Kraj

Tylko u Leppera: Kara śmierci z moratorium na wykonanie

Kraj | Tacy są politycy

Andrzej Lepper uważa, że wobec sprawców najcięższych przestępstw powinna być orzekana kara śmierci... z moratorium na jej wykonanie.

"My jako Samoobrona uważamy, że za najcięższe przestępstwa powinna kara śmierci być. Natomiast zmieniliśmy nasz pogląd na ten temat i punkt w programie mówiąc, że karę śmierci trzeba zastąpić dożywociem bez prawa łaski; orzekać karę śmierci z moratorium na jej wykonanie i zamianą na dożywocie bez prawa łaski" - powiedział Lepper.

Lekarze: nie tolerujemy łamistrajków

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje: Medycy, nie zatrudniajcie się w szpitalach, w których nie wynegocjowano podwyżek płac.

Na Podlasiu jest pięć szpitali, gdzie nie doszło jeszcze do porozumienia. Najdramatyczniej sytuacja wygląda w Łomży i Suwałkach. Tam lada dzień ma dojść do ewakuacji pacjentów. W Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach tylko garstka lekarzy utrzymuje swoje wypowiedzenia.

Ikonowicz startuje z listy Samoobrony

Kraj | Wybory

To już fakt. Lider Nowej Lewicy Piotr Igor Ikonowicz będzie startował z listy Samoobrony z numerem 1 w Warszawie. Informacja ta potwierdzona została podczas konferencji prasowej Ikonowicza, Andrzeja Leppera i Genowefy Wiśniowskiej.

Lepper przekonywał, że Samoobronę i Ikonowicza łączą pro-socjalne kwestie programowe. Ikonowicz zaś próbował usprawiedliwiać trwającą ponad rok koalicję Samoobrony z PiSem deklarując, iż wierzy w szczerość partii Leppera.

Warszawa: Po trzeciej rozprawie po RE

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

16 maja 2005 r. 11 osób zostało zatrzymanych przy Al. Solidarności 66, na wysokości Placu Bankowego, bezpośrednio po zamknięciu manifestacji przeciwko Szczytowi Rady Europy w Warszawie. W poniedziałek, 24.09.07, miała miejsce trzecia rozprawa w tej sprawie. Został już otwarty oficjalny przewód sądowy i wszystkich 9 obecnych na rozprawie oskarżonych złożyło swe wyjaśnienia.

Jeden z oskrarżonych jest nadal poszukiwany listem gończym, a jego sprawa na wniosek sądu zostanie wyłączona do odrębnego rozpoznania i zostanie nadana jej nowa sygnatura.

Fałszerstwa na listach poparcia PiS?

Kraj | Tacy są politycy | Wybory

Prokuratura bada autentyczność podpisów na setkach kart z poparciem dla kandydatów na posłów i senatorów PiS-u z okregu nowosądeckiego w poprzednich wyborach parlamentarnych. Są już pierwsze zarzuty. Okazało się, że część podpisów sfałszowano. Zarzuty usłyszała jedna osoba – wolontariuszka zbierająca podpisy dla PiS-u.

Uczniowie i nauczyciele mogą być podsłuchiwani

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

"Gazeta Prawna" pisze, że rząd w ramach programu monitoringu w szkołach zaleca instalowanie kamer z bardzo czułymi mikrofonami, ale bez zgody osób przebywających w szkole nie można nagrywać dźwięku. Profesor Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że dopuszczenie możliwości nagrywania głosów jest drastyczną ingerencją w prywatność. Dodaje jednak, że jeśli pełnoletni uczniowie, rodzice uczniów niepełnoletnich, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły wyrażą zgodę na nagrywanie rozmów, to dyrektor ma prawo zamontować odpowiednie urządzenie.

Martwe dusze na liście LPR w Częstochowie

Kraj | Tacy są politycy | Wybory

Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie zakwestionowała część podpisów pod listą kandydatów Ligi Polskich Rodzin w wyborach do Sejmu. Niektóre z nich należały do osób już nieżyjących - poinformowali przedstawiciele komisji.

