Kraj

Służba zastępcza będzie krótsza o trzy miesiące

Kraj | Militaryzm

Rząd zamierza skrócić czas trwania służby zastępczej. Zamiast 18 miesięcy, będzie ona trwała 15 miesięcy. Według projektu przygotowany przez Radę Ministrów, poborowi będą mogli bez względu na wiek ubiegać się o odroczenie odbywania służby zastępczej, jeśli przesłanką byłoby dalsze kształcenie. W razie odroczeń z powodu ważnych spraw osobistych lub rodzinnych zniesiono przesłankę wyłączającą możliwość odroczenia, jeśli spowodowałoby to nieodbycie służby zastępczej.

Pracownicy kieleckiego MPK pikietowali budynek Zarządu Transportu Miejskiego

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Około 300 pracowników kieleckiego MPK, mieszkańców miasta oraz związkowcy pikietowało budynek ZTM w Kielcach. Na transparentach, widniały m.in. hasło: "ZTM jest mordercą MPK".

Aborcja w Anglii

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

W niektórych klinikach aborcyjnych w Anglii aż 80 procent wszystkich pacjentek to kobiety z Polski twierdzą dziennikarze BBC, którzy badali ten problem.

Z ankiet przeprowadzanych w europejskich klinikach aborcyjnych przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że co najmniej kilka tysięcy Polek rocznie poddaje się aborcji poza granicami naszego kraju.

Z innych badań wynika, że Polki dokonują rocznie 100-150 tysięcy aborcji, z tego ok. 25 proc. za granicą. Spośród 27 krajów Unii Europejskiej Polki rodzą najmniej dzieci.

Zwolnienia dyscyplinarne w MPK Kielce

Kraj | Prawa pracownika

15 pracowników kieleckiego MPK zostanie dziś dyscyplinarnie zwolnionych z pracy. W gronie tym jest przewodniczący Solidarności w MPK. Związkowcy zapowiadają pikietę przed siedzibą Zarządu Transportu Miejskiego oraz manifestację 3 wrzesnia.

Złożono także doniesienie do PIP, że Veolia Transport Polska, która zapewniła komunikację zastępczą, łamie prawa pracownicze i stosuje mobbing wobec swoich kierowców, zmuszając ich pod groźbą wyrzucenia z pracy.

Prawo Pracy: Nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych

Kraj | Prawa pracownika

Pracodawca będzie mógł wydłużyć okres zatrudnienia pracownika tymczasowego nawet do 18 miesięcy. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, przygotowanej w ramach prac Komisji Trójstronnej. Nowe przepisy utrzymują zasadę, że w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencje pracy tymczasowej mogą kierować pracownika do firmy na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Jednak jeśli związek zawodowy działający w zakładzie pracy zgodzi się, firma będzie mogła wydłużyć czas o sześć miesięcy. Oznacza to, że w jednej firmie pracownik tymczasowy będzie mógł przepracować nawet 18 miesięcy.

Swastyki w miejscu narodzin Zamenhofa

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Już po raz czwarty w ciągu kilku ostatnich miesięcy ofiarą wandali padło miejsce, w którym znajdował się dom Zamenhofów. Swastyki i antysemickie napisy namalowane sprayem są też z drugiej strony budynku na ulicy Zamenhofa, na okolicznych blokach i na pobliskim przedszkolu, przy alei Piłsudskiego.

Do tej pory zatrzymali pięciu skinów. Dwóch z nich przebywa w areszcie.

Światowy Kongres Esperanto odbędzie się w 2009 r. w Białymstoku.

Unia da Rydzykowi 15 milionów euro

Kraj

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, dostała się na unijną listę "projektów kluczowych". Władze WSKSiM poprosiły Ministerstwo Rozwoju, by wpisać ich inwestycje (szacowaną na 23 mln euro) na listę. Za te pieniądze chce postawić gmach Wydziału Informatyki i wyposażyć sale laboratoryjne.

Nowa płaca minimalna

Kraj | Prawa pracownika

Płaca minimalna wzrośnie od początku przyszłego roku do 1126 złotych brutto. Jarosław Kaczyński i Janusz Śniadek z Solidarności podpisali porozumienie między rządem i NSZZ "Solidarność". Porozumienie zakłada m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto, wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną.

Organizacje pracodawców są oburzone.

Podpisanie dwustronnego porozumienia, tylko z "Solidarnością", jest lekceważeniem pozostałych partnerów społecznych i złamaniem zasad dialogu społecznego. Wszystkie te decyzje powinny być wypracowane na Komisji Trójstronnej, w skład której - zgodnie z prawem - obok rządu i "Solidarności" wchodzą dwa inne związku zawodowe oraz cztery organizacje pracodawców - czytamy w komunikacie PKPP Lewiatan.

