w sposób skokowy, na Torze poza imprezami statutowymi, odbywają się wyścigi i treningi, na zasadach wynajmu, do tego działa 1,5 km tor kartingowy. Tor jest wykorzystywany często 7 dni w tygodniu od rana do wieczora. Jakby tego było mało na skutek kiepskiego systemu zabezpieczeń, w nocy z toru korzystają "na dziko" wielbiciele nielegalnych wyścigów motorowych. Zarządzający obiektem, nie podejmują też żadnego monitoringu poziomu hałasu w czasie gdy tor jest wynajmowany, kiedy maszyny często pozbawione są tłumików.

Chciał 'odstrzelić kaczki' i trafi przed sąd

Kraj

"Kupię dubeltówkę i odstrzelę kaczki" - za takie słowa trafi przed sąd 33-letni mieszkaniec Konina. Tekst napisany na jednym z internetowych forów miał być żartem. Na żartownisia doniósł policji inny internauta.

Mieszkaniec Konina przyznał się do winy, jednak wytłumaczył wszystko swoim specyficznym poczuciem humoru. Policjanci kazali mu potwierdzić na piśmie, że był to jedynie żart. Notatka krążyła następnie pomiędzy policją a prokuraturą przez dwa tygodnie, bo nikt nie wiedział, co zrobić z niedoszłym myśliwym. W końcu oskarżono go o wywołanie fałszywego alarmu. Czeka go za to taka sama kara jak za informację o podłożeniu nieistniejącego ładunku wybuchowego.

(na podstawie 'Dz')

Ułatwienia w sprowadzaniu taniej siły roboczej do Polski

Kraj | Gospodarka

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej kończy prace nad nowym prawem obniżającym stawki za wydanie zgody na zatrudnienie obcokrajowców.

"Chcemy, by zostało zaakceptowane w tym tygodniu, a weszło w życie 26 października. Obniżymy opłatę za zezwolenie na pracę z 936 do 100 zł, a za przedłużenie zgody o kolejny rok pracodawca płaciłby tylko 50 zł" - mówi wiceszef resortu Kazimierz Kuberski.

Rozporządzenie ma być korzystne dla przedsiębiorców oraz dużych firmy, które - w szczególności - zamierzają sprowadzić do Polski pracowników z Azji w związku z przygotowaniami do Euro 2012

Psy dla psów

Kraj

Patrole straży miejskiej z psami niedługo pojawią się na krakowskich ulicach. Zwierzęta i ich przewodników czeka kilkutygodniowe szkolenie. Patrole z psami będą na ulicach miasta przez całą dobę. Straż miejska planuje, że do 2010 będzie mieć na służbie 10-12 psów.

Kanał XML