Wcześniej przedstawiciele komitetu LPR dostarczyli do komisji w Częstochowie 5147 podpisów. To tylko 147 ponad wymagania ordynacji, dlatego zdecydowano o ich weryfikacji.

- Po przebadaniu ponad 2 tys. podpisów stwierdziliśmy, że 207 z nich jest nieprawidłowych i nie może zostać uznanych. Zeszliśmy w ten sposób poniżej 5 tys. wymaganych podpisów, dlatego odmówiono rejestracji - wyjaśnił Przesłański.

Andrzej Urbański podpisał lojalkę

Kraj | Blog

Materiały IPN pokazują, że prezes TVP Andrzej Urbański (bliski współpracownik Kaczyńskich) uczestniczył w strajku 13.12.1981 roku i utrzymywał kontakty z ziałaczami "Solidarności". Przeprowadzono z nim rozmowę ostrzegawczą, podpisał deklarację lojalności. Sprawę zakończono z powodu zaniechania wrogiej działalności w listopadzie 1985 r. Urbański twierdzi, że w 1981 r. odmówił podpisania deklaracji lojalności.

Trybunał w Strasburgu odrzucił odwołanie rządu ws. Alicji Tysiąc

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zdecydowała, że nie rozpatrzy odwołania polskiego rządu od wyroku w sprawie Alicji Tysiąc. Zdaniem premiera, orzeczenie Trybunału powinno być praktyczną wskazówką na przyszłość, że zagrożenie zdrowia jest przesłanką do wykonania zabiegu aborcji.

Ludzie mają dość partii politycznych

Kraj | Wybory

Partie mają problemy z zebraniem podpisów poparcia pod listami wyborczymi, informuje gazeta.pl. - Ludzie są zmęczeni polityką - przyznają sami politycy. Może to oznaczać, że frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych będzie niższa niż dwa lata temu.

- Dwa lata temu na dwa dni przed terminem rejestracji list większość komitetów już złożyła wymagane dokumenty. Teraz partie zwlekają. Być może jest to spowodowane tym, że jest mniej czasu na rejestrację - zastanawia się Emilia Dorsz, dyrektor wałbrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Większość komitetów listy zarejestruje najprawdopodobniej w ostatniej chwili. Przedstawiciele największych partii przyznają, że zbieranie podpisów przebiega w tym roku wyjątkowo wolno.

Hip-hopowiec śpiewa, że chce zabić prezydenta

Kraj

23-letni Bartek Huk ps. Hukos z Białegostoku nagrał utwór hip-hopowy w którym śpiewa, że chce zabić prezydenta. Hip-hopowiec w utworze "Panie prezydencie" oskarża m.in. prezydenta m.in. o to, że młodzi ludzie wyjeżdżają z tego kraju.

- Tu zostaną puste domy, lecz zapełnione kościoły - śpiewa, a w tle słychać przeładowywaną broń! - Spierdalaj, bo władza nie daje szans! - Młodzi chcą mieć dzieci, lecz ich na nie nie stać... Młodzi chcą się żenić, lecz ich na nie nie stać - śpiewa Huk. - Chcesz wygonić z kraju młodych. Młodzi pierdolą wybory!

- Za każdy pusty slogan z ust twych nacisnę spust - śpiewa Hukos. - Zabiję prezydenta.

Posłuchaj utworu Panie prezydencie

Etyka: dyskryminacja w szkole

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że problem z lekcjami etyki to dyskryminacja uczniów. Opinię w tej sprawie Fundacja wysłała właśnie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

- Prawo do etyki w polskiej szkole jest iluzoryczne, więc tak jakby go nie było - mówi Dorota Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Lekcji etyki w szkołach tak naprawdę nie ma. Przecież na 32 tys. szkół są one w zaledwie 334, zaś religia nauczana jest w 27,5 tys. Zatrudnionych jest 21 tys. nauczycieli religii i tylko 412 nauczycieli etyki - wylicza Pudzianowska.