Rosyjska odpowiedź na tarczę

Kraj | Świat | Militaryzm

W ramach odpowiedzi na tarczę antyrakietową Kreml może rozmieścić broń atomową na Białorusi.

Kreml może rozważyć rozmieszczenie broni atomowej na Białorusi w ramach odpowiedzi na lokalizację elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej - oświadczył ambasador Rosji w Mińsku Aleksandr Surikow.

Wstrzymanie prac na obwodnicy Wasilkowie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

1 sierpnia wstrzymano prace budowlane nie tylko przy części obwodnicy Augustowa, ale i podobnej inwestycji omijającej Wasilków. Obie obwodnice przebiegają częściowo przez tereny Natura 2000.

Budowę obwodnicy Wasilkowa rozpoczęto w błysku fleszy 15 lutego przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Transportu. Już wtedy wszystko wskazywało na to, że jej przyszłość rozstrzygnie się przed unijnym sądem. Plac budowy odwiedził 23 kwietnia sam premier, zapewniając przy okazji dziennikarzy, że Polska sprawę przed Trybunałem wygra, bo w sporze ma rację. Trzy miesiące później sam inwestycję po cichu wstrzymał.

Sąd aresztował Łyżwińskiego na trzy miesiące

Kraj

Łódzki sąd aresztował w niedzielę na trzy miesiące posła Stanisława Łyżwińskiego. Zatrzymany w związku z tzw. seksaferą poseł jest podejrzany m.in. o gwałt i wykorzystanie seksualne czterech kobiet.

W sobotę Łyżwiński przez 6 godzin był przesłuchiwany w szpitalu. Poseł złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Upadek IV RP

Kraj | Publicystyka | Tacy są politycy

Bunt byłego szefa MSWiA, Janusza Kaczmarka przeciwko swoim dawnym kompanom, kompromituje rządy PiS. Wyłania się pomału obraz IV RP: skrajne upartyjnienie państwa, ręczne sterowanie prokuraturą, bezprawne aresztowania ludzi, używanie służb do celów politycznych, inwigilowanie i podsłuchiwanie polityków, biznesmenów i dziennikarzy. Rządy, które niszczą własną konstrukcję państwową oraz fundamentalne podstawy demokracji. Rządy, które z prawa czynią bezprawie, oraz ze sprawiedliwości - bezkarność władzy.

Statystyki lubelskiej policji

Kraj

Bohaterskie wyczyny lubelskiej policji.
* Lipiec 2006: w Chodlu policjant zastrzelił motocyklistę podczas obławy na złodziei, którzy napadli na hurtownię. Okazało się, że 21-letni mężczyzna nie miał nic wspólnego z rabunkiem. Mimo to prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. Rodzina zastrzelonego mężczyzny zaskarżyła tę decyzję do sądu.

* Styczeń 2007; na piciu w komendzie miejskiej przyłapano siedmiu funkcjonariuszy.

* Luty: w izbie zatrzymań przy ul. Północnej funkcjonariusz zgwałcił studentkę. Dziewczyna trafiła do izby, bo nie chciała podać adresu zamieszkania. Dziesięć kolejnych kobiet potwierdziło, że było przez policjanta w areszcie molestowane.

Reporterzy bez Granic żądają wyjaśnień

Kraj

Reporterzy bez Granic, międzynarodowa organizacja dbająca o wolność prasy domaga się powołania specjalnej komisji parlamentarnej, która wyjaśni ujawnione niedawno przez byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka rewelacje o podsłuchiwaniu i inwigilacji środowiska dziennikarskiego w Polsce. Proszony o komentarz minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro stanowczo zaprzecza, by tego typu praktyki miały miejsce.

Białystok: Aresztowani za propagowanie faszyzmu

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Dwaj 17-latkowie zostali decyzją białostockiego sądu aresztowani na dwa miesiące. Decyzja o aresztowaniu nie jest prawomocna. Nastolatkowie są podejrzani o działanie w zorganizowanej grupie mającej na swoim koncie akty wandalizmu oraz propagowanie antysemityzmu i faszyzmu.

Zatrzymanym zarzuca się zbezczeszczenie żydowskiego cmentarza, malowanie antysemickich i faszystowskich haseł czy emblematów na budynkach w różnych punktach Białegostoku, m.in. na domu w którym przed laty mieszkał twórca języka esperanto, Ludwik Zamenhof. Prokuratura postawiła im zarzuty obrazy uczuć religijnych oraz propagowania faszyzmu.

Kanał XML