Pijany policjant śmiertelnie potrącił rowerzystę

Kraj

74-letni rowerzysta zmarł w szpitalu po wypadku, do którego doszło w niedzielę w Jastrzębiu-Zdroju.
Kierowca samochodu - policjant, z którym zderzył się rowerzysta, miał w wydychanym powietrzu ponad 3 promile alkoholu. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, stwierdzili że samochodem kierował ich kompletnie pijany kolega z miejscowej komendy policji.

Ulotka: SZPITAL ZOSTAJE!

Kraj | Blog | Prawa pracownika | Protesty

ZDROWIE WAŻNIEJSZE NIŻ EKONOMIA

Sprzeciwiamy się pomysłowi likwidacji Szpitala Miejskiego, który lansują politycy PO. Nie przekonują nas argumenty natury ekonomicznej. Szpital nie jest centrum handlowym czy fabryką zabawek – ma przede wszystkim leczyć ludzi, a nie przynosić zyski.

Likwidacja szpitala będzie miała niekorzystne społecznie skutki. Utrudni między innymi dostęp do usług służby zdrowia dla najuboższych.

Uważamy, że decyzja o likwidacji szpitala powinna zależeć od społeczeństwa oraz pracowników służby zdrowia, a nie być samowolnym działaniem polityków, którzy widzą tylko zyski – zapominając o ludziach.

Dość oszczędności kosztem społeczeństwa!

Stop komercjalizacji życia publicznego!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
www.ozzip.pl

Szpitale mają leczyć a nie przynosić zyski

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Oświadczenie Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza Szczecin w sprawie likwidacji Szpitala Miejskiego w Szczecinie

Sprzeciwiamy się pomysłowi likwidacji Szpitala Miejskiego w Szczecinie.
Rozumiemy, że leży on na atrakcyjnych terenach i że nie przynosi dochodu jak Galaxy - co w rozumieniu ideologów neoliberalizmu jest grzechem śmiertelnym. Wolimy jednak tak grzeszyć, niż utrudniać społeczeństwu dostęp do korzystania z usług służby zdrowia, do której mają prawo z samego faktu przynależenia do gatunku ludzkiego.

Likwidacja Szpitala Miejskiego będzie miała naszym zdaniem niekorzystne skutki społeczne.

Obecnie szpital położony jest w centrum miasta – politycy chcą go przenieść na obrzeża. Obecnie szpital zapewnia kameralną atmosferę i wysoki standard usług, sale nie są zatłoczone jak to ma miejsce w większości szpitali, przyjmowani są ludzie, którzy z przyczyn systemowych zostali dotknięci dobrodziejstwami kapitalizmu – nędzą, bezrobociem, brakiem dachu nad głową. Przeniesienie, a raczej włączenie szpitala do szpitala w Zdrojach nie zapewnia zachowania powyższych standardów. Zwiększy też koszty dla zwykłego mieszkańca: sam dojazd do Zdroji środkami komunikacji miejskiej to ponad 8 złoty.

Z przeniesieniem szpitala wiązać się mogą też zwolnienia. Zamiast tworzyć nowie miejsca pracy, młode wilki likwidują je.

Nie bez znaczenia jest też więź mieszkańców ze Szpitalem Miejskim. Wiele osób z centrum leczyło się tam, leczyli się ich bliscy, część z nas się tam urodziła. Uważamy, że głosu mieszkańców nie należy ignorować.

OZZ Inicjatywa Pracownicza sprzeciwia się likwidacji Szpitala Miejskiego i wyraża solidarność z protestującymi – nie poprzestając tylko na słowach. Uważamy, że ekonomia neoliberalna nie może regulować całego naszego życia, są sfery które kierują się z natury rzeczy inną logiką – takim obszarem jest między innymi służba zdrowia. Fałszywe skomlenia młodych wilków, że nie mają pieniędzy na szpital brzmią śmiesznie w świecie, gdzie politycy opływają w luksusach, marnują pieniądze na środki reprezentacyjne.

Szpital zostaje! Więcej wydatków na służbę zdrowia – mniej na zbrojenia.

Kanał XML